MAAT: Technicky jsme v Český republice překonali téměř všechny. Krok tady určujeme my

Beat je stopa údernější než některé pasáže Bruce Leeho. Kopák prostě musí kopat…..pulzovat v mysli člověka, bicí linka je srdce podmazu. Nauč se ho dobře vnímat a vytvoříš flow, která kadenci bude tlouct sama o sobě a vyvolá v tobě atmosféru nadpřirozena. A komu nepřirozenost sama o sobě přirozená není, ten nepochopí účel a bude bučet v povzdálí. Sto uší má v libosti sto různých zvuků, o to tu ale nejde. Kvalitu člověk ocení, i když to není šálek jeho kávy. Kluci z MAAT se snaží posouvat hranice kadence u sebe sama a pilují je možná tak intenzivně, že tím posouvají i hranice své země, což by mohlo dokládat i jejich nové album Ze tmy.

Formace, která už brouzdá vody naší scény nějaký ten rok, ať již to bylo pod Weřejnou Nebezpečností, či Philosofic. Myslíte, že se váš vývoj ubírá správnou cestou? Pamatuje si vůbec na svůj první koncert?

Fosco: Můj první koncert si pamatuju. Bylo to myslím 18. 10. 2004, takže to je celkem dost dávno. Hned tam za mnou přišel nějakej promotér a nabídnul mi další koncert, a tím to všechno začalo a od tý doby vystupuju. Asi nemůžu hodnotit, jestli se náš vývoj ubírá správným směrem, to můžou posoudit posluchači, ale já to vidím tak, že jsme překonali technicky téměř všechny v Český Republice a děláme to pořád tak, jak nás to baví a naplňuje.

L.D.: Samozřejmě, že si pamatuju svůj první koncert. Hrál sem s kámošem na nějákým LEO večírku, kde bitches pobíhaly s robertkama v ruce, speaker mě nebral vůbec vážně a bylo to celý amatérský. Vývoj? My tady určujeme krok v technice, celá ČR je pozadu oproti nám, ať si myslí kdo chce, co chce, ale tohle nám nikdo neodpáře. Je mi úplně jedno, jestli to vyzní arogantně, prostě to sou fakta.

Fosco: Hradec Králové je sice město, které zdobí HH Kemp, přesto však tamní interpreti asi dosti spí, ostatně jako celý kraj. Čím to je, že dříve nabízel jména jako D.R.C., Špatnej Wliv, 5 MC´z a další kapely, které určovaly proud? V čem zaspal dobu a svítá mu třeba na lepší časy?

Hradec je město, ve kterým sem vyrůstal a mám ho rád, ale jedinej dobrej MC sem tam já. Ostatní na to jednoduše nemaj, to je prostě fakt. Jinak by o nich bylo třeba dnes víc slyšet. Možná až na Johnny Machetu, kterej kolem sebe udělal velkej rozruch a za to ho uznávám. Ale na kapelách, který si jmenoval, sem samozřejmě vyrůstal, ale nedokázali udržet tempo a dál se vyvíjet.

LD: Swipe 03, začínající rapper z malé vsi, který však dokázal prorazit mezi ligové hráče. Jsi živý důkaz toho, že rap nemusí být jen dominantou sídliskových dětí. Jak vypadal tvůj vývoj a jak vnímají tvou tvorbu lidé z dědiny, neboť na vsi přeci vše funguje tak, že o všem ví každý soused.

L.D.: Nějak mě nezajímaj měřítka a poměry. Začal sem to dělat pro pocit, pro jakési naplnění a přehouplo se to v to, co se děje dneska. Ty lidi to vnímaj asi v pořádku, jsou na mě hrdý a zároveň záviděj. Peace

Když bych se navrátil k odchodu JSM, bylo to přirozené nebo se ze dne na den řeklo bye? Jste stále v kontaktu a můžeme se dočkat třeba i nějaké spolupráce v budoucnu?

Fosco: Bylo to celkem ze dne na den. Prostě jsme se v jistých věcech nepohodli a bylo to. Už nejsme bohužel v kontaktu.

L.D.: Já se mu ozval, dal sem mu podporu a úctu v osobních věcech a on ani neodpověděl, tím to pro mě končí, pokud bude chtít, může se ozvat sám. Nikdy sem mu nezavřel dveře do mího světa, ale co se týká hudební kariery, tak mířím jinám s jinejma ambicema a skills.

Dočkáme se v brzké době dalších sólových projektů? Foscoismus i E.M.O. jsou již celkem staršího data.

Fosco: Já v současný době na ničem nedělám. Věnuju se nakladatelství Blakkwood Records a pracuju na zajímavých spolupracích/featech. Nicméně v horizontu nějakých pár let plánuju sólovku.

L.D.: Já mam skvělej materiál v šuplíku, což znamená, že během pár týdnu vyjde moje EP. Sólo desku mam v plánu, ale zatím nevím kdy. Je to velká událost a musím se na ní cejtit a dát tomu všechno, aby to mělo největší váhu. Jednoho dne finálně potvrdím skills a nuly odevzdaj všechno.

Fosco: Přejdeme k vaší poslední desce Ze tmy, kterou si zase z velké části produkoval sám, jak se to vše dá stíhat? Škola, rap a produkce?

Školu sem na jaře 2013 dodělal a šel se věnovat nakladatelství Blakkwood Records. Takže sem celý léto pracoval na zvuku a celkových aranžích desky. Hrozně moc mě to bavilo, a sem hudebně nadanej, takže je to celý hodně hudební. Samozřejmě na desce sme dělali ještě, když sem dodělával školu, takže to bylo celkem crazy. Udělat správný beaty, napsat všechny ty složitý texty, aby byly lyricky hluboký a zároveň totálně brutálním způsobem vyflowený. Dnes je téměř půl roku po vydání desky a já sem s ní stále spokojenej a ještě dlouho budu, protože cejtim, že to je naše první dospělá deska.

Deska jako celek působí asi až moc depresivně. Je to odraz i toho, že byste se hledali sami v sobě, nebo jste jen chtěli poukázat na psychické bloky dnešní populace?

Fosco: Je to odraz našich životních zkušeností a depresivních částí našich životů. Není to vůbec o lidech. To album je o nás. Chtěli sme lidem ukázat, že i my máme svý problémy, věci, který nás trápěj a že sme udělali chyby, kterých litujem.

L.D.: Dostal sem se do fáze, kdy sem závislej mluvit o svým životě. Celý tohle popisování mýho života se pro mě stalo doslova terapií.

Zajímavý cover situovaný do církevní budovy, která je nacpaná k prasknutí fans. Jaký máte reálný úsudek o zdejších posluchačích? Je v dnešní době, kdy je trh nasycen nabídkou a poptávka už se nestíhá ani celkem vytvářet možné zaujmout velkou masu posluchačů a udržet si je nakloněné na svou stranu, aniž by interpret zaprodal svou duši?

Fosco: Vždy sme byli symbolem undergroundu a „selfmejdu“ a pořád to tak budem dělat dál. To znamená, že budeme dělat to, co nás baví a nemáme v plánu se zaprodat. Budeme dál udávat trend, jak pimpit svoji flow. Jsem rád, že si zmínil cover. Chtěli sme vystihnout celej koncept alba. Je to naše zpověd – proto ten kostel – a zpovídáme se lidem – proto to publikum. Na první pohled to nemusí být člověku jasné, ale když začne přemýšlet o celý desce a uslyší jí, tak ten cover pochopí. Je to komplet – vizuální stránka hudby.

Když se zaměřím trochu na váš projev, dříve se prezentoval agresivnější vyřvanou flow, která pozvolně přešla k obdivuhodné kadenci, neboť váš double-time nemá příliš konkurenci v našich končinách. Jak se vám dýchá na koncertech?

Fosco: Bez problému. Některý věci jsou náročnější, některý jsou lehčí, ale jsme na podiu dva a to nám dává prostor pro sehranou show, kde je i prostor pro odpočinek hlasivek. Liveshows nás bavěj, protože můžeme potvrdit skills i naživo. Rád bych všechny pozval na křest alba Ze tmy, kterej bude velkej a proběhne 29. 5. 2014 v Praze v Rock Caffe. Taky tam bude křest alba Homecoming od IronKapa. Vystoupěj tam s náma naši noví členi labelu Renne Dang a Viktor Sheen, spolu s Lívií Kuchařovou a Klárou Střihavkovou.

L.D.: Píšu si věci tak, abych byl schopnej to odjet na jeden take, takže sem v klidu i na show. Mam spitting partnera vedle sebe a všechno je krásný. Miluj mou flow.

Hosté jen na vokálech, proč nepadla volba na nějaké rapové jméno? Je někdo ještě v Čechách, s kým byste rádi něco nahráli a zatím k tomu nedošlo? Co zahraniční jména?

Fosco: Nikdo tam není na rapovym featu, protože to album je o nás a nebyl tam prostor pro nikoho dalšího. Ostatní hosti nám pomohli dotvořit atmosféru. Z prvu sme tam chtěli pozvat pár rapových hostů, ale po zkušenostech jak to dycky těm hostům trvá, sme se na to vysrali. Jinak bych rád nějakou spolupráci se Strapem, s Marpem nebo s Rytmusem, Egem. To sou lidi, který mě bavěj. S někym hodně zahraničním asi Tech N9ne, Snow tha Product, nebo samozřejmě Eminem.

L.D.: Jak říká Alma, nebyl prostě prostor pro ostatní emsís, protože se jich tydle story netýkaj. Celá ta deska je dejme tomu sólovka pro každýho z nás, protože tam mluvíme o svejch příbězích.

DJ Wich i Emeres jsou již osvědčená jména pro vaše tracky, nebylo v plánu oslovit třeba ještě někoho? Třeba slovenské producenty……

Fosco: Album MAAT mám rád čistě v mojí produkci, protože to z toho dělá ten originál. Tím to má jedinečnej zvuk. Původně tam měl bejt ještě Osama z Glowsticks, ale neměl čas. Ale máme do jeho beatů nějaký věci na novym albu Bena Cristovaa. Teda jen jednu věc a druhá výjde jako singl, protože byla moc tvrdá, tak se na to jeho album nedala.

Sám proti sobě – často si člověk zaváří svůj život sám sobě. Ale zase pohodový idylický cyklus by byl asi těžkej opruz ne? Čím jste si nejvíc zavařili vy?

Fosco: Všim možným. Prostě sem ve svým životě udělal pár chyb a lituju jich. Chtěl sem o tom napsat. Chtěl sem tim ukázat, že nejsem dokonalej.

L.D.: Já sem měl 8 let vztah s holkou a vážně sem to nevzal za dobrej konec, v době kdy sem dělal desku se to pomalu, ale jistě posíralo, respektive sem to posíral já. Přeju jí, ať se jí daří. Naštěstí sem se ze všeho oklepal a mam novou girl a sem nejvíc spokojenej a poučenej z předcházejících dní. Druhá věc,na který sem závislej, je asi určitý drama v mim životě. Miluju chills, ale bez vyhrocenejch situací bych si to už asi taky neuměl představit.

Jaké je to žít pod hladinou? V útlumu, pomoci stimulu, který přikrášluje okolí? Jak moc vy vnímáte prostředí, ve kterém se ocitáte? Strkáte hlavu do písku jako pštros nebo se přizpůsobíte?

Fosco: Nepřizpůsobuju se, většinou diktuju podmínky. Možná proto si vše děláme po svým.

L.D.: Nikdy sem nebyl v práci, nikdy sem nerespektoval autority a systém.

„Tohle je typický pro všechny Čechy, každej v týhle zemi, umí jen závidět a řešit kecy. Sledujete i nesouhlasy s vaší tvorbou? Jak moc jste otevření kritice, když je konstruktivní?

Fosco: Jsem naprosto otevřenej konstruktivní kritice a čerpám z ní. Kritika mě do jistý míry motivuje, když je objektivní. Někdy sleduju negativní ohlasy a směju se, protože je to ve většině případů bullshit od lidí, co nemaj soudnost. Sám sem k sobě velice kritickej a učim se z vlastních chyb. Myslim si, že kritika je do jistý míry důležitá, ale fakt musí bejt objektivní.

L.D.: člověk kterej chce dosáhnout kvalitních výsledků, musí vždycky začít sám u sebe a já sem tohle rozhodně pochopil, proto trávím všechen čas ve studiu nad lyrics a technikou a dávám tomu co můžu. „Proč bejt král, když můžeš bejt bůh“ – Eminem.

Inklinujete k rychlým autům stejně jako k ženám? Čím vás musí žena zaujmout, aby mohla zaútočit na vaše city a nikoliv jen pudy?

Fosco: Já sem zadanej, takže jediný čemu fakt neodolám, jsou americký auta.

L.D.: Musí bejt taková, jako je moje současná přítelkyně, chápete vy coury? hahahaha

Architekt není jen Kaplickej, stačí stavět na svých životních hodnotách. Jaké jsou ty vaše?

Fosco: Moje živostní moto je „chovej se k ostatním tak, jak chceš, aby se chovali oni k tobě“. V mim životě je pro mě důležitá moje přítelkyně, rodina, Blakk family a hudba. Pro to žiju. Zdravim lidi jako Lucas Blakk, Ben Cristovao, Renne Dang, Viktor Sheen a všechny lidi z Blakkwood Records!

L.D.: Peace. Sleduj moje solo EP co momentálně připravuju.

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná