Další zástavka je Lil Wayne level, kdy přestanu úplně psát, předvídá James Cole

"Čůrák a divnej zmrd, který ale vyrábí kvalitní rap" ze strikce "Bike Rembok Adibas", nebo ten, který při dotazu na Williama Shakespeara rapu pořád zůstává u Kool Keitha. I to je Phat, jehož nejjemnější disk kariéry "James Cole je Kapitán láska"okupuje trh přesně sedm dní. No, a protože je křest v pražském klubu Retro Music Hall naplánován až na pátek 27. listopadu, co takhle pár slov (nejen) o jeho posledním projektu?

Tak co týden stará "release party" s autogramiádou, jak se povedla v době, kdy fyzický disk skoro nikoho nezajímá?


Povede se skoro vždycky, tuhle akci děláme už roky, sejdeme se a bavíme, lidí chodí a kupujou si desky a večer se jde na tah a slaví se život. Ještě ten den je to na internetu, vždycky přemejšlim, kdo z těch obličejů to nahodil.

Kamarád si stěžoval, že namísto Kapitána stáhl třikrát 2CD Boney M. Skoro až to vypadalo jako vtipný tah od někoho z vás..

Tak takhle daleko můj humor nesahá, vidíš, propás sem vtip, měli jsme to udělat. Ale myslím, že bych zvolil těžší kalibr než Boney M.

Jinak, někdo mi posílal odkaz na básně zveřejňované pod alter-egem Rudolf Hnis. Spontánní věc? Jaký na to máš reakce?

Nevím, nic tím zatím nesleduju, kromě samotnýho aktu psaní. Přemejšlel jsem, že žijeme v jiný době, máme jiný možnosti, přemejšlel jsem jak jich využít. Dneska nemusíš obesílat časopisy, necháš to viset na internetech a tam to žije svým životem. Zatím nevím, co si vo tom mám myslet. Myslím, že tvrdá poezie na papíře nebo v týhle formě už nikoho moc nezajímá. Já to zároveň miluju a hodlám se tomu věnovat.

Kdysi jsem viděl nějakou starou fotku, vybavuje se mi jen mikina Russel Athletic a asi jsi recitoval na nějaké soutěži..

V podstatě jsem první mcing naložil už dřív, třeba v deseti letech, taky jsem něco recitoval. Vidíš, vracim se tam, kde sem začal.

Hodně rapperů už má na kontě i knihu. Už jsi o něčem takovým uvažoval? Třeba zrovna poezie se emcees nesmyslně bojí..

Kniha bude až v momentě, kdy ucejtim, že to správně hoří. Je mi jedno, jestli to bude za rok nebo za deset let. Oni ale většinou píšou strašlivě nudný knihy, většinou jsou o jejich životě a o tom, jak se dostali tam, kde sou (princip zespoda/nahoru), nebo jsou to návody, jak zbohatnout. Ale tenhle druh literatury má v americký kultuře svoje místo, takže se tomu neni třeba divit, lidi to kupujou. Jednou sem viděl úplně uchátnou knihu - Jak zbohatnout. A byla tam věta - Pokud chcete být bohatí, musíte se umět rozpálit doběla touhou po penězích. To je nejvíc.  

Jak vlastně komerčně dopadla "Orikoule?"

Já myslím, že na naše poměry skvěle, prodali jsme náklad a odjezdili spoustu koncertů, který vidělo desítky tisíc lidí.  

Pokud jde o ten samotný proces, jak moc to bylo o kompromisu?

Kompromis je v tomhle směru špatnej termín. Když něco s někým děláš, tak se musíte naladit na stejnou vlnu, vytvořit novou dimenzi, tam není místo pro ego. Myslím, že Orikoule funguje proto, že sme stvořili něco společnýho, ten název je naprosto příznačnej.

Souznění? Hned po poslechu "Hvězdná star" mě zajímalo, kdo vlastně vymyslel ten geniální refrén s Ruppertem?

No vono spíš do doby, než dojde, dejme tomu jak říkáš ty, k souznění, tak ani nemá cenu nic dělat, nemůže to fungovat. To ti povím přesně, pokud tě to opravdu zajímá. Vymyslel jsem ten koncovej nápěv a celý téma, tj. fejková česko-rumunská star, tj. tak trochu my. Pak jsme to s Matějem a Romanem žmolili a přilejvali do toho, házeli jsem s tim vo zeď a vodráželi zpátky, až to nakonec bylo, každej jsme k tomu něco přihodil.

Ruppert se někde vyjádřil, že dřív považoval české mc´s za "huhuly z Benešova a lopaty", ale až po seznámení s vámi prozřel. Co že jsi přehodnotil názor na Romana Holého? Pamatuji něco o sterilním funku atd...

To byly výroky starý pět let. Za těch pět let jsem se několikrát přeformátoval, není to nic překvapivýho. Tohle je hrozně zvláštní, veškerej vývoj vyžaduje naprosto radikální přehodnocení všeho. Lidi čekaj, že budeš mít vod 18 stejný názory na všechno až do smrti. Ten člověk prostě pulzuje, takovejch je tu minimum, začneš to vidět v jinejch souvislostech.

Vyzpívávané pasáže už byly ke slyšení na klasice "Toxic Funk". Kdy se ale zrodila prvotní myšlenka na vznik "Kapitána lásky", byl oním spouštěcím mechanismem song "Nechci být sám"?

To ti nepovím, jednou jsem seděl na žlutákovi (gauč ve studiu, možná můj nejoblíběnější gauč vůbec) a řek sem, že bych chtěl udělat desku plnou lovesongů. Nakonec to dopadlo jinak, ale prostě mi to nějak vletělo do hlavy.

V souvislosti s gaučem mě napadá, jak moc ceníš Homera S.?

Je hodně vysoko, je důležitej.

Jak vzniklo spojení Cole - Risto víme, ale co třetí do party Yarda Helešic, jehož už jsem si všiml, když Pio nahrávali s Nohavicou?

Oni se s Ristem znají už delší dobu a začali spolu dělat na různých věcech. Začal jsem ho vídat a začali jsem se bavit. Pak udělal něco málo na Orikouli a od té doby jsme společně zavřený ve studiu v podstatě pořád, hoří to.

Jakou úlohu přesně ti dva hráli, asi současně fungují i na bázi konzultantů, ne?

Jsme někde jinde, jsme napojený, mluvíme o všem, jak sem řek, když chceš začít kouzlit, musíš egu objednat taxíka a poslat ho pryč. Není tabu, když se jim nelíbí, co sem napsal, řeknou to, když se mi nelíbí cokoliv, řeknu. Jakmile to neprojde všema náma stejně, tak to není dostatečně dobrý. Dělám totiž věci na místě, nepíšu texty doma, začínáme dělat skladbu od prvního kopáku společně a v momentě, kdy to lítá, se to celý udělá. Další zástavka je Lil Wayne levl, kdy přestanu úplně psát. Začínal jsme na plný stránce škrtanců, kde se krčila jedna věta. Ted mám plnou stránku vět, kde se krčí škrtanec. Píšu věci v řádech desítek minut, mluvím o celých skladbách. Musíš to nechat proudit a vodpálit homerun.

Vzal si mi teď dotaz na pracovní postup, jestli textuješ až do hotových podkladů, či rozepsanou lyriku ladíš s hudbou. Dříve kolovalo o Jay-Zm, že nahrál první desky bez jakéhokoli napsaného textu, může k něčemu podobnému dojít i u tebe? 

Myslím, že nedojde, protože to by znamenalo to dlouho skládat, mě baví ten moment kdy odchytáváš něco naprosto čerstvýho, příjde mi ta energie intenzivnější, než kdybych chodil a měsíc v hlavě skládal dvě sloky. Jay-Z mi přijde přiliš probroušenej, tak nepřirozeně. Mě baví ten frýstajlovej moment v tom.

Nahrávali jste jen "na jistotu", nebo se toho udělalo více a pak se třídilo a vypouštělo?

Udělalo se hodně demíček, co se nepoužilo, nebylo to prostě dostečně dobrý. Hovno musíš spláchnout do hajzlu.

Žádné hosty si nechtěl, aby to bylo čistokrevné sólo bez žádných dalších přísad?

Původně jsem měl v plánu někoho do projektu zakomponovat, ale zjistil jsem, že to těm lidem nemůžu udělat. Je to strašně osobní, nedokázal jsem si tam nikoho představit. Je to jak někoho nutit na dovolenou ve třech, nevím, jak bych to přesně řek. Cejtil jsem, že to musí bejt takhle.

Zkusíš procentuelně vyjádřit, kolik je rapovaný a kolik zpívaný podíl?

Je to tak, že refreny jsou v podstatě všechny zpívaný a v některejch skladbách není rap.

Původní myšlenka ale zněla čistě zpěv, ne?

Myslím, že mně nikdy nebude umožněno udělat nerapovou věc, některý věci nezměníš. To sem to jenom možná špatně promoval.

Existuje vůbec i po všech těch deskách téma, na které bys nikdy píseň nenapsal?

Ne, jsem schopnej všeho.

Avizoval jsi, že vše bude o lásce, jak to tedy tématicky dopadlo ve finále?

V podstatě je to tak, je to hodně volně pospojovaný, ale dalo by se to říct.

Co auto-tune a jiné efekty?

Já to nepoužívám. Mám rád svůj hlas.

Takže ani u jiných tě to třeba neirituje?

Hrozně záleží na tom, jak to použiješ. Většinou mě to ale hrozně sere.

Zmínil si, že se Kapitánovi líbí věci od blues až po metal. To tam máš i nějakou "tvrdší" kytaru?

No, jenom trochu ale. Další album je disco metal.

Co tvá vlastní produkce? Děláš nějak "do šuplíku", nebo se teď soustředíš jen na vokální a textovou stránku věci?

Přesně tak, ale nyní s tím hodlám něco udělat, protože mi dělání beatů chybí. Chybí mi ten klasickej leprofunk, kterej sme s Hugem vytvořili, to tu nikdo nedělá.

Návrat Supercrooo 2010 platí? Je už něco připraveno?

Až bude čas explodovat, tak příde grandiozni vlna. 2010, to by byl dobrej rok pro návrat SC.

Když právě letí jednorázové kolaborace, je třeba společná deska PSH a Superz moc velká utopie?

Che, to je Marvel styl, těch kombinací je nekonečno.

Hugo, Ori, Trafik měli nebo mají pořad v rádiu. Ty takové ambice nemáš?

Zatím jsem o radiu nepřemejšlel, ale možný je všechno.

Hraješ ještě na takové ty sny, že bys chtěl spolupracovat s nějakým oblíbencem?

No, ani ne, vlastně ne, ale vobčas ve snech mluvím s mejma oblíbenejma lidma, tuhle jsem konverzoval s Davidem Lynchem.

Co představa o dalším videu? Už máte jasno, nebo podobně jako Wich počkáte na reakce fans a pak zvolíte?

Máme jasno, budeme točit, až se z nás bude kouřit. Videa budou. www.youtube.com/kanallasky je hlavní zdroj.

Kdesi si řekl, že nemyslíš, že u nás má někdo lepší rapovou techniku než ty. Kdo ji ještě u nás má podle tebe na vysoké úrovni a kdo je přeceňovaný?

Hehe, já toho řek hodně. Nevím, nepřemýšlel jsem nad tím. Nemyslím si, že je tu někdo přeceňovaný, rap je jako rybník neustále dost separovaná záležitost. V jeho rámci je nejméně doceněný MC Kapučíno. "Zlatko, podej mi párátko" je hymna!

Platí i po "Dual Shocku" pořád to, že "nejlepší emcee na Slovensku je Vec"?

Nevím, někdy si myslím, že Vec není Slovák, protože má nadhled.

Vím na co narážíš. Neslyšel jsi Modré hory?

Ne, co to je?

Lyrik a Bene z Peťo Tázok.

Jo, viděl jsem jednu věc, to je naprosto šílený, ale vlastně mě to dost pobavilo. A pak Hafner, na něm se taky mrdám dost.

A co ostatní lidé nabízející hostovačky. Máš trpělivost posuzovat jejich úroveň?

Mám, poslechnu si všechno. Zaklikám, to není velká práce.

Oproti kolegům překvapuješ nejčastěji. Hostovačka na La4 byla skvělá, v remixu "Děti prázdnoty" i "Gastro Tour" si na to šel taky jinak než popisní Orion a Kardinál Korec. Záměrně vše uchopuješ za jiný konec?

Ne, jenom se snažim bejt poctivej k tý věci a poslouchám, co si myslim, že potřebuje.

Nick Cave říká, že "rocková hvězda nesmí vypadat jako kluk od vedle. Její tety musí být extravagantní. Žádný fanda nechce poslouchat písničky, kde všemu rozumí." Myslíš, že to platí i pro náš žánr?

Jo, miluju všechny věci, který ti dávaj prostor pro fantazii, texty, který nejsou placatý. Hlavně žádný agitačky!

Umíš si v tuhle chvíli představit, že jednoho dne úplně vypneš a hudbě zamáváš?

Neumím.


Už jste viděli?

Patnáctiletý kapitán plul, Captain Jack křičel a Kapitán láska zpívá i tančí


V posteli s Kapitánem Jamesem Colem

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná