ESF: Tajně se modlíme, aby se na jihu vyloupl nějakej novej Jelínek

Metropole jižní části Čech nenabízí jen tradiční české pivo, fotbal a hokej, ale i zajímavá hip-hopová tělesa, která jsou s tímto městem spojeny již od prvopočátků. Dizzastar, De Zrechts, Index, Zeměvzduch, MVP a mnoho dalších, kteří koketují v podvědomí celé republiky. Některé už zavál prach a čas, někteří se objevili pod novým hávem, jiní spojili síly s floutky z odloučeného města. Regie Ramos je v Budějovicích známý pojem a pod svá křídla vzal novou tvář, se kterou nahráli rovnou EP. Co tomu předcházelo a co světu nabízí, se dozvíš v pár odpovědích níže.

Co nejzajímavějšího jste kdy viděli z toho pátého patra budějovického paneláku?

Regie: Svůj throw up na rohu (smích). Naštěstí nemusíme koukat do oken ostatních paneláků, takže celkem dobrej výhled, akorát s parkováním je to tu špatný…

Luke Bee: Pro mě zcela neznámé jméno, odkud ses to vlastně z čista jasna vyloupl?

S Kubou (Regie Ramos) se znám asi 10 let. Poznal jsem ho vlastně díky bráchovi, kterej dělal break, takže se to nějak sešlo. Hip Hop jsem poslouchal často, hlavně old school (Gang Starr, Rotts…atd). Pak mě Kuba vzal pod křídla a dost věcí mě naučil a od té doby jsme spolu.

Regie: Zdá se mi to, nebo Jihočeši trpí na nedostatek nových tváří? Nové projekty se objevují, ale většinou pod záštitou osvědčených jmen. Nebylo tvým záměrem, aby Luke vykoukl více do světa pod tvými křídly?

Určitě to mým záměrem nebylo. S Lukášem se známe fakt dlouho a už dávno jsme si řekli, že spolu něco někdy vydáme. Známá tvář to možná není, ale když to tam někdo má, tak proč ne. (smích) Jinak na jihu Čech furt nějaký nový projekty jsou, ale kluci buď nevydrží, nebo to za moc nestojí. Tajně se modlím, aby se tu vyloupl nějakej novej Jelínek!

Luke Bee: Jak moc zkušenější kolega diktoval obrys projektu? Byl otevřen kompromisům nebo si byl jen dělníkem plnícím normu?

Měli jsme jasno v tom, co chceme dělat. Oba vnímáme hudbu tak nějak podobně, věci tedy vznikaly společně.

Regie: Jak to vypadá s MVP a ZeměVzduch? Nevedla tě k ESF přesycenost a chuť okusit něco nového zase, nebo už na něčem některý z obou zmiňovaných projektů pracuje?

Tak asi určitě. Jsem rád za každou novou zkušenost. S MVP jsme vydali 2 alba a časem se Saxem zase něco uděláme. V plánu je i ZMV, ale to až potom, co bych chtěl udělat sólo, což zabere taky nějakej ten čas.

Je EP jen myšlenka, která se nevešla do jednoho společného tracku, nebo se jedná o předzvěst regulérního alba?

Regie: Na začátku jsme měli v plánu vydat jen pár věcí na internet, nebo mixtape. Časem jsme se rozhodli vydat to takhle. Je dost možné, že album jednoho dne vyjde, ale kdy, na to neznám momentálně odpověď. Chceme ale poděkovat všem, co se podíleli na vzniku tohoto EP, od producentů, DJ´s, hostů, až po grafika. Thnx

Hosty na mikrofonu jsou Bee a Sax. Prosadil si Regie za každou cenu své parťáky a Luke tiše kývl?

Regie: Lukas už s Beem a Saxem dřív něco nahrál a byl rád, že si může tuhle spolupráci zopakovat.

Jak moc je Talpas přikován k vašemu verbálnímu řemeslu?

Regie: Hodně, proto jsme od něj také použili více věcí. V podstatě ho ani neznáme, osobně jsem se s ním viděl jednou na nějakým koncertě a ani jsme si nestihli moc pokecat, ale dorazí na křest, kde to spolu na baru rychle doženem. (smích)

Regie: Sleduješ dění v českém rybníku? Budeš mít komu vůbec předat žezlo?

Až na pár jmen to moc nesleduji. Když si občas náhodou něco pustím, většinou mě to zklame, i když občas je to i naopak. Pokud narážíš na naší věc Žezlo, tak to byl pouhý pracovní název, který jsme nakonec ani neměnili, neboť nebyl důvod.

Kde v Budějovicích je místo, které vyhledáváte pro absolutní klid? Místo, kde mysl vypne a tělo nasaje novou energii….

Rebie: Většinou tam, kde stoupá dým a jsem mezi svejma, nebo když jdu udělat piece. Když stojím u zdi a maluju svý jméno, jdou všechny negativní myšlenky stranou.

Luke Bee: Většinou o samotě, více se pak soustředím. Dřív jsem zkoušel psát s jointem, teď mi to jde líp bez něj. Klid kolem sebe, není pak problém se soustředit.

Regie: Když jsme u toho graffiti. Co tě naplňuje více? Rap nebo malování?

Jsou různý období, kdy se to střídá. Jednu věc děláš víc a druhou míň, ale miluju obě dvě. Nemůžu říct, že bych měl jednu z nich radši, než tu druhou. Naplňujou mě oba dva elementy. V rapu je to takový, že píšeš texty, nahráváš, a pak je najednou hotovo, a potom než uděláš novou věc, se delší dobu nic neděje. Graffiti mezitím dělám pořád. Zatím se mi s tím nepovedlo přestat, a to je dobře.

Luke Bee: Co ty a fotbal? Dynamo se vrací do první ligy, chodíš podpořit místní?

Fotbal už delší dobu nesleduju a ani nejsem vášnivej fanoušek žádnýho klubu. Dřív jsem ho i hrál, ale pak jsem začal dělat muziku. I když se rád podívám třeba na Ligu mistrů. Celkem mě bavila Barcelona, když za ni ještě hrál Ronaldinho. Ten blázen uměl vždy překvapit.

Dají se dnes najít nová témata, která nejsou už tisíckrát znásilněna, nebo už jde jen o originální zachycení svých myšlenek ke stejné podstatě? Ptám se v z důvodu, neboť celé EP obsahuje témata, která nejsou posluchačům neznámá, jen vašimi slovy nově ventilovaná.

Luke Bee: Tak většina originálních témat už byla dřív použita, vždycky se najdou podobný věci. Je o to, jak to podáš. Možnosti jsou neomezený a vždycky můžeš udělat něco, co ještě nikdo před tebou.

Loňského roku se MVP objevilo na HH Kempu. Má ESF podobné ambice?

Nemyslím si, že by o nás byl až takovej zájem, ale pokud jo a někdo se ozve, tak se už nějak domluvíme. Ostatně jako vždycky.

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná