Je rozdíl mlít o hovnech a o hovnech, tvrdí MC Gey

"Imaginárium naprosto běžných podivností" je zatraceně vtipná záležitost. A taky je to osobní intimní zpověď nového člena Ty Nikdy. MC Gey na sebe prozradil, že je pěknej, zatímco ty si pěkně hnusnej a že si musel nechat zkrátit péro, aby mohl jezdit autobusem. Už se ho taky neptej, jestli je teplej. Kdyby byl studenej, tak by byl mrtvej a to rozhodně není. Co na sebe neprásknul na desce, poví v následujícím rozhovoru, který se tradičně nevyhne jeho oblíbeným exkrementům. Přesto jeho odpovědi nejsou „vo hovně“.

Nejdřív se chci zeptat, odkud se vzala ta tvoje obsese s exkrementy? Začalo to trikama vod hoven, pak to šlo přes nespočet narážek v různých rýmech, a vše si korunoval trackem “Rande“, kde se to prděním a hnědým blátíčkem jen hemží. Skrz sračky chceš lidi upozornit na to, že melou sami sračky?

V podstatě všechno začalo trikem vod hoven, který se postupem času stalo symbolem MC GEYE, což ale nebyl žádnej plán nebo nějakej exkrementální cílenej tah. Triko vod hoven vzniklo tak, že jsem neměl žádnej nápad na triko a v určitý sekundě přemýšlení mě napadl tenhle zoufalej geniální nápad. To, že se to chytne, jsem nečekal. Od malička si libuju ve stupidních fórech a baví mě spontánní reakce na podněty, který se dějou kolem. Takže strašně nerad říkám vtipy, který existujou, ale snažím se říct vtip přímo na situaci, nebo na větu, kterou někdo v ten moment řekne. Tak to mám právě i textově. Nikdy nevím, jak ten text dopadne. Dám si téma, nebo charakter, rozebírám ho a reaguju na předešlé věty, takže to, že tam jsou hovna, není nikdy plánovaný, vždycky tam prostě nějaký upadne. Samozřejmě jak říkáš, je to svým způsobem reakce na kvalitu textů v rapu. Já alespoň to hovno přiznám a myslim, že ani v jednom textu neni to hovno jen tak. Věřim, že jsou rozložený na správnejch místech a pěkně se vyvažujou. Je rozdíl mlít o hovnech a o hovnech, takže asi tak!

Celkově mi přijde, že si rochníš v tématech, o kterých se ostatní bojí mluvit anebo se stydí, už jen když přijde na ně malá zmínka. Jsi povahou provokatér? Rád dráždíš lidi? Nebo je to zase obráceně, že ty lidi tě k tomu sami dohání…?

Provokatér určitě ne, i když asi možná občas jo. Baví mě rejpat se v tématech, který trochu bolej, ale přitom jsou naprosto běžný a spousta lidí v nich žije. Hodně lidí si myslí, že píšu jen ze srandy, ale i na první desce je spousta vážnejch témat, který jsou jen zabalený do groteskního obalu. Ve skutečnosti jsou strašně citlivý a popisujou tragikomičnost lidského jednání, blbost, smutek a spoustu normálních věcí. Většinou to dráždí lidi, který se v tom viděj, nebo který to nechápou. Baví mě rejpat do lidský blbosti, protože to je to nejhorší. Celý imaginarium je vlastně o tom. O věcech, který jsou naprosto běžný a pro mě například naprosto podivný. Prostě lidi jsou zlí, když zrovna nejsou hodný.

Co tě v českým rapu irituje nejvíc? Motivační track o nalezení vnitřní síly nebo dvanáctiletej pastor, co káže o špatný morálce politiků a zkorumpovaný policii?

Nejvíc mě v českym rapu irituje blbost a klasická česká povaha, naprosto zbytečný zlo, zapšklost a chytrolínství, který je smradlavý jak moje rakev. Vůbec mě nevaděj motivační skladby a mudrlanství, ale ve většině případech to je spíš k smíchu. Určitě znáš ten pocit, kdy je ti za někoho trapně a přejíždí ti mráz po zádech a v žaludu ti pulzuje takovej pichlavej pocit. Ty témata mi nevaděj, když to někdo umí podat. Spíš mi ale přijde, že už tu lidi nemaj o čem psát, což je škoda. Pustim si doma radši jiný žánry, když chci slyšet krásný texty, čimž samozřejmě nechci říct, že moje texty jsou skvělý.

Prostě lidi jsou zlí, když zrovna nejsou hodný

Je vidět, že máš averzi vůči klišé, pravidlům, frázím a patosu. V tomhle si přísnej i sám na sebe, aby si je sám nepoužíval, ale přesto se jim člověk nevyhne jako třeba v refrénu skladby “Pomocná ruka“. Po slovech „musíme si pomáhat“ sám sebe upozorníš na něco, co svádí k omílanému heslu a hned vysvětlíš, proč si to musel použít.

Lidi maj plný hlavy přísloví, frází a starejch pravd. To je dobře, ale občas je používaj v debilní momenty. Pomocnou ruku jsem napsal kvůli rodinný situaci, ve který jsme už pár let a za tu dobu jsem si potvrdil, že je vážně důležitý pomáhat člověku, kterej se o tebe taky staral, když si byl malej. Je to důležitý pro něj i pro tebe. V tom momentě si začneš vážit úplně jinech věcí a máš hodnoty jinde. Lidi často berou věci jako samozřejmost a chovaj se jak blbci. Nesnášim arogantní neslušný blbí zlí lidi. Možná jsme měkkej a možná chci jenom od lidí základy slušnýho chování, samozřejmě v rámci hajzlovství. Já jsem taky blbec jak debil, ale vážně neni nic horšího, než potkat člověka, kterej je ZLEJ a BLBEJ! Tohle neni patos, ale pravda.

V úvodním tracku povídáš i o tom, že nechceš v textu žádný stresy, protože těch máme v civilním životě až na půdu. Máš pocit, že se český rappaz berou moc vážně, že chybí vtipný desky jako tvoje?

Jeden kluk se mě na koncertu ptal, jestli někdy nahraju něco pro dospělý, tak jsem mu říkal, že teďka plánuju jednu o autech a on že super! Z těch MCs, co jsou vidět, má každej svůj styl a poslední dobou se těch "vtipnejch" věcí začíná objevovat víc, což ale neznamená, že jsou dobrý. Buď je to úplná srajda a nebo to je zase jenom vážnej text bez koulí. Je tu pár lidí co umí kombinovat zábavnou formu s vážnejma tématama a nevyzní to blbě. Například Kato je mistr v těhle věcech. Kato je jeden z mála, co pořád zůstává v textech člověkem. Jinak moje deska neni vtipná... Spíš bych řekl: Se vší srandou veškerá vážnost!

Nejvíc mě v českým rapu irituje blbost a klasická česká povaha, naprosto zbytečný zlo, zapšklost a chytrolínství, který je smradlavý jak moje rakev

Turbulence negativních dobrot byla přeci jenom oproti Imaginariu ještě více šílená, bláznivá a míň srozumitelná, což si i sám přiznal. Přišel si na to sám anebo tě někdo upozornil, třeba něco ve smyslu, „hele, je to dobrý, ale kdyby si trochu ubral plynu, bylo by to ještě lepší“?

Turbulence vznikala pozvolna asi 2 roky a jsou to věci z dob, kdy mi českej rap fakt vadil. Začal jsem psát text Turbulence negativních dobrot a celej text je vlastně komentář k rapu a k absurditě těch věcí. Ty věci jsem psal a bylo mi jedno jestli to někdo pochopí, nebo jestli si o mě bude někdo myslet, že jsem největší magor. Možná jsem to i chtěl. Chtěl jsem dostat lidi do nejistoty a asi v nich i vyvolat odpor vůči mně.) S odstupem času zjišťuju, že mě ta deska dost baví, že je dobrá a že nechápu, proč o ní nikdo v tý době nenapsal. Možná to bylo právě ono. Magor, co je mimo, nahrál rapovou desku, tak ho necháme ještě chvilku v blázinci a uvidíme, jestli z něj vyleze živej. Nikdy jsem si nenechal mluvit do textů ani do hudby. Na nové desce s DJ FATTEm mě nikdo neusměrňoval. Prostě jsem v tý mezeře mezi deskama trochu povyrostl, zažil pár zásadních věcí, potkal pár nových lidí a napsal to. Nebyl v tom žádnej kalkul kvůli tomu, aby se to dalo líp papat. Taky jsem si vybral od Fattea beaty, ve kterých jsem ta témata už viděl. Byl to přirozenej posun někam jinam. Další deska bude třeba zase uplně jinde než tahle. 

Jsi teď tedy oficiální člen teamu Ty Nikdy anebo to byla jen taková bokovka? Tahle spolupráce asi vznikla náhodou, když si zarapoval do jednoho beatu od Fatte, ne?

Jsem oficiálních členem Ty Nikdy! Jsem rád, že to taky bylo přirozenou cestou a né přes prdel. Když Rest s Fattem dělali Premieru, tak jsem si říkal, že bych se zabil radostí, kdyby mi Fatte udělal celou desku, nebo aspoň jeden beat. Potom jsem nahrával sloku k Elkovi na desku Deník cestovatele, která byla právě do Davidova beatu. Tam mě asi poprvé zaregistroval. Před létem jsem sbíral beaty a napsal jsem o jeden právě Fatteovi, tak mi poslal 3 a já si je vybral všechny. Potom jsem mu narychlo dělal grafiku na jeho producentskou desku COŽ TAKHLE DÁT SI TESAŘ a měl z toho radost. No a druhej den mi volal s nabídkou, že mi vyprodukuje celou desku. Tak jsem si běžel udělat radostí obřízku. Dělali jsme na tý desce asi 3 měsíce a bylo bezva mít termín! Pak mi volal Idea, že mi to vydá a bylo to. Děkuju Davide a Pepo...

Poslední věc se týká ilustrace tvé desky. V recenzi jsem psal, že je to určitá parafráze na Ladův kraj s jeho typickými atributy jako zřícenina hradu na kopci či pokuřující vodník na vrbě, ale částečně v tom vidím i trochu Neprakty, který strašně rád kreslil různé duchy, mrtvoly, pohádkové postavy… Je to mylná představa?

Lada tam určitě je... Miluju ho. Ten vodník je přímo obšlehnutej i s tim hradem. Neprakta mě nenapadl. Mám rád hemžení a hodně dějů na jednom obrázku. Vždycky mě bavilo prohlížet si v dějinách umění obrazy od Pietera Bruegela, nebo od Hieronyma Bosche. Každopádně to neberu jako kopírování, jen asi nějakou podvědomou inspiraci. Tyhle hemžící obrázky jsem začal dělat už u mého bakalářského projektu, což byla reálná perníková chaloupka doplněná o ilustrace.

Mám rád komiksy a ilustrované knihy. Na diplomovou práci plánuju autorskou knihu ilustrací, povídek a vtipů. Taky bych rád ilustroval nějakou dětskou knížku. Baví mě vytvářet vlastní světy, které jsou ale při bližším ohledání stejný jako ty naše normální. A o tom jsou i moje desky.

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Radoš Petrović
  • Radoš Petrović
  • 06.24 dne 09.01.2012

"Určitě znáš ten pocit, kdy je ti za někoho trapně a přejíždí ti mráz po zádech a v žaludu ti pulzuje takovej pichlavej pocit." přesně ten pocit mám, když slyším mc gaye

Deejay Dapos
  • Deejay Dapos
  • 15.34 dne 08.01.2012

Mozna je, protoze jedou mrdy zejo.... ;-)

Vašek Mazanec
  • Vašek Mazanec
  • 13.44 dne 08.01.2012

Neni toho TyNikdy poslední dobou na BBaraku nějak moc?

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná