El Marón: Kdyby se v Třebíči konalo další zcestný kolabo typu Spirita s Davidem, tak za sebe neručím

Ležel na posteli napojen na přístroje a opakoval si v záblescích celý svůj život. Diagnóza zněla jasně: nevyléčitelná nemoc a on věděl, že ten konec se už blíží a zcela odevzdaně jen čekal okamžiku, kdy zubatá natáhne svou ruku. O pár ulic dále ve svém bytě 1 + 1 právě podkopává stoličku s úsměvem na rtech člověk, jenž říkával si „Doktor smrt“. Jeho rukama protekly hektolitry krve, a přesto má svědomí čisté. Jeho mysl je zahalena mlhavým oparem, ve kterém se vidí jako absolutní bůh. Pro jedny je smrt utrpením, kterého se děsí celý život, pro jiné jen přestupní brána kamsi do jiné zastávky našeho výletu. Proč se však o ní společnost stále bojí tolik mluvit?

Před časem jsem na sociálních sítích zahlédl foto billboardu, který avizoval koncert Majka Spirita a Michala Davida ve tvém městě Třebíči. Opravdu ses nepokusil celou koncertní halu vyhodit do luftu? Mě by při tvém zaměření takovéto akce v mé domovině pobuřovali.

Jo, sralo mě to dost. Ten zkurvenej bilbórd jsem měl přímo pod voknama. Láska těch dvou kluků z něho úplně čpěla…a visel tady asi rok. Pravda, měl jsem vražedný choutky, ale udržel jsem se. Musel jsem dodělat album. Teď už je situace jiná, a jestli tohle zcestný kolabo někdo zopakuje, tak za sebe neručím.

Pamatuji si ještě na první projekty Desada, kde si obstojně prskal. Věnuješ se ještě beatboxu?

Stále se mu věnuju. Jsem členem jedný kapely, kde mám na starost bicí a zvuky. Ještě je tam hejkal, klávesák a drnkal s basákem dohromady. Zrovna se chystáme do studia, tak zkoušíme nový pecičky. Je to strašná úchylárna, tak nevím, kolik lidí to pobereme. Jmenujem se Future Mothers.

Přejděme k tvé nové desce. Masový Wrazi mají na svém kontě již pět alb. Proč sólové ambice přišly až nyní?

Ambice byly už předtím, ale nějak nebyl čas je realizovat. Důležitější bylo hrnout MW do hlav. Ale poslední album „Svět plnej lží“ už není takovej horror jako třeba „Requiem za smrt“ a mě už asi bylo smutno po krvi a rozvěšenejch střevech na plotě, tak jsem do toho šel. Konečný rozhodnutí padlo minulej rok v září, kdy jsem měl sen a tam to všechno bylo.

Většina dlouhohrajek se pyšní nějakým konceptem určitého společného tématu, ale opak je mnohdy pravdou. O tvé sólovce ale lze s jistotou říct, že hlavní téma má. Nebojíš se, že celý produkt pak vyzní jednolitě pro ty, kteří při poslechu nejdou více do hloubky?

Rozhodně ne! Celý je to sice o smrti, ale ta má přece nekonečně podob, důvodů a příběhů. Na albu jsem se snažil popsat a vystihnout smrt celkově, a to se do jednoho tracku nevejde. Jsou tam silný věci, ze kterých ti jde mráz po zádech, ale i vtipný tancovačky. Nechybí smrt boha, apokalypsa ani sebevražda.

Vydáváš sám pod svou značkou. Vysvětli mi, proč ne pod ZNK, kde by byla silnější distribuce a promo?

Tak nad tím jsem nikdy nepřemýšlel. Je to už takhle zajetý a nenapadlo mě něco na tom měnit. Mám rád svou značku a jsem na ni hrdej. Připadal bych si jak ňouma, co sám nic nedokáže, kdybych se k někomu přisral jen kvůli prodeji. Vím, že nejsem žádnej manager ani promotér a vím, že by tyhle věci šli dělat mnohem líp a efektivněji. Mohlo by se pak prodat mnohem víc a jsem si vědom, že plno lidí o nás stále ani neví, i když by nás žrali. V dnešní době se všechno měří jen na kliky a views a mě jednoduše sere cpát lidem do hlav na FB každej den pořád ten samej klip dokola. To je prostě trapas. Já jsem jen blbej umělec a na svoje fans si počkám, i kdyby to trvalo sto let. Se ZNK se navzájem podporujeme a děláme společný věci, ale jsme dvě značky, a tak to má bejt.

Při pohledu na tvé hosty mě nečeká žádné překvapení. Pravdu tu žádné nové tváře v horror coru nejsou? I po několika letech tohoto subžánru v našich končinách je to stále o několika zaběhlých tvářích?

Myslím si, že je tady plno MC´c, co si jedou svoje horrory doma, ale tohle je tak vyhrocenej styl, že je těžký se prosadit s něčím originálním, co tu ještě nebylo. Všude jsou vyhřezlý rektály, mučírny a sklepy, ale nikdo neví proč. Hážou se hovna na zeď a sliz pohlcuje planety, ale usneš u toho nudou. Bylo tady několik nadějných, ale ti skončili dřív, než se něco stalo. Znám ale i několik mladejch, co by časem mohli bejt dobří, tak doufám, že zůstanou. A jestli je tady ještě někdo dobrej, o kom nevím, tak ať mi zavolá.

Produkční monopol má tvůj týmový kolega Doyem. Sázel jsi na jistotu, o které víš, že ti sedí?

Doyem je jistota. Jeho beaty mají atmosféru, můžeš si na ně sáhnout. A hlavně jich má snad miliony, takže si vyberu fakt jen ty nejlepší nářezy, ale i Dantez mi sedí. Je víc ponurej a depresivní, a to se pak píše samo.

Trochu mě mate ten cover, na kterém sis hodil lidově řečeno „mašlí“. Nejsem si pak jistý, zda jsi „doktor smrt“ nebo ta oběť, která to už neunesla? Nebo má být smrt jakýmsi druhem vyléčení?

Jestli sis všiml, tak i když jsem si hodil mašli, tak se tam směju. Chci tím říct, že jsem nesmrtelnej, že já jsem ta smrt a vysmívám se všem smrtelníkům do xichtu. Směju se všem těm chudáčkům, co mají strach na smrt vůbec pomyslet, natož si ji každej den představovat. Smrt není nic špatnýho a mělo by se o ní víc mluvit.

Většinou tě posluchač nalezne ve vizuálech s nožem v ruce. Máš nějakou oblíbenou filmovou postavu, jež ti byla inspirací, nebo je to pouhá kulisa, která tvoří tvou osobitost?

Mám rád nože, nosím ho pořád u sebe, a když jsem vožralej, tak s ním napadám bezbranný lidi, takže asi tvoří mou osobitost. Je to můj milášek. (smích) Z filmových zabijáků by mě asi nejlíp sedli Miky a Melory Noxovi.

Vyjmenuj mi pět jmen české rapové scény a showbiznisu, které bys hned nejraději probodl, pokud bys měl možnost.

Neckář, Janda, Kodym, Lipo, Xindl X, Lounová, Dyk a hlavně kokoty z Atmo Music. Ty bych si vychutnal!

V „letním hitu“ si přivlastňuješ toto roční období, zároveň chráníš svou pláž v parodickém vizuálu. Nebylo by však adekvátnější k datu vydání spíše nahrát „zimní hit“? Není to způsobeno tím, že se ke mně dostalo, že mělo album vyjít již v závěru léta?

Je pravda, že letní hit se tam moc nehodí vzhledem k datu vydání, ale seru na to. Předpokládal jsem, že to vyjde dříve, ale nechtěl jsem to uspěchat jako všechny alba předtím. Většinou, když se nastaví deadline, tak se všechno začne srát a teď tomu nebylo jinak. Jestli ale chceš zimní hit, tak ho pro tebe napíšu, ale vyjde až v létě.

Ve skladbě „drogy jsou dobré“ velebíš návykové látky. Nebudu se tedy ptát, které ti chutí, spíše mě zajímá, jestli ti nějaké vysloveně nesedly.

Fet je skvělej, vůbec nevím, proč ho společnost zavrhuje, když už Kopčem s Veverčákem v jeskyni žrali houby a běhali kolem ohně. Člověk je s drogami spojen už dob, kdy se stal člověkem, a proto by se měly všechny drogy legalizovat a podporovat reklamou jako léky nebo vložky na únik moči. Každej by měl mít na výběr a rozhodnout se, jestli brát nebo ne. Všichni by se ale měli rozhodnout, že jo. Svět by byl pak hezčí a bez válek.

Huba ti v některých skladbách mele dobře. Snažíš se jít dobou, nebo tvůj doubletime nějak vyplynul s projevem?

Dabltajm dávám už na prvním albu, ale teď jsem se na něj zaměřil víc. Chtěl jsem ukázat maximum, co ve mně je. Tak snad se to i povedlo.

Přestože by se mohlo zdát, že celá deska mluví od začátku do konce o jedné věci, skladby jsou ve sledu, jak by měla smrt probíhat. Byl to záměr nebo jen pouhá náhoda?

Ty sis toho všimnul? Tak tos mi udělal bezvýznamnou radost. Nic není náhoda, tracky jsou seřazený tak, aby to celý fungovalo, takže i nezasvěcený posluchač by to měl snadno pochopit a na konci by se měl rituálně zabít.

Deska mi právě dohrává a já jsem doslova úplně mrtvej. Jak by to však vypadalo, kdyby na konci byl ještě bonusový track s názvem posmrtný život? Uvažoval jsi o tom, nebo je tohle otázka spíše na boha podsvětí Haadese?

……no, asi by sis to pustil znova, ne? (smích)

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná