Je Trouble Gang obyčejný cirkus? Jsme takový Dan Nekonečný hip hopu, tvrdí Marpo

Klasických rozhovorů najdete na našem webu stovky. Chtěli jsme něco netradičního. Marpo souhlasil a sám vybral místo setkání. Navrhovali jsme běh, rozhodl se pro box, jak jinak. Kdybyste mohli sledovat jeho trénink, viděli byste, jak velkou je pro něj vášní. Že se ve čtvrtek 23. října všichni sejdou v Sasazu, aby se podívali na show, o které už přes půl roku Marpo intenzivně básní, není novinkou, ale jaký je Marpo boxer, proč se dříve chodil bít na fotbal, jak si vede Trouble Gang v Americe a na jaké úrovni jsou Marpovy dříve pokroucené vztahy se scénou, už si leckde nepřečtete. Než se do toho však pustíte, nechte se naladit krátkou ukázkou, kterou oceňuje i samotný aktér.

Jsme na tvém boxerském tréninku. Ty ses boxu věnoval profesionálně. Jak je na tom v současnosti tvoje kariéra?

Kdybych nenastoupil do kapely Chinaski, tak bych se boxu věnoval profesionálně dál. Měl jsem velký plány, chtěl jsem to v Thai boxu dotáhnout opravdu daleko. Jediný, co mi v současnosti zbylo, jsou tituly, jako třeba Vícemistr republiky nebo pátý místo na mistrovství Evropy.  Dřív mě živil jenom rap, a když se připravuješ na fighty, trénuješ ráno a večer. Od pondělí do pátku jsem teda takhle trénoval, pátky a soboty probíhaly koncerty a v neděli jsem ještě chodil běhat schody na Letnou. Na takovouhle přípravu teďka už není čas. Dostal jsem nabídku, jestli bych si nechtěl zaboxovat příští rok, dost to zvažuju, tak uvidíme.

"Vždycky jsem chtěl udělat Trouble Gang takový underdogs, co nejsou moc ceněný, ale maj vůli pokračovat."

Takže tvoji boxerskou kariéru ještě necháváš otevřenou…

Určitě. Měl jsem zápas před čtyřma rokama. Tam bylo blbý, že jsem Chinaski slíbil, že se mi nic nestane. Ohrožuju kapelu, která vydělává poměrně dost peněz. Při tom zápasu mi prasklo žebro a propíchlo plíci. V tu dobu jsme měli hrát někde v televizi, myslím, že paradoxně Sportovce roku a já při tom hraní málem omdlel. Byla to náhoda, ale musím bejt opatrnej.

V souvislosti s tím Marpo zmínil zajímavou situaci v Thajsku, kde se berou děti z děcáků, dá se jim základní vzdělání a pak jdou boxovat. Dělají to ti, co mají fakt hlad. „Já zápas prohrát můžu, mně na tom život nestojí, ale nějakej černoch z Ghetta, co nemá v životě vůbec nic, v tom vidí jedinou cestu ven.“, říká.

Chodí s tebou někdo z Trouble Gangu boxovat?

Dřív chodil Wohnout, když jsem to dělal profesionálně. On se podle mě spíš bojí a chce naučit bránit. K boxu jsem už přivedl okolo deseti lidí. Ironkap a náš manager se mnou teď občas chodí. Pořád je lákám na hromadný tréninky.

"Pro mě je Partyboi prostě nejlepší Dj. Nikdo nedělá takovejhle bordel."

Mezi tebou a Ironkapem panovala před deseti lety velká rivalita a teď jste jako bráchové. Co se stalo? Jste zmoudřeli?

Jojo. To bylo vtipný. K tomu se váže jedna historka. Přijel jsem k nim před školu a celou tu jejich Neplatnou Identitu tam profackoval. Fór je v tom, že on jedinej chyběl, byl zrovna za školou. Já teda tvrdím do dneška, že se tam někde schovával za popelnicí. Pak jsme se potkali na jednom releasu a dali se do řeči. Ironkap to měl podobně, dělal s Amíkama a tady ho nikdo moc necenil, tak jsme to dali dohromady. Vždycky jsem chtěl udělat Trouble Gang takový underdogs, co nejsou moc ceněný, ale maj vůli pokračovat.

Je Trouble Gang otevřenej kolektiv jako třeba Bigg Boss?

Je to otevřený, ale zatím se víc nabalujou Američani než Češi. Těch už je v TG třeba 8 nebo 9. Celkově nás je kolem 16.

Má Trouble Gang na Floridě nějaké jméno?

Myslím, že moc ne. Na koncert přijde třeba padesát lidí, ale není to jako tady. Trouble Gang funguje hlavně v Česku, tam je to jen seskupení kámošů, který občas jezdí nějaký koncerty po státech. Měli jsme tam menší turné. Tam je těžký prorazit, ještě když jsme Češi.

Stojíš si za skills každého vašeho člena?

Někdo se Partyboie zeptal, jestli umí beat juggling. Tak mu řekl: „Promiň neumim, ale umim drink juggling.“ Pro mě je Partyboi prostě nejlepší Dj. Nikdo nedělá takovejhle bordel. Nestojí blbě za gramcema, postaví se za kapelu na stůl a začne dělat blbosti. Je to velkej mejdan. Chápu, že nám chybí Dj elementy jako třeba scratche, ale náš Dj místo toho vyleze při koncertu Ironkapovi na záda. My jsme takovej Dan Nekonečnej Hip Hopu. Na Slovensku jsme jednou slezli z pódia a PartyBoi úplně vykalenej říká: „Tohle prostě není koncert, my jsme obyčejnej cirkus. Lidi nechoděj na písničky, ale podívat se, jak ty uděláš salto do lidí nebo já vylezu Kapovi na záda.“

V životě jsme neviděli tolik fanatických fanoušků, jako na tvém křtu v Lucerně. Lidi sto metrů od pódia pařili jak o závod.

Proto si těch fanoušků tak vážím. Do klipu „Náš Hood“, jsem mohl pozvat padesát známech boxerů, ale já tam chtěl svý fanoušky. Jde o náš první velkej klip, zasloužili si být u toho. Je neskutečný, co ty lidi dokážou udělat za bordel. Po skončení natáčení tam zůstalo asi deset rozšlapanejch telefonů. Prostě mi není sympatická show stylem: „pusť další track“ a dohady přímo na pódiu, co se vlastně bude hrát.

Tak mě napadá, jestli jsi třeba neviděl koncert Ektora na Hip Hop Žije v Bratislavě, ten to tam moc se svým Dj nezvládl.

Ne. Ale slyšel jsem o tom. Jednou jsem ho někde potkal, myslel jsem, že mě pošle do háje, ale asi nás respektuje. Jsem rád.

Jak myslíš, že by dopadl boxerský souboj Marpo vs. Ektor?

Tak já jsem byl profík. Celkem smutný řikat byl. Já jsem se taky ve dvaceti pořád někde rval. Sice na fotbale mezi lidma sto na sto, ale stejně. Bylo mi asi devatenáct, když se se mnou moje nynější žena po pěti letech rozešla a já to nesl hodně těžce. Rozhodl jsem se, že si to na tom světě vybiju. Jediný inteligentní, co mě tenkrát napadlo, bylo jít aspoň na ten fotbal, než abych se rval po hospodách s lidma, kteří o to nestojí.

Máš nějaký boxerský ikony? Sleduješ třeba Klička, ceníš Mikea Tysona?

Kličkův styl – ruka vepředu, pak dva granáty a to je všechno, mě nebaví. Baví mě americkej box, je akční, živej, hodně úderů. Kličko většinou jen někoho nahání, pak ho trefí a je hotovo. Mike Tyson je legenda. Mám asi dvacet jeho DVD se vším možným.

Jakou máš bilanci v profi Thai boxu?

9 profi zápasů, 6 výher a 3 prohry. Ty prohry byly přesně takový to, když vyhraješ dva zápasy K.O., stoupne ti ego, netrénuješ a pak zjistíš, že se pořád trénovat musí. Třeba úplně první zápas jsem prohrál. Do dneška si přesně pamatuju, jak jsem seděl před tělocvičnou, kde se to mělo odehrávat a přišel Spejbl a říká: „Ty debile, co to žereš před zápasem.“ A já měl debrecínku a bílej rohlík.

Pár Marpových rad nejen pro skalní:
 1) Pokud někoho bijete, nesmíte dávat palec do pěsti a vždycky si do ruky něco vezměte, např. zapalovač, protože kosti se vždycky hnou, proto pak máš oteklý ruce a zlámaný prsty.
2) Když tě někdo mlátí do obličeje, dej bradu dolů, on trefí čelo a zlomí si o tebe ruku. Čelo je totiž nejtvrdší část lebky. Všichni dělaj takový to „co je“ a zvednou bradu, tak jim zároveň poděkujte, že vám to ulehčili.

Co říkají na tvoji hudbu členové Chinaski?

Říkají, že to mám udělaný profesionálně, dobře zazpívanej refrén, jsou tam různý harmonie, není to jedna melodická linka, ale nebaví je to. V kapele máme tři jazzmany, hip hop jde úplně mimo ně. Malátný je poetik, hodně čte, miluje umění. Já jsem v tomhle jinej, jsem takovej pouliční, mám jednodušší texty.

"Nejsme žádnej The Game nebo Jay-Z, abychom nekomunikovali s fanoušky."

Když Chinaski vaše hudba nebaví, zaujalo mě, že skupina Divokej Bill vás hodně cení.

Tak oni jsou mladší, super parta. Jednou jsme hráli v Třinci a já se s Billama znal už z fesťáků. Pozvali nás k sobě do šatny, já je na TG koncert a oni se z toho podělali, viděli stage dives apod., a asi proto je to takhle hodně baví. Patří jim velkej shout out!

Na kempu ti to nějak nevyšlo a po skoku jsi nedopadl zrovna dobře…

Jojo, povalil jsem asi 15 lidí, protože tam byla 2,5 metru díra, já se rozběhl, skočil a 80 kg v tom letu udělalo svý. Nějaký Poláci tam pak začali trhat zábrany, jak když vypustíš opice z klece. Neskutečný. Jeden security to tam opravdu nezvládal, měl paniku jak kráva, rozhazoval rukama a nevěděl co dělat. Mám tohle rád. Ten šilenej rage kdy ty lidi fak vyhecuješ.

Wohnout a Ironkap jsou jiný ne? Pro ty stage diving moc není.

Wohnout se bojí, skočil asi jednou, nejde s náma ani pogovat do lidí, když na to přijde. Kap skočil několikrát, ale vždycky někam spadnul, třeba do střepů, a pak měl pořezaný záda. On si totiž vždycky vybere ten „nejlepší“ moment, když se třeba zhasne.

Všimli jsme si, že dost komunikuješ s fanoušky na sociálních sítích. Přijde ti to v dnešní době nutné a potřebné?

Je to spíš kvůli tomu, co bylo dřív. Kolem roku 2007 nám to s Wohnoutem stouplo do hlavy a začali jsme se chovat jako namyšlený č*ráci, s fanouškama jsme vůbec nekomunikovali. Teď vim, že nejsme žádnej The Game nebo Jay-Z, abychom to dělali. Jsem vděčnej za to, že můžu jezdit po klubech který jsou plný, když dřív na nás chodilo třeba třicet lidí. To docela zabolí ego. Vážím si toho. Bez těch lidí nejsi nic.

Necítíš v tom určitý zadostiučinění od scény, že jsi byl třeba pozván do klipu PSH, konečně po těch x letech tě začali brát?

Určitě. Vzniknul mezi náma nějakej komunikační blok tenkrát při prvním beefu, kdy já jsem se, protože mě nebrali, jako mladej přidrzlej fracek začal bránit útokem. Jsem rád, že je to teď jiný a konečně se prolomily ledy. Na fesťákách se občas potkáme, s Trafikem docela komunikuju, chtěli jsme udělat něco dohromady, ale já jsem pořád pryč. Jezdím s Chinaskama, pět dní z týdne prostě nejsem doma. Teď se to doufám po tom Sasazu co nejdřív změní a bude víc času.

"Všichni chtěj, abych hrál „Emmu“, ale to neudělám, chci to zahrát až pro ní."

Dj Wich vyprodal Lucernu za měsíc, jak jste na tom vy s prodejem lístků do Sasazu? Připravujete speciální set list?

Doufám, že bude vyprodáno, ještě máme nějaký lístky, ale vypadá to nadějně. Pokud vyprodáme, tak jsme na nule. Speciální set list máme, oprášili jsme nějaký starý věci. Premiéra žádnýho tracku nebude, všichni chtěj, abych hrál „Emmu“, ale to neudělám, chci to zahrát až pro ní. Jako krásnou akustickou věc zahrajeme „Prologue“ s klavírem.

Proč člověk půl roku předem vybere čtvrtek?

Protože já jsem takhle naučenej z Chinaski, i kvůli novinářům. Žádnej ti nepřijde na koncert v pátek nebo v sobotu. V Praze je jedno, kdy hraješ, jestli ve čtvrtek nebo v pátek. Ty lidi prostě přijdou, ale máš pravdu, že v rapu je to nezvyklý, to jsem možná jedinej. Ale btw pátek volnej nebyl.

Třešničkou na dortu je náš zcela nezkreslený fotopříběh:

1) Jakmile Marpo vstoupil do místnosti, celý sál ztichl. Ti nejodvážnější kulturisté mu na jeho dlouhý zadumaný pohled do davu decentně pokynuli, ale hned zase klopyli oči, aby se frontmanovi Trouble Gangu nestačili znelíbit.

2) Zatímco si v šatně nandával rukavice, až od strojů byl slyšet bzukot spekulací a dohadů, kdo to asi schytá tentokrát...

3) Po 3500 dřepech a 2800 cvicích leh-sedů se Marpo ležérně opřel o boxovací pytel a frajersky ucedil, že nevidí žádného relevantního soupeře.

4) To však neměl dělat. Jedna z přítomných dam totiž odložila časopis Žena a život a střelhbitě trefila Marpovu bradu tak razantně, že se nejznámnější tvář našeho příběhu zmohla jen na smutný pohled.

5) Ačkoliv Marpo agresivní divoženku brzdil slovy, že není převlečená a ať se nepouští do žádných větších akcí, pravému háku z dílny Ivana Draga z "Rockyho IV" se nevyhnul.

6) Když pak Marpovi nestačil ani kop do hlavy, po kterém se mu v bublině nad hlavou zjevila opička s gongem vyzývající ho k ručníku na zem, nastalo něco, co by nenapsala ani Jessica Fletcher.

7) Na kolena padající Marpo byl vygumován ze světa bojových umění další sličnou bojovnicí a tyčí, kterou pro tento photoshoot zapůjčil Rafaelo ze seriálu Želvy Ninja.

8) Hrdý Marpo měl na krajíčku a děvčata ho musela ještě dlouhé hodiny úpěnlivě chlácholit, ať nevěší hlavu, že na nějaké tuzemské rappery by jeho výkonnost ještě stačila.

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

NTR
  • NTR
  • 19.28 dne 01.11.2014

Je to obyčejnej cirkus, celý PVP teď převlečený za BLKWD je cirkus, IronKap je jeden z nejhorších rapperů v čechách. Rapuje od 2005 a do dneška se to nenaučil. Přiberte Jay Diesela ať tomu nasadíte korunu.

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná