Máme rádi trochu ponuřejší věci a lebedíme si v nich, hodnotí svůj styl UL Farma

Zpátky do reálu a zpátky do rubriky „track po tracku“. Protože jsem dlouhodobě přehlížel tuhle ústeckou svoloč, musím to teď napravit. Nejdřív přišla na řadu regulérní recenze a teď i pitvání jednotlivých skladeb na mikro kousíčky. Wuty, Romano a Cello alias UL Farma jsou připraveni se ještě jednou vrátit ke své poslední desce a okomentují mé postřehy či případné dotazy.
 

Intro

Mikro: Na úvod trocha dramatického intra jako z nějakého thrilleru, které nás uvede do děje a naznačí hudební směr, kterým se bude album nadále ubírat. Je zřejmé, že nové postupy sice nezavrhujete, ale dáváte přednost raději tradičnímu zvuku, true school, boombap, word cuty, čistá strikce v podání dvorního producenta Romana.

Wuty: Nejdříve jsem instrumentálnímu začátku moc nefandil. Bavila mě produkce od Romana, ale pořád jsem tam chtěl protlačit nějaké sdělení, které by ve finále stejně asi nic nepřineslo. Až později jsem zjistil, že je to fér a bez velkej keců nastolí atmosféru celý desky.

Romano: Stříhám a kradu jako bych neměl co do huby. Deska pana K.O., na který teď makám bude ale určitě jiná….
 

Třicet

Na krku tři křížky, proto přichází malá bilance, která sebou nese i intimní zpovědi a skandální rozhřešení typu padnutých facek, odřených kolen či kindervajec. Nosnou myšlenku ale vidím v tom, že i přes nezpochybnitelné fyzické změny, vaše zásady zůstávají pořád stejné.

Wuty: Ten text jsem psal v době mých narozenin, kdy jsem dost kalil. Třicítka pro spoustu lidí znamená nějaký zlom. Přesto, že nemám potřebu nikomu nic dokazovat, trochu jsem si zabilancoval a ukázal, že i ve třicítce mám co říct a nejsem koště, co už léta špatně mete.

Romano: Wuty tam řekl, co chtěl a to je dobře podle mého. To víš, je to už starej kokot 
 

Dovolená feat. Khomator

Určitě každý zná ten pocit, jak v práci hypnotizujete ručičky hodin, aby se posouvaly rychleji, protože po skončení fachy začíná dovolená. Nekonečné vyspávání, koupání, ženský, horko, pivo a samozřejmě rap. Co bych nikdy nečekal, že v tracku o dovolené uslyším hlášku z tracku “Danger“ od Blahzay Blahzay. Na mikrofonu se objeví první host Khomator.

Wuty: Tenhle track je vlastně nejstarší na celé desce. Psal jsem to v práci někdy v létě 2008 asi hodinu před tím, než jsem šel domů, do základu od DJ Premiera. Produkci až později dodělal Romano a scratche Bebe One. Myslím si, že i když ta samotná pecka Danger je tematicky trochu jinde, tak tam hlášky zapadly jak prdel na hrnec. Dovolenou jsme hráli na koncertech a až o rok později jsme měli nápad s hostem, ze kterého vzešel Khomator. Celkově je to asi moje nejoblíbenější věc na albu.

Romano: Když jsem tuhle pecku udělal a pak přišel Wuty a poslouchali jsme to, tak jsme se u toho málem posrali, hrozně nás to zabíjelo…miluju Wutyho skreče, ale tady Bebe předvedl taky masírku. Jinak dovolený jsou fajn, teď mi právě jedna skončila, takže dík :-(
 

Ve Městě feat. Emdee

Do děje zasahuje i druhý MC kapely Cello a také druhý host, anglicky rapující Emdee. Tohle není žádná opojná óda na rodné město, které trochu smrdí, spíše jen smutné vykreslení smutné reality. Ve skladbě zazní spíše ty negativní věci, existuje vůbec něco, na co jste ve vašem městě pyšní?

Wuty: Jasně, v Ústí je spoustu super věcí. Byli jsme asi v tu chvíli nějací nasraní a otrávení:-). Tu pecku začal psát Cello a laťku nastavil takhle. Bohužel je i spousta věcí, které nás serou. Nevím, možná je to i tím, že máme rádi trochu ponuřejší věci a lebedíme si v nich.

Cello: To, že se v textu vyskytují i negativní věci neznamená, že bychom neměli Ústí rádi. Nedokážu si představit naše město jiný, i když tuto občas smrdí. A na co jsem pyšný? Na to, že město, které bylo za minulého režimu továrna pro celou republiku (a to se na něm dost podepsalo), jde pozvolna do sebe a začíná se z něho stávat pomalu, ale jistě dobrý místo pro žití. Samozřejmě ještě pivo 10,11,12.
 

Krajina

Hlasitá kritika české mentality, čecháctví jako takového. Lidi neznají souvislosti, základy a soustředí se raději na svůj osobní profit. Narážíte na klasické české neduhy a folklor jako soudy, korupce v politice, slevy v supermarketech, závist sousedů, lichva a podobně. Máte pocit, že máme šanci na nápravu, že směřujeme k lepším zítřkům anebo naopak to jde spíše z kopce a je to den ode dne horší?

Wuty: Myslím si, že je to dost individuální a každý ať se chytí za svůj nos. Určitě vztahy a hodnoty v dnešní rodině jsou jiný než dřív. Spousta lidí preferuje osobní prospěch a dává přednost kariéře a blahobytu před vlastní rodinou a výchovou dětí. Z těch se pak v dospělosti může stát slušná bandička debílků. Nerad bych byl ale nějaký velký pesimista a věřím na světlé výjimky. Jinak zde jsme psali klasicky každý svou sloku, jen jsme si je rozhodili po frázích a několik lidí si nás asi v tomhle tracku díky tomu pletlo.

Romano: My jsme ti nejpoctivější z nejnepoctivějších.

Cello: Budoucnost si tvoříme sami a záleží jen na nás jaká bude. Mám rád utopence, kofolu a v hospodě sem chytrej jak rádio. Asi jako každý Čech občas závidím. Myslím, že to je naše mentalita - máme to v sobě.
 

Diktát

Žádný extra velký a hluboký téma. Rap o rapu. Vracíte rapu to, co jste si od něj vzali. Cítím úctu, lásku a pokoru k hudebnímu stylu, který vás ovládá už nějaký ten pátek. Jinak hudebně mi to díky nastříhaným samplům a cutům hodně připomíná starší věci od 7L&Esoteric, Celph Titled&Apathy, J-Zone a podobně. Hardcore rap. Kdo podle vás u nás v Čechách nahrává jak vy sami říkáte „real hip hop“ a kdo vám naopak moc nesedí?

Wuty: O Real hip hopu a podobných škatulkách jako je boombap se u nás donedávna vůbec nedalo mluvit. Mě osobně bavily kapely jako jsou Dezrechts nebo Prago Union. Poslední dobou vylézají výborný věci třeba od Resta, IdeaFatte, Olivera Lowe a dalších. Na Slovensku jsou to Luzer a jeho Sedláci, Kruscifix nebo Gramo Rokkaz. Rostou tu i nové mladé kapely jako Twos, BPM a jiné. Nemám rád skupiny a MC´s, kteří staví svou kariéru na značkovejch hadrech a vypráví, že dělají velkej business. Ať je to pravda nebo ne, tak je to fuk, protože ta pravá podstata a kultura s takovým přístupem jde prostě do hoven. Mě osobně je daleko sympatičtější přístup lidí jako je El Da Sensei nebo KRS One, kteří produkují to, co cítí a co považují za poctivý rap, než hudba od typů kteří vyměkli a „robí love“. Zajímalo by mě, čím to je, že spousta známých kapel se dnes nechává slyšet, že se vrací z bordelů, vyvoněnejch klubů a naleštěnejch limuzín zpátky do štrýtu. V našich poměrech to ještě ale neplatí.
 

Druhá Střela

Skladba o hrdosti, vztyčené hlavě, o cti a o tom, že se odmítáte přizpůsobovat někomu a něčemu. Máte svoji hlavu, svoje rozhodnutí a víte, že se nemusíte za nic stydět, protože máte čisté svědomí.

Cello: Vystihl jsi to přesně. Motivační track, svižný rap i beat. Mám rád tuhle pecku.
 

Promotér feat. Supa a Idea

Každý, kdo jezdí po koncertech, se s ním už setkal. Promotér je člověk, co organizuje akce. Tady se mluví ale o rádoby promotérovi, co je spíš ničí. Zabíjí neobnovitelné neurony pozvaných kapel tím, že neplní jejich stanovené požadavky. Nechává je sedět před reprákem, aby poslouchali show lokálních skupin, a potom jim nedá ani slíbené peníze. Je z toho cítit, že nepotřebujete žádný luxus a komfort, chcete jen férové jednání a to, na čem jste se už předem domluvili. Na micu Idea a Supa, kteří přidávají pár svých zkušeností. Jaký je váš nejbizarnější zážitek s promotérem?

Wuty: Těch veselých příhod bylo fakt hodně. Pamatuju si maníky, co takhle posrali několik akcí za sebou. Jeden to dostal do tak vysokého levelu, že si půjčil na mejdan cizí gramce, zesilovač a bedny. Neudělal žádnou reklamu a pozval tři celkem známé kapely. Když viděl, že je to v prdeli, tak se zamknul v kanceláři a dělal, že není. Kapely odehrály na sále pro pět opilců, čaply ty gramce a ostatní aparát lidí, kteří na tom mejdanu ani nebyli a vzali si to s sebou. Jiný člověk zlikvidoval celý klub, až se musel zavřít a dlužil fakt spoustu peněz. Jednoho dne si potřeboval zvýšit ego, tak pořádal vlastní narozeninovou párty, kde místo peněz daroval vlastní občanku do zástavy. Pamatuju si spoustu mladých promotérů, kteří se na vlastní akci zlili tak, že nemohli ani mluvit, natož platit za hraní.

Romano: Přijedeš a čučíš na joudu, jak shání bedýnky atd, atd..

Cello: Ještě, když jsme hráli jako Ústecká svoloč jsme měli "úžasný" zážitek. Když jsme dorazili na akci, tak na místě nebyly gramofony, mixák, majky ani repráky. Týpek to vyřešil tak, že sehnal dvě větší bedny od domácího sterea rodičů, počítač s media playerem pro přehrávání instrumentálek a narychlo před naším příjezdem zajel do Tesca koupit mikrofon. Nicméně v klubu bylo dost lidí, kteří přišli na nás, a koncert jsme dali. Promotér po koncertě nezaplatil tolik, kolik měl a ještě si stěžoval, co jsme za kapelu, když si nepřivezeme svoje gramce. Dopředu se s námi ale na ničem nedomlouval.
 

Řekni Mi

Jednak zazní sebereflexe a sebekritika a takové to, jak se člověk nedokáže ponaučit z vlastních chyb. Ví o svých slabých stránkách, chtěl by to i změnit, ale bohužel na to není dostatečně silný. Potom tu taky zazní, že i když člověk dělá všechno tak, jak se má, nepříjemný sled událostí stejně neovlivní a vše se vyvíjí jinak, než podle jeho plánu. Život je fajn, ale umí člověka pěkně nasrat.

Cello: Život je pes a ty patník - občas tě pochčije. Na druhou stranu alespoň není nuda a mohla vzniknout tahle věc.

Romano: Nečekal jsem od Cella zpověď, ale když mi to poslal, viděl jsem ho tam za tím stolem v té práci a musel jsem se chechtat….hovado.

Wuty: To je tak nasraná pecka, že během dvou let, co jsme jí hráli na koncertech, střídala produkci jak zaprděný trenky.
 

Není umění se zničit

První změna producenta, tentokrát se vše odehrává pod taktovkou Oakmaster Oak. Opět se dostáváme k tématu drogy, které už telegraficky na desce zazněly, tady dostávají větší prostor. Drogy dokážou zničit život nejen těm, kteří je berou, ale i jejím nejbližším. Co je podle vás největší příčinou, že lidi spadnou do tohohle svinstva? Už třeba dávno neplatí to, že za vše může jen nefungující rodina, špatné zázemí.

Wuty: Tady bych určitě doporučil filmy Trainspotting, My děti ze stanice ZOO nebo klidně i Kids. Kdybych měl mluvit z vlastní zkušenosti, tak hraje velkou roli partička kamarádů. Začínali jsme se scházet v centru města, kde jsme jezdili na prknech. Trávili jsme spoustu času společně. Byli jsme samá domácí párty, kluby, vymýšleli jsme spoustu kravin a jebalo nám z nudy. Čas od času někdo kromě hulení přitáhl bombičky, durman, houby nebo i horší věci. Jeden čas mi přišlo, že se z toho stal módní výstřelek a kdo to ještě nezkusil, tak byl out. Někteří na tom ulítli a jiní s tím sekli a ustáli to. Je to asi i otázka vůle a síly osobnosti.

Romano: Za všechno můžou komunisti, hehe.
 

Těstoviny

Noviny, televize jako mocná média, která dokážou ovlivnit myšlení lidí. Trocha konspiračních teorií, bulvár i seriózní plátky jsou téměř to samé. Nemůžeš jim věřit, protože záměrně zkreslují fakta a realitu. Ven pustí jen to, co se jim hodí. Co má tedy člověk dělat? Nesledovat dění okolo anebo číst a sledovat zprávy a brát to vše s rezervou, protože to může být ve skutečnosti úplně jinak?

Cello: Jasný, brát to trochu s rezervou a hlavně udržet si zdraví, rozum a nadhled. V dnešní době se na tebe chrlí velký množství informací ze všech stran. Je třeba to trochu přebírat a nezapomínat, že některý těstoviny prostě lepí. Jeden příklad za všechny: Není to tak dávno, co fanoušci i někteří redaktoři na diskuzích vehementně řešili a opravdu věřili, že PSH končí, budou prodávat párky atd.. Myslím, že to mluví za vše.

Romano: Podle mého to je všechno přitažený za vlasy. Člověk by se měl držet vlastního názoru a nepanikařit. Svět se zmenšuje a přibližuje a každá událost, každá volovina je hned u tebe doma na stole.
 

Na Okraji feat. K.O.

Nervózní beat v podání Ownie One a skreče z klasických Mobb Deep tracků. Instro koresponduje s mírně depresívním textem, ze kterého se dozvíš, jak to vypadá, když člověka dohoní všechny ty negativní myšlenky a začnou mít navíc nadvládu nad jeho myslí. Na micu další host K.O., který díky svému zlověstnému hlasu výborně zapadá do nastoleného konceptu.

Wuty: Moje taky hodně oblíbená věc. Já, Cello i Ownie one si hodně potrpíme i na temnou a striktní produkci od lidí jako jsou 7L, starší Molemen, Sicknature nebo Necro a já osobně bych doporučil Bloodline nebo Psych Ward. Ty skreče jsem si do toho prostě neodpustil. Textově je to přesně o těch negativních myšlenkách.

Cello: Ukázka toho, že člověku může ze všeho dokola ubíjejícího stresu přepnout a pak je to jak lavina. Občas mám chuť něco rozmlátit. Koukni se na film Volný pád.

Romano: Výborný trek od Ownieho, skvělej rap….K.O jako host zajebal, co víc si přát….
 

V Létě feat. IdeaFatte

Fatte na produkci, Idea na micu. V dnešních super horkých dnech, není asi aktuálnější téma. Co je lepší než zvlažit své zalepené koule či opocené cecky v bazénu? Pivo, bikini, 30 stupňů ve stínu, no léto jak hovado.

Wuty: Baví mě hodně ten kontrast a přechod od předchozí pecky do toho léta. Je to jak z pekla do ráje, hahaha. Tahle věc je společně s Promoterem na vycházejícím mixtejpu od IdeaFatte. Počásko na to zatím vychází, tak bychom byli rádi, kdyby se ten track objevil na všech grilovačkách a letních párty.

Cello: Mám rád léto, zima v ČR stojí za hovno, proto se těším celý rok na léto a hlavně na všechny věci, který jsi jmenoval výše.
 

Taktika feat. Novatori

UL Farma taktika spočívá v tom, že na rozdíl od většiny netaktizují. Snažíte se reagovat tak, jak v danou chvíli zrovna cítíte a jak vás vede vaše svědomí. Poslední track a poslední sociální kritika země, kde jsou lidi největší vlastenci, když se hraje mistrovství světa v hokeji.

Wuty: Skoro celý život je jedna velká taktika. Někdo v muzice robí love a bere si z ní, jiný do ní dává všechno. Někdo podvádí a krade a jiný celeý život tvrdě maká. Někdo je pako nebo zmrd a má štěstí a druhý je poctivý a má celý život smůlu. U všeho, co děláš je otázkou, jak to děláš, jaký si vybíráš a máš k dispozici prostředky a od toho se odvíjí tvoje pozice a role.

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná