El´ Nino: Už na první pohled poznám, kde jsem doma, nebo kde jsou doma Pio

Dj Wich, Tokio, DTonate, Idea, Disgrafix, Mafia, Moja Reč, Rytmus, Pio Squad, Affro nebo Jay Diesel. Jak vidíte, s na věky odsouzeným a kontrole vymknutým Anticristem neboli vaším oblíbeným rekem z rubriky "Rap, drby & pomluvy" vážně přišla řeč na ledacos. Časově si sice interview může směle potykat s několikrát odloženým albem, ale znáte to pořekadlo - lepší pozdě, než...

Rapuješ deset let, jak se myslíš za tu dobu změnil tvůj styl?


Myslím, že se nějak extrémně nezměnil. Tématiku a styl držím pořád stejnej, aspoň přibližně. Jen technika a flow se za ty roky zlepšila a stále zlepšuje...

Kolik si za tu dobu napsal songů? Myslíš si o sobě, že máš talent na psaní textů?

Songů? To fakt nevím, budou už to stovky, protože píšu dost a často, textování mě baví a myslím, že mě to jde. Umím napsat i duchaplnej text s pointou, nebo i prázdný pouliční tlachání jen tak pro pobavení. Už na základce mě celkem šly slohovky atd., ale pravopis vůbec.

Sleduješ jak s tím válčí ostatní? Které textaře u nás respektuješ?

Někdy si to poslechnu do hlouby a připadají mě ty texty strašně divně napsaný, jako bys normálně s někým mluvil, nebo tak. Každej má svůj vkus. Nedávno jsem poslouchal třebas CD Moja Reč a strašně jsem byl překvapenej, jaký dělá texty ten menší, Supa. Myslím ty sociální texty atd., pěkně napsaný, pěkný přirovnání atd. Přesně to, co píšu třebas já, nebo co mám rád. Nevím koho respektuji, tak to nějak vyhrazený nemám. Občas někdo napíše text na úrovni profi textaře no. Třebas Jay Diesel se ale podle mě v textech zhoršil.

S názorem na Supu se shodnem. Takže si na svou desku nepozval Jay Diesela i kvůli tomu?

Ne, to asi ne kvůli tomu, ale nějak extra nejsme v kontaktu, naše styly už se celkem liší, ale jinak jsme mezi sebou myslím v pohodě. Když mě něco vadí, říkám to do očí...takže důvod to asi nebyl.

Když jsme u té úrovně, vážně ti přijde Rytmusův part v tracku "Insomnia" dobrý?

Já osobně jsem tam chtěl rap, ale Patres se rozhodl, že bude zpívat. Celý ten track je prostě sedlácká taneční kokotina, kterou buď miluješ, nebo nesnášíš. Zpěv se tam hodí a je dobře, když to hraje v klubu a, lidi to dost baví, pokud nejsi ortodoxní rapper. Do budoucna budem určitě dělat i klasickej rapovej song.

Na albu máš i dalšího Slováka Denu, jemuž ostuješ mu i na "LPL 2". Ještě někdo další tě od sousedů baví?

Jo, baví mě ta stará škola tam. O té nové scéně nemám moc přehled, prostě klasika, celý Názov Stavby, Kontrafakt. Nic jinýho asi ze Slovenska doma nemám. Ale baví mě, že je tam asi 3000 kapel. Ne jak u nás.

Pak je otázka, jestli je lepší mít 2990 průměru..

Určitě je lepší mít z čeho vybírat, než mít doma 3 ohraný cédéčka.

Když jsi v nějakém rozhovoru mluvil o Deryckovi, zmínil si, že Wich kopíruje. Pak i Hajtkoviče, který na tom ale přece nebude o moc lépe. Myslíš, že Máňa nemá svůj styl?

Ne, to určitě ne. Máňa má svůj styl, u nás nemá co se týče kvality zvuku atd. konkurenci. Hlavně je to strašně v pohodě člověk, alespoň tak na mě působí. Jako normální a pohodovej člověk s nonstop úsměvem. Jen prostě když dělá skladby, co jsou podobný americkým hitům, jdou slyšet přesně zkopírovaný prvky jako melodie haitek atd. Ale na tom nic extra zlého není. Derick nebo Haikto právě hlavně na starých nahrávkách nikoho nekopíroval, Haitko byl v dobách NS král na originalitu a každý hned poznal, že je beat od něho. Možná to vyznělo hůř, než jsem to myslel, protože Máňu mám zrovna dost rád jako člověka.

Opakovaně zmiňuješ jako "znalce hudby" DTonatea. Co se mezi vámi stalo?

Stalo se to, že každá diskuse s DTonatem skončila tím, že když se mě nelíbila udba, co udělal, nebo co poslouchá, tak jeho odpověď zněla, že se v tom totálně nevyznám a že nevím, co je dobrý. To mě připadalo úplně trapný, ale nějak jsem to neřešil a pak jsem se dozvěděl, že bokem bojkotoval nějaký akce, kde sem měl bejt i já s KF a to už mě celkem nasralo, protože to patřilo k tour. Takže slovo znalec hudby si DTonate vysloužil právě proto, že jeho všechny diskuse se mnou o hudbě končily tím, že nevím, co je dobrý a vše co poslouchám je špatný, že tomu nerozumím. Myslím, že tisíc lidí, tisíc chutí, na tom není nic špatnýho, ale ty kecy by sis musel přečíst, abys pochopil, proč mě leze krkem. Je jak malý děcko.

Pak ses taky někde otřel o Ideu. Vůbec mi přijdeš dost konflitní.

Já sem věděl, že to bude směřovat sem. Víš, někdo má prostě strach se hájit a sklopí hlavu a já takovej nejsem, nenechám si srát na hlavu. Chápu, že jste prostě jedna parta a držíte asi při sobě, ale všim sem si, jak lidem teď ležím víc v krku jen proto, že se bráním a ne útočím, takže pozor, já se bráním. S DTonata si dělám srandu, ten člověk pro mě nic extra neznamená jako problém, ale Idea ví moc dobře, proč jsem se o něj otřel a taky moc dobře ví, že si začal on! Takže se bráním. Vycházel sem s ním normálně bez problémů, ale pak mě pomlouval v Queensu v Praze, před brňákama a myslel, že mě to neřeknou, jenže řekli a tak sem mu to musel oplatit, protože faleš nesnáším. Takže už byste si konečně měli všichni uvědomit kdo proti mě něco máte jen kvůli dissování vašich kamarádů, že já tohle všechno nezačal a na hlavu si nenechám srát od lidí, co pro mě nic neznamenají a hlavně mě totálně vůbec neznají.

Nějaká větší návaznost na brněnskou scénu pořád trvá?

Upřímně o žádný brněnský scéně nevím. Jedinej zatím kdo něco udělal, je Tafrob a pár Djs. Pořád čekám, když se někdo objeví a udělá tady nějakej zlom. Stále nic, nic. S tou hrstkou asi vycházím v pohodě, ale jedu spíš na vlastní tričko...
 
Co Ssisál s Kolpou?

Ne bohužel ani jednu skladbu. Ale prej je to tragédie a žádný posun, ale to jen tlumočím jednoho člověka, co mě to řek, hádej kdo. Tys to slyšel?

Nemáš pocit, že před lety, v době prvních video singlů Disgrafix nebo "Sou věci" tě scéna přijímala líp?

Právě že vůbec. Já mám mnohem víc fanoušků než dřív a hlavně mám svůj nečím typický styl. Dřív se každej jen zmohl na dnes už ohraný přirovnání mě k Rytmusovi. Teď jsem tady já sám El´ Nino, stojím na vlastních nohou a moje hudba má mnohem větší váhu než dříve, aspoň podle mě. Mnoho lidí pochopilo, že to není žádná hra na něco, ale že je to prostě můj životní styl. Že já jsem takovej...alespoň většina, co vím, o už chápe a jsou otevřenější.

Takže s prodejností spokojenost?

Možná to bude klišé, ale takový prodej jsem nečekal. Hodně tomu pomohlo, že CD mělo zpoždění a že se mu dělala dlouho reklama na turné. Pak na to spousta lidí čekala. Hned za první týden se prodalo přes 1000 kusů přes EMI a na to jsou papíry a fakty, pokud by to chtěl zase někdo zpochybňovat. To nepočítám shopy, který EMI nezahrnuje. Vím, že to není žádný zázračný počet, ale na Českou republiku to jde.

A to jsi zatím bez klipů, což?

Momentálně je natočený klip s Martinou Balogovou "Tisíce přání", ale kameraman z Prahy je asi na hlavu, nebo nevím. Řekl, že bude do týdne a už je to přes měsíc. Nezvedá telefony a pořád se na něco vymlouvá, takže už tomu fakt nerozumím a v brzké době jdu točit nízkorozpočtové video na novou skladbu "Vaše děti berou drogy".

Zmínil jsi tu šňůru. Kdy tě publikum nejvíce překvapilo?

No, kromě toho, že mě teď startuje 17. 10. turné opět s Rytmusem, asi okolo 33 koncertů, tak ze starýho turné ani přesně nevím, kde bylo nej publikum. Hodně jsou vidět rozdíly na Slovensku, kde jsou lidé tak nějak uctiví a pohostinější, třebas Košice atd. Ale vždy na první pohled poznám, kde jsem doma, nebo kde je doma Pio Squad, bez úrážky.

Máš nějaký zaměstnání, nebo tě uživí koncertování?

Nemám, jsem nezaměstnaný už pěknou řádku let. Jen jsem dělal půl roku manažera a vedoucího jednoho hip hop shopu, jinak nic, jen koncerty a co kdo dá. Musím se starat jak to jen jde.

A co máš vlastně vystudováno?

No, tak teď se asi každej posere smíchy, ale jsem vyučený kadeřník a studoval jsem střední školu...dobrý, ne?
Zpět k hudbě. Někde zaznělo, že sis chtěl původně produkovat vše sám, nakonec se ale naskytly zajímavé věci. Máš nějaký beat, jenž bys mi pustil a který považuješ za nejlepší?

Teď mě nic momentálně nenapadá, fakt. Baví mě nová skladba, co produkoval ElMurdo, ale z mojí produkce nevím, co je teď pro mě top. Mám doma spoustu beatů na prodej a zdarma pro zajímavé spolupráce, takže se stačí ozvat. Hodně se mi líbí nový beaty, který chystám na novou desku...

Dříve než noví Disgrafix tedy bude další sólo?

Asi ano. Podrobně jsme se o tom ještě nebavili, ale chci teď dělat dvoj CD, kerý bude každý CD zvukově úplně jinej styl. To je můj plán na další sólo. Pokud se naskytne příležitost udělat CD Disgrafix, ještě se nebudu bránit, ale soustředím teď energii na sebe.

Budou i tvé další kroky spojeny s labelem Mafia?

Momentálně to vypadá, že ano, ale David Snášel je kokot, tak uvidíme, jak to dopadne.

Co tě vůbec na jih Čech přivedlo?

Mě nic, seznámil nás v Praze Andy z Gangstastar a vyhouplo se to na to, že jsme spolu udělali nějaký spolupráce, který více méně klaply.

Co nastupující generace. Je zájem, přijímáš/odmítáš?

Nabídek na spolupráci bylo fakt až moc od doby, co mám Facebook, to píše pořád někdo, půl Slovenska a z Česka taky, ale většinou na to nemám čas, nebo zájem...

Jak se s odstupem času díváš na "kauzu Tokio"?

Tokio byla provokace udělaná tak, aby vyšla na povrch. Chytlo se to špatně, protože to bylo nedomyšlený.

Přijde mi to zbytečné, provokace byla, až to ruplo a do té doby si to vydával za své...

Ale to byl právě ten princip, chápeš, vydávalo se to CD a chtělo to rozbroj. Vím, že tomu asi nikdo neuvěří, ale použila se schválně první fotka z Google, když zadáš Tokio metro atd. Kdybych chtěl udělat tak silnej podvod, najdu si fotku, nebo si nechám poslat fotku, kterou nikdy nikdo nezjistil, chápeš.

Kdo ti mimochodem dělá grafiku, coveru atd.?

S grafikou mě pomáhá kámoš Glue, ale jinak si to komplet navrhuju sám. On zastává tu technickou stránku, jsem tvrdohlavej, těžce se se mnou dělá.

No, a čím se rozloučíme?

Závěrem děkuji Affrovi za nezaujatou recenzi mého CD v časopisu Bbarák, kde se nezmínil ani o jedné skladbě, jen o tom, co kde slyšel, nebo co si myslí. Upřímně ti děkuji za rozhovor a zdravím svoje fanoušky, čekej další CD El´ Nino.


Související audio:

Vaše děti berou drogy, brouká si El´ Nino
 

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná