Marpo: Jsem asi jedinej MC v Čechách, kterej dokáže říct pevný jméno ze scény nahlas

Možná, že v dnešní době už není tolik kontroverzní, přesto stále umí udělat na scéně pořádný rozruch. Nebojí se říct svůj názor pěkně od plných plic a konkrétně jmenovat. Ano, řeč je o Marpovi, který v posledních dnech nabídl fanouškům po delší odmlce své další album, které nese název "R!OT". Nebylo tedy na škodu s ním prohodit pár vět a zeptat se na novinky kolem něj. Bohužel je Marpo momentálně v zahraničí, rozhovor vznikal přes mail, a proto se jedná jen o střípky slepené v celek.

Co pro tebe znamená rok 2013, z pohledu osobnosti, tvé tvorby, tvých blízkých a okolí kolem tebe?

Určitě to je pro mě zásadní rok jak v osobním, tak i profesním životě. Jsem šťastnej člověk, a to je asi základ spokojenosti. Takže všechno běží tak, jak má.

Nejsi v podvědomí posluchačů žádným nováčkem, jaké je tvé tajemství úspěchu?

Nemám tajemství. Dělám to poctivě na 100%. Každej projekt, každej track, každý album. To je recept. A vlastně miluju to, co dělám. To je asi ten základní stavební kámen. Nejsem otrávenej tím, že musím jet na další koncert, udělat další desku. Naopak se na to těším jak před 10-ti lety, jakoby to bylo poprvý. Dělám s lidma, který jsou jako rodina. Nejsem majitel nějakýho movementu a neojebávám zbytek o peníze. Jsme family, a tak to má bejt.

Před časem jsem mezi řádky u jednoho článku zaznamenal, že je tvé jméno skloňováno ve spojitosti s nejčastěji koncertujícím českým rapperem v zahraničí. Bereš to jako svůj osobní úspěch?

To je podle mě asi blbost. Mám odehraných tak 400 rapovejch shows. Myslím si, že jiný toho najezdili víc. Kór, když jsem měl asi 3 roky pauzu v hraní live.

Pamatuji se, že jsi dostal dvě ceny Óčka. Jaký máš názor na taková ocenění v podobě sošek Anděla, Slavíka a dalších jim podobných?

Je fajn bejt oceněnej za svoji práci. Že si toho někdo všimne, že to lidi baví. A ty, co říkaj, že nedostávaj ceny, že na to mrdaj, tak kecaj, protože žádnou cenu nikdy nedostali. Třeba ceny Óčka pro mě maj velkej význam, protože hlasovali lidi, což znamená, že to lidi baví.

Tvá hudba není pro českou tvorbu příliš typická, jsi dost ovlivněn vlivem z USA, dá se tedy i u nás přijít s něčím netradičním před stádo a naklonit si je?

Tak já to tak dělám, ne?

Myslíš si tedy, že i český rap má možnost se prosadit v zahraničí a obstojně naší zemi reprezentovat?

Já si myslím, že jsem rozhodně dostal Českou republiku na mapu v pár městech na Floridě. Rozhodně ve Spring Hill, což je takový crystal meth crack smokin city. Ale aspoň vědí, že nějaká ČR a Praha je, i když nám vždycky, když tam jsme s Partyboiem říkaj: Whatchu guys doin here? My: Were on vaca… Oni: Here? My: Yeaaaa….Oni: you guys are retarded! takže asi tak….

Od prvopočátků sis hrál s bábovičkami na vlastním pískovišti, mnohým jsi byl trnem v oku, ostatně to jsi asi i teď. Spousta zaběhlých jmen s tebou nesympatizovala z důvodu tvé revolty a revolučnosti. Cítíš vůči nim zášť nebo stačí doložit tvé výsledky a dál to nerozebírat?

Vůbec ne. Před deseti lety přišel mladej drzej spratek. Dneska je mi 28 a vidím to úplně jinak. Pořád si dělám to svoje. Myslím, že se to dost změnilo.

Ptám se z důvodu, že ses tu po nějakém odstupu opět zjevil a rovnou s trackem zavři hubu, kde jsi na zaběhlé scéně nenechal suchou niť. Byl to názor na danou situaci nebo marketingový tah?

To není marketing. Battle je prostě základ rapu. Nemluvím o Freestyle, to je dneska mrtvá, zdechlá, zablešená disciplína, kterou dělaj už jenom zoufalci, co nedokážou udělat vlastní desku. Ale battle will flex yo skills. Prostě musíš ze sebe vytáhnout maximum. A Zavři Hubu je jenom reakce na to, co se v českým rapu děje. Co mládež poslouchá a myslí si, že to je real a bůhví jak světový. A mimo to. Jsem asi jedinej MC v Čechách, kterej dokáže říct pevný jméno ze scény nahlas. Nemám strach, že si to někde rozházím, seru na nějakou politiku.

V posledních singlech dáváš najevo, že jsi byl x let přehlížený a nerespektovaný a že už tě začíná okolí brát. Cítíš tím zadostiučinění? Nebylo to taky v důsledku nějakých chyb, které jsi v minulosti učinil?

Chyb nelituju. Všechno má svůj důvod a vývoj. A myslím, že se to konečně otáčí a jsem za to nesmírně happy.

Přejděme k nové desce „R!OT“.  Proč vychází právě pod PVP labelem?

Protože jsem se takhle s Lucasem Jirkovským domluvil. Simple as that.

Když upřu zrak na tracklist, nabízí se mi celkem ochuzená stopáž, kdy ještě první a poslední track lze brát jako intro a outro. Není tedy 9 regulérních skladeb na oficiální desku málo?

Proč? Myslíš, že aby byla deska dobrá, musí tam bejt 15 tracků, 3 interlůdy a 20 skitů? Udělal jsem desku, kde nepřeskočíš jedinej track. 11 je akorát.

Výběr hostů zahrnuje především okruh tvých hudebních přátel, neměl jsi chuť oslovit někoho pro tebe zajímavého a splnit si nějaký svůj další cíl? Nebo bylo v plánu udělat desku v rodinném duchu.

Tak samozřejmě jsou jména, s kterýma by člověk chtěl dělat, ale prostě nechce se mi za featy platit nehorázný peníze. Udělal jsem to jednou na Původu Umění, kdy jsem poslal 1200$ Chinovi XL a manažerka (což tvrdí on) dollars ukradla a feat jsem nikdy neviděl. Chino you better watch out ..

Když jsme u těch hostů. Je tu tvůj dlouholetý kamarád a kolega Wohnout, který však nikdy nevystoupal do většího podvědomí posluchačů a tvoří takový tvůj stín. Čím to je? Není ti to třeba líto?

Honza si prostě jede svoji cestu. Magistr práv a pracuje jak o život. Ale je to jeho smůla. Říkám mu pořád, že v rapu musíš makat a jedna deska prostě nestačí. Ale prostě jsme team na shows. Patříme k sobě odjakživa. Hrajem spolu už od roku 2002?-3? … Ještě k nám přibyl můj dlouholetej fellák DJ Partyboi a IronKap.

V pozadí zadní strany obalu jsou vidět věže církevní stavby. Jsi věřícím? Bylo záměrem to takto zdůraznit nebo to má jiný podtext?

To je náhoda, to do toho nemotej. Je to hezký místo na focení.

 „Vyběhneme na stage a bouchnem jako TNT.“ Dnes je půlka „rapperů“ jen pokojových, popiš jim, jakou euforii prožíváš, když stojíš na stagi a vydáváš svou energii dychtivému kotli.

To je spíš o tom, že nás pozvi na festival. Dej vedle nás dalších 20 hiphop jmen a uvidíš, že na stagi bouchnem jako vyjebaný TNT. Naše show je v ČR top.! Sorry, ale je to tak! Pokud nevěříš, zastav se na jednom z koncertů podzimní tour k R!ot albu, nebo 19. 11. V Lucerna Music Baru!

Posluchači jsou v arénách na své gladiátory nekompromisní. Jak moc těžké je po odmlce vystoupat opět na vrchol a získat si přízeň celého Kolosea?

To si ani neumíš představit.

A zbytek lidí, kteří jen pomlouvají? Jsi nad celou věcí povznesen a umíš se přes haters pozvednout? Některé lidi prý hateři motivují, je to tak i u tebe?

Mě nevadí kritika, pokud je opodstatněná.

Jak moc tvůj život změnilo narození prvního potomka? Z tracku Emma je cítit rodičovská láska gigantických rozměrů.

Dokud to někdo nepozná, tak nechápe, jakej rozměr to má. Love that is kinda moon far lol 

A co projekt Melancholie? Spí jako blaničtí rytíři, nebo ho teď po desce opět probudíš?

Spí a dlouho asi spát bude. Its R!OT time.

V Praze proběhne 19. listopadu křest tvé desky, proč by měli lidé dorazit právě na tuto akci? Na co se mohou těšit?

Za prvé tam bude komplet TroubleGang a další hosté. A hlavně to bude top show, budem mít zvětšený pódium, víc světel, ruzný ohně n shits, nechte se překvapit. Tohle v rapu v Čechách ještě nikdo neudělal. A za třetí se tam bude natáčet LIVE DVD! Tak buď u toho….

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná