Dereck Hard: Nápad na "Street Kids" jsem nosil v hlavě ještě než jsem věděl o "Kmenech"

O knize "Street Kids", prostřednictvím níž představuje fotograf Dereck Hard českou urban-street subkulturu, už jste pravděpodobně slyšeli. To, že jsou na jejích stránkách představeny domácí osobnosti ze světa hudby, sportu a umění za pomoci portrétových fotografií a medailonků, už asi také tušíte a informace, že křest proběhne v Lucerna Music Baru za účasti všech zainterestovaných již ve čtvrtek 17. ledna, vám možná neušla jakbysmet. Co tedy zbývá? Snad jen pár slov od samotného autora, jehož portfolio mimochodem obsahuje i ocenění v soutěži Czech Press Photo.

Jak lehce či těžce se jde v době, kdy nosí každý v kapse chytrý aparát s několika megapixely, živit fotografií? 
 
"Ono tak úplně nezáleží na foťáku. Živit se tím dá obecně asi dost těžko! Studuju fotografii na vysoký škole a z těch circa 150 lidí, kteří tam studují a jsou to tedy fakt profíci, se focením živí jen malý zlomek. A i hodně lidí z toho malýho zlomku se na to v týhle nelehký době musí často vykašlat a začít dělat něco jinýho. Je to boj a zrovna dneska, když se okolo reklamy a médií točí čím dál míň peněz. Ale já si nestěžuju. Mám svůj magazín, dělám hodně projektů a ještě jich mám hodně v rukávu. Chce to pozitivní přístup a invence, což ale samozřejmě taky nejde pořád."

Ne každý fotograf má svou knihu. Mnoho z nich končí u výstavy. jestli vůbec. Co tě vedlo jít do publikace a co jsi chtěl vlastně "Street Kids" říci? Inspiroval tě třeba i úspěch děl "In Graffiti We Trust" nebo "Kmeny"?
 
"Začnu od konce. Nápad na "Street Kids" jsem nosil v hlavě ještě než jsem věděl, že mají nějaké "Kmeny" vyjít. Co mě k tomu inspirovalo byl především fakt, že je v ČR hodně talentovaných lidí, kteří se živí tím, co je baví. Myšleno streetový aktivity jako urban muzika, sport nebo art. Chtěl jsem mladým lidem, ale nejen jim, tyhle lidi představit a pomocí fotek a krátkých textů o každém z nich je motivovat k zajímavým tvůrčím činnostem. Co jsem měl v hlavě taky od začátku byla myšlenka, že bych chtěl věnovat polovinu celého nákladu dětem z dětských domovů, diagnostických ústavů apod. Přeci jen tyhle děti to mají v životě  dost težký a potřebujou nějaký vzory, což lidi ze "Street Kids" rozhodně jsou. Jinak samozřejmě dělám výstavy a publikace je po výstavách další činnost, kterou by měl správný fotograf dělat. Což je možná jenom můj názor, haha. Každopádně jsme k tomu takhle vedený ve škole. Mám v hlavě ještě jeden velký projekt, ze kterého vzejde publikace, ale o dost jiná než "Street Kids". Bude to něco totálně novýho a jinýho."

Znal jsi všechny osobně, nebo ses s některými vytipovanými jmény seznamoval až při focení?
 
"Většinu jsem znal osobně už předtím, ale seznámil jsem se díky focení i s některými skvělými lidmi, které jsem předtím neznal. Například jsem se potkal s perfektní a sympatickou zpěvačkou  Dannie, tanečníkem Wahem, klukama, co dělají parkour Taras a Hanzi, nebo třeba s DNB producentem a DJem Brooklynem. Fajn byla také spolupráce se streetballistou a velkým sportovním nadšencem Patrikem NGN. Taky jsem strašně rád poznal naší nejlepší street dance tanečnici Džajnu Vaňkovoou, která v USA vyhrála prestižní soutěž MTV´s Best Dance Crew a živí se tancováním v Americe. Žije svůj americkej sen... Skvelý byli i umělci Pasta Oner a Tron, se kterými jsem si připadal že je znám snad sto let."

Když jsi u dojmů, jak moc ti do práce mluvili? Kdo byl věčně nespokojený a kdo to zase chtěl mít co nejrychleji za sebou?
 
"Kamaráde...práce se všemi byla skvělá. Samozřejmě někdo třeba někam spěchal, takže to bylo trošku víc nervózní, ale myslím, že na výsledek to nemělo moc vliv. Jmenovat ale nebudu nikoho, to by bylo neprofesionální."
 
A kdo rozhodoval o tom, že například DJ Wich "Street Kid" je a Indy už ne? Selekce jmen byla čistě ve tvé režii, nebo jsi to s někým konzultoval?
 
"Hahaha, selekce těch lidí byl z části můj subjektivní výběr. Především to byli lidi, které cením a kteří podle mého dosáhli ve své tvůrčí činnosti opravdu maxima. Samozřejmě jsem ten výběr konzultoval i s lidmi z branže, kteří jsou v obraze. Z části to byla taky selekce lidí, kteří se objevili v našem virtuálním ubran magazínu Are We BASTARDS?! Co na ten výběr říkáš ty?"

Nemám s tím problém. U textové části předpokládám krátké biografie. Je tam ještě něco? Třeba tvůj pohled a dojem z každého jednotlivého fotografovaného?
 
"Přesně tak. Každý "Street Kid" tam má svojí dvou až  čtyřstránku se dvěma až čtyřmi fotografiemi. Jedná se o portrét a fotografii z tvůrčí činnosti daného člověka. Fotografie pak doplnila krátká bia o každém z nich. Kromě toho je v polovině nákladu, který šel do prodeje, i můj autoportrét s takovým krátkým textem a na začátku publikace nějaký úvod."
 
Proč by se podle tebe měl potenciální čtenář po jednom prohlédnutí ke knize opakovaně vracet?
 
Protože se jedná o fotografickou publikaci plnou krásných fotek skvělých a talentovaných lidí. Kdo má rád umění a fotografii, tomu jedno prolistování stačit určitě nebude. A určitě si i fanoušci všech nafocených "Street Kids" budou v publikaci rádi opakovaně listovat..."

Kolik ze zúčastněných tě osobní účastní podpoří na křtu v Lucerně 17. ledna? Neukrojil sis v tisícovém prostoru LMB velké sousto? 
 
Tak LMB má menší než tisícový prostor. Už teď tam bude minimálně stovka jenom novinářů, hahaha, přičemž křtít budou všichni lidi z publikace. Když si připočteš jejich + a nějaký známý, tak seš na 500 lidech. No a co teprve platící diváci. Spíš se bojím, že se nedostane na všechny. Bude tam velký koncert Supercrooo, set DJe Wiche, Smacka, Brooklyna, Freezera, ale taky exhibice parkouru nebo BMX flatland. Kromě toho i výstava mých fotek focených do "Street Kids", které se ale do knihy ani nedostaly. Je i větší rozpětí lístků. Od obyčejného za 150 Kč, po lepší za 250 Kč, ke kterému bude publikace "Street Kids", až po limitovanou stovku VIP lístků s publikací, VIP sekcí s vlastním barem a ještě s profi rautem, který běžně ve VIP sekcích ani nebývá, za 400,-. Mimochodem, ty nepřijdeš a necháš si ujít první pořádný mejdan roku 2013?
 
Pokusím se neabsentovat a milý čtenář snad taky.

.

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná