Hades: Spolupráce s O.S.T.R. byla náhoda, ze které se vyklubalo celistvé album

I když probíhá teprve zvuková zkouška, Hadesova tuzemská klubová premiéra začíná mít grady už teď. Posedávám na židli, dokud za mnou nepřijde promoter se slovy: "Můžeme jít na to." Chopím se batohu a následuji ho do backstage, která vězí za dlouhou úzkou chodbou. Tam už sedí Łukasz Bułat-Mironowicz aka Hades s obligátně nasraným výrazem. O to více mě překvapilo, s jakou vstřícností se jezdec labelu Prosto rozhovořil o nové desce "Czasoprzestrzeń", spolupráci s O.S.T.R. či o jeho pobytu v Čechách.

Než se pustíme do otázek o hudbě, zkus se krátce představit těm českým posluchačům, kteří tě neznají. Kdo je polský bůh podsvětí Hades?

Zdravim všechny, jsem Hades. Jsem z Varšavy a reprezentuju NDTZ, RH-, HiFi Bandu, Chaos.

Na první návštěvu do Čech sis přivezl své třetí album Czasoprzestrzeń, které vyšlo koncem minulého roku. V čem je toto album v rámci tvojí diskografie jedinečné?

Především na Czasoprzestrzeń je míň skladeb než na NDTZ. Je to z toho důvodu, že jsme se s Emadem, který album produkoval, vsadili, že nahrajeme krátké album ale obsahově bohatší. Je tam 12 věcí, na NDTZ jich bylo 16. Nové album je víc syrový a víc pouličně-boombapový.

Na novém albu kombinuješ sampling i současný elektronický zvuk. Jak vlastně došlo ke spojení s všestranným hudebníkem Emadem, který nové album produkoval? 

Víš co, vždycky jsem s ním chtěl spolupracovat. Je to vynikající producent, který reprezentuje úroveň světovou nejen v Polsku. Jednou, když jsem zrovna neměl nic rozpracováno, dostal jsem na Emada číslo a zavolal jsem mu. On to zvedl, se spolupráci souhlasil a poslal mi pár věcí. Na začátku jsme měli dělat jen pár věcí. Pak to mělo být EP, a nakonec jsme si řekli, že uděláme album. 

Někdo píše texty doma, někdo až ve studiu před natáčením. Jak jsi na tom ty?

U tohoto alba jsem postupoval dost specificky. Neměl jsem místo, kam bych se mohl schovat, zapálit si jointa a v klidu psát. Tak jsem si řekl, že vezmu klíčky od auta a pojedu do lesa na kraji Varšavy asi dvacet kilometrů od centra. V okolí je hodně lesů, a tak jsem jel na takový lesní parkoviště, kde jsem začal psát. Zjistil jsem, že je tam skvělá atmosféra, a myslím, že 95% textů jsem napsal právě v autě.

Která ze skladeb z alba je tvoje neoblíbenější? Rsp. které téma je pro tebe na nové desce nejdůležitější, nejzajímavější? A proč?

Moje nejoblíbenější věc je asi skladba „Pełny słojik“. To se ale určitě bude ještě měnit. Nahráli jsme jí v počáteční fázi, ale do úplně jinýho beat, dlouho jsme neměli jasno, jak ta věc bude ve finále znít. Nakonec jsem to dodělal den nebo dva před masteringem. Je to svěží skladba a finální efekt se mi moc líbí. Dodnes mám takovou čerstvou vzpomínku na tuhle věc. 

Ohlédněme se krátce i za albem „Haos“ s O.S.T.R. S ním jsi spolupracoval i v minulosti, co bylo ale impulsem ke stvoření společného alba?

Víš co, já jsem vždycky Ostrýho strašně cenil. Myslím, že to je velkej hráč, velký člověk, velkej talent a to, že to vzniklo, byla spíš náhoda. Potkal jsem ho na hip hop kempu a vysedám z auta. Vidím, jak tam pálí jointa, tak jdu za ním, pozdravím ho a on povídá: „Poslouchej, mám pár beatů od Drumline. To je takovej producent, co bydlí v Německu. Jsou to krutý beaty a nevím, co s nimi. Buď na to něco nahraj, nebo spolu uděláme EP“. Dlouho jsem nepřemejšlešlel a říkám: „Jasně, uděláme něco společně, když je ta možnost. Proč bych dělal něco sám?“ Potom jsme se setkali s Adamem ve studiu a začali jsme pracovat společně. Fakticky to mělo být na začátku jen EP, ale Adam ukázal svoje beaty, ukázal beaty kiling skills, tak jsem to tak poslouchal a říkám: „Kurva, to musíme všechno spojit dohromady.“ Tak jsme do toho šli a všechno šlo hladce. Jeli jsme do Holandska, byli jsme u Killing skills ve studiu, a dělali jsme tam všechno na syrovo, takový nástřely. Spolupráce s O.S.T.R. byla od začátku teda spíš náhoda, ze které se vyklubalo celé album. Skvělá spolupráce. Fakt. 

Łukasz Bułat-Mironowic nebo také Hades se pohybuje v žánru polského hip hopu od roku 1999, v roce 2010 se dal autor na dráhu sólového umělce. Během této doby natočil tři alba – "Nove dobro to zlo" z roku 2011 a album "Haos", které připravil s ikonou polského hip hopu O.S.T.R., jemuž dělal také hypemana na Hip Hop Kempu 2014. Na konci minulého roku vydal LP "Czasoprzestrzeń" s hudebníkem a producentem Emadem.

Jak probíhala spolupráce s O.S.T.R.? Bylo to profesionální natáčení nebo spíše přátelské sessions?

Vlastně jsme spojili obojí, nebyl žádnej tlak typu: „Teď dělej, nahrávej.“ Měli jsme oba velmi podobnou představu. Vznikalo to spontánně, zjišťovali jsme si, kdo má kdy čas a scházeli jsme se v nejbližším možném termínu. Psali jsme doma. O.S.T.R. přijel do Varšavy a hned jsme nahrávali u Staška ve studiu. Ale nahrávali jsme na více adresách.

Minulý rok jsi vystupoval s O.S.T.R. na Hip hop kempu 2014. Jaké byly tvé dojmy? Co říkáš na české publikum?

Hodně se mi to líbilo. Byla tam spousta lidí, ruce nahoře, hodně kouře, dobrá atmosféra, všichni řvali. Publikum bylo super a doufám, že bude hodně příležitostí hrát u vás v Čechách nejenom na kempu a dělat bordel pokaždé, když dorazíme. To každopádně. 

V Praze tě nicméně dnes čeká tvoje klubová premiéra. Jak se ti líbí Praha?

Praha se mi hodně líbí, je super počasí, ale nemůžeme se moc vzdalovat. Ostatně, byli jsme včera točit klip, byli jsme na pár dobrých místech, vybrali jsme si pár vyhlídek a měli jsme Prahu jako na dlani. Úžasný město. Doufám, že se sem budeme často vracet. 

Jak vlastně vnímáš rozdíl mezi hraním v klubu a na open air festivalu? 

Všechno má svoje plusy a mínusy, asi hraju raději v klubu, protože vždycky máš ohraničený prostor, a když přijde hodně lidí, tak je super atmosféra. Ale venkovní akce, jako třeba hip hop kemp, jsou taky dobrý. Je tam hodně lidí, skvělá atmosféra a jak já říkám - čím víc lidí tím líp.

Nakolik se zajímáš o české potažmo slovenské interprety? Máš mezi našimi autory někoho, s kým by ses rád potkal za mikrofonem? Popř. nějaké producentské jméno?

Popravdě moc nesleduji ani český ani slovenský a vlastně ani polský interprety, protože nemám moc čas. Když už tak poslouchám fresh věci z Ameriky, co si hodím do telefonu, a to taky není tak velkej počet. Jenom to co mi dá můj Kebs do telefonu, tak to poslouchám, ale znám pár věcí odsud z Čech a ze Slovenska - Rezumé, Erobeo.

Děkuji za tvůj čas. Chceš něco vzkázat čtenářům na závěr?

Zdravím všechny fanoušky z Čech ze Slovenska. Podporujte se, držte spolu a poslouchejte dobrou muziku! Lásku. 

Překlad: David Deska, Foto: Vera Svoboda

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná