Dilated Peoples: Vždy je co zlepšovat. V den, kdy ti to začne být jedno, začneš ty být jedno lidem

Důvodů, proč v úterý 1. prosince neabsentovat na pražském koncertu Dilated Peoples v Lucerně, se našlo více, než je v Česku relevantních hiphopových médií. Bbarak.cz napadly při psaní tohoto perexu následující tři....V roce 2015 se v klubech moc rapu nehraje. Pod nálepkou "urban music" dostáváme ledacos, ale našeho milovaného žánru minimum, což znamená, že "Worst Comes To Worst", "Back Again" a další audio zbraně hromadného ničení ze sólového či skupinového arzenálu kalifornských reprezentantů nepochybně bodnou. A co víc, ne každý dobrý rapper je také dobrým mistrem ceremonie. Evidence je v tomto ohledu i přes alter ego Mr. Slow Flow jedním z nejlepších ve hře a energie by proto mělo být dostatek. A protože žijeme v době pouštěčů, kteří na koncertech mačkají tlačítka "start" a "stop", jež občas proloží sirénami či palbou z kanónu, jisto jistě bodne i přítomnost veterána z Beat Junkies Dje Babua, jenž to má pořád v ruce jako málokdo. Následující interview s autory nahrávek "The Platform", "Expansion Team", "Neighborhood Watch", "20/20" či "Directors of Photograhy" se točilo právě okolo koncertování. Uděláte si chvilku?

Některé z kapel vaší generace často pláčou, že už “věci nejsou, co bejvávaly”. Že se situace změnila zcela zásadně, je jasný, ale byla to změna k lepšímu nebo k horšímu? A dali byste přednost stavu z roku 2000 nebo 2015?

Rakaa: Nenaděláš nic. Platby od labelů byly v roce 2000 o hodně lepší, než dneska, ale to zase dneska není až tak důležitý. Technologie v roce 2015 přivedla svět dohromady, ale zároveň jak jsme si v roce 2015 blíž, tak spolu mluvíme, dohadujeme se a hádáme se mnohem bezohledněji než kdykoliv dřív. Jak už jsem říkal, má to svoje plusy i mínusy.

Evidence: Je přirozený, že předcházející generace úplně nerozumí té současné. Já jen dělám, co miluju a doufám, že najdu další, kteří budou sdílet podobný pohled na věc, ať už jde o beaty a rýmy nebo cokoliv dalšího. Jsem pyšnej na nový lidi, co to zabíjej a stejně tak respektuju ty starší, kteří mě inspirovali, abych s tím vůbec sám začal.

Odlišuje se ještě v roce 2015 evropské a americké publikum?

Evidence: Přibližuje se to víc a víc. Víc, než kdykoliv dřív si teď všímám, že věci, které se líbí u nás doma, se líbí i lidem na druhé straně oceánu.

Rakaa: Já myslím, že publikum v Evropě je pořád obecně trochu otevřenější, živější a vděčnější. Má větší respekt k tomu, na koho přišlo a často taky zná muziku a kariéru dotyčného na pódiu do mnohem větší hloubky než publikum ve Státech. Zároveň je ale třeba říct, že v době, kdy dává technologie každému okamžitý přístup ke všemu, se ty rozdíly smazávají. Má to svoje plusy i mínusy.

Máte v diskografii skladby, u nichž jste si při nahrávání říkali, jak skvěle budou na koncertech fungovat, ale nakonec je nehrajete, protože je lidi necítili?

Rakaa: Většinu naší muziky skládáme tak, aby makala i naživo. Asi vůbec nikdy se nám nestalo, že by na nějakou věc byla odezva vyloženě špatná, ale zároveň je pravda, že jsou momenty, kdy energická věc nezafunguje tak dobře, jako nějaká vyklidněná pocitovka. Naučili jsme se za ty léta, že je to všechno o nastavení nálady a atmošky, od které se odvíjí všechno ostatní.

Dá se i po patnácti letech neustálého koncertování zlepšovat v mistrovství ceremonie?

Evidence: Vždycky je co zlepšovat. V den, kdy ti to začne být jedno, začneš ty být jedno lidem.

Napadlo vás někdy říct si v rideru o nějakou absolutní blbost jen abyste poznali, jestli si ho někdo vůbec přečetl?

Evidence: Exotickou marihuanu.

Rakaa: Hahahaha… Ani ne… Vlastně jsme udělali přesnej opak a náš rider jsme zásadně proškrtali, aby se hromada věcí zbytečně nevyhazovala.

Do Prahy se vracíte už poněkolikáté. Už jste z ní viděli něco více než jen letiště, hotel a klub?

Evidence: Jak říkáš, to je asi tak vše, co teď můžu prozradit. Jo a sehnal jsem v Praze taky pár skvělejch vinylů.

Rakaa: No… taky jsme viděli spoustu barů, restaurací a byli jsme na Hlavním Nádraží! Hahahaha… Upřímně jsem toho neviděl tolik, kolik bych chtěl. Viděl jsem něco z místní architektury, jenž je mojí vášní, kterou jsem několik let studoval. Zamiloval jsem si tu ten speciální mix klasického a moderního dizajnu. Promlouvá to jak k historii, tak k budoucnosti tohohle neobyčejnýho města.

Bude se nějak lišit koncertní setlist od vaší poslední české návštěvy na Hip Hop Kempu 2015?

Rakaa: Máme celej katalog pecek, který hrajeme na koncertech, ale zároveň si uvědomujeme všechny rozdíly mezi klubovým koncertem a festivalem – ať už jde o výběr skladeb nebo jejich pořadí. Velikost stage, délka tvýho setu, zaměření a kontext celýho eventu stejně jako celá řada dalších faktorů můžou hrát v plánování show svojí roli. A není to tak, že bychom skákali, jak píská naše publikum, ale samozřejmě ten “hlas lidu” respektujeme a berem v úvahu taky. A stran Hip Hop Kempu - v roce 2015 tam nehráli Dilated Peoples. Evidence hrál sólo set. Záda mu kryl DJ Babu a já se tam mihnul jako speciální host a později v hangáru hráli Expansion Team Soundsystem a EV byl speciální host zase tam, ale jako Dilated Peoples jsme hráli na HHK 2014.

Kdybyste si mohli vybrat libovolné koncertní předskokany, kdo by to byl?

Evidence: Gangrene.

Rakaa: Hmmm… Ten výběr je fakt široký. Ale asi zkrátka někoho, kdo vyrostl na týhle kultuře tím správným způsobem, někoho kdo má respekt a pokoru jak k mikrofonu, tak k pódiu. Když nad tím tak přemýšlím, nabíhaj mi jména jako Fashawn, Your Old Droog nebo A-F-R-O.

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná