Don Koulion by rapcitoval Jamese Colea: Je to sprostý a vtipný, říká

James Cole se stal jedním z porotců na soutěži v recitování rapových songů z Česka i Slovenska Red Bull Máchův Brooklyn. Texty od SuperCrooo si vybírá vůbec největší počet soutěžících, kteří musí porotu přesvědčit o tom, že jejich přednes byl lepší než všech patnácti zbylých účastníků. James Cole by si k rapcitace vybral kupodivu… taky něco od SuperCrooo. Před bratislavským finále, které proběhne 2. prosince, se tento týden objevil na zastávkách v Praze a Hradci Králové.

Vystřídal jsi mnoho jmen a s nimi i mnoho rolí. Kapitán Láska, Phat, John Vagabomb, James Cole. Jak náročné je mít tolik tváří? A proč vůbec?

S každým jménem se pojí určitá role a určitá stylizace. Jedna role umožní něco jiného než druhá. Pokud jsem měl chuť se odchýlit, vyzkoušet něco nového, cítil jsem i potřebu výměny role.

Jaké hlavní odlišnosti vidíš v české scéně dnes a v době, kdy jsi začínal?

My začínali v úplně jiné době. Nebyl to už úplný pravěk, ale vše bylo v plenkách. Tehdy ještě nefungovala žádná „infrastruktura“ scény, jaká je teď. Internet teprve začínal pronikat mezi lidi. My jsme nejprve koncertovali, a tak jsme si vytvořili fanoušky.

Která z tvých desek je pro tebe nejvíc?

Vždy ta, na které zrovna pracuji.

Co posloucháš za hudbu doma nebo v autě? Je to jenom rap?

Rap poslouchám minimálně. Mám různorodý chutě. Poslouchám v poslední době úplně všechno, od nejjemnějších věcí po úplný nářezy.

Stal ses jedním z ambasadorů Red Bull Máchův Brooklyn, contestu v recitaci rapových textů. Jak tenhle studentský projekt vnímáš?

Vnímám to jako zábavnej projekt, při kterým si můžou lidi zablbnout a užít si. Je zajímavý sledovat, co se s texty děje, když se dostanou do jinýho kontextu a prostředí.

Sám jsi ještě studentem. Vnáší studium filosofické fakulty nějaké nové myšlenky do tvých textů? Resp. je škola nějak přínosná i pro tvoji hudební stránku?

Pro mě je to nejpřínosnější v tom, že jsem oddělil hudbu a potřebu bejt chytrej. Dnes mě zajímá spíš muzika jako specifickej nástroj se specifickou emocí, nechci z ní dělat knížku nebo návod na život.

Kdybys nebyl provařeným Jamesem Colem, ale „prostým“ studentem, přihlásil by ses na Red Bull Máchův Brooklyn a pojal rap trochu jinak?

Těžko říct, co bych dělal. Na to nejsem schopen odpovědět. Možná jo.

Kdyby ses postavil před porotu a měl recitovat rap, jaký text by sis zvolil?

Něco od SuperCrooo, je to sprostý a vtipný a to hrozně funguje i bez hudby.

Text: Tereza Váchalová

Foto: Lukáš Wagneter, Red Bull Media House

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná