Eminem nepochopil, že má na mojí desce rapovat česky, říká MC Gey

Celou desku "Opičí král vrací úder" provází hláška, kterou najdete na zadní straně coveru, hned za informací, že zneužití se trestá. Dobrý ne? Ano, přesně to je ona. Dobrý ne? Né sranda, provázelo celý rozhovor s MC Geyem a Dj Fattem doma u druhého zmiňovaného, protože doma u toho prvního, by nás asi přepadli cikáni nebo bychom se přes hluk řvoucích dětí vůbec neslyšeli. Jakto? To se dozvíte už vzápětí. Obsah následujících řádků vznikal těsně před křtem "Opičího krále" a pro přiblížení atmosféry je neplánovaně vložen krátký audio záznam, přejeme příjemnou zábavu.

Hodně názorů na tvou novou desku Geyi se shoduje v tom, že je vážnější a vyspělejší. Věnuješ se tam více osobním věcem. Čemu připisuješ tuto změnu od předchozích alb?

Vážnější a osobnější je deska určitě. Je to o 3 roky dospělejší. Když jsem dokončoval „Imaginarium“, zároveň jsem dodělával školu a psal diplomku. Během těch tří let, než vyšel „Opičí král“, jsem už nestudoval, měl míň času, začal chodit do práce, koupili jsme se ženou byt a psa, a když jsem začal chodit do práce, tak jsem večer už neměl hlavu na psaní. Po příchodu z práce, jsem si většinou pustil Prostřeno, večeře, šmejděníčko po bytě, totálně mě to uvolnilo po práci. Myslím si, že lidi, který maj rádi filmy od Lynche, tenhle pořad může bavit.
V mym životě se mezi těmahle dvěma deskama odehrály události, který člověka ovlivní. Takovejhle je prostě Gey v roce 2014. Myslim, že je dobře, že je každý album jiný. Nová deska je vážnější v tom, že z ní jde pochopit, že je vážnější.  Ty předchozí byly taky vážný, ale víc zabalený. Zažil jsem taky možná víc nepříjemnejch věcí v poslední době. Třeba pecka „Nebojsa“ je o našem životě v Brně na Cejlu za posledních 7 měsíců. Nastěhovala se nad nás do bytu romská rodina, kde se ve čtyři ráno mlátili, děti tam řvaly, prodávalo se tam, nemohli jsme spát a asi po čtyřech měsících jsem začal uvažovat o psychiatrovi, chodil jsem se ožírat, abych mohl usnout. Je to v podstatě moje první věc o ulici. Real story.

Jsou příběhy v tvých textech založeny na pravdě?

Jsou to takový parafráze, mozaiky poskládaný z různejch fantazií, do kterých jsou zapojený i reálný věci a můj pohled na svět, na lidi atd.

MC Gey: "Žádná moje deska nebyla o hovnech, tam o hovna nikdy nešlo"

Deska „Opičí král vrací úder“ má tendence oslovit širší publikum. Hodně lidí si po poslechu tvých předešlých alb řeklo, že rapuješ doslova jenom o hovnech, a proto tě nechtějí poslouchat, co si o tom myslíš?

To je pravda a hodně mě to štvalo. Žádná moje deska nebyla o hovnech, tam o hovna nikdy nešlo... hovna jsou prostě jen slovo, který se občas objeví v textu. Lidi neposlouchaj... chtěj prostě jen slyšet rap. Všechny moje desky byly v podstatě vážný. Teď nedávno jsem zrovna poslouchal svoje první album „Turbulence negativních dobrot“ a ta mi přijde hodně super po těch letech. Je taková nejvíc čistá. Moje beaty na ní jsou TOP!

Dj Fatte: Je to nevyvážená deska. Beaty páté přes deváté. Ono když je to, co se týče textů, takové sranda album, chtěl jsem tam dát i bláznivé hovadiny. V některých aranžích, třeba v „Refrénu“, najede z ničeho nic úplně debilní synťák vůči tomu samplu.

Někomu třeba k lepšímu pochopení Geyovi osobnosti pomůže jeho následující tvrzení: „Fatte mi poslal třeba devadesát beatů a mezi nima byly jasný hitovky, i když jsem věděl, že by fungovaly líp, tak jsem si je nevybral. Mám rád ošklivý věci.“

MC Gey: "Nesnažím se kalkulovat. Pokud se tomu zasměju já osobně, tak je to dobrý. Mám nejvyšší laťku, směju se nejtrapnějším věcem."

Geyi, říkal jsi, že se ti dřív psalo líp a snadněji. Dalo by se říct, že teď víc přemýšlíš nad tím, co lidem v textech sdělíš?

Dřív to ze mě víc teklo. Teďka píšu dva dny text. Přemejšlel jsem nad tím vždycky, ale spíš mi to už nejde tak uvolněně jak v těch sedmnácti, nevím čím to je.

Už ti třeba není jedno, jakou bude mít text podobu a jak ho lidi pochopí ne?

Tak je pravda, že první deska byla úplně pohádková. Dřív tam podle mě šla ta fantazie nějak líp, plavalo to samo ven. Byl jsem bezstarostnej študák. Je mi pořád úplně jedno, jak lidi moje texty pochopí, ale už tam funguje to podvědomí. Dřív jsem to neřešil, protože jsem nevěděl, že mě bude někdo někdy poslouchat. Na „Imaginariu“ jsem byl nakoplej, protože jsem byl úplně hotovej, nabitej z Fattea. Teď ta třetí deska byla těžší v tom, že už tě lidi tři roky registrujou a ty podvědomě aniž bys chtěl přemýšlíš, jestli to bude třeba někoho bavit na koncertě. Snažím se od toho držet a nepsat naschvál nic vypočítanýho. Nesnažím se kalkulovat. Pokud se tomu zasměju já osobně, tak je to dobrý. Mám nejvyšší laťku, směju se nejtrapnějším věcem.

U poslechu téhle desky se podle nás dají pochopit předchozí alba. Zdá se nám, že např. v „Mojí džungli“ může být schovaný klíč. 

Zajímavej poznatek, to tam dej... Druhá sloka v „Mojí džungli“ je moje neoblíbenější z celýho alba.

Jak vnímáš spolupráci se Svátkem? Přijde nám, že trackům přidává na vážnosti, zatímco tebe mají lidi spojeného s tou zábavnější polohou. Podle nás je „Moje džungle“ rádiovka jako blázen a vám dvěma to funguje.

Mně přijde, že Martina ještě pořádně nikdo v těch rapových věcech nevyužil. Výborně jamuje v angličtině. V našem případě přišel na nahrávání, nafrázoval si to beze slov a já mu pak za 5 min napsal text.
Martina jsem oslovil, protože se zmínil v jednom rozhovoru po vydání „Idiota“ od Vladimíra ,  že ho baví moje texty. Byl jsem překvapenej, že mě vůbec zná. Pak jsem ho potkal na Restově křtu, ošahal si mě, říkal, že tak krásný vlasy v životě neviděl a domluvili jsme se na spolupráci.

DJ Fatte: Martina mám rád, hlavně se s ním dobře chlastá. Je boží. Krásný bylo, když jsme na Hip Hop Kempu hráli s Restem v hangáru a přišel tam Martin. Lidi začali řvát, jak kdyby tam přišel Jay-Z nebo já. Byl jsem dojatý. Přál jsem si, aby tam s náma zpíval třeba hodinu, škoda, že s ním nemáme víc pecek. Martine, máme tě rádi. Ne, to je moc teplé. Ty pičo vole brácho, seš úplně ve féru.

Jaká byla komunikace s Geyem Davide? Vymýšlel si, co se beatů týče?

Dj Fatte: Výborná, srandy. Telefonujem a do mailu mi občas napíše, že je Eminem třeba. Když jsme spolu dělali první desku „Imaginarium naprosto běžných podivností“, tak se mi Gey bál říct, že se mu ten beat třeba nelíbí, jak si mě přehnaně vážil. Dneska už mě pošle někam, ale dřív tam byl respekt.

MC Gey: Vždycky mu napíšu: „Jo, je to dobrý, ale nehodí se mi to na desku.“  Během psaní „Imaginaria“ jsem Fattea viděl naživo asi jen jednou a ještě se mi úplně klepala ruka, když mi dával „Což takhle dát si Tesař“, a pak jsem se s ním viděl až když bylo CD hotový. David je hlavně dobrej a rychlej v aranžích.

Dj Fatte: Hlavně já jsem mistr v aranžích.

MC Gey: Vyhovuje mi ta spolupráce. Když budu dělat desku s více producentama, tak to bude váznout všude možně. U Davida to mam vždycky tip ťop. Nahrávání desky bylo ještě super v tom, že se nahrávalo u něj doma, byl u toho a napadaly nás spontánní srandy.  Fatte tam rapuje, dělá skřeky nebo na úplným konci v „Možná někdy“ má mistrovský sólo.

Dj Fatte: Tam to může vypadat trochu jako diss na Svátka. Zpívá to fakt hezky a následně já rozjedu to svý řvaní.

Davide, kromě nových IdeaFatte plánuješ v současné době nějaký větší projekt?

IF vyjde příští rok, protože máme desáté výročí kapely. Beaty už jsme vybrali, chybí asi ještě dva.  V nejbližší době budu dělat EP s Pra3x. S Yoga spank ze Safari mám něco v plánu, je to takovej týpek s hlasem trochu jako Oliver Lowe. Pak budu dělat asi EP s Gulos Potrok a Luzerem, zřejmě to bude vinyl.

V recenzi na bbarak.cz stojí, že by nebylo na škodu zkusit něco s jinými producenty Kubo, co na to říkáš?

Určitě mám chuť rapovat taky do jinejch věcí. Na první desce jsem měl víc beatmakerů a taky jsem si hodně beatů dělal sám. Když jsem začal sbírat beaty na další album, tak mě oslovil Fatte, a nakonec jsem ji udělal celou s ním, za což jsem hodně šťastnej. Moc dobře se mi s ním spolupracuje.
Určitě budu ale sbírat beaty i od jinejch lidí. Jsem domluvenej s Inphym, mám už tři roky beaty od DTonatea. Měl jsem beaty od Gruza. Mám chuť zkusit něco jinýho, ale ne kvůli tomu, že by mě Fatte nebavil. Na „Opičího krále“ jsem vybíral třeba z devadesáti beatů. Všechno jsem si vybral sám, takže pokud se někomu nelíbí, co je na desce, tak to není Fatteova chyba, ale moje.

Není zrovna běžný, že by interpret udělal facebookovou událost na sraz v hospodě a u piva pak prodával a podepisoval desky. Jak se to seběhlo?

Byl to takovej komorní mejdánek. Zamluvil jsem v Brně v hospodě dva stoly, stejně bych tam šel. Není rozdíl mezi nějakou release párty u skateshopu a srazem v hospodě. Nebyl to sice hustle jako Toxxx z kufru, ale lidi přišli a dali si se mnou pivo. Sešlo se asi 35 lidí. Začalo to v šest a hned ze začátku přišel jeden kluk a říkal, že si chce koupit desku, jestli ještě mam. Říkám mu, že jich mam ještě asi 900 a on, že se bál fronty až ven. Měl zkreslený představy o tom, jak to funguje. Teda aspoň u Geye. Přijde mi vtipný, když od lidí slyšíš něco jako: „Ty vole, ty fakt piješ pivo s normálníma lidma“. Já nevím, jestli se k nim někdy choval nějakej rapper špatně. Sám jsem do teď fanoušek labelu i Fattea. Chápu ty, který jsou dýl ve hře, že toho maj asi dost. Občas mně to vadí, když jdu chcát a pokadim se.

Prvním sto padesáti lidem, jsi spolu s objednávkou CD poslal v pytlíčku i svoje vlasy. Nebojíš se, že je někdo použije do mnoholičného lektvaru jako v Harrym Potterovi? Aby tady pak nechodilo sto padesát opičích králů. Ještě by je taky mohl někdo schválně nechat na místě činu.

K tomu místu činu, to mám ošetřený. Psal jsem do statusu, že jsem ty vlasy posílal a v podstatě ty lidi k tomu navedl, takže kdyby se něco stalo, mám důkaz, že jsem ten status nahodil třeba dva měsíce před vraždou. A k mnoholičnýmu lektvaru. On nepůsobí dlouho. Myslím si, že kdyby se lidi vzhledově proměnili ve mě, tak ostatní poznaj, že to nejsem já. Chovali by se totiž jako č*ráci úplně. Všichni lidi jsou totiž č*ráci kromě mě. Představ si, že by k tobě přišel Gey a řekl ti: „Víš proč vozej policajti v autě pilu? Aby mohli řezat zatáčky“. Bylo by ti jasný, že to nejsem já.To by Gey nikdy neřekl. Z Geye by vypadlo: „Víš proč vozej policajti v autě pilu? Protože jedou na dříví“. Big up pro mě.

Jak tě napadl ten krásnej feat s Kubou Děkanem, který má na konci jedné skladby tolik prostoru?

To nás napadlo jako sníh. Sněžilo a napadlo to na nás. Dobrý ne? Napadla nás tahle sranda. Všichni čekaj celou dobu, až tam bude, a to je právě ono. Ještě jsem ho dal schválně do nejmíň líbivý písničky. Chtěl jsem ho dát do něčeho hnusnýho, kam vůbec nebude sedět.

Proč není nakonec na albu ten feat s Eminemem? Jste se pohádali?

Ne. On to nakonec dal, ale zaprvé, nebylo to česky,  říkám mu, že to chci česky a on to vůbec nepochopil a taky na můj vkus poslední dobou moc křičí. Jinak jsme pořád v pohodě. On mě cení, ale jinak moc nemá rád bělochy.

Už ti někdo řekl, že jsi v některých polohách podobný Jamesi Coleovi?

Jo. Já za to nemůžu, vyjedu hlasem do vejšky a je to tam. Lidi to píšou do komentářů, ale není to účelová imitace. V určitých polohách je to Cole no. Ale tak já jsem na Supercroo vyrostl, cením Jamese, ale nikoho nekopíruju. 

Dj Fatte: Když jsem tenkrát za dob naší první společné desky přišel do Queensu, hrál tam Cole do nějakýho elektro beatu a já si říkám: „Ty jo, tohle od Geye neznám.“

Jaký máš Geyi názor na český rap? Gey vlastně vzniknul kvůli nespojenosti s ním, že?

Myslím, že se teď český rap zlepšil. Byly doby, kdy mě bavili tři kapely, asi i právě kvůli naštvanosti na českej rap vzniknul MC Gey. Dost mě baví poslední dobou Igor... jeden z nejlepších techniků in da game. Baví mě Toxxx, kterej jako jeden z mála umí krásně podat to hajzlovství.  Baví mě Cole, Kato, Wonder, Tono S. s Beyuzem mají krásnou desku „Návraty“, Crystal Kidz ( doporučuju - jsou nejtvrdší ve hře), Vec, Prezident Lourajder, Rook, Smack se brutálně za poslední roky zlepšil, Luzer, Haha crew, Logic, Modré hory, Kluci od nás z TNKD... a ještě určitě spousta co jsem neřekl. Jedno z nejlepších alb, které vyšlo tento rok, je podle mě „Navždy“ od Kontrafakt. Baví mě od začátku do konce, flow, aranže, uvolněnost, hudba, zvuk.

DJ Fatte: KL MC‘s jsou v pohodě, to tam napiš prosim.

Za co ceníš Kata? Nevidíš v něm vzor do určité míry?

MC Gey: Cenim ho už od Chaozzu. Nejvíc mě na něm baví, že nikdy neklesl pod úroveň, pořád si drží svou laťku. Psal v 15ti letech lepší texty, než co tady píšou 30ti letý kluci.  V roce 1998 jsem dostal „Zprdeleklika“ od taťky k Vánocům a na Dephovi jsem vyrostl, ale že bych se do něj stylizoval, tak to nebylo, já jsem taky chytrej (smích). Jde ale o člověka, na kterém jsem vyrostl, takže mi určitě podvědomě dal nějakej směr. Stejně jako celou scénu ovlivnil Toxic Funk, nikdo nemůže říct, že ne. 

Dj Fatte: Kato má podle mě ty texty úplně jiný než Gey. Kato dává trojsmysly. Já ty texty někdy ani nechápu. Ta pecka „Bez Debat“ co udělal se mnou na „Soundtrack“ je top uplně. „Pojďme si o tom spolu pomlčet“.  

Davide, pořád ještě děláš tři beaty denně?

Dj Fatte: Né prosim tě, bych se šel zastřelit. Dělám dva. Teď nedávno jsem udělal dva, druhej den jsem basu smazal, protože byla na nic.

Pořád máš nápady jo?

No většinou je to stejně jen o samplu. Najdeš sampl a ten ti dá směr celé věci, pak přidáš bicí apod.. Někdy třeba předem vím, co chci dělat. Gey mi třeba řekl, že chce u „Neboj sa“ něco vesmírného.

MC Gey: Témata pak já vymejšlím podle beatu. Nedokážu psát bez beatu. Já nemůžu psát někde mimo domov, protože si to rovnou nahrávám. Narapuju větu a podle ní vymejšlim dál, abych věděl, jak to zní.

Gey z ničeho nic říká: Při té příležitosti Dj Fatte navázal svým příběhem z hospody Sokolky. Říkal, že si teď s Geyem strašně uletěli na tom jejich „kdybys třeba vybouchl…“ a následným navázáním něčeho, co by se mohlo stát.Dj Fatte: Jednou, když jsem seděl v hospodě, jsme si psali a vymejšleli srandy. Gey mi napsal:„Kdyby tě třeba vyhodili ze Sokolky okem ven, ale ty bys tam furt seděl a chlastal pivo.“

MC Gey: Fatte mi psal třeba, že by byla sranda, kdyby doma dělal beaty a vybouchl celej ten barák a on by seděl na tom samym místě, ale na trávě prostě, jenom v těch troskách. (smích)

Následně Gey zmínil jejich klasické hlášky: „Né sranda“ a „dobrý ne“, přičemž je prý nejlepší říct nějakej trapnej vtip a dodat, dobrý ne? Né sranda.

Dj Fatte: Jak si pořád Gey dělá tyhle srandy tak jednou přišel, že mu někdo ukradl třicet litrů a já mu strašně dlouho nevěřil. Přijde, kroutí si prstem vlasy a říká, že ho okradli o třicet tisíc. Když z toho byl smutnej už dýl, tak jsem mu jen tak na oko uvěřil.

Kde to všechno bereš Geyi?

Já si představuju takový bizarní scénky prostě. Třeba že jede hokejista na koni.

A má hokejku?

Nemá. To je na tom to nejlepší právě. (smích). Má jenom puky, ale na kalhotech. Dobrý ne? (smích)

Fatte: (smích) Jo, to je v topu. Lol. Rofl.

Pozn. red.: V následujících minutách byl přistaven taxík a spěchalo se směr Rock Café, kde za pár hodin proběhl křest „Opičího krále“. Geyův koncertní úbor byl sladěn do posledního puntíku.

A na závěr jeden fórek. Mc Gey odešel v Rock Café na toaletu a už z ní nedočkavě křičel: "Počkej počkej, tohle je dobrý!", a přišel s rolí toaletního papíru. "Víš co to je?" říkám, že ne.

Postaví se tak, jak vidíte na fotce a s vážným obličejem pronese: "Paulie Garand, V hlavní roli."

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná