Proč má CandyMane spory s Logicem, co si myslí o mladých beatmakerech a o čem je jeho Coco Team?

Ačkoliv by se podle expresivního titulku mohlo zdát, že interview s CandyManem bude konfrontační a hrdina následujících řádků nenechá nitku suchou na devadesáti procentech tuzemské branže, opak je pravdou. Kromě jeho posledního mixtapu "Cocaine Cowboy" nás zajímala i témata jako ženy, móda nebo jídlo. A protože se blíží i čtrnáctý ročník Hip Hop Kempu, který bude pětadvacetiletý exčlen někdejšího Zutroy Clique se super skladbami "Bubak Music" či "Fokume" v kapse otevírat, nevynechali jsme ani pasáže zabývající se tradičním srpnovým dostaveníčkem v Hradci.

Natty Ryal: Popiš čtenářům, jak vypadá běžný cukrářův den...
 
CandyMane: "Žádnej den není stejnej kámo. Ve všední dny je to především práce, rúzně cestuju po Čechách a Slovensku nebo sedím zaprděnej v kanceláři, večer nebo když se naskytne příležitost se pak potkávám s kámošema a vymýšlíme píčoviny. Furt se něco děje, ale někdy je dobrý, když se neděje nic, když můžu taky odpočívat. Jinak neustále hulíme trávu."
 
Proč v drtivé většině nahráváš do cizích instrumentálek? Je to pro tebe pohodlnější nebo tě máloco z české a slovenské produkce osloví natolik, abys do toho šel?
 
"Prostě mě baví slyšet někde nějakej track, kdy tě to zaujme natolik, že si hned řikáš jo, do toho to chci taky dát. Je to dost operativní, já hodně píšu, když někde jsem, za letu. Když mi někdo pošle beaty nebo mi řekne, ať si poslechnu jeho soundcloud, tak na to nemám čas, abych seděl hodinu u PC a poslouchal beaty.Upřednostňuju přímej kontakt. Fakt nemám čas na to hledat si kontakt, pídít se potom kde kdo je dobrej a už vůbec oslovovat ho a psát mu jestli se nesmiluje a neudělá mi beat. Chci především dělat s lidma, který mě znaj a který baví moje věci. Většinou s takovejma jedincema předtím už nějakou dobu fellím. A protože jsou beatmakeři debilové, resp. 85% mladejch beatmakerů jsou debilové, tak s nima tak často nefellím. To dám radši feat s Máňou, kterej je kámoš a beat ti dá, když mu řekneš."
 
Poděl se o tvůj současný playlist, který sjíždíš cestou autem, když jedeš prodat kočkolit dalšímu spokojenému zákazníkovi, případně kdo tě inspiruje, či jaký interpet tě v poslední době posadil na zadek?
 
"Pravda je taková, že v autě si momentálně nemůžu moc pouštět svojí muziku, protože mi nějakej dobrák hacknul moje Spotify, takže mám smůlu. Jinak toho ale poslouchám hodně, dost věcí, který takhle běžně poslouchám, nejsou vůbec rap. Poslouchám vždycky v jedno období něco jinýho, těžko takhle něco konkrétního vyzdvihnout. Třeba novou desku A$AP Rockyho jsem ještě ani neslyšel nebo jsem jí možná už slyšel, ale neuvědomil jsem si ani, že to byla ta nová. Free Weezy album od Lil Wayna je podle mě hodně dobrý, taky se mi líbilo, jak  Drake skvěle vydissil Meek Milla, to mu nandal krutě. Abych vyjmenoval pár věcí, na kterých si poslední dobou ujíždím, tak  je to určitě Chromeo, což je kanadský electro-funk duo, Selah Sue a taky poslední album od Kendricka Lamara - "To Pimp a Butterfly" je skvělý. Do toho tam občas hrajou Queeni, Elton John, taky soundtracky ze všech možnejch filmů a seriálu. Než jsem tě dneska nabral, pouštěl jsem si "Port of Miami" od Ricka Rosse (datum vydání 2006 – pozn. redakce) a taky jsem samozřejmě poslouchal desku DJ Doemixxx & Rack Rokas – Akce & Reakce, přičemž nesmím zapomenout ani na „Majkův výběr pohody a hiphopu“, což je kompilace od mýho felláka, kterou je potřeba zmínit. Taky často poslouchám svůj vlastní tape."

Jak moc řešíš módu? Měl jsem za to, že se v tomhle odvětví hodně orientuješ a snažíš se držet krok, ale po přečtení posledního článku na blogu mám pocit, že je to přesně naopak...
 
"Rozhodně, to, co jsem teďka viděl v Düsseldorfu v módních showroomech, mě jenom ujistilo v tom, že se vůbec neorientuju v ničem a upřímně, čím jsem starší, tím víc to mám v píči. Razím spíš teď takovou tu jednoduchost, černý trička, žádný přiblbý potisky, nic takovýho. Na druhou stranu, baví mě dost i barevný věci, teď jsem si třeba pořídil takový kraťasy s ananasem, ale nemá to žádnej hlubší význam. Když to vezmu kolem a kolem, už ty outfity a trendy moc nesleduju a neřeším."
 
Pokud se nemýlím, ženy patří mezi jednu z tvých nejoblíbenějších kratochvílí vůbec a netajíš se tím, že partnerky střídáš velmi často. Jak ale ony dotyčné dámy reagují, pokud se později najdou v tvých textech, máš nějakou zpětnou vazbu?
 
"Zpětnou vazbu rozhodně mám. Není to myslím úplně tak o tom, že bych je střídal, občas mám rád jednu a preferuju to tak, jindy se to ale zamotá, někdy se to zamotává ještěčastějc, ale rozhodněskoro všechny holky, se kterejma jsem kdy něco měl, tak nikdy jsme se nerozešli ve zlým, nějak fungujem dodnes, holt se to stalo no. Některý příběhy jsou sranda, některý zase smutný na jednu stranu, to se děje. Když to vemu kolem a kolem, je s nima sranda, holky a ženský obecně jsou fajn, je to jak když máš psy."
 
Když se zaměříme na další neodmyslitelné téma spojené s tvou osobou - co láska k jídlu? Vaříš hodně, rád a chlubíš se s tím? A existuje nějaká delikatesa na které si vždy zákonitě pochutnáš a nedáš na ni dopustit nebo tě člověk nejvíc potěší nějakou českou omáčkovou klasikou?
 
"Jím, protože musím, protože mi to chutná a z velký části  proto, že jsem zhulenej. Rád si dopřávám dobrý jídlo, rád zkouším a experimentujus cizí kuchyní, nemůžeš přece zůstat jenom u toho, co ti od mala vařili doma a o čem jsi seš jistej, že tichutná. Jinak co si pamatuju, tak vařit mě bavilo vždycky a když si chceš uvařit, tak se samozřejmě snažíš učit od těch nejlepších, nakoukáváš všechny ty Gordony Ramseye, máš sjetý shows s Pohlreichem. Myslím, že když jsi opravdu pozornej divák, tak si z takovýho pořadu můžeš v podstatě odnést, jak vést restauraci, což mě osobně fascinuje. Jídlo je potřeba, musíš žrát, někdy nemáš prachy na to, abys chodil neustále na jídlo někde venku, tak si to čas od času uděláš doma a chceš to pochopitelně udělat co nejlíp to svedeš. Každý vaření je samozřejmě skvělý. Z jídel nejde nic konkrétního vyjmenovat, je toho hafo."
 
O rádiovém pořadu Cocktusu Night a blogování…
"Vždycky se mi líbili late night shows z USA a UK, to sleduju hodně. Tam na tom sice maká obrovskej team lidí, ale ten moderátor, kterej to uvádí, to je ta osoba na který to především celý stojí a to je základ. Pro mojí práci je obecně taky dobrý, když mluvím. V rádiu je to těžký, tam v podstatě mluvíš na nikoho, jinde mluvíš aspoň na kameramana. Tenkrát byla příležitost na hiphopstage.cz, tak jsme si říkali, že bychom něco takovýho mohli taky zkusit udělat, zvát si tam různý osobnosti a nebrat siv tom pořadu vůči nim vůbec servítky. Pak to jelo, tak jsme začali. Nepřipravujeme se pořádně ani na jeden díl, kromě toho, že pozveme pokaždý něčím zajímavýho člověka a něco si o něm předem nastudujeme. Blog je kapitola sama o sobě. Tenkrát se ke mě dostalo Californication (seriál, pozn.redakce), hrozně se mi líbilo, jak ten frajer prcá všechny ty ženský a přitom píše a došlo mi, že psát není špatný a že mě to vlastně i odjakživa bavilo. Jednou jsme leželi někde ve Francii, tak jsem si to založil, stáhnul si aplikaci Wordpress, kterou mi okolí doporučilo a od tý doby to jedu a píšu, to už budou tak 2-3 roky. Momentálně zase punkuju, nevěnuju se tomu jak bych měl, ikdyž vím, že by to mohlo jet o mnoho líp. Třeba mám dodneška úplně tu základní šablonu. Facebook to samý, seru na to.Produktivita je vždycky jiná, někdy napíšu 3 věci najednou a jindy naopak není dlouho slina a já se do toho nechci nutit, ale vím, že kdybych se přemohl, mohlo by to jet ještě líp, protože ohlasy na to mám pozitivní. Dokonce i moje rodiče tohle celkem podporujou, na rozdíl od mojí rapový tvorby a rádia. Taky chci napsat knihu, mám jí už rozepsanou. Je to tak, že v rapu prezentuješ nějaký svoje myšlenky, zaujímáš nějakej pohled, ale na blogu píšeš svoje momentální názory a v knize zase komplexní příběh, ať už postavenej na skutečnosti nebo smyšlenej. Takhle to nějak mám a dá se říct, že to pro mě funguje zároveň i jako ventil,“ prohlásil v interview pro bbarak.cz CandyMane.
 
Nedávno ti vyšel mixtape "Cocaine Cowboy". Řekni něco o tomhle tapeu a vysvětli mi, proč se vše točí okolo kokainu v názvech tvých cds, tvého týmu, singlu "Coco" atd.
 
"My jsme ten mixtape nahrávali hrozně dlouho, cca 2 roky. Vznikalo to asi na 3 různejch místech, nějaký věci se díky tomu poztráceli, proto ten tape nemá hotovej zvuk, je to spíš takový syrový,  zároveň jsme se taky vůbec nesrali s coverem. Můj kámoš Robin vymyslel ten nápad, že by to mohlo bejt jenom čistě bílý Cdčko, který dám do saklu, že to stačí a je to tak, myslím, že ty CD´s dobře vypadaj. Ten název, s tím jsem přišel já, je to původně název dokumentu o dealerech z Jižní Ameriky. Mixtape je i k dispozici k poslechu online na Spotify, v tom má prsty Príma, kterej mi zařizuje věci podobného typu a plní i funkci mého manažera, já na tyhle věci nemám absolutně nervy. Proč kokain? Proč ne? Může to tak působit, ale vem si třeba YZO Gang, ty zas využívají zkratky 4:20, což je mezinárodní hulící značka a oni svou image taky celou postavili na hulení. Tak se zkrátka občas potkáš s kokainem. Klidně ať lidi říkaj, že je to špatný, stejně každej, komu bys ho nabídnul, to ve výsledku neodmítne. To je hlavně pro Gumbgua, to je dement. Navíc, dobře se na tom staví, když máš Coco a ladíš všechny věci kolem do toho, ne že by jsme to teda nějak závratně dělali. Rozhodně to není něco, co mi nějakým způsobem určuje nebo rozhodujemůj život, ale je to věc, která je v určitejch kruzích hodně vidět. Třeba na track „Coco“ mám reference od lidí z reklamek, víš jak to je, všichni ty kreativci frkaj, říkaj jak je to skvělý. I takový ty kravaťácia - to jsou kolikrát lidi, který neposlouchaj žádnej jinej rap. Jenom blbec si může myslet, že to je celý životní styl, to není."
 
Vraťme se teď trochu do minulosti, co se doopravdy stalo mezi tebou a Logicem? Vím, že jste byli dlouholetí přátelé, ale těm dnům je konec. Co říkáš na narážky na tvou adresu například v tracku "Nechaj Ho" z YZO Tape, kde říká "nikdy nechci bejt jako Candymane"?
 
"Co se stalo? Jaro Vacek nám nevědomky tenkrát ukradl naší MySpace stránku a to to vlastně celý způsobilo. Abych to uvedl naprosto přesně, ten, kdo tu stránku ukradl a následně asi za litr prodal nic netušícímu Jarovi, byl Láďa Sinaj. Od tý doby s Logicem nekomunikujeme. Tohle je vlastně ten hlavní problém mezi mnou a Logicem, v tom vidím příčinu všeho. Jinak tenhle jeho konkrétní track neznám, on jich má víc proti mě."

Pokud jde o hudbu, kde sám sebe vidí Candymane v rozmezí jednoho roku až pěti let od této chvíle?
 
"No tak letos na Hip Hop Kempu mocnej, příští rok na Hip Hop Kempu taky mocnej, další rok na Kempu doufám, že už v obytným voze, tím pádem ještě mocnější, ten následující rok na kempu, tentokrát ale v obytným autobuse a úplně ten poslední rok na Kempu mocně mrtvej, se svejma kámošema kolem."
 
Letos budete s celým Coco Teamem hrát na Hip Hop Kempu, jak se na tenhle ročník těšíš a můžou skalní fans očekávat nějakou speciální show?
 
"Pokud jsem si vědom, tak my tam hrajeme ve středu, což je vlastně oficiální warm-up, bude tam samozřejmě DJ Príma, DJ Row, Čadil, Jára Hanáčků – prostě náš support. Na stagei  se pak objeví Raklo, Murphy přijede a Jeff Highestz Ostravy se kterým máme track „OMB“ (Ó, můj bože – pozn. redakce). Těším se na tuhle akci samozřejmě hodně, jedu tam ale především na mejdan a ne koukat na koncerty ostatních. Ty koncerty vidět nepotřebuju. COCO team je především o tom, že jedem mejdan."

Text: Natty Ryal  

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná