Marys: Jsem raději ten vzadu a za sebe nechávám mluvit svou hudbu

Většinou stojí v pozadí, sem tam přepínají na show pár skladeb nebo zaškrábou na asfalt. DJ´s a producenti jsou v českém prostředí dosti ve stínu a mluví se spíše o těch, kteří na stagi drží mikrofon v ruce a udávají verbální tok. Je nutné si však uvědomit, že dobrý beat je 70 procent úspěchu. Bez pořádného podkladu to nejde. Bubny jsou bubny, tlučou ti jak srdce, ale bylo by nevhodné říct, že MC se jen veze. Symbióza je základ. Marys je tváří, která se motá okolo rapu již delší dobu, přesto ho lidé začínají registrovat až v poslední době. Proč? Dozvíš se to o pár řádků níže, kde ti dvorní producent desky „Mezi řádky“ odtajní pár tajemství ze své kuchyně.


Jako typický člověk hýbající se kolem rapu nevypadáš, ani se tak neoblékáš. Když jsem tě poprvé potkal, netipnul bych si, že s rapem máš něco společného. Jak ses dostal k produkci a jak dlouho se tomuto řemeslu vlastně věnuješ?
 
K produkci jsem se dostal díky jednomu kamarádovi. Vědel jsem, že produkuje elektronickou hudbu, pujčil mi CD s programem, jenže to byl Reason, který pro úplného začátečníka není moc dobrý. Pak mi řekl o Fruity Loops Studiu a to už mi vyhovovalo. Bylo to někdy v roce 2005 a dělám v něm do teď. Takže začínám třináctý rok a když to tak píšu, uvědomuji si, jak ten čas hrozně letí!
Zkouším i jiné programy, ale mě to FL vyhovuje asi nejvíc. Jinde musím přemýšlet, kam kliknout, abych udělal to, co chci a nesoutředím se. No a k tomu oblíkaní - asi vím jak to myslíš, jen netuším jak na to správně odpovědět. Oblíkám se tak, abych se cítil dobře.
 
Vím, že v rámci koncertů hraješ na controller. Proč preferuješ elektroniku před asfaltem? Minula tě generace vinylů a naskočil si do vlaku pozdě, nebo tě jen nebaví tahat tuny vybavení? Nebo je to snad tím, že hodně děláš MPC shows, takže na gramce nezbývá tolik času?

Nene, neminulo mě to. Někdy v roce 2002, 2003 jsem si poprvé stoupnul za gramofony. Hrál jsem jen z desek a po pár letech jsem zjistil, že existuje Serato. Byl to pro mě hrozně zvláštní pocit, vidět, jak to funguje. Popravdě, moc jsem to v lásce neměl. Jenže pak jsem zjistil, že bez toho nejde mít tu svobodu toho, že můžeš pustit co chceš. A tak nakonec to bylo super.
Hrál jsem asi 8 let po akcích, jenže jsem se jen výjmečně dostal mimo Blansko na jinou akci. Pomalu mě to přestávalo bavit. Nedostával jsem žádný feedback od lidí, energie a chuť docházela. Tak jsem se rozhodnul, že toho nechám a budu se plně věnovat produkci. A tehdy mi napadlo hrát živě z MPC. Trénoval jsem několik hodin denně. Měl jsem puchýře na prstech, šíleně to bolelo, ale ta chuť byla obrovská. Po roce jsem si říkal, že s tím můžu jít ven, ale nakonec to dopadlo špatně. Byl jsem hrozně nervozní, tak jsem se sundal a vlál tam jak hadr. (smích) Ale pak se to rozjelo a o shows byl zájem. Dostal jsem od disk.cz nové MPC, za co jim patří obrovský dík. Pár dnů poté, co jsem se přestěhoval do Prahy, jsem s Egem z Kontrafaktu jel asi 5 koncertů, kde jsem fungoval jako jeho koncertní DJ a během vystoupení jsem dělal svou MPC Show. A to vzbudilo tu chuť hrát znovu. Ale nebyl jsem si tím ůplně jistej a proto jsem pořídil controller. Ja ty controllery moc nemusím, není to ono, ale nechtěl jsem koupit vybavení za 50 tisíc abych pak zjistil, že mě to nebaví.
 
 

 
 
V roce 2010 udělal sólové album Dreamworld, které však zůstalo bez většího povšimnutí. Myslíš, že ti přesun do Prahy otevřel více dveří, než si měl v rodném Blansku?
 
Ano, v roce 2010 jsem udělal album Dreamworld, ale pustil jsem jej ven o dva roky později. Nebyl jsem si tím moc jistý, jestli to lidi příjmou. To, že zůstal bez povšimnutí, mě vůbec netrápí, ta věc je pro mě hodně srdeční záležitost. A i to byl hlavní důvod, proč dva roky zůstala jen u mě. Přesun do Prahy určitě pomohl. V Blansku jsem se zaseknul na jednom bodě a nedokázal jsem se od něj odrazit. Bylo to v rozmezí asi osmi měsíců, kdy jsem nemohl udělat žádný beat. Měl jsem možnost s tím něco udělat a odstěhovat se. Hned první den jsem udělal několik beatů najednou. Je tu spoustu energie a nutí tě to pořád něco dělat.
 
 
Výraznější zájem o tvé beaty začal asi v momentě spolupráce na poslední desce PIO? Máš pocit, že album s Danielem a Michajlovem zvedlo zájem o tvé beaty? Hrnou se ti teď ponuky na spolupráce?
 
Určitě, píše mi spoustu lidí, že by chtěli beaty. Jen to častokrát není zrovna člověk, se kterým bych chtěl něco dělat. Je to ten typ lidí, co tu hudbu kurví a takové ja prostě nesnesu. Falešný krpatec. Potřebuju dělat s lidma, kterým to věřím a nepotřebuji poslouchat jací jsou ostatní sráči a jak oni jdou nahoru a při tom opak je pravdou. Kolikrát mě takové věci přijdou na FB, že jako co na to říkám. Do rytmu se netrefuje a texty, že to bych napsal sám s trojkou v žíle jak nic. Určitě cítím, že o moji hudbu a o mě je větší zájem. Mám z toho radost a jsem rád za každého člověka, který za mnou přijde a řekne, že ho to baví. Za to moc díky!

 
Co tvé producentské ambice? Fatte ma těsně před vydáním své další producentské desky. Dočkáme se podobného počinu i od Maryse?
 
Na tu desku se těším, co vypustil ty dvě věci, tak to je úplný top. Mám to určitě v plánu, ale tenhle rok to asi nebude. Myslím, že i Special na něčem dělá. Moc to nesleduji, jen vidím, co lidi sdílí na FB. Takže se více-méně dostanu ke všemu náhodou.
Chtěl bych udělat nějaké singly plus instrumentální věci, s tím, že k tomu sám udělám nějaký vizuál. Minulý rok jsem dal ven jednu věc. Nafotil jsem přes den asi 1600 fotek a ty fotky jsem poskládal za sebe. Nebyla v tom žádná myšlenka. Proto jsem ani nevěděl, jak to pojmenovat. Tak jsem místo názvu nahodil číslo počtu nafocených fotek. Ani si nepamatuji ten impulz něco takového udělat. Už mám nápady na další věci a jen čekám, až na to bude ta pravá chvíle. Moc nedokážu veci dělat na sílu, nemá to potom pro mě žádný smysl. Daniel přišel s nápadem udělat producentskou desku společně, tak uvidím, jak to dopadne.
 
 
Je někdo další na CZ/SK scéně, se kterýám bys byl schopen a ochoten udělat celé album?
 
Určitě je. Máme v plánu s jedním interpretem udělat album, které budu celé produkovat, ale máme to oba stejně a necháváme to přirozeně plynout a může se stát, že na albu bude i jiný producent. Ale držíme se toho prvního konceptu. Už máme asi 7 beatů, které jsou jasné.
 
 
Daniel, váš třetí člen do party Mezi Řádky, taky produkuje a začal rapovat. Jak je s tvým hlasem a ambici ohýbat slova? A neměl Daniel námitky, že si odprodukoval nakonec celé album ty?
 
Hele nikdy mě to nenapadlo, nedokážu si to představit. Jsem raději na pódiu ten vzadu a nechávám za sebe mluvit svoji hudbu, nebo to, co hraju. Tam jsem nejspokojenější a tam taky zůstanu. Daniel tuším rapuje už dlouho. Já se ho na to nikdy neptal, alespoň si myslím, že ne. Spíš řešíme, jaký alkohol do sebe nalijem (smích). Námitky určitě neměl, když jsme se potkali poprvé, tak řekl, že chtějí udělat s Michajlovem EP a že budou chtít ode mě nejaké beaty, anebo že to odprodukuji celé. Hned jsem mu řekl, že bych byl rád, kdybych to dal celé já. Za čtyři mesíce z toho bylo nakonec album. Na každý beat, co jsem poslal, hned něco napsali. Takže to celé album je naše momentální nálada a pocity. Ono to bylo ze začátku dost nahnutý, že to možná ani nevydáme. Po týdnu, co jsme si řekli, že to dáme, mi volal Michajlov, že ať posílám co nejvíc věcí, že je možné, že se dlouho neuvidíme a že to chce stihnout. Nakonec to dopadlo dobře a album jsme dokončili. Myslím, že se Daniel mohl soustředit jen na texty a je to slyšet. Hrozný věci zajebal.
 

Žíví tě dnes hudba, nebo chodíš ještě do háku sbírat dukáty? Pokud ano, co dělá Marys jako pracující člověk?
 
Neživí, ale je to na dobré cestě, aby tomu tak bylo. Jen je to těžký, když se cukají, že chci za hudbu peníze. Dělal jsem dlouhou dobu za poděkování, ale pak jsme se dostal do bodu, kdy jsem si řekl, že už takhle ne. Neuvědomují si, kolik času a práce za tím je. V Praze je i dost klubů, kde lze hrát pravidelně. Takže na tom pracuji, abych mohl hrát, skládat hudby a být svým pánem. Marys má pohodovou práci, ze které má proleženiny (smích)
 

Marty - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná