Český EOW šampion MC Riko: V Londýně mě respektovali tak, že jsem byl hrdej, že jsem Čech!

O tom, že pražský vítěz české odnože mezinárodní soutěže pro rapery MC Riko, reprezentoval na světovém finále v Londýně jsme vás informovali prostřednictvím nedávného fotoreportu. Dnes vám přinášíme rozhovor. Zajímá nás, zda je účast na EODUB něčím, čeho se v Čechách vyplatí účastnit. České kolo se letos bohužel uskutečnilo bez větší propagace za podpory Matrix klubu a Growshopu v několika českých a moravských městech. Z těch vzešel absolutní vítěz MC Riko a my jsme se ho zeptali, co mu tenhle výlet dal. Světovým šampionem se stal bohužel francouzský zástupce, ale Riko se prý neumístil rozhodně na posledních příčkách. Schválně pozorně sledujte jeho odpovědi a v nedaleké době se ukáže, zda jim Riko dostál. Vykročit totiž ze stínu talentovaného freestylera k vlastní tvorbě není vůbec jednoduchá věc...

Riko, většina našich čtenářů o tobě asi ještě neslyšela, představ se nám tedy a řekni nám trochu více o spojení MC Riko a rap. Kde tě třeba lidi můžou nejčastěji pravidelně za majkem potkat a slyšet na vlastní uši?

Jmenuju se Richard Sejk a přátelé mi říkají Riko... MC Riko. A rap pro mě znamená celkem dost… Jsem performer s krví freestylery, kterej se snaží odpovědět na úplně všechno :D. Jsem bojovník s duchem divocha. Rád exhibuju, improvizuju a ukazuju lidem, co všechno může freestyle MC dokázat. Jak funguje a hlavně jak lidi dokáže zaujmout. I když spousta lidí to bohužel vzdává.

Rap mě baví taky a budu v něm i nadále pokračovat. Tak že se čtenáři můžou těšit nejen na to, že si občas zahraju v nějakém tom klipu jako herec. Ale taky i nějaké ty klipy budou.!!!!. V přípravách jsou projekty s různými interprety.jako je Lukrecius Chang raper z Karviné, Alco z dread of hell atd. Dále zatím jmenovat nebudu je to překvapení.. :D. Každopádně MC Riko a rap je tak krásný spojení, že si i já sám nedokážu představit, že bych mel dělat něco jiného... Hudba mě neživí, i když sem tam z toho něco padne, zkrátka žádná sláva. Jinak je hudba mým životem a to mě snad nikdy neopustí.

V Urban Traffic jsme měli první featuringy s lidma z New Yorku jako je Tah Phrum Duh Bush, Kid Lucky dnes už zvaný jako Tha Kid. Taky jsme spolupracovali třeba s člověkem jako je Henry D a další, přátelské vztahy trvají až do dnes...

Je mi 23, rapuju přes sedm let, výhradně tedy trénuju freestyle a měl jsem i kapelu. Nesla název SPZ, v překladu: srand-prdel-zábava nebo silně emotivní zážitek nebo Smíchov Praha západ... Zkrátka jsme byli freestylová krew, mezi prvními v Praze společně s MC Šlapetem. Dnes už nejsme spolu a každý si jde po své ose. Nahrávali jsme pod labelem Urban Traffic. R.I.P bráška Martin Kostka :-( !!!  Život je tvrdej, protože tenhle nadanej kluk odešel předčasně do lepších míst. Na tomto místě jsme měli první featuringy s lidma z New Yorku jako je Tah Phrum Duh Bush, Kid Lucky dnes už zvaný jako Tha Kid. Taky jsme spolupracovali s člověkem jako je Henry D a přátelské vztahy trvají až do dnes :D. Zdravím Henryho mimochodem J.  Po všech těch nešťastných záležitostech Urban Traffic zaniklo - zkrátka špatný konec, ale zas s úplně jiným začátkem.

Pár úspěchů se našlo:  Mezi jinými jsem například vyhrál v roce 2010 v Battlu Street Cypher, který byl zaměřen výlučně na témata...Vyhrál jsem krásný, zatím teda první a poslední pohár :D. Akci tenkrát ještě pořádal Kuzhell z Daska records a Jaro Cossiga...díky kluci :-) . Dále to byla už akce End of the Weak a 4. místo v CZ/SK Freestyle Battlu na letošním Hip Hop Kempu. A jinak úspěchy si člověk musí nasbírat sám. Pro mě je úspěch, že se lidem líbí představení a jsou unešení s toho, co dovedete.  Jezdíme a jezdím různě po Praze a po republice a snažím se vystupovat a ukazovat lidem, co umím. A to mu já říkám úspěch, když to člověk jede a daří se mu.

Já osobně ty battly necením a necením ani battle MCs. Můj názor? Naprosto zbytečná ztráta hlasu. 


Jinak mě lidé mohou vidět na akci Freestyle Mondays, která se koná v  Chapeau Rouge, kam chodím trénovat už par let. Před tím v klubu Pantheon, kde se vlastně tyhle jam sessions rozjeli. Dále mě mohou čtenáři vídat na akcích, kde je open mic, popřípadě tam, kde vystupují Metoděj a Dozr. Občas si mě totiž pozvou... Jinak akce různého tipu, hlavně teda neee freestyle battle a nejen, že nejsem battle. Ale já osobně ty battly necením a necením ani battle MCs. Můj názor? Naprosto zbytečná ztráta hlasu. Pokud někoho zajímá moje tvorba více, nechť si mě najde na FB a bude dostávat pozvánky na všechny akce, kde se objevuji.

Jako český vítěz pětiboje pro MC soutěže End Of The Weak jsi před týdny reprezentoval  Čechy na světovém finále v Londýně. Jak to probíhalo, jak sis vedl a jaké nejcennější zkušenosti si z tohoto výletu přivážíš?

Ano reprezentoval jsem Českou republiku jakožto český šampion a reprezentant místní větve End Of The Weak. Průběh akce EOW, probíhala v části Londýna jménem Brixton v klubu Hootananny v ulici Effra road. Nálada panovala opravdu skvělá… Lidi to tam mají rádi a je to pro ně naprosto kultovní záležitost, co se týče hip hopové kultury a všech elementů v ní. Průběh finále je klasický, jak ho lidi znají u nás. Soutěž má pět disciplín.:první kolo- vlastní tvorba, druhé kolo – accapela, třetí kolo – náhodné vylosování s tří předmětů z osudí, čtvrté kolo - live band vs mc a páté kolo cyphering - střídaní MCs na majku po 4 barech na tři doby. Každé s těchto kol má minutu.

Ve světovém finále tomu tak není, mc může jet, dokud to zvládne, ale nesmí překročit víc jak dvě tři minuty. Jinak akce probíhala v naprostém pořádku a řádu, v jakém probíhat měla. Reprezentoval jsem nejlépe, jak jsem uměl a dařilo se mi opravdu skvěle. Bohužel nemůžu říct, kolikátý jsem byl, protože vyhlašují jen první tři místa. Ale i tak se dá neoficiálně říct, že jsem mohl být i čtvrtý či  pátý. Moc se jim líbil český jazyk a hlavně moje česká flow, za kterou jsem byl oceněn světovým respektem .

Poznal jsem  spoustu lidí, se kterýma plánuju spolupracovat. Zanedlouho se bude dělat celosvětový track všech finalistu EODUB aka EOW, takže na tuhle spolupráci se těším nejvíce a doufám, že budu třeba i cestovat za těmito naprosto skvělými lidmi.

Co jsem si přivezl? Tak rozhodně zkušenosti, další skills, kterejch není nikdy dost stejně jako zkušeností. Poznal jsem tam spoustu lidí, se kterýma plánuju spolupracovat. Zanedlouho se bude dělat celosvětový track všech finalistu EODUB aka EOW, takže na tuhle spolupráci se těším nejvíce a doufám, že budu třeba i cestovat za těmito naprosto skvělými lidmi. Na to, že  jsem tam jel naprosto sám a mám špatnou angličtinu, tak jsem se s tím popral opravdu bravurně.  Mluvit anglicky mě to donutilo a lidi byli shovívaví chápaví nápomocní, zkrátka skvělí ... Londýn se mi moc líbil a určitě se tam chci vydat někdy ještě podívat.
Suma sumárum. Bojoval jsem jak nejvíc jsme dokázal, ale konkurence je hodně silná a já budu trénovat dále, abych se tím světovým šampionem jednou stal i já !
Nejsilnějších zážitků bylo hodně. První let letadlem, první ztráta na největším letišti v Londýně, na Heathrow . Po té cestovaní po mega velkém městě naprosto sám s mapou, nejasným cílem a slovníkem a nějakou tou chabou slovní zásobou ...

EOW finále pro mě bylo jedním nejzásadnějších okamžiků mýho života, kdy prostě víte, že jste lepší, jak Němec, Švýcar či Kanaďan… A lidi vám to dají sakra najevo! 

Samozřejmě to byli hlavně live vystoupení, které jsme tam jeli všichni na 4 dny jakožto freestyles MCs champions předvést a pak teda samotné finále. To pro mě byl jeden nejzásadnějších okamžiků mýho života, kdy prostě víte, že jste lepší, jak Němec, Švýcar či Kanaďan… A lidi vám to dají sakra najevo! Obrovským noisem a takovým způsobem, že si vážíš toho, že jsi Čech :D skoro mi zas jdou slzy do oči. Překvapivě se jim líbil českej rap a freestyle a já jsem za to strašně moc rád. Takže momentálně jsem ve spojení se všemi MCs a producentka, který jsem tam potkal, a oslovili mě. A jak se říká, jedu bomby.  Pro mě zatím nejlepší akce, která existuje a naštěstí bude pořád, EODUB ( EOW 4rever!

Zkušenost jako světové finále EODUB, je podle všeho pro rapera k nezaplacení. Prozraď, co chystáš nyní ty osobně, můžeme se těšit na novej track nebo dokonce album. Co všechno bys chtěl zvládnout během následujících měsíců a jak hodláš využít tenhle vítr v plachtách, kterej nyní evidentně máš?

Heheh :D záludná otázka!Tak každopádně sólo věci připravuju, sice pomalu, ale jistě a jedině doufám, že čtenářům a posluchačům a lidem co mě znají, přijde k chuti něco, co do České republiky vtáhnu já. Chci dělat hodně jinejch věcí než ode mě lidé znají a celkově jsem se posunul úplně jinam než jsem byl před finále soutěže... Hudbou žiju a hudba žije se mnou tak, že určitě se lidi mají na co těšit. Jsou připravený featuringy, budou se točit klipy, bude se nahrávat, zahraju si v cizích klipech jako herec atd. Ale nebojte, až to bude na pořadu dne, určitě dám vědět!

Tahle soutěž mi na nějakou dobu změnila pohled na věc a mě nezbývá nic jiného, než se toho držet zuby nehty. Jít za tím, co má rád a rap mě rozhodně baví!!!!

Za současný nedostatek informaci o mě se omlouvám.  Učím se za pochodu a vše jde pomalu. A nic jsem nechtěl a nechci uspěchat. Jelikož si to situace vyžaduje, tak to zanedlouho snad bude všechno doplněno a zařízeno. Chci určitě moc zvládnout spolupráci s kolektivem s EOW a začít se více prosazovat než doposud. Tahle soutěž mi na nějakou dobu změnila pohled na věc a mě nezbývá nic jiného, než se toho držet zuby nehty. Jít za tím, co má rád a rap mě rozhodně baví!!!!

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná