RUKAHORE_SHOP_BANNER

Boy Wonder: Pořád hraju staré skladby a lidi to baví

Za pár dní by se měla objasnit Akta X od TyNikdy. Label nastoupí v plné síle a vzácné budou nejenom sloky dlouho odpočívajícího Boy Wondera. Ten už by se snad po letech mohl dopracovat k očekávanému sólu, které fans vyhlíží jako výplatu před Vánocemi. Nejen o chystaných projektech se něco více dozvíte v následujícím rozhovoru.

Vstupní otázka je ze soudku Rapové školy. Ve kterém roce vyšel album Dr. Dreho Detox?

To bylo 92, nebo 93? Počkej, Detox, popravdě to jsem už tolik nevnímal, to bylo myslím tak před třemi lety?

Detox právě nikdy nevyšel. Byla to dlouhé roky ohlašovaná deska, která nakonec nevyšla.

Aha, ty narážíš na můj album.

Správně. Jak je to tedy s tvým albem? Byl ohlašovaný už například za věci Světelný meč, teď se objevily čerstvější singly. Pořád je ale ticho po pěšině.

Chápu, že je to asi nejzákladnější otázka, ale už jsem to ohlašoval tolikrát, že je trapné k tomu něco říkat. Hodně dlouho jsem nic nedělal, nechtělo se mi. Teď v poslední době jsem se nakopl, pomohl mi k tomu DJ Fatte, který mi promluvil do duše. Začal jsem opravdu chystat nové věci, takže snad už to konečně dám.

Takže to mám brát tak, že tvoje deska vyjde ještě letos?

Sám jsem řekl, že jestli ho nevydám letos, tak už nikdy a můžu to j*bat. Víc k tomu ale říkat nebudu, protože chci, aby první informace šly přímo ode mě.

Blíží se vaše label deska, kterou jste nahrávali v RedBull Music Studios v Berlíně. Proč právě tam, nese to v sobě něco víc? Bude citelný rozdíl ve zvuku, bude něčím výjimečný?

Nevím, já zrovna nejsem takový audiofil, abych slyšel rozdíl ve zvuku nahrané acapelly, nemám až takové uši a tohle je mi celkem jedno. Proto jsme tam ale šli, že to bude znít dobře. Lidi, kteří tomu rozumí, to poznají, ale běžný fanoušek si myslím nebude tušit. Zvuk bude dělat Kenny, bude to kvalitní, ale nevím, jak citelný bude ten rozdíl. Z pozice rappera bych ale měl říkat: Jasné brácho, to úplně rozbije internet, brácho, to jsi ještě neslyšel. (smích)

Jsi schopný prozradit něco více k labelové desce?

Na skoro všech tracích jsme všichni. Někde chybím já, v jedné Rest, ale není to kompilace. Produkce jsou myslím všechny z labelu. To je ode mě zatím asi vše.

Co se TyNikdy týče, máte nové přírůstky. Doteď jsi byl jediný zástupce Slovenska (když bez urážky vynechám Resta), teď přibyl Matys a Krok Spet. Vnímám to správně, když řeknu, že Krok Spet si jede svoje pod záštitou labelu, ale Matys se stal plnohodnotným členem party?

Nevím, jak Krok Spet, protože je takový tajemný. Nejsme moc v kontaktu, takže netuším, na čem dělá, vím že skejtuje. (smích) Ale Matys jede naplno, jak říkáš.

Bereš teda pozitivně, že s Matysem přibyl do TyNikdy další slovenský interpret?

Neee, já chci být jediný Slovák v labelu. (smích) Určitě jsem rád, Matys je mega. Poznal jsem jeho starší věci, některé se mi nelíbily, z některých jsem se posr*l. Za chvíli na to se ocitl v našem labelu, a říkal jsem si, že je to mega.

Tím máme info ohledně chystaných projektů za sebou. Teď k jinému soudku. Preferuješ kluby nebo festivaly?

Těžko říct, obojí má svoje čaro. V klubu máš blíž k lidem. V zimě si open air nedáš, takže si to v létě vychutnáš. Ale asi preferuju kluby, v nich hraju častěji.

Jsi součástí českého labelu. Nakolik tě reflektuje české publikum? Vidíš například nedostatky vůči tomu slovenskému?

Určitě doma je to o něco lepší. V Česku je to taky v pohodě, mám pocit, že kolem Brna a Prahy je to nejsilnější.

Při tvé tvorbě si každý vzpomene na ikonický track Je to len tráva. Máš radši špeky nebo bong?

Bongo, ale ne plast. Skleněné bongo mám radši doma, venku jointy.

Myslíš, že hulení podporuje lenost, nebo záleží na typu osobnosti?

V obojím je trochu pravdy. Hulení napomáhá k tomu být pasivní, ale znám i lidi, co jsou zhulení jako nafrčení… Podle mě to umocňuje stránky osobnosti, když jsi lenivý a zhulíš se, tak zakapříš jako třeba já, nebo naopak.

Jednou jsem totiž zaregistroval pod jedním z tvých novějších tracků komentář v takovém znění, že Boy Wonder je typický lenoch, jenom hulí a nedělá hudbu. Jak bys na takový výrok reagoval? Myslíš, že to má vliv, nebo je to pouze tvůj osobní přístup?

Není to jenom tím a osobnost mám, jakou mám. Debata s Fattem mi trochu změnila pohled. Nikdy jsem nebral hudbu jako práci, že teď musím něco vydat atd., a reálně jsem nikdy nemyslel na byznys. Chtěl jsem prostě něco říct lidem. Teď to beru jinak. Když něco umíš a lidem se to líbí, tak nesmíš být lenivý, ale samozřejmě na to musíš mít chuť. Jednu dobu mě to štvalo, teď mě to zas nakoplo. Chce to trochu zodpovědnosti, ale musím na to mít chuť.

Takže ti Fatte napomohl ke směru, kde sis uvědomil, že publikum vyžaduje vyšší aktivitu, nebo záleží na tobě?

Já to chci. Dřív byl čas, kdy jsem něco chtěl dát ven, teď je to tu zase. Vyšly mezitím taky dva BoyBandy, není to tak, že bych nic nedělal. Přijde mi i divné, že dneska se vydává aspoň album ročně, ať můžeš jezdit shows. Nebaví mě to pak ani poslouchat. Já pořád hraju se starými skladbami a lidi to baví.

Otázka na konec. V tracku Čo o mně vieš? jsi řekl, že jedna z věcí, na které nedosáhneš, je být na obálce BBaRáKu. Jsi z toho moc smutný? Nebrečíš nad tím doma?

Neee, myslel jsem to tak, že už nevychází a že je to celkem škoda.

AG - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná