DeFuckTo: Texty byly vždycky naší silnou stránkou a nestálo by za to v tom polevit

Moravské město Zlín není známé pouze svými hokejovými mistry z Extraligy, nýbrž i zajímavými hudebními tělesy, především v našem žánru. Idea & Fatte a David Steel nejsou jediní, koho bychom v tomto městě měli sledovat, neboť tu máme formaci, která stála u plenek naší scény, když většina nynějších čtenářů tohoto rozhovoru možná ještě nevěděla, co je rap. Ve své novodobé historii vydali již třetí desku nesoucí název „Andělé a démoni“, která nabízí několik zajímavých hostů. Co deska nabízí, jak to mají kluci s koncerty, ale i hostování na jiných albech – to vše ti nabídne exkluzivní rozhovor s partičkou DFT.

DeFuckTo dalo jistě nezanedbatelný počáteční přínos české rapové historii a své místo si v těchto poměrně krátkých dějinách zaslouží. Jak těžké je jít s dobou a upoutávat pozornost nových a mladších fans?

Headdy: Těžké je to pro někoho, kdo ve svém hudebním vývoji zakrněl a to se nám naštěstí nestalo. Takže nepotřebujeme uměle dohánět trendy, ať už uděláme moderní věc nebo klasiku, jde to z nás tak, jak to cítíme. Základna našich fans se pořád rozrůstá, takže asi stále máme co nabídnout.

Late: Nevím, co by pro nás mělo být teď těžší než dřív. Vyvíjíme se přirozeně s dobou, protože nás to pořád baví a naplňuje.

Tehdy jste to dělali víceméně pro vrstevníky, dnes jste o pár let starší a vyzrálejší. Je něco, co byste tehdy udělali jinak? Co třeba vztahy s Fattem? Stále jsou na bodu mrazu?

L: To co bylo, už nikdo z nás nevrátí, ale já jsem šťastný za to, co jsem díky DFT zažil a jsem na to hrdý. Co se týče vztahů s Fattem, jsme normálně v kontaktu a klidně můžeme zajít společně na pivko.

H: Nebylo to vždycky jenom o úspěchu, máme za sebou i tvrdé pády a prohry. Ale když se z toho poučíš, posouvá tě to dál, takže bych neměnil nic.

Jak často DFT koncertuje? Mám dojem, že vystoupení máte méně, než další dlouhodobě známe kapely. Proč je tomu tak?

H: Čím je deska starší, tím víc ubývá koncertů, to je normální stav. S každým albem jsme vždycky objeli celou republiku, tak věříme, že i s touhle deskou se to podaří. Vždycky je potřeba, aby lidi měli chvíli čas novinku naposlouchat, takže víc koncertů budeme řešit až na podzim.

Dočkáme se vašeho vystoupení i na nějakých letních festivalech? S novou deskou máte jistě co nabídnout.

H: Určitě něco proběhne. Ale desku jsme vydali v době, kdy už byly programy festivalů uzavřené. O všech aktuálních koncertech vždycky informujeme fans na našem facebooku, takže ho sledujte.

Tři desky v novodobé historii, to je slušná porce materiálu pro posluchače. Co nějaké sólové ambice? Headdy má už přeci dva kusy venku, Late nic neplánuje?

L: Já určitě ambice na sólové album nemám. Já nejsem ten dříč, díky kterému se DFT vrátilo na scénu novodobé historie. Za realizací posledních dvou alb stojí hlavně Headdy, který byl vždycky ten aktivnější a za to má můj obrovský RESPEKT!

Sledujete nejnovější hudební trendy našeho žánru a inspirujete se někým a něčím?

L: Bez inspirace to nejde a kdo tvrdí, že se neinspiruje cizí tvorbou, tak kecá. A je úplně jedno, jestli českou nebo světovou. Čím jsem starší, tím víc se řídím instinktem a je mi jedno, jestli je to někdo z CZ/SK scény nebo ze světa a jestli je to rádiovka nebo nějaký „no-name“. Jde o ty emoce, které to ve mně nastartuje a já pak třeba nahodím nějaký text.

H: Vždycky tě ovlivňuje, co se děje v žánru. Ať už jako směr, kterým se chceš ubírat nebo naopak odstrašující příklad, jak to dělat nechceš. Pokud jde jen o inspiraci, je to správně, pokud už je to kopírování, je to špatně. A to věříme, že neděláme.

O „Andělech a démonech“ se mluvilo již delší dobu, v čem byl problém s otálením vydání?

L: Někdy je lepší nechat myšlenky uzrát. Texty byly vždycky naší silnou stránkou a nestálo by za to, v tom polevit.

H: Sbírali jsme inspiraci a nechtěli jsme mlátit prázdnou slámu. Ta deska teď má všechno, co má mít.

Hosté za mikrofonem jsou v celkem zaběhlé režii, báli jste se experimentovat?

H: Když s někým spolupracujeme, je to zároveň i projev vzájemného respektu. Určitě je ještě pár dalších jmen, se kterýma se dokážu představit feat, třeba příště.

Větší část produkcí sis obstaral sám, Headdy. Je Late naladěn na podobné vlně jako ty, nebo hledáte v podmazech kompromisy?

H: Máme podobný hudební vkus, bez toho by nám to celé ty roky nefungovalo. Někdy se shodneme ve všem do detailu a někdy se musí některý z nás trochu podřídit. Ale ve finálních aranžích je to tak, aby se to líbilo oběma.

Headdy: Produkuješ výhradně pro DFT, nebo se objevíš i na jiných deskách?

H: Píšou mi zájemci o beaty, ale já takhle nefunguju. Neprodávám svoje věci, takže jediná možnost jak ode mě získat produkci je ta, že toho člověka znám, respektuju a chci s ním dělat. Mám v šuplíku stovky beatů, které nikdy nikdo neuslyší a spousta z nich jsou pecky. Ale mám to tak nastavené, vždycky pro mě bylo nejdůležitější DFT.

Late: Proč tě není vidět na slokách jiných alb? Nejsou nabídky nebo si pečlivě vybíráš, koho podpoříš?

L: Občas mi někdo napíše o feat, ale v tomhle jsem na tom podobně jako Headdy v beatech. Pro mě bylo vždycky DFT alfou a omegou a tak to taky zůstane.

Přejděme k tematickému obsahu desky. Žádné revoluční téma, které by posadilo scénu deset let na zadek. Proč jste lovili v osvědčených vodách?

H: Otázka zní, proč ne? Naší inspirací je život a ten máme oba dost bohatý. Na fiktivní chujoviny a vymyšlené příběhy jsou tady jiní a my jim to rádi přenecháme.

L: Zajímalo by mě, jestli ještě nějaké „revoluční téma“ vůbec existuje? Pro mě je tahle deska nejosobnější záležitost ze všech našich alb.

Komu více nasloucháte? Andělům nebo démonům?

L: Nikdo není dokonalý, ale důležité je naslouchat vlastnímu srdci.

Jaká je nejsilnější hradba zlínské pevnosti, v jejichž baštách stráží Headdy a Late? Má ta pevnost i své slabiny, kterých by mohl oblehatel využít?

H: Řeknu to asi tak… Za celou naši historii byla spousta pokusů, jak DFT pošpinit, zastavit nebo nás srazit k zemi. Ale všechny tyhle pokusy nás jen udělali silnějšími. Každý, kdo si nás bere do huby, jen dokazuje to, že naši tvorbu sleduje. Takže všem haterům přeju příjemný poslech.

U mě dobrý – máte se zřejmě dobře. Kam letos vyrazíte na dovolenou a kde se vám nejvíce líbilo? Razíte společně nebo každý někam jinam?

L: Chorvatsko je naše oblíbená destinace, naposledy jsme se tam učili jejich hymnu tak poctivě, až na nás volali policajty.

H: Společných dovolených jsme zažili několik a jsou to legendární akce. Letos vyrazíme zase celá banda k moři jako každý rok.

Která vaše nová „bomba v klubu“ funguje nejvíce? Chodí ještě lidi na koncerty vůbec, nebo rap v Čechách pomalu upadá?

L: Na podzim by měla začít naše TOUR, kde o pecky nebude nouze, takže sleduj náš FB a web ať jsi v obraze a společně můžeme zase začít bořit kluby po celém Česku.

Když jsme ještě u těch koncertů. Žádá si publikum stále ty staré fláky, které i po letech neomrzí?

H: Nové věci lidi znají, ale ty staré pecky mají zaryté pod kůží. Takže naše koncerty nejsou jen o aktuální desce, ale vždycky hrajeme průřez celou tvorbou. 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná