RUKAHORE_SHOP_BANNER

Matheus & eLKa: Hosty má dnes na deskách kde kdo, proč to tedy nezkusit sami. Zní to dospěle?

Zima se blíží a nemám tím na mysli jen hordu nemrtvých, která v seriálu Hry o trůny míří do sedmi království. Projekt Led´n´ice ožívá a hodlá zmrazit vaši vážnost a protáhnout vám úsměv od ucha k uchu. Duo Matheus a eLKa je při chuti, svůj materiál má již téměř hotový, ale v rozhovoru nepadla řeč jen na něj. Více prozrazovat by vás odradilo dočíst to celé do konce, takhle vám necháváme pár otazníků, které posledním řádkem vyřešíte.

Freestyle je v Čechách už poměrně mrtvá disciplína. Můžete mě více seznámit se současným stavem a kvalitou nebo už moc po klubech nelítáte?

eLKa: Nedávno jsem byl v Olomouci a tam místní slušně váleli. Nedávno mě ale Máťa vytáhl sebou na mejdlo, kde byl batlík, tak jsem si řekl, že to zkusím po pěti letech a prošlo to k prvnímu fleku, ale jinak už to moc nešlape. Já sám bych to chtěl oživit a příští rok udělám Mistrovství Československa o 50 litrů a giga pohár.

Matheus: Po betlech už dlouho nejezdím, nemůžu to teda úplně komentovat. Už je to asi trošku v pozadí. Co se mého freestylu týče, tak kdykoli se s Elkou, Restem nebo jiným bláznem potkáme a popíjíme, skončí to u něj a furt nám to střílí. Je to v nás pořád, ale scénu nesleduju, jestli vůbec je. Kdyby ovšem byl nějakej velkej kontest, rád bych u toho byl. Baví mě to i po tolika letech.

Jakožto jedni z nejznámějších zástupců máte zkušeností na rozdávání. Prudit druhou stranu je jednoduché, témata jsou o něco složitější. Zavzpomínáte, které zadané téma vás nejvíce překvapilo nebo vám dalo nejvíce zabrat?

eLKa: Nebylo to ani tak téma jako celá ta situace... Když jsem byl s Restem a Strapem na Semtex Culture, tak to pro mě bylo poprvé obrovský publikum, trošku tam na mě dolehla nervozita, což jsem předtím nepociťoval, takže mě to tak vykolejilo že jsem dostal tuším nějaký zvíře, už ani nevím který, ale byl jsem tak nervózní, že jsem ho zapomněl a vyjmenoval jsem celou Zoo... Hned po tomhle tématu to opadlo a už to padalo... Jinak „Co má eLKa v báglu“ bylo téma, který málem rozbořilo klub Retro.

Matheus: Těžko říct. Spíš si vzpomínám, jak mě vždycky rozbilo, když protistrana ignorovala téma a jela do mojí tloušťky nebo tak něco. Ono se to třeba nezdá, ale bylo to třeba 60 procent betlů na téma. Vůbec jsem se na těch betlech hodně často pobavil, s kým že to vůbec trávím čas.

Po sedmi letech ohlášení spolupráce, to je pořádná porce času i pro nejvěrnější fanoušky. Proč právě letos, proč až nyní?

eLKa: Já jsem se rozhodl pověsit Hip Hop na hřebík, páč startuju jinej projekt, a tak jsem vlastně zjistil, že mám čas, kterej jsem měl i předtím, ale nějak se mi do toho nechtělo. Nakonec jsme se s Máťou párkrát sešli a řekli jsme si: hele, co udělat ještě jednu srandičku. Bum a v roce 2017 máme druhou desku. Paradox je, že tyhle kraviny se píšou nejrychleji, takže mohlo vyjít třeba 50 desek za tu dobu. (smích) ... Holt velký věci potřebujou čas, slušnej matroš a správnej čas.

Matheus: Já nikdy nebyl velkej showman. Při prezentaci mých věcí mi šlo spíš o předání tý emoce ze skladby, poselství, vtípky. Kdykoli jsme se teď ale s Lukym potkali na stagi a dávali jsme nějaký věci z ledničky nebo společnej freestajlík, tak to najednou bylo hopsání, skandování a nával fajn energie. Prostě mě to na pódiu s Lukášem hrozně baví. A když to de na pódiu, tak to samozřejmě de i na desce. Tak jsme sedli, vybrali instra a vymysleli názvy věcí. Nějak to přišlo. Mohlo to přijít dřív nebo později, ale přišlo to teď.

Dalda na beatech vystřídal Kalima. Starému parťákovi se do toho už nechtělo? Co nového přinesl do hry zvolený producent?

eLKa: Já už s Daldou udělal Apokalypsu a Zápisník, takže bych ani nepochyboval, že by to nevyšperkoval. Byl pro nás jasná volba. U Kalima jsme věděli, že toho času je minimum. Původně nám dodal i všechny beaty a už deska byla nahraná do Kalimerovo beatu, ale vzhledem k šílenostem, který je schopná LedNicE dodat, některý texty neustál, a to zejména asi ty moje a přiznávám, že je to dost přes čáru. Na druhou stranu, jestli máme jezdit nějaký koncíky, tak nevěřím, že by měl Kalim tolik času, takže jsme nakonec uznali všichni, že to bude takhle lepší. Kalim nebo Dalda, je to jedno, oba jsou králové, když do toho začnou bouchat!

Matheus: Tomáš je teď asi hodně zaměstnanej člověk. My sme se snažili to dát spolu, ale s Kalimem by to trvalo ještě hroznou dobu. Tahle deska je taková spontánní záležitost. Vylítlo to z nás docela rychle. Já v tom vidím takovou syrovou podstatu dělání muziky. Je to takovej freestajl. Žádnej broušenej diamant. Je to prostě Elka s Matheusem. Kalim o tom měl trochu jiný představy, a to by nakonec tu radost mohlo zničit. Tak jsme se na to radši vyprdli.

eLKa: Led´n´ice se vždy prezentovala humorem. Kdo je ve vašem týmu větším bavičem a proč?

No já osobně si myslím, že když stojíme na podiu, tak větším bavičem je Máťa, ale jakmile z něj slezem, tak já jsem takovej ten, co perlí hláškama a moje vyjadřování a rychlost reakcí v normální mluvě je takovej obří stand up, takže to máme rozdělený.

Matheus: Dostalo se ke mně, že v Sokolově připravuješ únikovou hru. Mají se návštěvníci bát tvého battle rapu nebo na ně chystáš něco jiného, čím bys odlišil dnešní trend a popularitu této zábavy?

Je to projekt čistě mojí přítelkyně. Bohužel si před pár týdny zlomila kotník, a tak teď toho dělám víc, než jsem původně zamýšlel. Ale příběh mě hodně baví a určitě během hry nebudou návštěvníci poslouchat můj rep. Takovému stresu a nebezpečí bych návštěvníky nerad vystavoval. Nejstrašidelnější hru v Evropě má přeci jen Kalim. (smích)

Nelákalo vás někdy zkusit ty stand up comedy typu Na Stojáka či něco podobného? Třeba Matheus mi občas přijde i jako dobrej herec v klipech…

eLKa: Po prvním natáčení jsme jeli do Varů na Slam Poetry a já to viděl poprvé a byl jsem z toho odvařenej. Nebál bych se toho, ale musel bych na to bejt správně naladěnej. Teď ladím leda kytary s kapelou E.R.A a chci prorazit na úplně jinejch prknech.

Matheus: Mně se, při snaze být vtipný, vždy v mém okolí jaksi kumulovala trapnost, a proto jsem radši vtipný náhodou a mimoděk. Asi bych to třeba na stand upu ustál, ale ten stres okolo by mě asi nelákal. Teď nás s Lukym čekaj nějaký klipy, tak tam asi uzdu fantazie popustíme, a možná budeme i vtipný, ale jinak se všech výstupů zdržím.

Rest či Tafrob obohatili váš první nosič. Bylo to i s ohledem na jejich freestylovou minulost. Chystáte i na druhé desce nějaké hosty?

eLKa: No plánovali jsme oslovit Geye a Resta, ale nakonec jsme to uplácali celý spolu bez hostů. Ušetříš si čekání a je to celý jen o nás. Navíc si myslím, že Mates i já máme slušnej zásobník nápadů. Takhle to funguje.

Matheus: Jsme bez hostů. Jak na beatech, tak za majkem. Je třeba, aby si tu zodpovědnost nesla za sebe ta dvě hovada sama. (smích) Jsou to věci, který nás napadly s Lukym, tak jsme si je napsaly. Pak jsme o tom přemýšleli, ale řekli si, že hosty má kde kdo, že to zkusíme dát za sebe. Zní to dospěle?

Startovač je vděčná věc pro umělce, nevděčná občas pro interprety, kterým je vytýkáno vybírání financí na jejich dílo. S jakým jste se setkali ohlasem? eLKa s tím má zkušenosti dobré, ne?

eLKa: Na první vybranou desku nepípl vůbec nikdo. Tenkrát jsem to viděl vybrat i Gambrz Reprz a další, kdo úspěšně vybral, je Řezník. S touhle deskou to ale nabralo obrátky, kde jsme urážený a považovaný za strašný jebky, který vybíraj peníze od fanoušků. To máš těžký, oni totiž tyhle dementi, co nás urážej, ani neví, jak ten Startovač funguje. Každopádně pro mě je to super projekt, kterej vymysleli lidi pro lidi, který ve finále dodaj produkt zase jen lidem. Je to parádní koloběh, kde si každej přijde na svoje. Jestli desku, tak vždy přes startovač. Ušetří ti to totiž i cestu na poštu.

Matheus: No pár hejtů proběhlo. Hodně teda, že na něco vybíráme, a pak to budem prodávat. Tak jsem na fejsu krotil vášně, že je to vlastně jak předprodej. No někdo to holt vidí jinak. Každopádně je fajn vybrat 70 procent částky za 4 dny, když lidi neslyšeli ani větu, ani notu a ani prd. Za tuhle podporu jsem za sebe moc vděčnej a hodně nám to ulehčí třeba výrobu triček. Budem přesně vědět, kolik jich vyrobit a podobně. Mě Startovač baví. Mám rád cestovatele, postižený a zdravý sportovce nebo třeba Mňágu, která na startovači taky párkrát jela kampaň a líbí se mi, jak to jde přímo od těch lidí a nezatahujou se do toho velký korporace a tak. Je mi to sympatický. Ale to nemění nic na tom, že jsme košťata a žebráci.

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná