Madalena Joao: Nelíbí se mi davová psychóza dělat to, co zrovna frčí

Madalena Joao je Češka s kořeny v Angole. Není divu, že se aktivně věnuje zpěvu už od 16 let a zaměřuje se především na Soul a R'n'B. Jak tedy zní spojení dokonalého cítění rytmu ve stylu afrických předků s pověstnou moravskou láskou ke zpěvu?

Máš, co se hudby týče, rodinný kořeny, nebo sis našla cestu sama?

	
No, když jsem žila v Angole, zemi mého otce, tak jsem si místo mikrofonu našla hřeben a moc jsem si přála jednou mít skutečný. Dnes už ho mám (děkuji maminko za dárek). Cestu mi ukázala samotná hudba, díky otci je různožánrová, mám ráda různé styly, od každého trošku, dokonce i vážná hudba mě fascinuje. S bratrem Plutem jsme si ujížděli na starém popu, Snap, 2unlimited. A vlastně prvky hip hopu se tam taky našly. Cestu mi otevřela moje vůle se prosadit, kterou ve mně probudila mamka. Ta mě navedla na konkurz, kde jsem uspěla a tím to celé začalo. Je to boj dodnes, i když nemám spousty peněz, mám věrné fanoušky a lásku k muzice, která je největším bohatstvím na světe. To ostatní příjde. A to, co už mám, si pečlivě střežím.
 
Člověk se často pozná podle toho, koho má za vzor, inspiraci, koho si rád poslechne na cestách v autě nebo přes sluchátka do uší. Kdo je vzorem, inspirací pro Tebe?
 
Mojí učitelkou byla vždy Whitney Houston, ale nejen ona. Učila jsem se i podle Mariah Carey, Celine Dion, Tony Braxton, baví mě Alicia Keys, Lauryn Hill, líbí se mi Snoop Dog a nevadí mi ale ani Karel Gott. Jinak velký vliv na mé vnímání hudby mají také africké rytmy, styl kizomba, kuduro, zouk, ale i latino je pro mě taky fajn styl. A poslední dobou hodně vnímám tedy angolskou tvorbu, zpěvačku Perola, Neuza a další. 
 
Píšeš si texty sama nebo to necháváš kupříkladu na rapperovi, pro kterýho máš nahrát vokály?
 
Přála jsem si vždy psát texty sama, jelikož mám samozřejmě vlastní názory a svoje pocity. Takže mi to nedělá problém, takže ano, píšu. Ale nedávno ve společné písni s rapperem Skipem ("Vím, že jsi)" bohužel došla nápaditost textová, ale pokud mě někdo dobře vnímá, dovede krásně napsat text mojí řečí.
 
 
Co dnes podle Tebe nejvíc chybí mladým umělcům?  
 
U některých se ztrácí myšlenka, u některých soudnost. A dál to může být nedostatečná inspirace. Pokud umělec nemá zázemí a dostatek klidu pro tvorbu, čistou mysl, je to náročnější. Nelíbí se mi davová psychóza dělat to, co zrovna frčí, i když chápu, že to může být efektivní, dá se na tom prostě vydělat. Jinak hudbě se meze nekladou, ale musí to mít nápad a náboj. 
 
Nahodíme lehký cliché, ale co je hudba Tvýho dětství, na čem jsi vyrostla?
 
Vyrosta jsem, jak již jsem výše uvedla, na různorodé muzice. Samozřejmě v sobě nezapřu velký vliv Afriky, ale v podstatě jsem vyrostla na tom, co asi většina. Myslím, že hudba je ve světě propojená. Jen někam dojde vlna dřív, jinde se projeví později. Michael Jackson byl všude, tudíž se vkrádal i k nám, do angolského bytu. Pak nemůžu opomenout Madonnu, ale stejně tak i Eltona Johna, Phill Colinse, či Milli Vanilli. 
 
Máš kolem sebe svůj tým, se kterým makáte na projektech, nebo si spíš vše zajišťuješ sama a využíváš rodinu nebo kámoše čistě jako vrbu, aby ses občas vypovídala z nervů?

Tak ten nervový systém pracuje slušně, a ano, na tom mám pár vyvolených, kteří mě zase navedou na moji cestu, když občas zabloudím. Zjistila jsem, že plány si musíme vždy udělat nejlépe sami, a k jejich realizaci je fajn použít kvalitních kontaktů a hlavně nic neupěchat. Počkat si. Je to běh na dlouhou trať a momentálně mi pomáhá můj dlouholetý kamarád Radek Golawski, kterého si vážím. Vlastně bez něj by nejspíš nedošlo ani na tento rozhovor (díky Radku). Rodinné zázemí využívám hlavně když mi Praha začne slušně nafukovat mozek k prasknutí (smích) a všeho začne být moc, to pak jedu na splasknutí do rodinného zázemí do Brna. 
 
Nevím proč, ale podvědomě si s Tebou spojuju Fugees, napadá Tě, proč?
 
Fugees je zpěv, Lauryn Hill, ale taky rap, melodie, ukázka Hip Hopu jako kultury, jinak mi už někdo napsal „Sluší ti to Lauryn“,  tak jsem prostě poděkovala. Až později mi došlo, jak to bylo myšlené. Takže možná tady se bere určitá podoba – ve vzhledu i v cítění hudby.

	
 
Pokud bys měla tu možnost nahrát jeden song s kýmkoliv na světě, ať rapper nebo zpěvák, zpěvačka, kdo by to byl a proč?
 
Ze zpěvaček by byla čest mít spolupráci s Alicia Keys, Fantasia, Beyonce, Mariah carey nebo s Lauryn Hill. Co se týče rapperů, mám ráda Snoop Doga, Dr Dre. Jinak jednu takovou spolupráci, ze které mám radost, totiž na desce s Patrickem z roku 2001, už mám. Vznikla zde spolupráce s americkým rapperem a hercem Rylow Williamsem, se kterým jsem stále v kontaktu, thats cool. Duet s Eltonem Johnem by mě potěšil, ale to i s legendárním Steve Wonderem, ale určitě je jich mnohem více. Ze Slovenska by to byl Rytmus nebo Kali, ale slovenskou scénu ještě stále poznávám, máme na Slovensku v nejbližší době točit klip, tak se tam chci porozhlédnout.
 
Podle čeho si vybíráš, s kým jdeš do spolupráce, na co kladeš důraz?

Musí mě zaujmout myšlenka, hudba, a člověk, se kterým mám spolupracovat. Musí to být chytrý člověk, a hlavně mě musí zaujmout hned napoprvé. 
 
Nakonec malinko rozčeříme vodu, chci od Tebe jeden track, kterej jsi za poslední dobu slyšela a řekla si, že to je fakt bída a naopak jeden, který Tě pozitivně dostal a líbí se. 
 
Ted se soustředím spiše na to co se mi libi, a řesim svoji tvorbu, tam zjištuji co se mi libi a co ne. Poslední dobou poslouchám moji oblíbenou angolskou zpěvačku Perola, dost mě zaujal House swing,  který mi poslal jako doporučení kamarád.
 

Díky za rozhovor a jelikož čekáš radostnou událost, tak ať vše vychází. :) 

Já děkuji za prostor a věřím, že vše klapne dobře a zdravím fans bbarak.cz.

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná