Chtěl jsem si dříve otevřít salónek pro psy, říká ve zpovědi budějovický Regie

Čtrnáctý ročník Hip Hop Kempu byl již v plném proudu, když jsem v Radio Spin hangáru očekával show budějovického Regieho, jež v těchto dnech vydal novou desku „Hlas barev“. Na stagi nestál sám, neboť mu na mikrofonu kryl záda jeho dlouholetý kámoš a parťák Sax a za gramci hlídal Pufaz. Zaslechli jsme nové skladby, ale i klasiky z formace MVP, které nás donutili zastavit u jeho auta a za ubalení několika jointů spáchat rozhovor, který vám prozradí nemálo zajímavého.

Počasí se nám nakonec umoudřilo po deštivém začátku týdne a rap je na hradeckém letišti v plném proudu. Sám ses o tom přesvědčil při své show v hangáru, který však nebyl zcela zaplněn. Dokázal bys to porovnat třeba s atmosférou Votvíráku?

Přišlo mi to trošku podobný v tom, že jsem v obou případech otvíral stage. Počasí jsem neřešil, Votvírák se skvěle vydařil a tady v hangáru bylo taky tak akorát. Na oba koncerty vždy lidi přišli v průběhu a stala se z toho dobrá show. Více spokojen, z mých prvních pocitů, jsem z Hip Hop Kempu, protože už jsem měl hotové album a mohl hrát do zmastrovaných inster, tím bych těch poděkovat Ondřejovi Žatkuljakovi za skvělej zvuk. Více jsem si to užil a také se jedná již o několikátý koncert v této sestavě, což nám dalo více klidu a jsme sehranější a je to lepší a lepší….

Jsi typem rappera, který odevzdá plnou palbu i pro prořídlé řady nebo tě to nějak demotivuje a těšíš se, až to budeš mít všechno za sebou?

Rozumím, kam tím míříš. Občas na mě něco padne, ale bojovat mě s tím naučil Risto. Když jsem začínal rapovat a byl nahrávat u něj ve studiu, tak jsem rapoval strašně špatně a on mi řekl: „Dopadl na tebe studio efekt. Jsi tu poprvé a se mnou, tak zkus přijet za týden.“ Poslechl jsem ho, po druhý jsem to místo už znal a nahrál jsem krutej track a sám pociťoval tu vyrovnanost, kterou jsem potřeboval. Něco podobného mám i při svých show, možná je to podle toho jak se vyspím. Nezáleží mi, jestli tam je deset nebo deset tisíc lidí, je mi to úplně jedno. Záleží to na mně, jak já se cítím a jak to chci odevzdat těm lidem. 

Interpreti se dnes předhání, kdo se na podiu objeví v křiklavějších a dražších botách, zatímco ty ses objevil v obyčejných pantoflích. Nebudu se ptát na cenu, ale na důvod, proč si vsadil právě na ně….

Cena byla docela nízká, proto jsem si je taky pořídil a cejtil jsem se v tom fakt příjemně. Nevím, na co sází ostatní rappeři, ale já sázím na špinavé nohy. (smích) Nohy umyješ, vezmeš pantofle a jdeš dál. Co se týče bot, tak mám rád pohodlí a věci v kterých je ti dobře. Je jasné, že pogovat do klubu bych v nich nešel.

Při polovině repertoáru bylo na tvém čele znát orosení. Neklouzal ses pak při střídání míst se Saxem nebo odchodu z pódia?

Ne, byl jsem v pohodě. Jen se mi minulý týden stalo v Klášterci nad Ohří, kde se místní beatmaker Renk chtěl podívat na hodinky a vylil mi na jednu nohu celou dvanáctku. Potom jsem na levou nohu trochu lepil, ale jinak je to v pohodě a nic nepokulhává. (smích)

Deska je venku. Sázíš v tomto případě na samotný prodej nebo očekáváš spíše žádosti o koncerty, které náklady zpětně vyrovnají a zbude i něco navíc?

Vpálil jsem do toho určitě nějakou čočku, klipy mě něco stály, beaty taky, protože já si je kupuju. Jsem pro to, aby byl producent ohodnocen, když dobře odvede svou práci, protože si to zaslouží. Stalo se mi u jednoho člověka na desce, konkrétně u Daldy, který prachy nechtěl a vlastně mi dal možná nejlepší beaty nebo spíš věc, která mi hrozně sedla. Dáš samozřejmě taky něco za master. Počítám s tím, že se mi něco vrátí, protože v mém městě je hodně lidí, kteří mě podporují a CD si koupí. Rozhodně jsem nekalkuloval s nějakým výdělkem, už jsem něco vydal a vím, jak to chodí, ale věřím, že ta poctivá práce přinese i něco navíc. Na polívku bude…(smích)

Prodaly se nějaké kusy i tady na hradeckém letišti?

Hip Hop Kemp je pro mě zatím asi nejsilnější ve výdělku, nějaké kusy se prodaly a já jsem spokojenej. Teda když to počítám v nějakém krátkém časovém úseku, protože lidi v mým městě ví, že mě najdou v Paragraff shopu a desku si koupí. Pokecáme, já jim jí podepíšu a všichni jsou spokojeni.

Přijel si sem jen na svůj koncert nebo se chystáš shlédnout i další interprety? Popřípadě mě napadá dotaz, zda tu bude po konci tohoto ročníku na zdi znát i tvůj „Hlas barev“?

Hlas barev je tu vidět již z loňského roku, protože stojíme právě u mého piecu. Chtěl jsem vidět Yelawolfa, který podle názorů mých přátel nenaplnil jejich očekávání, takže jsem asi zase tak o moc nepřišel. Chci vidět Gang Starr Foundation, Joey Bada$$e zítra Mobb Deep. To jsou lidi, kvůli kterým jsem ochotný tu zůstat.

Rapem se neživíš, byl to tedy hlavní důvod v tom, proč tvé sólo vyšlo až teď? Limitovala tě finanční stránka nebo si čekal, až to samo uzraje?

Já už jsem to měl v plánu strašně dlouho a bylo mi jedno, kolik lidí si to koupí. Byl to můj sen, který jsem si chtěl splnit, a tak nějak jsem si na to v průběhu šetřil a nakonec to dokázal. Nebyl v tom žádnej kalkul. Sólo je venku, ale v plánu bylo už třeba dva roky dozadu.

Můžeš nám prozradit, kde vznikala většina tvých textů na toto album? Doslechli jsme se, že to není zrovna zaběhlý plac plný soukromí, který pomáhá ostatním na scéně…

Já mám obchod ve své rodné čtvrti a vždy když končím v práci, jedu za svým fellou Lukem B z ESF. To je ten, co mi zrovna nese pivo. (smích) Jedu k němu domů do pokojíku, kde musím jít přes jeho mámu, tátu a nahoře bydlí ještě babička. Prostě si sedneme u něj v pokoji, kde on pustí Gang Starr většinou nebo jiný pecky a do těch píšeme svý texty. Až potom vybírám podle flow beaty, kterých by se mohly nahrát.

Trochu jsi mi tím nahrál, neboť má další otázka je tedy mířená na vznik tvých skladeb. Ty tedy nesbíráš beaty, do kterých bys pak psal, ale právě naopak?

Většinou to tak bejvá, ale občas to je i beat, který mě chytne, a hned do něj něco napíšu. Občas mě ten beat nakopne k tomu dopsat druhou šestnáctku a nebo si podle něj pohrát s refrénem. Když už práce na desce finišovala, tak jsem psal již do vybraných beatů a dolaďoval detaily. Určitě je u rappera znát, když píše do beatu, který pak použije, ale dá se to dělat i takhle. Můžeš to napsat do nějakýho Nase a nahraješ to do beatu od Talpase. (smích)

Začal jsi nejdříve jako writer, a poté ses až dostal k rapu. Není některý z těch bratříčků zvýhodňován a rozmazluješ ho více než toho druhého?

Jak kdy. Mám období, kdy moc nemaluju a spíše píšu, jako třeba teď, kdy jsem věděl, že se blíží deadline HB a chtěl jsem to mít hotové. Od té doby, kdy jezdím shows, tak se to ve mně tak nějak hádá. Mám měsíc, kdy chodím hodně malovat a další měsíc nahrávám, píšu a věnuju se rapu, je to tak nějak fifty fifty, ale v kufru mýho auta samozřejmě vždycky najdeš pár canů. (smích) Graffiti je o hodně silnější. Jsou tam mnohem silnější pocity. Třeba když pudu s tebou na panel, tak jsme si blízký už na věky. Když s tebou budu dělat na Hip Hop Kempu rozhovor, tak je to všechno v poriadečku, ale jakmile spolu půjdeme na panely, je to stvrzený a jsme fellaz už na věky. Už jsme zažili něco, co nemůže zažít nikdo kolem. Rap miluju, ale graffiti je pro mě ještě mnohem silnější faktor co se týče přátelství.

Někdo si značkuje jen svůj hood, jiní zase jezdí na metra a vlaky do světa. Jakým typem jsi ty?

Já jsem lokální writer, mám za sebou okolo osmdesáti panelů, mám několik wholecarů, ale nikdy jsem se nedostal do té fáze, kdy se začalo jezdit na akce do zahraničí typu dva dny v kanálu, kde bych nějakou rozbruskou řezal mříže. Samozřejmě je to něco, co cením nejvíc, ale nikdy jsem to nezažil.

Vidím, že máš na sobě tetování, proto mě zajímá, jestli na sebe necháš čmárat kde co, nebo sis návrhy tvořil sám? Neuvažoval jsi někdy sám o svém salónku, kde by ses více a legálněji realizoval?

Uvažoval jsem o salónku pro psy, ale to jsem si nakonec rozmyslel.(smích)Kérujou mě jen dva lidi. Jeden je kmotrem graffiti v Budějovicích, a ten se zaměřuje především na písma. Druhým je mladší kámoš, který taky dříve maloval a z toho vzešla jeho budoucí práce tatéra. Má obrovský talent a dělá ty složitější věci a za to ho moc cenim. Sleduj Mezra z Black Ship tatro.

Někteří také zalezli z pouliční tvorby do galerií. Neměl jsi i ty chuť se někdy stát z padoucha renomovaným umělcem?

Spolupracuju s magistrátem města, který mě nabízí docela dost zakázek. Je to poměrně slušně placené a dá se tím uživit na nějakou dobu dopředu, ale furt jsem věrný ulici a vybírám místa, který se mi líbí a který chtěj zároveň i oni. Přijde mi, že se po letech téhle show konečně mění role a karta se otočila. Brácho, sedím v autě a čtu si dopis, ve kterém si magistrát města objednává ode mě graffiti.

Dnes už není moc jmen, která by pojilo graffiti a rap a tato symbióza je již spíše spojena s veterány. Ceníš někoho v současné době ještě aktivního a komunikuješ s nimi? Napadá mě třeba Eurodel, Vladimir 518, Khomator, LA4…..

Když jsi nakousl Eurodela, tak toho znám ještě z dob, kdy jsme ani jeden ještě nerapovali. Jednou spal u mě v Budějovicích a já jsem následně týden na to spal u něj v Jihlavě. Od té doby znám jihlavské lidi a vždycky jim říkám, jestli znají již dávno zapomenutá jména, ale vím, že Eurodel jede stále. Cením tyhle lidi, kteří to stále dělají. Vladimira 518 jsem za jeho styl v graffiti cenil vždycky. Lavor je člověk, kterej se narodil v Budějcích, vždycky na Vánoce se vracel do rodnýho města a chodilo se malovat.

Mluvíme sice o malování, přesto se přímo otíráme o tvou desku. Zmiňoval jsi Daldu, který ti dal beat zdarma. Mě by více zajímalo, jak těžké bylo uhnat JSM, který již není v poslední době tolik aktivní jako třeba během jeho působení v MAAT?

Nebylo to vůbec těžké, protože jsem s ním asi dva a půl roku v kontaktu. Píšeme si a on mi posílá nové věci. Má teď dítě a tolik se tomu asi už nevěnuje jako dřív, ale pro mě to je jeden z nejlepších producentů tady u nás. Cokoliv mi pošle, tak je bomba bez ohledu na to, jestli se jedná o boombap, crunk nebo progres.

Ve své tvorbě posun vidíš, jaký je posun ve tvém městě? Budwar City dlouhá léta drží nad vodou veteráni (De Zrechts, Zeměvzduch, Coco Jambo), ale co mladá krev, která by vám za čas dovolila předat štafetový kolík dále? Nebo počítáš, že budeš trendy strašit i ze záhrobí?

Mladá krev je určitě Luke B, jinak tam jsou lidi, kteří makaj a vydávaj, ale zatím to nikdo nezačal dělat tak, aby mě to omráčilo a začal jsem to poslouchat, na rozdíl třeba od Drogy D, kterej mi hraje doma každý ráno. Věřím v to a hlavně doufám, ale těžko přijde někdo jako Jelínek nebo Bee ze Zeměvzduch. Kdyby někdo na jejich úrovni přišel, byl bych za to strašně rád. 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná