Když jedu na zápas, pustím si "Still Dre" a jsem nadšený, říká Jaroslav Starka

Víte, co spojuje 50 Centa se sedmapadesátiletým fotbalovým funkcionářem a podnikatelem Jaroslavem Starkou? Kromě mnohaletého namočení do hip hopu oba přežili pokus o vraždu. Fifty byl v roce 2000 devětkrát zasažen projektilem ráže 9 mm, díky čemuž si vysloužil přezdívku "Neprůstřelný". Součástí jeho image se pak stala neprůstřelná vesta. Na šéfa klubu z Příbrami, jenž je jeho oddaným fanouškem, o čemž svědčí to, že nechyběl na jeho pražském vystoupení a že byl během rozhovoru oděn do mikiny G-Unit, vystřílel v roce 2005 neznámý pachatel ještě o dva náboje více. Vyvázl s průstřelem paže a zraněním hrudníku, s tím, že následně začal jezdit v neprůstřelném Audi. Tématem následujícího interview však bude jen a pouze hudba a to nejen ta s podpisem od Fiddyho...

Z generace, která už nad hip hopem kroutí hlavou, vím jen o třech "exotech" - tobě, písníčkáři Nohavicovi a režiséru Vorlovi. Je rap ze všech hudebních žánrů tím, k čemu máš nejblíž?
 
"Určitě. Poslechnu si každou muziku, chraň bůh, ale vždycky se vrátím tady k tomuto. Mám rád Lucii nebo Davida Kollera. Když slyším hrát Pavlíčka na kytaru, je to něco fantastického, nebo když Střihavka zpívá, je to nádhera, poslouchám to půl hodiny, ale pak se stejně vždy vrátím k hip hopu. Odmalička jsem jel bluesový věci, Arethu Franklin… Táta mi říkával ´ty seš úplnej debil´, ale já to měl rád. Beatles mi nic neříkali, raději jsem měl Jamese Browna, to mě fascinovalo a kulminovalo to až do toho hip hopu, který mě nadchl asi nejvíc. Člověk je tím postižený. Bohužel nevládnu angličtinou natolik dobře, abych dobře rozuměl, hodně z těch věcí mi překládá kluk. Když něco nevím, hned se ho ptám. Čím jsem starší, tím mám větší radost z hudby, než z fotbalu. Ne že by to bylo kvůli tomu, že nám to nejde a hrajeme tvrdě o záchranu a hrozí nám sestup. Fotbal dělám rád, stojí mě nějaké koruny, ale jak mám volno a čas, pustím si hip hop a jsem ve svém živlu. Syn mi nahraje 300, 400 tracků a já si během jízd poslouchám svoje věci. Mám rád svůj klid, oázou je moje auto, kde mám špičkovou muziku. Až jsem s tím kolikrát otravný. Ti velikáni jsou u mě neměnní. 50 Cent, Game, Obie Trice, Cypress Hill, DMX nebo Dr. Dre. Když jedu na zápas, pustím si „Still Dre“ a jsem nadšený…"
 
Jdeš do podrobností a zjišťuješ si třeba i "credits", kdo to produkoval, kdo hostuje, odkud je sampl, nebo jsi spíše posluchačem a la "líbí - nelíbí"?
 
"Jsem jednoduchý, všechno si zjednodušuju a to platí i pro muziku. Bud se mi to líbí, nebo nelíbí. Kdo to vydává, kdo je do toho zainteresovaný atd. mě až tak netrápí. Čtu si o tom, ano, ale ty jména se pořád opakují. Jednou vylétl Lil ´ Wayne, nemohlo to být bez něj, dneska zase jedou jiná jména. Generace se proměnila."
 
Podle oblečení je ti vlastní i rapová móda…
 
"Nosil jsem to celý život, hadrů mám moře. Díky povolání většinou běhám v kvádru, když si ale můžu vzít tepláky a mikinu, jsem nejspokojenější. Jednou jsem byl v New Yorku, černochům se líbila má bunda a chtěli vědět, kde jsem ji koupil. Když jsem řekl, že ve Francii, nevěděli, kde to je. Holka u kasy se mě pak ptala – posloucháte tohle, jo? Já jsem se svou chatrnou angličtinou něco vyplodil a ona říkala, že má hned lepší den, když někdo bílý poslouchá tuhle muziku."
 
Jak je na tom s rapem příbramská kabina, v níž je spousta mladých? Tam asi Kabáti nebo Michal David už nejedou, ne? 
 
"My tam máme naši brankářskou dvojku – Jakuba Rondzika. To je slovenský kluk, který vystupuje pod jménem RNZ, koncertuje i nahrává skladby. Oficiální hymnu Příbrami nám pak udělali kluci, kteří si říkají Players. Udělali to přes noc, tak před nimi smekám, a ačkoliv se mi jen tak něco nelíbí, tohle jim musím pochválit. Hraje to před každým utkáním. V kabině občas nějaký hip hop taky funguje."
 
 
Kdysi jsi pomohl Patrickovi postavit v Berouně studio. To byla jen výpomoc na kamarádské bázi, nebo co sis od toho sliboval?
 
"Na jeho první CD jsem narazil náhodně na benzince, kdy jsem se vracel po našem zápase v Ostravě, koupil jsem si ho a pak jsme se dali dohromady. Opravdu se mi líbilo, jak to dělá. Muzika, i texty, které byly dobré. Proseděli jsme spolu spoustu hodin, pokud jsem mu mohl pomoct, tak jsem to udělal. Říkal jsem mu, nech závodění, dělej hip hop, v tom si dobrej. Člověk nemůže dělat dvě velké věci najednou – muzika a závody nejdou dohromady. I když ho někteří nebrali, předběhl dobu, tak jako on to teď dělá většina lidí. Už jsme se dlouho neviděli, ale víme o sobě. Byl smolař, s muzikou, s autama, s holkou (udala ho, pozn. red.)."
 
Co další jména z domácí produkce, oslovilo tě něco z poslední doby?
 
"Když poslouchám český hip hop, jsou to pořád stejná jména. Orion, Indy & Wich atd. Ti klasici jsou určitě dobří. Teď mám v telefonu „Tetris“ od Ektora a Wiche. Občas se ke mně dostanou nové tváře. Docela dobrý je například Revolta. Když ti mladí vydávají a snaží se, oceňuji to. Pokud si v tom textu něco najdu, tím líp."
 
Autenticita asi bude taky důležitá ne? Před pár lety jsi říkal, že si Slováci "míň na něco hrajou".
 
"Slovenský hip hop je zajímavější, připadá mi, že to dělají trochu víc srdcem, mají lepší texty. Přeci jen je to hlavně o nich. Dobře to dělá Rytmus, který má dobrý i ty elektro věci z poslední doby. Navíc to povýšil na kšeft. Jako job mu to jde. Uchytit se a prorazit v hip hopu, to není tak jednoduché. U nás je málo kupců, poslouchají ho mladí."
 
Máš nějaký vztah nebo sympatie i k dalším elementům hip hopu?
 
"Nejsem v tom žádný odborník. Na dobré graffiti se rád podívám, když ale vidím pomalovaný barák nějakýma oslama, to moc rád nemám. Co ale spoustu těch kluků dokáže vytvořit, klobouk dolů. Breakdance jsem kdysi asi dvě hodiny pozoroval v newyorském metru, byla tam tlupa černochů s kazeťákem a dělali neuvěřitelný věci. To bylo super. Mám vztah k bojovým sportům a tohle mi to připomnělo už jen pro ty skvělý figury. Nedávno jsem taky v nějaké talentované soutěži registroval freestyle Sharkass, která to tam docela sypala. Vytvořit něco na pódiu během pár minut z patra, to není sranda."
 
Velký rozhovor s Jaroslavem Starkou na tétma hip hop najdete v březnovém čísle magazínu Hattrick.
 

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná