Orion: Lucerna je snem každýho, kdo chce něčeho v muzice dosáhnout

Psát omáčku k Orionovi? To by byla stejná pošetilost, jako kdybyste chtěli na stránkách bohemians.cz představovat brankáře Radka Sňozíka. Jelikož ale o sobě Papa Ori v uplynulé sezóně zase až tolik vědět nedával a protože PSH před pár dny zahájili halové turné s Monkey Business, chtěl jsem se jen ujistit, jestli se kuloární řeči o dalším sólu zakládaly na pravdě…

Z dlouhodobého hlediska řadím mezi 5 nejlepších domácích beatmakerů (bez pořadí) Wiche, Opiu, Fattea, DTonatea a Kata. Můžeš prozradit svou pětku?

Je tu spoustu talentovanejch lidí, který dělaj dobrou muziku. Namátkou třeba Trafik, Wich, Enemy, Shadow D nebo KMBL. Záleží na vkusu každýho z nás. Rád dělám s lidma, který znám a se kterejma si rozumím.

Pokud jde o nahrávání a celý proces vzniku tracku, jaká je rychlost práce po téměř 20 letech činnosti? Jde to ve srovnání se začátky díky zkušenostem svižněji, nebo naopak v textech ležíš déle a dáváš si pozor, aby ses neopakoval?

Co se nahrávání týká, tak to jde celkem rychle. Dá se říct, že po pár tejkách je to hotový a ano myslim si, že je to díky tomu, že už jsem za život něco nahrál. Samozřejmně záleží i na tom s kým a v jakým studiu nahrávám. No a co se textů týče, tak jde o nějakou náladu nebo jak to říct. Někdy píšu rychle, někdy se to vleče. Klidně se budu opakovat, to je mi fuk. Všichni a všechno se furt opakuje a stejně to, o čem se rapuje, už někdo řekl před tebou a ještě k tomu mnohem líp, tak bych se tim vůbec nezabejval. Podstatný pro mě je, jestli mi ten text baví, jak plyne, jak funguje dohromady s hudbou a jestli mě to pak celý baví poslouchat. Někdy je samozřejmě důležitej obsah, ale i forma.

„Repertoár“ je všeobecně považován za klasiku scény. Dosáhly podle tebe stejného statusu i „Rap´n´Roll“ a „Epilog“?

Každá ta deska je jiná a všechny jsou poplatný době, ve který vznikaly. Repertoár byl první, nevyzrálej, naivní až hipízáckej, v čemž je dodnes jeho kouzlo. Na desce Rap'n'roll jsme chtěli dát naplno prostor Trafikovi, aby bylo jasno, že PSH maj novýho člena a že chtěj mít svůj zvuk a myslim, že kouzlo týhle desky hodně lidí chápe až teď. Epilog je z mýho pohledu to nejlepší, co jsme s PSH kdy udělali.  

Právě „Epilog“ vyšel v roce 2010. Loni si měl vydávací pauzu, letos vyhlížíme další sólo a taky už i Orikouli. Můžeš být konkrétnější?

Tento rok, respektive koncem tohoto roku, bych rád dokončil a vydal svoje sólový album, no a Orikoule je na pořadu vzápětí, stejně jako třeba další PSH release.

Rok dva zpět se taky mluvilo o čtvrtém díle oblíbené kompilace „East Side Unia“. Je to ještě vůbec na pořadu dne?

Je pravda, že jsme o tom s Vladimírem uvažovali a úplně ze stolu jsme tu myšlenku nesmetli, ale na pořadu dne není. Rádi bychom udělali další díl, ale už se to musí vymyslet celý trochu jinak. Když to bude aktuální, tak se o tom určitě dovíte.

Zaujal tě v poslední době někdo mimo Bigg Boss tak, že by ses s ním pustil do spolupráce, i kdyby nešlo o známého?

Jestli myslíš nějakýho rapera, tak ne. Všechno co slyším je nezajímavý, průměrný, bez nadhledu, bez humoru, rádoby, nevěřím jim to.

Vaše šńůra s Monkey Business už vypukla. Zůstane jen u ní, nebo se mohou dlouholeté konexe později přetavit i do společné desky?

Nad deskou jsme neuvažovali. Teď je pro nás prioritní turné a co bude pak se uvidí. Pár věcí už jsme s Romanem Holým nebo Matějem Ruppertem udělali a dá se předpokládat, že na to navážeme i v budoucnu. Každopádně vás zvu na náš společnej koncert, protože je to jedinečná možnost, slyšet naše věci zahraný živou kapelou a ve zcela novejch aranžích.

Tvou „Afterparty“ považuji za předchůdce trendu taneční hudby a rovných beatů, se kterými teď „obchoduje“ Rytmo. Není třeba v plánu se nějak odvázat mimo žánr?

Vždy se musí zkoušet něco novýho a myslím, že ze všech projektů a desek, na kterejch jsem se podílel, je to znát. Nedělám věci podle toho, jaký jsou trendy. Víc mě baví je určovat.

Máš ještě v sólových či kolektivních ambicích nějaký nesplněný sen, který je reálné uskutečnit? Ať už se jedná o track s někým, nebo tebou zmíněný koncert ve velkém sále Lucerny…

Myslím, že Lucerna je snem každýho, kdo chce něčeho v muzice dosáhnout. Kromě toho bych rád dál dělal svý shows a nový věci. No a taky bych si rád zahrál tenis s Tomášem Berdychem.

Kdybych stál o tenisový skalp Oriona, co pro to mám udělat? K jakému tenistovi ze špičky žebříčku by ses se vší skromností přirovnal a komu přeješ?

Zaplať kurt, kup tenisáky a můžeme jít hrát. Jinak k mejm nejoblíbenějším tenistům patřili Miloslav Mečíř a Karel Nováček. Přirovnat se nemůžu k nikomu, to je až moc troufalý. A komu přeju? V dnešní době se mi líbí právě Tomáš Berdych a Novak Djokovič.

Nechystáš se osobně navštívit Euro 2012?

Akorát čekám na lístky, takže doufám, že přijdou a že PSH budou u toho. Minulý Euro jsme byli s Trafikem a Lavorem v Ženevě, takže tentokrát bych taky nerad chyběl. Myslím, že máme celkem hratelnou skupinu, takže věřím v postup, pak už to bude loterie.

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná