Michajlov & Daniel: Vše šlo strašně rychle, nebyl prostor na promo. Teď je čas to šířit mezi lidi

V Brně se zvýšila v posledních měsících porodnost. Nemyslím tím nyní, že obyvatelé jihomoravské metropole začali více souložit, ale tamní scéna se rozrůstá a interpreti plodí svá dítka. Samozřejmě se jedná o dlouhohrající disky, na kterých nechávají svou duši. Velmi dobrou výpovědní hodnotu má i nová placka „Mezi řádky“, která vznikla ve složení Michajlov, Daniel a Marys. První začíná být známou tváří, o které se stále více hovoří, druhý vykazuje potenciál a talent a třetí? Pan beatmaker, jenž celý projekt hudebně podkreslil, nutno podotknout, že velice zajímavě. Pojďme prohodit tedy s autory pár slov a vyzvědět to, co vám samotná deska a sociální sítě neprásknou.

Michajlov: Dvě desky během jednoho roku…ty musíš být asi hezky při chuti a mít hlad, co? Jak moc tě ovlivnilo vydání Ronina? Došlo k nějakým změnám či posunu vzhledem k zaujetí hudbě, fanouškům či aktivitě?

Ronin byl pro mě přelomový album, do té doby mě skoro nikdo neznal, upřímně jsem od toho ani tolik nečekal, prostě to vyšlo. Když nepočítám čísla na ytb, a to, že hraju asi o 100% víc, tak ve směs se nic nezměnilo. Měl sem chuť dělat další věci a sem rád, že to vyšlo zrovna s Danem a Marysem, funguje nám to spolu, za cca 4-5 měsíců jsme to měli hotový.

Daniel: Doposud jsem tě registroval jen za hráče, který sem tam vystrkuje růžky. Na koncertech Michajlova jsi mu kryl záda. Nebál ses, že budeš i na této desce v jeho stínu?

Nebál, já sem rád, že sem na své první desce mohl dělat zrovna s ním a s nikým jiným bych to teď nedal, posouvá mě dopředu. Hodně sem toho přepisoval potom, co mi poslal svoje sloky… (smích)

Michajlov: Vím, že jsi to měl i po „Lince č. 98.“ opět lehce nahnuté. Jak to vypadá dnes? Hrozí ti ještě chladná cela?

Víš co, hrozí skoro pořád, v létě mě chytli nakalenýho v autě, myslel jsem, že už je to jasný, že mě promění podmínku, tak jsem začal psát a během týdne nahrál asi 6-7 věci, chtěl jsem, aby po mě něco zůstalo… (smích) ale nakonec jsem dostal jenom zákaz řízení, pokutu a další podmínku. Byl to asi největší impulsu k tomu začít opět dělat další věci, ze kterých je teď album Mezi Řádky. Jak říká Ego v jednom tracku: …nedostali má do basy, nedostanu má už nikdy tam…

Daniel: Na nové desce jsi prokázal, že by ses dokázal i postavit na vlastní nohy. Máš už v hlavě třeba plány na sólo?

Teď začnu dělat spíš víc beaty, v poslední době na to nebyl moc čas. Co se týká rapu, tak spíš ňáký singly, klipy. Když pak uvidím, že budou mít lidi zájem, bude sólo deska. Nejdřív sem chtěl udělat jen EP s Michalem, protože sem si album chtěl nechat jen pro sebe, ale šlo nám to nějak rychle a z epčka (cca 6 tracku) je teď věcí 15.

Na desce působíte jako dlouholetí kamarádi nebo bratři vyrůstající v jednom pokoji. Jak dlouho se vlastně znáte? Vzpomenete si na moment, kdy a kde jste se prvně poznali?

Michajlov: Známe se asi 10 let od základky, já sem si repoval už dřív a věděl jsem o Danovi, že dělá hudbu, zewlili jsme na stejným sídlišti a nějak přirozeně jsem se dali do hromady. Dan mi poslal nějaký hudby, za který jsem se mu vysmál… (smích) pak asi za 2-3 roky jsme udělali společný EP Bez Iluze který produkoval Dan a já rapoval a od té doby jsme nějak tak pořád spolu .. Loajalita

Daniel: Základka, ale to sme se asi nebavili… potom někdy, když mi bylo 14 mi dal nakalenej ve městě mixtape (asi první), v té době sem začal dělat beaty (na piču). Tak dva roky po tom sme dali první věc...

Marys vás svými beaty dostal natolik, že dostal na desce monopol, nebo vám hrozil, že už s vámi nepojede koncerty? (smích)

Daniel: To sme se domlouvali ještě, než s náma jezdil na koncerty, a moc sme se neznali. Měl jsem dělat i já ňaký beaty, něco jsme měli od Koniga a Tomka asi a něco Marys, ale na Roninovi dal hudby jak král, tak sme to nějak nechali na něm. Je dobře, že to produkoval celý on, pro mě je to jeden z nejlepších producentů v Česku.

Michajlov: Už původně byl koncept takovej, že Marys udělá veškerou produkci, začal posílat lepší a lepší beaty a byla by asi škoda je nepoužit. Mám pocit, že hudby na album nepůsobí stejně, i když je tam znát jeho rukopis.

Za poslední měsíce jste objeli celou řadu měst a o koncerty nouzi nemáte. Máte z těch cest nějaké zajímavé či vtipné historky?

Michajlov: Bráško to je na dýl, je super, že máme koncerty, cesty stojí občas totál za hovno, protože hodně hrajeme na druhým konci republiky, ale jako je sranda, spíš až na cestě zpátky, jelikož před koncertem nepiju, tak buď spím, nebo si opakuju texty. Třeba do Děčína jsme přijeli ve čtyřech a odjel jenom Marys a řidič… (smích) je toho víc a nevím, jestli to můžu tady říkat. (smích) Cestou z Děčína se šel Marys vychcat a nějakej borec zastavil, jestli nechce pomoct… (smích)

Daniel: Každý město je svým způsobem zajímavá nebo vtipná historka. Vyhazujou nás ve 3 ráno v Žilině z vlaku, jindy nás chce vyhodit promotér z klubu, že jsme čuráci a tak. Cesty s najebaným Marysem taky stojí za to… (smích) a koncerty jsou super, když teda dojdou lidi.

Desku jste dlouhou dobu vařili ve vší tichosti. Byl záměr zasáhnout fanoušky až pár týdnů před samotným vydáním?

Michajlov: Lidi kolem nás věděli, že budeme mít album, nebyl plán to tajit, spíš jsme do poslední chvíle sami nevěděli, kolik věci tam nakonec bude. Ono to šlo nějak až moc rychle všechno, tak asi nebyl čas to nějak promovat…

Daniel: Já nikdy nebyl na promo, reklamy atd. Občas jsem dal nějaký videa ze studia třeba na fb, ale to vidělo jen pár lidí. Spíš jsem se soustředil na to, abych dal co nejlíp u mikrofonu. Teď už máme hotovo, tak to můžem začít šířit mezi lidi.

Snippet je venku, první klip také. Proč jste na tvorbu videa zatím neoslovili Morela, ze kterého se v posledních měsících stává obstojný režisér?

Michajlov: Všechno nám točí Honza Král aka Nafis, dobře se nám s ním dělá a má víc času než Jirka, ale myslím si, že s Morelem určitě něco uděláme, když ne na Mezi Řádky, tak já sto pro…

Daniel: Jak říká Michal, jezdí s náma všude Honza Král (Nafis production) a všechno nám točí. Ale v budoucnu bych chtěl určitě s Morelem něco natočit.

S jakým plánem jste vybírali hosty? Kde kdo by tu asi čekal Tafroba… Mezi zainteresovanými se mluvilo i o tom, že by Michajlov měl dělat desku právě s ním. Je to stále aktuální a nějak se to pohnulo, nebo se jedná o informační kachnu?

Daniel: Tafroba jsme tam měli, jenže sme měli dvě verze tracku, dva různý beaty, nemohli sme se domluvit, kterej tam dáme, tak sme nedali žádnej. Ale třeba příští rok jedna verze vyjde jako singl. Moc sme jinak ani neplánovali, koho tam dáme, nejdřív myslím jsme se domluvili s Matysem, chvilu sme to chtěli dát i s ním celej ten projekt.

Michajlov: V poslední době jsem si hodně sedl s Matysem, ať už v rapu, tak v životě, tak proto ho tam máme na dvou věcech, nějak jsem se zkontaktovali s Lkamou (posílal mi nějaký hudby), tak nás napadlo oslovil Paša ze skupiny CityCode (Lkama + Pašo), Dan domluvil Ideu a Dyzivva na track Hluboko, což je podle mě asi nejsilnější věc z alba i možná proto, že takovou kombinaci asi nikdo nečekal, Pasr náš člověk a hodil se do tracku Venku a s Tafrobem jsme měli nahranou věc, ale pak jsem nedomluvili na hudbě, Marys udělal remix, kterej se nelíbil mě a byla to asi nejslabší věc z celýho alba, tak tam není. Co se tyče alba s Pavlem, bavili jsem o tom už dřív, ale on to pak řekl na Hip Hop kempu v rozhovoru a lidi se na to dost namotali, ale zatím není nic v plánu, snad příští rok, sám nevím…

Čtu mezi těmi řádky a vidím detailní popis dvou osobností bez obalu, cukrátek a pozlátek. Kdo byl hlavním mozkem při výběru témat? Na kterým tracku jste se myšlenkově nejvíce sešli? Můj tip je třeba skladba „Děti našich otců“…

Daniel: Marys poslal beat a vždycky někdo vymyslel téma nebo hned poslal sloku. Myslím, že sme to vymysleli tak půl na půl. Nejvíc sme se sešli asi v Karmě a Alkoholu (smích)

Michajlov: Děti našich otců vymyslel Dan, já už jsem měl pár tracku o svým otci, tak jsem to nechtěl moc dělat, ale nakonec jsem to psal víc všeobecně a Dan víc osobně, asi jeho nejsilnější sloka v životě, jinak to bylo asi 50/50, my často prvně píšeme a až potom vymýšlíme název tracku…

Prozradili jste mi, že to mělo být původně jen EP, ale nakonec se některé tracky i na výsledek vaší práce nevešly. Neplánujete vydat za pár měsíců i digitální bonusový materiál pro skalní? Jistě by je zajímalo, co zelenou nedostalo…

Michajlov: Zbyly nám dvě věci, nevím, jestli to je dost na bonusový materiál, spíš to uděláme tak, že příští rok vyjde singl s Tafrobem a s tou druhou zatím vůbec nevím, možná tam dáme někoho na feat a bude s toho další singl.

Daniel: Z nahraných věcí se na album nevešly myslím jen dvě věci, takže by toho na tom bonusovým moc nebylo, ale myslím, že o materiál pro skalní v příštím roce určitě nouze nebude.

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná