Chaozz: Nové věci budou, jen když bude každej psát texty sám sobě, ale jsme pro

Byl podzimní sobotní večer, přes díru v plotu jsme se řítili přes koleje k pražskému klubu Meetfactory. Lenost je lenost a obcházet půl Prahy se v roce 2017 prostě nenosí. Venku lidu, jak kdyby se rozdávalo něco zdarma. Bylo už po setmění, počasí nic moc, ale tenhle večer se nesmazatelně zapíše do podvědomí lidí, co vědí. A když nevědí, tak teprve zjistí. Světové finále End of the week, koncert jihlavských PIO Squad, ale pak také nostalgická slzička. Proč? No bylo už po půlnoci, když se do hry po patnácti letech vrátili Chaozz. Klub jásal, řval, několik přídavku si vymodlil, na stagi byly vidět spokojené tváře téměř čtyřicátníků, které netušily, co od publika čekat. Nešlo jinak. Pár minut po koncertě byli Kato, Ba2s, Rusty a Fugaz uloveni na kus řeči…

Po patnácti letech opět spolu na podiu, za to už dostávají děti i občanku. Jaké jsou dojmy pár minut po koncertu?

Ba2s: My jsme za to o občanku nepřišli… (smích)

Deph: To se zeptej spíš těch lidí, pro nás jako dobrý. Když jsme se potkali na zkoušce, tak jsme zjistili, jako by to bylo včera. Naskočilo to samo automaticky, ale jestli se to líbilo lidem...tak vypadali, že jo.

Fugaz: Byl to skvělej zážitek, jsem za něj vděčnej a spokojenej. Byla to klasická energie od lidí a ta výměna je prostě boží. Já si myslím, že většina lidí to pro tohle dělá. Jsem rád, že přišlo tolik lidí a vypadalo to, že se jim to líbilo.

Rusty: Naprosto úžasnej pocit. Myslím, že jsme se bavili asi všichni, což je dobře. Takhle jsme to vždycky všichni chtěli.

Nejen pro fanoušky, ale i pro vás to bylo takové „back in the days“. Bylo těžké najít po letech společnou řeč?

Ba2s: V roce 2002 jsme měli poslední koncert a teď jsme se konečně přeorientovali do tý nálady, co byla v tý době a funguje to. Lidi jsou úžasný, ještě úžasnější než předtím, protože tehdy byli přežraní. Teď jsou hladoví. A my jsme takový č****i, co toho zneužíváme. (smích) Ale jsme za to rádi, protože bez nich bychom byli úplný hovno.

Fugaz: No úplný hovno bychom nebyli, ale aspoň na botě… (smích) Lidi to chtěj, tak proč jim to prostě nedat.

Ale doslova jako comeback Chaozzu se to považovat nedá, když za gramci nestál Skupla…

Rusty: No comeback to tak nějak nebyl, protože jsme se nikdy vlastně nerozpadli, jenom jsme si dali pauzu. Teď hrajeme dál, jako jsme hráli tehdy, jen je mezitím nějaký časový úsek. A co se týče DJe, tak Maro prostě funguje s Adamem a já myslím, že je dobrej. Není pochyb o tom, že skvěle zapadl.

Fugaz: Takovej je prostě život. Skupla má nějaký trable, nebo já vlastně ani pořádně nevím, proto to teď dával Maro. Podle mě ale ta energie byla stejná, protože on s Katem hraje už x let, proto ví…

Když jsme u toho Mara, Kata a Prago Union, sledujete dráhu téhle kapely? Znáte desky, skladby, chodíte třeba nakoncerty?

Rusty: Přiznám se, že na moc koncertech Prago Union jsem nebyl. Pokud ale bude čas a sejdeme se termínově, tak se na ně půjdu rád podívat.

Fugaz: Já jsem byl na nesčetně koncertech Prago Union. Jejich hudbu dobře znám, tedy ne všechny texty...asi jak říká Rusty: Nemám prokouřený všechny ty věci z nový desky. (smích)

A nemrzí vás ta vaše hudební cesta? Že byste mohli být třeba někde tam, kde je dnes Kato?

Fugaz: No, to bychom museli asi trochu víc pokecat. Je to asi věc názoru. Asi bych nedělal vše tak, jak to dělá Prago Union. Mě se to třeba všechno úplně nelíbí, ale to je věcí kluků. Dělají to dobře, jsou úspěšní, to je vidět, ale nemohu říct, že bych se roztek z každý jejich skladby. Myslím, že kdyby hráli míň…..víš jak, to máš jako jestli chceš chodit do fabriky každý den k ponku…ta energie se tam pak trochu vyšeptává… Ale sleduju je. Je to dobrá kapela, Adam je skvělej textař a muzikant.

Rusty: Mě to ani tak nemrzí, nemám ani důvod, proč by mě to mělo mrzet. Adam si jede svoje a mě to baví.

K životu jste se probudili v rámci finále End of the Weak. Nebyla by lepší volba třeba Hip Hop Kemp, Votvírák či jiný tuzemskému publiku známější svátek hudby? Čím vás Metoděj coby pořadatel zlomil?

Rusty: No on nás ani moc nelámal. Známe se už nějakou dobu…

Fugaz: Já ti to řeknu přesně...protože Metoděj je srdcař. Šel s kůží na trh a takovou akci udělal. Myslel si, že by bylo dobré spojit underground, ke kterému jsme se my vždycky nějak tak počítali, ať si říká každej „kdo chce, co chce“. Mohl napsat kdokoliv, mohl zavolat kdokoliv a nabídnout cokoliv. On to udělal, takže tak…

Rusty: Fugaz to všechno shrnul dokonale. Metoděj se ozval, bavili jsme se o tom a takhle to dopadlo.

Deph: Už jsme nad tím přemýšleli a mluvili o tom před nějakou dobou, ale byl to postupnej proces. Metoděj se ujal realizace a musím říct, že poctivě. Donutil nás chodit na zkoušky, sehnal zkušebnu. Nebýt jeho, tak myslím, že my čtyři zewlové bychom se těžko skomunikovali. Chtělo to nějaký element zvenčí a on do toho byl zapálenej a udělal to, co měl. Po právu by měl být brán asi jako další člen Chaozzu pro tenhle koncert.

Jak bylo těžké dostat do hlavy staré texty? S ohledem na stáří těch věcí, neupravovali jste lehce flow či neměli chuť to někde trochu přepsat, že vám to nešlo na jazyk už?

Ba2s: Ze začátku jsem měl pocit, že to bude hodně těžký, ale pak proběhlo pár zkoušek a ono to najednou šlo. Natáhl jsem do sebe jen to, co jsem v sobě dřív měl a fungovalo to.

Fugaz: Já se je neučil, protože si je pamatuju, takže to těžký nebylo. Samozřejmě, že je to jako, když si chodil do školy. Taky už si pamatuješ prd. Chtělo to jen trochu oživit. Ohledně té flow máš pravdu, občas jsem měl pocit, že někde bych něco trošku změnil nebo malinko tu rytmiku upravil. Problém je ten, že to lidi všichni znaj takhle a upravovat to by bylo proti přírodě. Oni čekaj, že to bude v původní podobě. Já si myslím, že živý koncerty jsou od toho, aby tam byly ty chybičky… aspoň je poznat, že nehrajem na playback.

Rusty: Většinu jsem si pamatoval, ale ta pauza byla dlouhá, takže to není úplně jednoduchý… Na pokusy čas nebyl. Na ty musíš mít rok a na podiu do toho jít na jistotu. Nemůžeš si dovolit jet experimenty, který tě můžou vyhodit někam mimo.

Deph: Těžký to nebylo a flow neupravuješ cíleně, dělám to přirozeně trošku jinak, protože mám za sebou celou tu dobu na podiích a už o tom vím trochu něco víc. Postupem času to děláš přirozeně, ne plánovaně. Chtěl jsem ale upravit trochu texty, něco jsem i udělal, ale málo co z toho jsem si troufnul dát na živo. Pokud bychom hráli s živou kapelou, tak by to chtělo něco sem tam poupravit. Některý pecky jsem kvůli tomu nebyl schopnej hrát. Třeba „Planetu opic“, kterou mám rád a na koncertě by fungovala.

No ono toho nezaznělo víc…třeba Svišti nebo Televize….

Deph: Text „Planety opic“ je místy napsanej až naivně a mě to prostě nešlo přes hubu. Na úpravu by to bylo strašně složitý. A „Televize“, to už dnes lidi budou těžko znát ty pořady, o kterých ta věc je. Já jsem hlavně nechtěl dělat žádnej revival koncert. Nechci, aby to vypadalo jako kdysi, jde mi spíš o muziku. Když budu rapovat něco, co mi nejde přes pysky, tak mi to lidi nebudou věřit, a to by pak nebylo fér k nim ani k tý muzice. Věci jsme vybírali tak, aby byli aktuální tématem i řemeslně.

Fugaz: Na tom jsme se tak nějak shodli. Chaozz měl vždycky demokratickej přístup a umíme se na věcech dohodnout, i když k tomu každej něco má. Vím, že to jsou legendární skladby, ale my jsme se necítili, že by měly zaznít.

Publikum vás přivítalo fantasticky. Proběhla nostalgická slzička?

Rusty: Myslím, že to byl jeden z nejlepších koncertů, který jsme hráli.

Deph: U mě ně a myslím, že ani kluci ji neměli. Prostě jsme tam byli pracovat, tak jsme se soustředili na to, co nám jde.

Ba2s:No jasně, mě to dojalo. Já to na sobě nemohu nechat znát při koncertě, ale ty lidi byli naprosto úžasní. Ještě teď nemám slov.Oni nám posílali neskutečnou energii a my se snažili jim poslat něco zpátky, aby v nich něco zbylo.

S jakým pocitem dnes budete usínat?

Deph: No myslím, že spíš nepůjdu spát. (smích)

Rusty: Vůbec ještě nevím. (smích) Zatím jít spát tak nějak neplánuju. Asi až padnu únavou…

Ba2s: Já ani nevím, jestli usnu a kdy usnu, ale v pondělí musím do práce…(smích)

Fugaz: Usínat budu rozhodně s dobrým pocitem. Jsem trochu unavenej, měl jsem z toho trému, což je normální, protože mi na tom záleželo. Chtěl jsem, aby to dopadlo dobře, což se podle mě stalo. Budu usínat vedle svý ženy a bude nám dobře…

A co bude teď dál? Budeme čekat dalších patnáct let? Máte chuť tuto kapelu oživit a udělat z ní aktivní těleso?

Rusty: Plánů je spousta, ale teď máme hodinu po koncertě a nikdo neví, co bude. Chuť na nové album mám, energii taky, ale rozhodně jsem pro.

Fugaz: Já věřím, že se uvidíme s lidmi i příště. Tohle byla soutěž End of the week, ale budou i naše koncerty. Dnešní večer nebyl jen o Chaozzu, byli tu i Piq Squad, kterým patří velký dík. Všem účastníkům a moderátorům děkuju za skvělou akci. Bylo tu světové finále, takže co si budeme povídat, Česká republika není zase až takové ořezávátko. Novému albu se nebráním, protože se teď ledasco tříbí. A když je vidět, že ta vůle a energie tam je, tak proč ne. Není problém složit nějakou hudbu, ale těžké je sloučit energii těch členů v kapele. Nikdy nebylo nic uzavřený, i když jsme dlouho nehráli.

Deph: Mám, ale nové věci jen tehdy, když si každý bude rapovat sám sobě napsanej part. Až na pár výjimek jsem psal vše já, ale my jsme ani nevěděli, že by to mělo bejt jinak. Brali se texty od toho, kdo je psal nejlíp a ostatní se soustředili na svý věci. Nemyslím si, že by na to kluci neměli, ale Fugaz a Rusty to nikdy nedělali a bude pro ně těžký začít ve čtyřiceti letech.

Ba2s: Adam má naprostou pravdu a jsem rozhodně pro dělat něco dál. Já to miluju a chybí mi to. Já dělám DJe, kde se vyřádím, ale vyřádit se s mikrofonem je něco víc, jinej level. Dneska jsem si to s majkem užil a byl to masakr. A bez těch lidí bychom byli nic. Takhle to je. Proto je nesmíme zklamat. Já jsem rozhodně pro dělat další pecky a projekty, protože to je prostě muzika a já to mám rád. Doufám, že se nám podaří dostat zase o krok dál.

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná