BoyBand: Věděli jsme, že jakmile odhalíme cover, tak bude vymalováno

Po roce v tom neustálém kolotoči je člověk jen chodícím robotem, který notně potřebuje dobít své baterie. Ale kde vzít ten čas v uspěchané době, která nutí lidi nezastavovat se a stále hledět dopředu a předvádět výsledky? Nejhorší na tom všem je fakt, že ty výsledky si většinou diktuje sama doba za účasti hlasu společnosti a málo kdo má sílu vybočit z davu a vytvořit si odkaz s osobitým rukopisem. Idea a Boy Wonder to uchopili zcela po svém a utekli na fiktivní dovolenou až na daleké Galapágy, aby dychtivým fans přivedli brášku alba Best Of a ukojili tím lačnost po netradičním.

Špinavý Pepek a Malý Poet. Svůj debut jste si odbyli rovnou formou „Best Of“. Další album po roce? To si to posluchači tak moc žádali, nebo vám spolupráce natolik sedla, že nešlo říct vale tomuto spojení?

Idea: V podstatě si to žádali dost, téměř ob den byly na facebook profilu BB komentáře s otázkou, kdy bude další pokračování. Já to v podstatě chápu. Jednička vyšla v dost skvělou chvíli, kdy nic moc nevycházelo a lidi to za 2 dny, co album bylo online, sjeli jak hovado. Hned na prvním koncertu po releasu fakt “Prievidza jela sloky jako drogy”. Nechápal jsem to. Taky to možná bylo tím, že to bylo československé spojení, podle mě dost protikladných MCs, co mají ale tunu věcí společnou.

Popište mi trochu procesy prvního a druhého alba. V čem se lišily? Nevzniklo druhé album až příliš rychle?

Wonder: Práce na oboch albumoch prebiehaly podobne. Vybrali sme beaty, v čom sa vždy zhodneme. Máme skoro až identický vkus na beaty. Stretli sme sa v štúdiu,  písali texty a zároveň nahrávali. Myslím, že to trvalo nejaké 4 – 5 štúdiových mítingov a bolo dá sa povedať hotovo. Oba albumy. Jediný rozdiel je v tom, že Best off sme nahrávali u Peka v Galante. Galapágy sme nahrali asi polovicu albumu tiež u Peka, ale len workverzie, final sa točil u Fattea doma v štúdiu.

Placka vyšla celkem v mediálním poklidu oproti třeba Restovi nebo Garandovi. Vyznáváte pravidlo, aby si posluchači našli cestičku k vám, místo vy k nim?

Idea: No, Best Of vyšlo s větším hypem, to je pravda. Jenže se za rok poctivého koncertování s deskou stala z BB celkem velká věc, záruka dobrých koncertů a odlehčení na hodinu. To na tom ty lidi zabíjelo si myslím. No a druhou desku jsme promovali v podstatě 10 dní před tím, než vyšla. Myslím, že je vše správně. Vždycky to můžeš přehypovat a dát tomu promem něco, co tomu ve finále “chybí”. No a to jsme nechtěli. Věděl jsem, že jakmile odhalíme cover, tak bude vymalováno.

Po prvních pár poslechách mi tu možná trochu chybí tolik silných skladeb oproti první desce. Jak na to nahlížíte vy? Chcete se líbit a nosit se, nebo vaše síla tkví ve výpovědní hodnotě?

Idea: Já nevím, desku jsme dělali dost srdcem a rapem. Bez kalkulů, deska má pro mě mnohem silnější skladby než Best Of, ale o to až tak nejde. Jde o to, že jsem s tím na 100% spokojen. “Tour de Bars” je myslím silná, až dost (smích)

Wonder: Je to normálny plnokrvný rapový album. Čo máš od toho čakať možeš ešte pred vypočutím odhadnúť podľa coveru. Inak bolo by pohode takyto cover dat k nejakemu gangsta, alebo hororcore, alebo podobnej pičovine nejakej. Cdčku teda. Teda deske. Albu.mu.he.

Většinou se album jmenuje podle nějaké silné skladby v tracklistu. Ať hledám, jak hledám, v té stopáži mi „Galapágy“ nefigurují. Kde se ten název zrodil?

Wonder: To nám tak raz jebkalo a vzišliel z toho názov albumíku. Ono je to vlastne taký výlet. Dovolenka rapová.

Cover jako vystřižený ze společné letní dovolené. Už jste někam vyrazili spolu?

Idea: Ne, koncerty stačí.

Wonder: Galapágy.

Idea je těžký workoholik, Wonder pravý opak, který si rád hodí chill u weedu. Platí tu papírový předpoklad, nebo je to naopak s aktivitou? Kdo koho více nutil do psaní a nahrávání?

Idea: Nejsem workoholik, jen u muziky a práce v podstatě relaxuju. Díkybohu nemusím zase tak často dělat žádnou práci, která se mi hnusí, takže to dokážu brát vedle práce i jako hobby.

Wonder: Tak možem s čistým svedomím povedať, že Pepek tlačil.Haha.

Idea Boy & Wonder, Radikal & Tafrob. Jinak celkem ticho po pěšince v rámci intergalaktické bratrské spolupráce. Vzniká mezi Čechy a Slováky už lehká jazyková bariéra, nebo se scény ubírají jinými směry?

Idea: To není o bariéře, ale o tom, koho potkáš a s kým si sedneš. Já bych dokázal udělat společnou desku s každým z labelu například. Společnou desku nemůžu dělat s kýmkoliv. Je v tom osobnost, charakter, přístup, proniknutí do života toho, s kým tu desku děláš.

Wonder: Jasne, je jedno či Slovák, Čech, alebo Klingon, musíte si sadnúť hudobne, aj ludsky.

Chybí mi tu více rapových jmen. Proč žijete tak skromně v počtech hostů za mikrofonem a na produkcích to střídáte jak ponožky?

Idea: Nedělám to tak, že si řeknu “jo, dělám desku a chci tam toho a toho”. Prostě děláš a až to má tvar tak ti tam ten host spadne, hostova sloka mi tam musí chybět, aby tam sednul. Nechtěli jsme na BB opakovat rap hosty, tak proto jen Gey. No a producenti? Přišlo mi to vždy zajímavější střídat jména u těchto projektů.

Wonder: Presne tak. Ja si nejdem to splnenie si snu s raperom na feate. Niekto ešte nemá ani napísaný text a už mi volá s tým, či mu dám slohu. Naviac, väčšina mcs to má tak, že keď už nevie čo by napísal, má jednu slohu a nevie ako dalej, zavolá hosťa. My sme si sami vystačili a myslím, že hovorím aj za Pepka, keď sme nechceli opakovať mená z prvého albumu, už vlastne ani nebolo moc koho zavolať. Ti ríkam.

MC Gey zapadá svým nadhledem jako prdel na hrnec. Byl v plánu ještě někdo, kdo nakonec nedopadl?

Wonder: Schoolboy Q, ale poslal pičovinu.

Idea: Moj tatko mal dat slohu, ale bol zhúlený moc.

Idea: Wonder se ve vlastních produkcích koupe jako doma ve vaně. Co kdybys i ty při dalším albu si zakusil osvojit toto řemeslo?

Nemám zatím proč, těch beatů je tolik, že by to trvalo hrozně dlouho, než bych jebnul nějakou krutost. Ale jako podle mě to přijde v budoucnu. Zatím mám ale potřebu mluvit.

Wonder: Trochu odběhnu. Před časem se hovořilo o společné desce s Torulou tento rok. Torula zároveň pracoval na další sólovce, která měla vyjít ještě loni před vánocemi, ale jeho lenost je také světoznámá. Jak je to tedy s vaší deskou? Pracuje se na něčem?

Lenivost možno, ale mám pocit, že vo svojom labeli je odstavený na druhú kolaj a stále čaká. To je ale skor otázka priamo na Torulu.

Jak je to tedy s vaší deskou? Pracuje se na něčem?

Pre mňa je to zaujímavá informácia, pretože sme na žiadnom spoločnom albume pracovať nezačali. Neviem odkial to máš, odo mňa určite nie. (Poznámka redaktora: pamatuji si, že tuto zprávu vypustil začátkem jara Torula na svém fb kanálu)

Pepku, kdy tak vidíš, že nabudete obrovitosti jako Pink Floyd?

Pro mě je momentální situace v muzice a moje (naše) postavení úplně super a přesně tam, kam jsem to chtěl dostat. Chci mít čas i na jiné věci, třeba na label a jeho šéfování, strašně mě to baví. Hrajeme v podstatě víkend co víkend, když chcem a vydáme desku, která lidi baví. Velice slušně mě to živí a dává mi to svobodu.

Křest proběhne v Bratislavě. Pro české fanoušky se křest nechystá?

Idea: Jo, bude něco v Praze, ale pozdějc, v říjnu v rámci Galapágy tour.

V tématech často navazujete na ty z předešlého alba. Byly ty myšlenky nedokončené, nebo jste tímto způsobem chtěli ještě více specifikovat svou odlišnost?

Idea: Přišlo mi to super v tom dál pokračovat, i v tom konceptu debilního obalu s parciálním lakem na coveru. Myslím, že je to u BB důležitá věc. I ty vizuály, klipy, se nesou v podobném duchu.

Myslíte, že už Roman Skamene slyšel vaše album? Nemá název tohoto tracku na svědomí Fatte?

Idea: Ne, to mě napadlo hned, jak jsem to slyšel. Simon Says Roman Skamene. 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná