Gipsy kroutí hlavou nad scénou a slibuje G-Funk

"Když poslouchám nahrávky top pěti českých a slovenských zástupců hiphopové elity, musím jen kroutit hlavou. To zaprodání a kalkulace jsou naprosto absurdní. Má dospělá mysl mi nedovolí akceptovat neautentické trapné výpovědi o děvkách, které neexistuji, o zbraních, které nikdo nemá a o autech, které si může dovolit jedině Rytmus a nikdo jiný," říká v rámci proma na své nové sólo "Autentik" Gipsy. Stránky radoslavbanga.cz, z nichž se dozvíte vše podstatné, už v tuto chvíli jedou.

Znamená tvůj "návrat" na scénu nespokojenost s jejím současným stavem?

V roce 1996 jsem založil skupinu Syndrom Snopp. Když jsem se snažil na Žebráku v listopadu 2009 skupinu obnovit, vycítil jsem provždy, že časy starého dobrého hip-hopu jsou nadobro pryč. Dnešní scénu ovládají clapz a drsní “gangsta rappers.” Je mi 28 let a když poslouchám nahrávky top pěti českých a slovenských zástupců hip-hopové elity, musím jen kroutit hlavou. To zaprodání a kalkulace jsou naprosto absurdní. Má dospělá mysl mi nedovolí akceptovat neautentické trapné výpovědi o děvkách, které neexistuji, o zbraních, které nikdo nemá a o autech, které si může dovolit jedině Rytmus a nikdo jiný. Když jsem v roce 2005 vydal album Rýmy a Blues, sklidil jsem tvrdou kritiku za “populizování rapu.” To jsem ještě netušil, že za pár let tento formát zcela běžnou záležitostí..

Takže co s tím?

Vzhledem k situaci jsem se rozhodl ve svém životě udělat něco, co jsem chtěl udělat už dávno – natočit si za vlastní náklady takové album, které se nebude řídit žádným trendem, aktuální poptávkou publika ani kritikou konkurence. Co mnoho lidí neví je, že k hip-hopu mne dostal můj kamarád z Los Angeles pan Keith Anthony Moore. Byl to tenhle Afro-Američan, kdo mi pustil Nate Dogga, Snoop Dogga a Warren Geeho. G-funk mě ovlivnil natolik, že jsem jej nepřestal poslouchat ani dnes. Můj začátek tedy nebyl hip-hop ala New York – mé začátky sahají do L.A., přesněji do míst, kde se dnes nachází tzv. “Long Beach.” Keith nebyl sám, kdo mi dal tuhle G-funk školu. Jeho bratranec Chriss, který byl v České Republice na návštěvě v letech 1995-1996, mě posunul o další kus dál, když mi pustil Dr.Dreho. A tak se jednoho dne zrodil Gipsy – malej uřvanej cikán, kterej byl vlastně původně docela klidnej pohodovej týpek.

Nový Gipsy se tedy ponese na vlnách G-Funku?

G-funk dnes změnil svůj charakter. V mém srdci zůstal zvuk, který G-funk měl v devadesátých letech. Jelikož mám dost vlastních interních finančních zdrojů, řekl jsem si, že na Autentiku nepotřebuji vydělat vůbec nic. Ten nápad udělat album Autentik vznikl tak, že jsem se jednoduše probudil a bylo to tam. Hned druhý den jsem založil stránky www.radoslavbanga.cz a začal pracovat na svém novém solovém projektu. Konečně jsem dostal chuť udělat něco nového – jiného. Chtěl jsem vytvořit dílo, na kterém bude znát, že tam není naprosto žádný kalkul. Žádný label, který si chce na tobě vydělat, žádný promoter ani manažer, ksakru to jsem potřeboval! Jen já a zcela upřímný projev! Jak na to? Autentik je o tom, že píšu hudbu a naprosto s**u na to, co je dneska “in” nebo co o tom napíšou kritici. Prostě ze mě vyšlo to, co je ve mně a nepotřebuji vynaložit žádné větší úsilí k tomu, aby projekt zapadl mezi ostatní. Právě naopak – je mi to naprosto fuk. Autentik je můj vlastní nezávislý projev, který není o prodeji, ani o zalíbení..

Půjde o klasický CD nosič, nebo se tentokráte vydáš jinou cestou?

Podívejme se na to naprosto reálně – stejně by si to všichni stáhli na nějakých trapných warez forech. Na CD mediu nelze vydělávat peníze – alespoň ne v současné chvíli. A i kdyby, já na Autentiku nepotřebuji vydělávat. Gipsy.cz mi vydělá dost na to, abych si žil tak, jak si žiju. Proto jsem se rozhodl udělat dost radikální krok – celé album bude zcela zdarma ke stažení na mém webu www.radoslavbanga.cz. Uživatel bude mít na výběr – pokud chce přispět za stažené soubory, může poslat peníze na mé konto a pokud nechce, nemusí. Zaplacení za Autentik je jednoduše dobrovolná věc. Nicméně by měli fanoušci ctít mou dobrou vůli a nešířit nahrávky na jiné warezfora. Oni netuší, že tím v podstatě narušují vlastní svodobu. Proč hledat Autentik na warezforech, když je volně ke stažení? To by nedávalo přeci vůbec žádný smysl.

Slyšel jsem něco o speciálním konceptu...

Jelikož nejsem hloupé stvoření, vymyslel jsem si koncept “1 za 7”. Celá myšlenka je naprosto jednoduchá – fanoušci nedostanou album jednorázově jako celek. Každý týden od vydání singlu “Autentik,” který mohli všichni fanz premiérově vidět v 5.elementu v úterý 30.3., budu na svůj web uveřejňovat jednu novou nahrávku. Takže za měsíc budou 4, za dva jich bude 8 atd. Po osmém týdnu uveřejním další singl, ke kterému natočím videoklip. Druhý singl bude buďto jedna ze sedmi předešlých anebo úplně nová skladba. Cílem tohoto konceptu je udržet fanoušky v pohotovosti. Bude to zajímavé, protože každá píseň může být změněna, jinak smíchána nebo přidány skratche apod. Písní by zatím mělo být zhruba 15 – vydávání celého Autentik alba tedy bude trvat celkem cca 4 měsíce. Pokud bude mít celý projekt úspěch, po ukončení vydávání natočím ještě třetí videoklip a tím se uzavře celý kruh. Autentik bude celý na světě. Je mi jasné, že takovýto postup je naprosto nevšední. Ale věřím, že to fanoušky bude bavit stejně jako mě. Všichni budou moci každý den sledovat vývoj projektu a těšit se na další týden, až si budou moci stáhnout další novou nahrávku.

Už máš vymyšleno, co přesně bude chtít básník obsahem a názvem říci?

Auntentik je vzkaz celé české scéně. Vše, co Autentik chce říct je: “Buďte svoji, přestaňte pózovat a hrát si na imaginární ghetto život, který není ničím jiným, než jen přelud a haluz.” Žijte si svůj vlastní hip-hop – a ten obvykle nebude ničím jiným, než typickým českým příběhem. Pivo, holky, lyžovaní, Škodovka a fotbal. Věrte, že pokud někdo žije tvrdý život v drogách nebo mafii, rozhodně nebude mít čas rapovat. Pochopte, že gangsta je někdo, koho dostali, ne kdo je na svobodě. Proberte se a rozhlídněte se kolem sebe – to, si myslíte, že je strašně “cool,” bylo pro afroamerický lid velkým utrpením. Ghetto nebylo cool – ghetto byl průser. A já si osobně myslím, že nikdo z nás nechce mít průsery.. Anebo ano? Já jich pár měl a nemyslím si, že je to něco, čím bych se chtěl chlubit. Dostat se do průseru kvůli tomu, že máš kámoše pěkný svině, co by okradli i svojí vlastní matku a co profetujou i vlastní spoďáry, to fakt není nic cool.

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná