Idea: Nová deska je krok jinam, ale nečekej mesiášství

Po čtyřech albech se svou kapelou IdeaFatte se otec labelu Ty Nikdy Idea rozhodl pro první sólovku. Ta nese název „Daleko blíž“ a je nejosobnější zpovědí autora za celou kariéru. Už zveřejněné singly napověděly, kudy se celé album ubírá, a není bez zajímavosti, že se obešlo bez rapových hostů. Vyniká na něm však hlas zpěvačky Zdenky Predné a také pestrá škála beatů od různých producentů. Sám Idea nám o novém CD, které má opět netradiční obal, pověděl vše podstatné a přidal i něco navíc.

Jaký je to pocit mít hotovou první sólovou desku? Spadl z tebe ten stres kolem nahrávání, dodělávání, atd.?

Tak to nahrávání ani stres nebyl. Spíš klasika hroty s tím doděláváním. Ale to je dáno zase složitějším obalem, jinak všechno proběhlo skvěle a jako po másle. Už se těším, až desku budu držet v ruce kompletní. To, že mám už měsíc a půl work verze mixu mě sice bavilo, ale kompletní deska s celofánem bude prostě úplně finální krok.

U prvního singlu si říkal, že to bude nejosobnější album. V čem to teda tkví? Ve výběru témat, textů, hudby?

Je osobní už hlavně v tom, že je to sólová deska. Po letech spolupráce výhradně s Fattem jsem pocítíl, že je potřeba udělat krok jinam, ale přitom ne moc daleko. Desku jsem napsal takovou, jakou jsem ji napsal. Netřeba soudit a dělat promo sám sobě, ale jsem s ní na 100% spokojen. Nejsou tam klasicky party věci, ale ne proto, že bych tím opovrhoval. Jenom mám teď půl roku potřebu mluvit o věcech jinak. Nečekej ale mesiášství a spasitelství. Jsou tam dost osobní věci a příběhy. Jsou tam odpovědi na otázky, které se týkají mojí osoby. Nic víc.

Můžou si posluchači a fanoušci představit zbytek desky podle vydaných singlů? Jakou má vlastně náladu a co si tímhle počinem chtěl sdělit?

Je taková ponurejší, temnější, na druhou stranu vyzní ale pozitivně. Udělal jsem spoustu věcí, no vybral jsem nakonec jen 11 tracků. Chtěl jsem, aby všechno perfektně sedělo, proto jsem si vypálil do auta na dlouhou cestu několik verzí "tracklistu" a poslouchal. U třetí desky jsem měl pocit, že jsem to poskládal dobře za sebe. Že tam všechno perfektně navazuje a sedí. Nechtěl jsem deskou sdělit nic konkrétního. Prostě mluvím.

Na albu nemáš žádné hosty za mikrofonem, byl to záměr? Hostuje tam však výrazně Zdenka Predná. Kde si na ní přišel a jak moc bylo původně zamýšleno jí do konceptu alba zapojit?

Nikdo se tam ani moc nehodil. Je to sólo deska, nepotřebuju tam cpát hosty. S těma jsem toho udělal už kvanta, spíš mě ale začínají spolupráce mimo label celkem srát. Je to dobrá věc, ale stalo se z toho zaplácávání vlastní neschopnosti napsat desku samostatně. Podle mě by každá deska měla mít tak dva tracky s hostem, víc už jen jako free track na net.

No a ke Zdence. Sleduju jí už dlouho, aniž bych věděl, že vzešla ze SuperStar. Chtěl jsem ji jen do tracku "Adam", přes DTonata jsem ji kontaktoval a potom mi přišel e-mail s odpovědí, že do toho jde. Měl jsem radost, nevěděl jsem moc, co si o tom mám myslet, co z toho může vzejít, atd. Jel jsem za ní do Blavy točit věci a nakonec se objevila v šesti peckách. Má na desce ve dvou věcech refrény, v ostatních má hodně zdvojovačky plus feelingy. Myslím si, že to dopadlo to skvěle. Je úlet, že jak jsem s ní vůbec nepočítal, tak jsem měl hotovou desku samozřejmě bez vokálů a zněla mi taky výborně. No ale teď to dostalo úplně jiný rozměr. Zdenka tomu pomohla o 50%. Danke.

Venku už je klip na singl „Bezvětří“? Na kterou písničku bude další? Už atmosférou a beatem si o to říká „Uhasit oheň“, je na řadě?

No, „Uhasit“ bych chtěl natočit taky. Ale jsou tam ve hře ještě další dva kusy. „Superhrdina“ a „Poslední“. Velice rád bych to spáchal a už se o tom bavíme na pokročilejší úrovni s Ivošem the Šmejdym.

Řadu koncertů už máš do konce roku nasmlouvaných. Budeš na nich dávat nový věci a bude nějaký pojatý vyloženě jako křest? A zazní třeba pecka „Uhasit oheň“ i živě se Zdenkou Prednou a Livě bandem?

No, je jich myslím víc než dost. Chci lidi nechat desku pořádně naposlouchat a na únor a březen plánujeme velice zajímavou tour. S Livě Bandem /Champion Sound/ + Zdenkou Prednou. Druhá varianta bude bez live bandu s DJem. Věci budou znít skvěle s vokalistkou naživo, moc se na to těším. Začínáme zkoušet. Zároveň budu vyhazovat videa z radií a rozhovorů, kde zazní věci naživo v éteru, atd. Je na co se těšit. A pokud sleduješ, tak uvidíš.

Říkal si taky, že tahle deska je takovej tvůj určitej miniprotest proti tomu, jak to na naší scéně vypadá. Můžeš to nějak upřesnit, nebo konkretizovat?

Každá deska by měla fungovat jako menší miniprotest a dělání si věcí svým tempem a se svým přesvědčením. Pokud chceš slyšet jména, tak si spíš uvědom, s kým spolupracuju. A ty cením po všech stránkách. Musím s tím člověkem vycházet i po stránce osobní. Feat s nikým ze scény ti stejně nepomůže k ničemu, tak proč bych to dělal kvůli fejmu.

Není vlastně trochu blbost se na tom našem malým písečku nějak stranit, urážet a tvořit určitý partičky a skupinky?

Tak tohle určitě není otázka na mě. Přijde mi to nejsmutnější, Dost možná to pochází z nedostatku sexu, lásky a rodičovství v dětství (ha, ha). Já mám všech těchto věcí dostatek, takže jsem v pohodě. Nevím, nechci nějak machrovat, ale mám za sebou dlouhou cestu plnou desek, koncertů a zářezů. Můj label má postavení a jméno. To mi stačí. Vidíme o víkendech spoustu spokojených lidí v našich trikách a deskama v ruce. Nemám zapotřebí prudit jak komouš. Zjistil jsem, že nejdůležitější věc je fungovat v rámci celého Československa, nejen v jednom městě. Koncertovat, propagovat ty věci nenásilnou formou. A tak nějak srát na všechno okolo. Se mnou dissy nikdy nic neudělaly. Je to jednostranná minipéroválka.

V již zmíněné pecce „Bezvětří“ rapuješ „Nechci dokázat nikomu nic“. Jak bys tuhle myšlenku objasnil?

Chci koncertovat, a aby se deska dostala k lidem, ale nepotřebuju jim nic dokazovat, objasňovat rýmy, pravost, důvěryhodnost. Hovno. Tady mě máš, buď ber, nebo ne. Každá moje vydaná deska vyšla ze 100% přesvědčení, takže na dokazování není moc chuť ani potřeba.

Stíháš mezi koncertama, staráním se o label a další prací třeba sportovat? A jakej sport máš nejraději?

Jo, hodně se snažím. Hrajeme se psama florbal, chodím běhat a dělám fakt hodně věcí. Je potřeba vypnout, vymlátit ze sebe všechny ty negativní věci.

Co říkáš na přímou volbu prezidenta a koho budeš případně volit?

Jestě jsem o tom upřímně neuvažoval, všichni lžou:).

Text: Toba

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná