Hilltop Hoods: HHK je známý po celém světě u lidí, co mají rádi hip-hop. Chtěli jsme sem již dřív

Letošní ročník Hip Hop Kempu je již za námi, ale my jsme během něj posbírali mraky materiálů, které vám postupně budeme odkrývat. Nyní padla volba na protinožce Hilltop Hoods. Neskutečný koncertní živel, který na této adrese hrál poprvé. Před rokem si podmanili Prahu a v rozhovoru nám slíbili, že se brzy vrátí. Nelhali. Ve čtvrtek měli hrát na v odpoledních hodinách, ale vlivem absence Chief Keefa dostali skvělý čas hodný headlinerům. Svou roli sehráli na výbornou, početný dav pod pódiem s úžasem ve tváři, lidi se ptali lidi kolem sebe, co to je za bombu. Byl by hřích jim nepoložit pár otázek znovu.

Tak se opět setkáváme, v krátkém čase podruhé v Čechách. Jak se vám v srdci Evropy libí?

MC Presssure: Bude to znít divně, ale já to tady miluju. Hip Hop Kemp je úžasný. Nevím, jestli lidi znali naší tvorbu, ale to vůbec nevadilo. Publikum bylo skvělé. Jsme ve vaší zemi podruhé a obě show byly zabijácké. Rozhodně tu nejsme naposledy.

Suffa: Nemůžu, než souhlasit. My jsme si to užili absolutně a bylo vidět, že i lidi pod pódiem.

Když to vezmu z trochu jiného soudku, co vás u nás kromě nezapomenutelných koncertů upoutalo? Byly to třeba památky, jídlo nebo nějaká jiná zábava?

MC Presssure: Potuloval jsem se tu po městě, ve kterém bydlíme. Asi se nebudu snažit vyslovit jeho jméno, protože nechci urazit vaší krásnou kulturu. Pomůžeš mi? Jak se to tu jmenuje?

Hradec Králové…

MC Presssure: Jóóó, to je ono. (smích) Je tu fantasticky. Bydlíme přímo na historickém náměstí a okusili jsme tu nějaké místní jídlo. Bylo vynikající!

Vraťme se ale k dnešnímu koncertu. Vy jste vlastně dneska největší výherci. Měli jste hrát už odpoledne, ale nakonec jste dostali čas headlinerů…

MC Presssure: Přesně jsi to trefil, vyhráli jsme to. (smích) Dostali jsme ten nejlepší čas. Měli jsme hrát už ve čtyři hodiny odpoledne, ale když Chief Keef zrušil svoje vystoupení, tak jsme si řekli, sakra jo, chceme naši show klidně posunout na tu devátou večer. Díky moc, že jsme mohli v ten čas na hlavní stagi hrát. Bylo krásně chladný počasí, větší publikum. Rozhodně si nemůžeme stěžovat.

Suffa: Taky si nemohu stěžovat. Namohl jsem si včera večer záda, tak jsem tím získal čas zajít si k fyzioterapeutovi… (smích)

Co jsi dělal, že sis namohl záda?

Suffa: Uklouzl jsem včera večer na pódiu v Polsku. Byla mokrá podlaha na stagi..

MC Presssure: Chtěl skočit do publika, ale netrefil se… (smích) Bylo to divoký.

Loni jste jeli turné po Evropě, letos taky. Vám se tu prostě musí líbit. Proč vás začala Evropa zajímat až po třiadvaceti letech existence?

Suffa: Ani mi nepřijde, že nám to sem tak dlouho trvalo…

MC Presssure: Ale jsme tady. Dej pokoj. (smích)

Suffa: Přesně a za rok tu budeme zase!

MC Presssure: Počkej, to neříkej, nebo lidi u nás rozčílíš…

Suffa: Snad si tenhle rozhovor nepřečte nějaký Australan. Podívej, je to tak, že my bychom sem jezdili skoro každý rok. Poprvé jsme tu byli minulý rok v Praze. Bylo to díky poptávce na sociálních sítích a internetu, tak jsme si řekli, pojďme to zkusit. A předčilo to všechna naše očekávání. Stejně jako to udělal Hip Hop Kemp. Takže teď už víme, že nás tu lidi mají rádi, takže se teď určitě budeme vracet každý rok. Stejně jezdíme po Evropě víc zastávek…

Znají ve vaší zemi vůbec Hip Hop Kemp, nebo jste o něm zaslechli, až když vás pořadatelé bookovali?

Suffa: Hip Hop Kemp je známý po celém světě a hlavně u lidí, co mají rádi hip hop.

Je tedy pro vás čest tu hrát?

Suffa: No jasně. Chtěli jsme tu hrát už dávno, tak je skvělé tu konečně být.

MC Presssure: Dokonce jsme dřív šikanovali našeho manažera, aby nám tu získal flek. Takže jsme velmi šťastní, že se to podařilo. Lidi byli skvělí, taky se mi líbí, jak je to tu veliké a živelné. Graffiti na zdech. Vylezeš z autobusu a všude jsou graffiti. Fantastický!

Proč tu mají americké kapely početné zastoupení v řadách fanoušků je asi zřejmé, ale čím si vysvětlujete, že tu dokáže takovou stopu zanechat i australská kapela?

MC Presssure: Překvapuje to i mě. (smích)

Suffa: Taky si to neumím vysvětlit. Víš jak, naše hudba má dva hlavní prvky na naší straně. Jedním je internet a druhým jsou baťůžkáři. Mnoho Evropanů procestuje Austráli a pak se vrátí a rozšíří okolí o hudbu, kterou na své cestě posbírali. To je jako jít viral přes lidi.

MC Presssure: Což je stejně nejlepším způsobem. A k tomu všemu vidíme, když jezdíme tady u vás po Evropě, že tu milujete oldschool a opravdový hip hop.

Suffa: Určitě, jste víc tradiční.

MC Presssure: Tradiční, to je to slovo. Máte rádi Boombap a další hip hop víc, než tu novou školu a komerční věci. A my patříme právě do skupiny, která se vám líbí, proto si myslím, že se naše tvorba u vás líp ujala než třeba na jiných místech…

Fanoušků máte moře a oni jsou hladoví po novém materiálu. Dlouho jste nic nevydali, ale před několika týdny se objevil singl „Clark Griswold“. Je to tedy signál, že se něco děje?

Suffa: Trefil jsi to, nový album je na cestě. Ještě jsme ho tedy zatím nepojmenovali, ale máme už nahraných plno tracků. Věřím, že do šesti měsíců nejdéle bude hotovo…

MC Presssure: Chceme vyhodit ještě pár singlů a pak půjde ven album. Buď to bude na konci roku, ale realistickým okem to vidím spíše na začátek příštího roku.

Suffa: Oficiální datum zatím nemáme, ale bude to velmi brzy…

MC Presssure: Možná nakonec žádné album nevyjde… (smích) Ne, to byl blbý žert, bude! Už se na něm maká…

V minulosti jste oslovili pár zvučných amerických jmen z Ameriky, mohou se fanoušci dočkat i nyní nějaké zajímavé spolupráce? Prozraďte českým posluchačům exkluzivně v tomto rozhovoru, na co se těšit…

MC Presssure: Zatím je to v procesu výroby. Máme asi dvacet nahrávek, se kterými si teď pohráváme a nevíme, které na album nakonec půjdou a které ne. Hosty proto zatím tedy říkat nebudeme pro případ, že se ta věc pak na desce neobjeví…

Díky moc za váš čas a za rok zase tady?

MC Presssure: Doufejme!

Suffa: Pokud nás bude Hip Hop Kemp chtít, tak my určitě dorazíme..

MC Presssure: Hell yeah! Pokud nás znovu pozvou, tak se určitě vrátíme

Překlad: Anička Oravcová

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná