RUKAHORE_SHOP_BANNER

Dead Team: Naše hudba je zásadní a přímá. Říkáme věci, který tě můžou šokovat

Při poslechu desky „Nebezpečná aktivita“ jsem si vzpomněl na post apokalyptické počítačové série S.T.A.L.K.E.R a Metro 2033 cítil tu atmosféru, kterou mi požitek při nočním gamesení před lety přinášel. Dead Team není partou, která by zavírala tvou dceru do sklepa a chlípně ji tam ďoubala do pupíku. Litoměřická banda poukazuje na lidskou blbost a agresi, která nás může dohnat až samodestrukci. A jelikož mě toto téma samo zajímá a nezavírám před ním oči, měl jsem pár trefných dotazů, na které jsem od autorů samozřejmě dostal i odpovědi.

Stáj ZNK mám zmapovanou celkem dobře, přesto mě zaskočilo, když jsem mohl v prosinci v pražském klubu Storm zahlédnout vaší show. Kde se Dead Team zrodil a co jeho hlad po nosiči přiživilo?

Evil Dope: Dead Team se zrodil 6. 8. 2015 na pivu, kdy jsme se po letech setkali s Nightmarem - ten se přistěhoval zpátky do rodný hroudy. Řekl mi, že zkoušel psát nějaký tracky, tak mi to druhej den zarecitoval a v ten moment jsem věděl, že dáme dohromady projekt. Během 14 dnů jsme měli 7 tracků. Šlo to ven všechno hrozně moc rychle. Byla to taková rapová pra-synergie! Nebezpečná aktivita!

Mr. Nightmare: Jako každá nová rapová crew jsme potřebovali, aby se naše hudba šířila, a to je bez alba celkem těžký. Tak jsme během pár měsíců dali dohromady patnáct pecek, nahráli to v našem home studiu (zdravíme Surový Sound a Pepina) a výsledek bylo CD s názvem Nebezpečná aktivita, který můžete objednávat na ZNK shopu.

Znamená to tedy, že Haades po léčení pojede už sólo a Terror Crew je minulostí?

Evil Dope: Já jsem Haadovi samozřejmě volal cca po těch 14 dnech, jestli nechce obnovit starou gardu TC, jenže v tu dobu asi řešil trošku jiný věci a tak nám tohle uskupení v dobrým posvětil. Rozhodně nejsme rozhádaný nebo něco podobnýho. Takže já doufám, že až se Haades dá do kupy, společně popřemýšlíme, co dál. Ale určitě se těším na jeho sólo, což bude určitě jeho primární úkol..

Mr. Nightmare: K tomu, co řekl Dope, bych rád dodal, že TC sice momentálně není aktivní, ale její duch (hudba, myšlenky atd.) žije dál. S Haadesem jsme v kontaktu a rozhodně se v budoucnu nebráníme navázání spolupráce. Takže kdo ví, třeba se dočkáme reinkarnace Terrorcore rapu…

Evil Dope: Před dvěma lety jsi okusil práci sám za sebe a vydal „Produkt doby“. Proč jsi tedy nezůstal svým pánem? Tvoříš raději v kolektivu?

Práce na sólu je dost zodpovědná, vyžaduje spoustu úsilí a tak trochu ti chybí zpětná vazba, takže já preferuju týmovou spolupráci. Ale teď s odstupem času vnímám, že to bylo dobře. Produkt Doby si svoje posluchače určitě našel, za což jsem moc rád! Dost mě těší, když mi Bass vypráví, jak někde na nějaký akci pustí pecku „STOP“ a lidi se ho choděj ptát, co to bylo za dobrej českej rap. To tě samo sebou potěší. Co můžu odtajnit už teď, že chystám další sólo album, který se ponese v trošku hloubavějším a temnějším duchu s existenciálním podtextem. A hlavně bude o nás všech.

Mr. Nightmare: Nějak se nemohu dopátrat, jak široká je tvá diskografie. Je tohle tvůj první zářez, popřípadě plánuješ také nějaké sólo?

Moje diskografie je naopak velmi pestrá, protože na disko chodím rád a často, i když moje texty možná podávají trochu odlišný obrázek. (smích) Teď vážně: V minulosti jsem se podílel na tenkrát ještě celkem amatérsky nahraným albu TC „Black rap“, tuším v roce 2008. Krátce potom jsem s rapem přestal, takže od tý doby nic novýho z mý strany nevzniklo. Sólo určitě plánuju, dokonce mám napsanou většinu věcí, takže na něm usilovně makám. Můžu prozradit jenom to, že na něj pozvu některý zajímavý hosty a tematicky bude ještě ožehavější, než Nebezpečná aktivita.

Přejděme tedy k vaší desce. Sedmnáct stop je poctivá gramáž, ale hostů je celkem poskrovnu. Neměli jste chuť oslovit třeba i někoho zahraničního jako to dělá pravidelně Řezník?

Evil Dope: Otázka hostů je vždycky složitá. My jsme to vlastně ani moc neřešili, protože materiálu bylo víc než dost a chtěli jsme předvést hlavně svou tvorbu. Nicméně nakonec jsme oslovili Řezníka a Alfu Sektu a tímto jim za spolupráci děkujem a těšíme se na další!

Mr. Nightmare: Tady je na místě říct, že Nebezpečná aktivita je koncept rapu, se kterým jsme začali už někdy v našem rapovým pravěku (cca kolem roku 2000). K tomuhle konceptu jsme se teď vrátili a náš cíl byl hlavně ukázat co nejvíc z naší tvorby, o který jsem přesvědčenej, že je v týhle zemi originální. Co se volby hostů týče, Řezník je dneska asi nejvýraznější stálice český HC scény a jeho rapy jsou čím dál lepší, a Alfa nás oslovila svým netradičním projevem, co se týče flow i textů.

A co Mortem? Je regulérním členem? Při tolika produkcích na jedné desce se to samo nabízí…

Mr. Nightmare: Jasně, že je Mortem členem Dead Teamu, stejně jako každej Evil Zmrd na týhle zkurvený planetě. Chceš se taky přidat? Nábor probíhá nonstop jako v ISIS!

Evil Dope: My jsme DEAD TEAM zmrdeee!!! Ale jestli myslíš konkrétně vrchní představenstvo DT, tak jsme oficiálně tři – Evil Dope, Mr. Nightmare, Dj Ba2S.

V bookletu mě baví obrázek týpka v chemickém obleku s plynovou maskou trhající poslední rozkvetlou kytkuv hromadě hnoje. Není třeba vysvětlovat, co to asi vyjadřuje, spíše bych se v odlehčeném hávu zeptal, kdy jste takovou masku měli naposledy na sobě vy. Bylo to na základce nebo snad doma v ložnici s drahou polovičkou?

Evil Dope: Mně jí naposled půjčil Boboďák, když jsme natáčeli klip. Nosí jí všude s sebou a balí na to holky, zatím ne moc úspěšně. Jinak mě masky moc neberou, mám radši rákosku a pouta.

Mr. Nightmare: Plynovou masku mám doma ve skříni a nosím jí při sobě všude - do práce, na pivo i na záchod. Pravidelně testuju její funkčnost, protože až to bouchne, budu rád, že jí mám!

Intro jsem si musel pustit několikrát, než mi docvaklo, odkud bylo vzato. Berete kultovní sérii Planeta opic jako nejlepší příklad, jak se může lidstvo samo požrat svou blbostí?

Evil Dope: Těch variant, jak se to může zvrhnout je spousta. Prakticky denně může proběhnout doomsday a ani to nemusí proběhnout zprávama, takže bacha na to. Nebezpečná aktivita je v lidský povaze, lidskej druh je to nejhorší, co se kdy mohlo vůbec vyvinout. Máme tu agresi hluboko v sobě. V Planetě opic to bylo přenádherně řečeno. Proto jsme ty hlášky zvolili.

Mr. Nightmare: Série Planeta opic mě bavila už od dětství - a možná mě taky krapet psychicky poznamenala. Jak říká Dope, je to spíš jedna z variant. Lidstvo taky může vyhubit smrtelnej virus, živelní katastrofy gigantických rozměrů nebo invaze agresivní super civilizace. Ale osobně si myslím, že nejpravděpodobnější příčinou bude ta lidská blbost, jak píšeš ty.

O samo destrukci však vaše deska příliš není. I když se schováváte za již spáchané atentáty a války, stavíte se do rolí těch, kteří redukují přemnožený živočišný druh. Máte tedy názor, že je naše koule přelidněná a je potřeba populaci zredukovat?

Mr. Nightmare: Jsem rád, že jsi tuhle otázku položil. Album Nebezpečná aktivita je v první řadě hudba, která popisuje některá aktuální témata. Sice mnohdy popisujeme v textech realitu, ale rozhodně se skutečně neztotožňujeme s vraždami a vyvražďováním lidstva. Někdy se spíš snažíme vidět aktuální témata z pohledu jejich aktérů, protože tak podle mě člověk nejlíp pochopí jejich podstatu. Takže když to shrnu, cílem není propagace násilí, ale prostě jenom komentujem dění.

Evil Dope: My nejsme žádný radikálové, i když možná naše texty tak můžou působit. Na redukci populace bychom se asi těžko zmohli, od toho jsou tu jiná společenství. V tom textu z pohledu první osoby ti to umožní se vžít do role a tím pádem víc nastolit reálnost a vcítění se do myslí těch zločinců. I když občas mám ve frontě v supermarketu chuť to zredukovat aspoň na pětinu!

No, ale horrorcore je veřejností vnímán jako hudba, která by mohla lidi motivovat k činům, které popisujete. Nebojíte se, že by někdo mohl vraždit v duchu vašeho odkazu? Podobný osud stihl třeba Maróna, který si tu cestu ale vybral sám…

Evil Dope: Já myslím, že Maroon si těžko něco vybíral, když měl v sobě několik promile alkoholu, ale k tomu bych se nechtěl nějak vyjadřovat, protože je to příběh s dost tragickým koncem, jehož aktéři tohle určitě sami ani nechtěli. Naše hudba je zásadní a přímá, říkáme věci, který tě můžou šokovat, sdělujeme je lidem tak, aby jim šel mráz po zádech. Zdravě chápající člověk ale musí jasně rozeznat, že nejde o žádný návody či poňoukání k trestným činům. Koneckonců na Nebezpečný Aktivitě je zvláštní to, že neoplývá klasickými prvky morbidity. Snažili jsme se to posunout trošku dál, trošku jinam. Té krve a klasických prasáren v HC je už až až. Odráží se to i na samotný skladbě témat. Samo sebou je tam i pár tracků, kde ty horror prvky jsou, ale snažili jsme se je podat rafinovaně, bez zbytečných vulgarismů atd. Přeci jen, děláme to už nějaký pátek a úroveň by se měla zvyšovat.

Mr. Nightmare: Já to vezmu trochu víc obecně. Tady můžu zmínit začátek svýho textu k tracku Sériový vrazi: „Podstata násilí je v nás někde hluboko ukrytá, vrytá přímo v naší DNA…“ Takže když se podíváme do minulosti, vraždy, války a mučení tu byly od počátku věků, rozhodně dřív, než vznikl HC rap. A budou tu i po něm. Tahle myšlenka se dá taky otočit: existují názory, že násilí vyjádřené abstraktně (ve formě hudby, ale třeba i filmů nebo PC her) naopak pomáhá ventilovat přirozenou touhu člověka jako druhu chovat se agresivně a násilně. Abych to uzavřel, myslím si, že jestliže je někdo psychopat a má vražedný sklony, bude vraždit bez ohledu na to, jestli si poslechne horrorcore nebo ne.

Nadčasová témata, historické přešlapy opakované periodicky. Po projetí tracklistu zjišťuji, že nic pozitivního nenacházím. Jste skeptický jen v tvorbě, nebo si dokáže užívat i přítomnosti? Nejen ve skladbě „Pakt“ tvrdíte, že život krásný není…

Evil Dope: Mně osobně je slogan „život není krásný“ je dost blízko. Ne, že bych si života neuměl užívat i z těch „přívětivých“ stránek, protože žijem jenom jednou a je potřeba si to i užívat. Ovšem, život, když se na něj podíváš jako na celek, ti přináší, ať chceš nebo nechceš, obě jeho strany. Já to vnímám jako dar a zároveň prokletí, vnímat tu jeho horší stránku. Ono je, v dnešní nevyzpytatelný době plný rozporů a protikladů dost těžký, vnímat něco pouze pozitivně. To je, jako bys koukal na svět přes nějakej růžovej filtr. Pozitivně vnímám to, že jsme schopný vidět i tu špínu kolem a reflektovat jí do našich textů a předávat jí dál lidem, který jí třeba nevidí a neuvědomují si jí. To je na tom všem to nejpozitivnější. Takže za mě „život není krásný“ není jen slovní spojení - je to hluboká filosofie, kterou spolu se ZNK klanem vytváříme. Dá se říct, že ZNK tvoří hodnoty a to je mimochodem taky jedna z potřeb člověka – ta opačná, nedestruktivní.

Mr. Nightmare: Možná je to právě možnost vyjádřit všechna negativa rapem, proč můžu já osobně vnímat život pozitivně. Na druhou stranu je určitá míra skepse v dnešním světě potřebná víc, než kdy dřív. Když bych měl zhodnotit témata a texty CD Nebezpečná aktivita jako celek, všechno, co je v nich řečeno, je myšleno s nadsázkou. Protože kdybysme všechny tyhle věci brali vážně, tak nám z toho asi hrábne dočista!

Tahle tvorba nevsází na jedinečnou flow nebo jedinečné beaty, ale spíše na výpovědní hodnotu. Nebojíte se, že vaše striktnost může zavřít vrátka těm, kteří by jinak ocenili vaše texty? Podle mě ty texty mají šanci otevřít oči i mimo žánr…

Mr. Nightmare: Samozřejmě budem jedině rádi, kdy naše hudba osloví co nejvíc lidí, a to i mimo žánr. Pro mě je ale důležitý, že můj rap musí bavit v první řadě mě. Je to prostě druh umění a to musí vždycky jít přímo z hloubi duše, nevědomí, čipu v hlavě nebo podle toho, jakej kdo zastává názor na tuhle problematiku. S jakymkoliv jiným postojem bysme pak museli dělat nějaký mainstreamový sračky, a ne underground tohohle ražení.

Evil Dope: Já jsem zastánce názoru, že kdo chce, tak si to svoje v naší hudbě najde, kdo nechce, ať dá uši pryč. Máš pravdu, výpovědní hodnota a texty je to, na čem stavíme. Ono samo sebou beaty a flow jdou ruku v ruce, ale nemám pocit, že bychom v téhle oblasti nějak meškali za ostatními. A pokud se naše hudba dostane i mimo žánr, tak tím líp pro všechny.

Proč má ZNK v Čechách tak silný vliv na scéně? Ve světě podobné interprety také registrujeme, ale u nás ovlivňují procentuálně větší část davu. Je český rap tak v prdeli?

Mr. Nightmare: ZNK jede dlouho a jede vytrvale. Další podrobnosti bych tu nerozebíral, to mi nepřísluší. Českej rap má podle mě potenciál mnohem větší, než v současnosti využívá. Ale tenhle rys bohužel už patří k naší národní povaze. Nakonec - projekt Dead Team jsme rozjeli i proto, aby byl českej rap v prdeli zase o něco míň. Snad se to podaří…

Evil Dope: Českej rap je hlavně pořád o tom samém a stává se z něj klasickej showbyz. Ať si poslechneš kohokoliv, tak jsou to víceméně pořád ty samý hovna dokolečka dokola. Jakmile uděláš něco po svém, jsi okamžitě atakován, protože to není „uniformní“ a dle formátu. Těch lidí co se snaží tý hudbě dát vyšší smysl je na scéně opravdu pomálu. ZNK se vymyká. A to je možná to, co ty posluchače přitahuje.

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná