Jak vznikl název třetí desky H16 a proč si Legendárna crew nepozvala více hostů?

Na bratislavském festivalu Hip hop žije jsme prohodili pár slov s H16. Křtili tam svoji novou desku "Rýmy, hudba a Boh", která vyšla na konci května. Povídal si s námi i režisér a hiphopový nadšenec Michal „Romeo“ Dvořák, který pomáhá s dokumentem o Rytmusovi. Do kin má přijít příští rok a obsáhne osm let jeho pestrého života. Dozvěděli jsme se také, že Billy Hollywood je - jak sám řekl - „zkurvený génius“. Rozhovor vznikal kolem jedné hodiny ranní se sklenkou v ruce, takže ne vše, co zde zazní, lze brát zcela vážně. Jistě byste na to ale přišli sami.

H16 má teď tři producenty, jak dojde k tomu, že kapela, která má dva beatmakery angažuje ještě třetího? Je to celkem unikát.
 
Otecko: „No asi proto jsme to tak udělali, protože jsme trošku unikát."
 
Když srovnáte debut se třetím nosičem, zabralo vám nahrávání a samotná příprava díky větším zkušenostem méně času?
 
Otecko: „Přesně tak, jak říkáš. Díky větším zkušenostem a profesionalitě jsme nahrávali asi tak třetinu času co první album. O mnoho lépe jsme dokázali využít ten čas a zajebali jsme plyn."
 
Máte na CD všechny hosty, které jste tam chtěli mít? Někomu by tam mohl chybět Vec, který s vámi spolupracuje od nepaměti.
 
Otecko: "Ano, Vecka jsme tam chtěli, ale dali jsme mu track, do kterého se mu nechtělo jít. Nakonec jsme to nechali tak, nikam jsme ho netlačili. Ale kdybychom trefili věc, která se mu hodí, tak by to určitě dal.
 
V minulosti jste spolupracovali s Wichem či Toxxxem. Současný disk je ale úplně bez Čechů, nikdo se vám tam nehodil? 
 
Otecko: „Ne že nehodil, ale my jsme nechtěli mít na albu více rapperů. Sami tři si vystačíme. Máme hodně rýmů, nepotřebujeme nikoho dalšího. Na toto album bylo plánováno co nejmíň hostů."
 
Do rozhovoru se přimíchal Romeo a producent Abe. Otecko odešel pít a začal odpovídat právě Abe. Ukázalo se, že jsem se na následující otázku nemohla zeptat vhodnějšího člověka.
 
Jak vznikl název desky "Rýmy, hudba a Boh"? 
 
Abe: „Když mi bylo 10, měl jsem plakáty, kde jsem měl napsané samé RHB, Rýmy, hudba, Boh a takové píčoviny. Jednou za mnou přišel Dušo a říká mi: „Hele brácho, by jsi nevěřil, taková tvoje stará idea, my jsme ji použili“. Nebylo to přesně podle mě, ale prostě se to hodilo, Rýmy, hudba a Boh, tak jsme to ucelili. Celé to vzniklo jako RHB, krátce. Jinak jako RHB jsme velká crew už takových 10 let. Patří tam i kluci, co s námi chodí na různý párty, a tak. To je celý RHB, podle toho jsme nazvali i album."
 
Podle čeho vybírate songy, které hrajete na koncertech? Měníte set list podle toho, kde hrajete? Liší se třeba Čechy od Slovenska?
 
Abe: „Není to rozdílné, ale vybíráme spíše ty, které jsou koncertové, takové, aby lidi neuspávaly a nenudily. Máme tam nějaký moment, kdy dáváme pomalé. Je to tak jednou maximálně dvakrát za koncert. Spíše dáváme ty živější.
 
Můžou se fanoušci do konce roku ještě na něco těšit? Nebo budete už „jen“ propagovat současnou desku? 
 
"Beatmakeři makaj stále," uvedl Abe a záhy byl doplněn kolegou: "Fanoušci se mohou těšit na nové CD Abeho," dodal Billy Hollywood. "Kéž by," usmíval se Abe, ale poslední slovo měl přeci jen Konko: "Vydáme sólová alba a moje deska se bude jmenovat „Ženy“, zakončil Billy a vydal se o dům dál za další zábavou.

Bára

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná