DeFuckTo jsou zpátky: proč chybí Fatte, kdo psal Jazzymu texty a která doba byla čistější?

Všichni, kteří tvrdí, že DeFuckTo ve své době nebyla důležitá kapela, by měli být přivázáni klavírní strunou k divokému hřebci a uvláčeni a pokud by to nestačilo, klidně bych je spoutal ke kůlu a nechal sežrat hovnivály. Sestavu proměnivší zlínský kolektiv mlčel několik let, po jejichž uběhnutí by jeden žádné větší a vřelé přijetí nečekal, nicméně stalo se a protože comeback s názvem "Deja Vu" vylézá z útrob Base Records právě dnešní den, slova dvou nejdůležitějších elementů kapely máte společně s druhým singlem tady...

Proč jste to 6 let zpět rozpustili? Četl jsem, že vidina normálního života převážila hudbu, ale to mě přijde jako fráze, když Fatte dělal dál a Jazzy fungoval jako Headdyho hypeman.

Headdy: Malá oprava, před šesti lety vyšlo poslední CD, ale před 4 lety jsme to rozpustili. Fráze to není z toho důvodu, že textově to stálo na mě a Lateovi a když Late přestal tvořit, tak už to nemohlo takhle dál fungovat.

Latea ruce na texty nebo koncerty nesvrbily?

Late: Hned po rozpadu ani ne, ale postupem času mi docházelo, že ještě mám co říct.

V tracku "Doma" od IF zazní nějaké "létající kelímky atd.", co přesně se ti tenkrát Late nelíbilo?

L: Nelíbil se mi diss ze strany IF na naše osoby z DFT, když polovina jejich kapely byl náš bývalý DJ. Jinak tato záležitost je dávno za náma, jsme starší a moudřejší. Není důvod se k tomu vracet.

Došlo k rozhodnutí udělat reunion na koncertu k desátému výročí, nebo už byly i podobné myšlenky předtím?

H: Osobně jsem si od rozpadu přál, aby se to dalo ještě znova dokupy, ale jak jsem psal, bylo to závislé jen na chuti ostatních tvořit. Nemohlo to stát na jednom člověku, co píše texty a dělá i beaty...Takže jsem po pár letech přestal věřit, že to ještě někdy půjde.

L: Pro tento koncert jsme udělali nový výroční track "Sólo pro 4". To byl jeden z prvních impulzů pro další spolupráci a fantastická odezva na akci zpečetila rozhodnutí natočit další desku DFT.

"Sólo pro 4" ale na novince není, jakto?

H: Byl to track, který jsme stvořili "na míru" té výroční akci. Nikdo v tu chvíli ještě nevěděl, že bude nějaké album a tak vypadal i ten text. Třeba Late tam měl "Tenhle track není o tom, že jsem zpět"...A takových míst je tam víc.

Vstupujete na scénu, kde se většina bije do prsou, jak ji domácí rap nezajímá, trendem je elektro a výměna generací v nedohlednu. Co jí chcete nabídnout?

L: DeFuckTo mělo lidem vždycky co nabídnout. Ať už hudebně nebo textově jsme byli vždycky odlišní od ostatních. Začínali jsme v době, kdy šlo o to zanechat lidem nějaký odkaz a myslím si, že se nám to povedlo.

H: Musím bohužel říct, že mě taky většina toho domácího nebaví. Nemůžu zkrátka říkat, že mě to baví, když to tak není. My přicházíme s naší vizí hip-hopu a děláme to od srdce, bez jakéhokoliv kalkulu.

Headdy, tys v jednom rozhovoru řekl, že DFT přijde s něčím, co tady chybí - hip hopem. Cos tím myslel, máš pocit, že to, co teď vychází, to není?

H: Tím, že dělám hudbu, jsem otevřený stylům a rozhodně mi nevadí elektronický zvuk, míchaní stylů, moderní postupy jako autotune a podobně. Nebylo to myšlené jako útok proti alternativám. Jen jsem konstatoval to, že v té ose hip-hopu se drží spíš míň kapel a hledají víc únik k jiným stylům. A DFT se zkrátka v té ose drží víc.

Mimochodem, přišla vám scéna silnější ve vaší éře s Naší věcí, Špatným Wliwem, Dizza apod., nebo v nynější?

L: Tehdy to bylo čistě o té kultuře a o vzájemném respektu. Hudební business v tom nehrál tak velkou roli jako dnes.

H: Tak kdyby se to mělo hodnotit podle množstvím lidí, kteří hip-hop poslouchají, tak je jich samořejemě víc teď. Ale díky tomu taky spousta z nich nezná kořeny a bere to jako trendovou záležitost. Takže bych to řekl tak, že silnější je dnes, ale čistější byla tehdy.

Protože je CD mrtvé médium, v jakém nákladu ho Base Records vydává a co přesně si slibujete - rozjezd koncertů?

H: Nechali jsme udělat 1000ks. Nevím jestli má cenu dělat v dnešní době víc, přidělat se dá vždycky. Ta myšlenka udělat CD neměla nic společného s tím, že bysme si od toho něco slibovali. Prostě jsme chtěli držet v ruce novou desku DFT.

L: Album jsme nenatočili proto, abysme seděli doma a naivně sledovali prodeje. Já se nejvíc těším na koncerty a všechno co k tomu patří... a žádný stres.Vím o křtu, jste i na Jamu, už vás promotéři bookují?

L: Křest proběhne ve Zlíně v klubu Golem 24. dubna. Na Jam jsme taky pozvaní a v jednání jsou samozřejmě klubové záležitosti.

H: Promotéři se ozvývají v podsatě od první zmínky o tom, že jsme zpět. Nechtěli jsme ale nic potvrzovat, dokud nebudeme vědět kdy vyjde deska. Teď už bookujeme konkrétní termíny a seznam koncertů budeme postupně aktualizovat na www.defuckto.cz.

Ohledně volby "Deja Vu", budeme mít čest s tím, co jsme už viděli a slyšeli?

L: Je to odkaz na naše originální pojetí v hudbě i v textech.

H: Není to myšlené tak, že uslyšíš to samé jako dřív, nějakou výběrovku starých hitů. Jde o ten pocit, že ty hlasy, ten výraz, ten styl už jsi slyšel. Jsou to jen samé nové věci. V podstatě to vysvětluje refrén pecky "Deja Vu", kteoru vysíláme jako druhý singl.

Oproti původní sestavě ale chybí Fatte. Oslovili jste ho, nebo už bylo od začátku jasné, že do toho s vámi půjde Headdyho koncertní Dj Lowa?

L: Původně jsme samozřejmě počítali s Fattem, ale šest let od poslední spolupráce je dlouhá doba a lidi se mění, což byl jeden z důvodů proč se na desce nepodílel. Během příprav na album jsme se neshodli na společném konceptu a z kapely sám odešel. Pak už jsem se jenom dočetl z jednoho rozhovoru, že mu nejsme dost dobří na spolupráci s ním.

H: Dřív jsem dělal většinu hudeb pro DFT já. Chtěl jsem, aby tentokrát dostal víc prostoru, takže s Fattem se počítalo. Ale nedokázali jsme najít společný směr a on se o to ani nesnažil. Jeho motivace pro nahrání nového DFT byla totiž jiná. Chtěl z toho hlavně něco vyždímat, takže tlačil na to, ať jezdíme brzo koncerty, ale deska ho moc nezajímala.

A jaká je přesně úloha Lowy - jen koncertní Dj, nebo se nějakým způsobem podílel i na nahrávání??

H: Jeho úloha je určitě spíš koncertní. Je to trojnásobný mistr IDA a nejlepší hip-hopový DJ v republice a ví přesně, co v jakou chvíli na koncertě udělat. Je to každopádně přínos.

L: S Lowovu jsme hráli i několik posledních koncertů DFT před rozpadem a už tehdy jsme si sedli do noty nejen jako kapela a DJ, ale i jako kámoši.

Tracklist tvoří 13 tracků. Nahrávali jste s jasnou vizí jen to, co jste potřebovali, nebo se ve finiši i něco nepoužilo?

H: Měli jsme těch věcí rozdělaných víc, ale v průběhu jsme některé odkládali, protože úplně nezapadaly do konceptu. Možná se použijou na další album.

Říkali jste, že jste uvažovali i nad zařazením něčeho staršího, což neklaplo. Nejstarší track nebo nápad je tedy podzim ´09?

L: Původně jsme chtěli na desku zařadit jako bonusové tracky dvě starší věci, které nebyly nikdy vydané, ale na koncertech jsme je občas hrávali. Postupně jsme se ale shodli na tom, že by to pro nové album DFT v roce 2010 nemělo význam.

H: To co je na desce teď, jsou všechno nové nápady. Ty věci začaly vznikat v podstatě od června 2009. Až možná na jednu, Jazzyho sólo, která je staršího data, ale teď je trochu upravená a zasazená do nového instra.

Když ho zmiňuješ, je pravda, že si dřív Jazzy nepsal texty? Kdo z vás mu je psal?

H: Úplně na počátku DFT na "Demu 99" se Jazzy trochu zapojil. Ale jinak to fungovalo tak, že texty jsme psali já s Latem a potom rozdělovali jednotlivé sloky. Ale to bylo v té době normální. Tahle deska je jiná, zapojili jsme se textově všichni 3, ale taky to není tak, že by si psal Jazzy všechno sám.Jediným hostem je T. Malár. Nikoho nepřidávat byl záměr, nebo se nikdo nehodil? Minimálně D. Steela bych čekal...

L: Původně jsme chtěli featy, kde budou naši staří známí ze scény. Během nahrávání jsme se ale rozhodli desku udělat čistě pod taktovkou DFT.

H: Pokud by na desce bylo víc hostů, asi by tam byl i David Steel. Ale tahle deska neměla být o hostech, ale o DeFuckTo. Lidi nečekali 6 let na hosty, ale na DFT. Proto tam není ani žádný jiný beatmaker. Tom je jediná výjimka. Jiné spolupráce budou, ale až příště.

Zmiňuješ beaty. Bude to směřovat spíš k "Ante Portas" a "Hlava nehlava", nebo k víc jazzy zvuku jako za starých časů a la příjemná a stále fungující "El Osmička"?

H: Já bych to charakterizoval jako návrat ke klasice, ale v novém hávu. Není to oldschool, tak bych to ani nechtěl. Jdu pořád dál. Ale míchají se tady nové postupy a do nich samplování. To album má několik tváří a nálad a nepřirovnával bych to k žádné z předchozích desek.

Jo, to jste říkali u prvního singlu. Podle jakého klíče jste ho vybírali, váhali jste mezi něčím, nebo bylo hned jasno?

H: Já mám spoustu beatů, nechal jsem ostatní ať si vyberou. Ale jsou tracky, které jsme třeba chtěli původně do jiného instra a vyměnili ho až v průběhu.

L: Instra jsme vybírali podle nálady textů, ne podle nějaké šablony nebo podle toho jak by mělo album prvoplánově vypadat.

No, teď jsem měl na mysli "Proč neřeš"...

L: Po 6 letech nebylo lehké vyjít ven jen tak s něčím.

H: Pecek je na albu hodně, takže variant bylo víc a nebylo to snadné rozhodování. Třeba "Deja Vu", které teď posíláme jako druhý singl jsme chtěli původně jako první. "To Neřeš" ale víc navazuje na předchozí tvorbu a shodli jsme se na tom, že takhle by měl asi první singl znít.

Jaké jste na něj zaznamenali ohlasy mimo rodnou hroudu a kdy bude video?

L: Zatím se k nám dostávají převážně kladné ohlasy.

H: Ono se stačí podívat na komentáře na youtube a je vidět jak to lidi vzali. Je to paráda a určitě z toho máme radost. Jinak klip na "To Neřeš" bude mít premiéru příští úterý v 5.elementu na Óčku. Další klipy jsou taky v plánu.

Myslíte, že na desce máte něco, co vašeho fanouška dokáže překvapit? Neotřelý postup či koncept?

L: Záleží na tom, co od nás fanoušek čeká. Naše deska nemá šokovat, ale ukázat, že DeFuckTo je ještě pořád ve hře, že jsme zpátky v ještě větší formě, než bratři Ebenové s "Chlebíčkama".

H: Nejvíc překvapivé je to, že DFT má nové album. Ani já sám bych to ještě před rokem neřekl. Určitě jsou tam tracky, které by od DeFuckTo někdo nečekal, ale o tom to přece je. Nemůžeme být úplně stejní jako před šesti lety.

DeFuckTo – Deja Vu:
1. Intro
2. Deja Vu
3. Právě Dnes
4. Sólo Pro Léto
5. Na Vlastní Kůži
6. To Neřeš
7. Stačí Tak Málo
8. Jeb To V Káře
9. Nezoufej feat. Tom Malar
10. Jako Ty
11. Silnější Pes
12. Srdeční Záležitost
13. Ve Tvých Stopách
14. Ve Stínu Pod Lípou
15. Místo Outra (rap ze zákulisí)

Už jste četli?

DFT Crew Zlín zpět; jak jim to po 6 letech šlape?
DFT odhalovali...zatím obal a datum příchodu
DeFuckTo se po šesti letech vrací s albem

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná