Bordel: Jsme totální zevláci, kterým když někdo nedá striktní deadline, tak máme trochu problém

Vidím před sebou cover nového tuzemského díla a z popelnice opravdu nevyčnívá bordel, jak se celý projekt pojmenoval. Staří vlci opět vyjou na měsíc s live bandem v zádech. Práce trvala déle, než by si jeden fanoušek přál, ale výsledek stojí za to. Žádné tuctové cédko, ale rovnou vinyl. A protože tahle parta kope za společnou věc jako skutečný tým, rozhovor pojala jako jeden člověk, který mi vyslal i odpovědi na mé zvídavé dotazy.

Staré tváře svázané novým názvem obohacené o živou kapelu. Přestalo vás bavit skládat beaty v PC a na MPC?

Takhle bychom to asi neřekli. V té době jsme nějak každý po společné desce „Slyšíš Dobře!?“ dělali svoje věci a v tu dobu nás oslovili kluci z Riddimshot, jestli s nimi nechceme něco zkusit. Začali jsme spolu zkoušet, což trvalo poměrně dlouho a nás to začalo hodně bavit. Nicméně i na nové desce samozřejmě jsou i nějaký věci dělaný na MPC a kompu, není to čistě živá záležitost.

Debut vychází na asfaltu. Proč jste se rozhodli pro dvanáct palců a neudělali rovnou regulérní desku, která by neměla jen osm stop?

Tady bych oponoval. Neexistuje žádný pravidlo o počtu skladeb na albu. My tu desku považujeme za naprosto plnohodnotné album, a to že vychází na vinylu, je otázka jen toho nosiče. Prostě jsme to chtěli udělat trochu jinak. Zároveň samozřejmě probíhá klasická distribuce. Můžeme se bavit o tom, jestli jsme nemohli udělat o pár věcí víc, ale prostě nám to takhle vykrystalizovalo a takhle jsme to chtěli poslat ven. A pokud jde o ten vinyl, je to pro nás srdcová záležitost. To médium má svoje nenapodobitelné kouzlo a myslím, že existuje stále dost lidí, kteří ho budou mít rádi ve sbírce. Je to jediná muzika, na kterou si můžeš skutečně sáhnout     

Hned v úvodní skladbě „Mohlo se zdát“ zmiňujete, že nebylo pár let co říct. Znamená to tedy, že teď již je? Přeci jen osm věcí příliš nepřesvědčuje, že byste toho měli hodně na srdci.

Tak ono se během té doby událo spousta věcí a každý z nás pracoval i na svém, ať už šlo o hudbu nebo o jiné věci. Spíš jde o to, že jako celek dohromady jsme prostě nějakou dobu nebyli úplně na tvůrčím vrcholu. Všichni v kapele to máme podobně. Když to nepřichází samo, nijak ty věci netlačíme a máme třeba nějakou dobu pauzu, kdy netvoříme. Většina věcí z desky pak vznikala spíš v závěrečné fázi najednou. Nebylo to tak, že by nám to hnilo ve studiu a nic jsme s tím nedělali. Vlastně úvodní skladba „Mohlo se zdát“ vznikla jako úplně poslední těsně před odesláním věcí na mix a master.

Ya1see: Proč jsi tu společnou pauzu nevyužil k tvorbě sóla? Jestli se nepletu, tak jako jediný ho ještě nemáš…

Protože jsem línej se sám k něčemu dokopat a radši jsem místo toho oklobával frndičky. (smích)

Acme: Tři roky zpět jsem psal o singlu na tvé nové temné EP. Vyšlo vůbec nakonec? Nějak mě ta zpráva pak minula…

Nastřádal jsem nějaký materiál, ale nějak se to ve mně otočilo a nedodělal jsem to. Neříkám, že se k tomu třeba někdy dál v budoucnu nevrátím, ale nebylo to v tu dobu prostě to ono. Poslední dobou mám zase nutkání něco vyslat. Cejtím, že jsem zase dál a je ten správný čas, ale jsem ve fázi příprav a tvorby beatů, takže na sliby to určitě není.

Sax: A co ty? Loni si vydal sérii skladeb ze šuplíku. Nemáš chuť opět oprášit sólovou tvorbu nebo otevřít znovu projekt MVP, když je Regie v poslední době tak aktivní?

Nechtěl bych mluvit o nějakých termínech, ale v hlavě mám teď plán udělat po 10 letech druhou sólovou desku. Mám pocit, že teď na to z mojí strany přišel ideální čas. Zároveň jsme se bavili i s Regiem, když to zmiňuješ, že určitě uděláme minimálně zase pár singlů MVP. Je ale možný, že z toho vyleze třeba i deska.

Mám také dotaz na samotné muzikanty tohoto projektu. Jak se vám pracuje s hip-hopovou kapelou? Nemalý počet hudebníků si stěžuje, že v rapu musí se svým nástrojem jen smyčkovat a nemůže naplno projevit svůj talent.

S klukama se nám spolupracuje úplně výborně. Je na nich vidět, že mají mnoholeté zkušenosti, ať už na pódiu, či ve zkušebně nebo ve studiu. Je tam společný zájem, společný cíl, žádné ego. Chceme se bavit, bavit lidi a samozřejmě chceme, aby výstup byl co nejkvalitnější. Myslím, že dnes již je dost mladých muzikantů, kteří pochopili podstatu groovu a že muzika není o projevování osobního talentu, ale o propojení celku. Baví mě, že máme celkem rozmanitý repertoár, hrajeme pomalé až popové věci, klasické rychlejší hiphopové beaty, reggae a teď i dokonce punk, takže si myslím, že každý muzikant si přijde na své…

Jak celý projekt vůbec vznikal? Vím, že se o něm mluvilo již o dva roky dříve. Tehdy už jste avizovali nějaký ten materiál, proč ta prodleva?

Poté, co jsme s Riddimshot začali zkoušet, jsme nějakou dobu jen tak jamovali ve zkušebně a třeba přehrávali naše starší věci. Až po delší době, jsme začali tvořit něco nového, z čehož vylezl první videosingle „Žaluzie“. Po jeho vydání jsme si asi představovali, že deska přijde dříve. Do toho nám ale vstoupily změny v kapele, kdy odešli z různých důvodů oba klávesáci. Sax také loni věnoval poměrně dost času albu Regieho „Hlas barev“, se kterým mu pomáhal a stěhoval studio, kde nahráváme za Prahu. To byly asi hlavní důvody, proč se to zdrželo, kromě toho že jsme totální zevláci a když nám někdo nedá striktní deadline, máme trochu problém.   

Výsledek je ale pestrý nejen hudebně, tak ve vaší flow. Jak dlouho jste například pracovali na jedné skladbě? Zdá se mi, že jste se s tím mazlili do posledního detailu.

To je také jeden z důvodu, proč ta deska trvala tak dlouho. V kapele je dost lidí a každý má na ty vznikající věci svůj názor a pohled. To se pak dohromady míchá a tím se ty věci vyvíjí déle. Zároveň práce s živými nástroji samozřejmě trvá mnohem déle než tvorba klasických beatů. Věci se třeba několikrát přehrávají, tak aby všechno znělo top. Pak je hodně práce s aranží, která je složitější, protože je spousta nahraných stop a musí se vybrat ty nejlepší pasáže. Zároveň jsme si chtěli dát co nejvíc záležet na celkovém zvuku desky, kde odvedli výbornou práci Ondra Žatkuliak a 3Bees studio. Jsme rádi, že se ti deska zdá pestrá, protože přesně to bylo naším cílem. Základem desky jsou klasické hiphopové postupy, ale snažili jsme se do toho dostat více hudebních vlivů a udělat jednotlivé skladby propracované opravdu do posledního detailu. Nedá se určit konkrétně časově kolik, která skladba zabrala času, ale u některých se dělala třeba jen basová linka nebo bicí linka tak dlouho jako děláš normálně klasický programovaný beat jako celek.

Kdybych tak dlouho dělal na jednom projektu, možná by se mi po čase ohrál a nechtěl bych ho už moc slyšet. Jak to máte vy? Nepřekrmili jste se toho při nahrávání?

Hele ani ne, ono to totiž nebylo tak, že bychom ty věci dokola celou dobu předělávali. Spíš to vznikalo tak nárazově v různých obdobích. Samozřejmě, že když se pak dělali finální aranže, mix a master, slyšeli jsme to všichni mnohokrát dokola, ale pořád je to pro nás zatím fresh materiál.

Velmi zajímavým hostem je reggea zpěvák z UK Deadly Hunta. K tomuto žánru jste inklinovali již v časech desky „Insident“. Proč jste ale nevybírali spíše na Jamajce?

Tahle spolupráce vlastně vznikla trochu náhodou. Tu reggae věc jsme už měli nahranou. V podstatě jsme na desku žádného hosta neplánovali. Kamarád tady ale pořádal jeden menší festival, kde vystupoval Deadly Hunta a protože věděl, jakou děláme muziku, a že děláme desku, ozval se, jestli s ním něco nechceme udělat, když bude v Praze. Tak jsme to celkem narychlo domluvili a při rychlé session ve studiu se všechno nahrálo. Jsme rádi, že to dopadlo a natočil se i klip. Ten feat desku skvěle oživil.

Osm skladeb, tři singly se dočkaly již videoklipů. Bude nějaký další vizuál?

Určitě chystáme ještě minimálně 1 videoklip, který je už v jednání a měl by se co nejdříve začít točit.

Bude Bordel kapelou ze zkušebny nebo hodláte odjet i nějakou tour?

Po křtu bychom rádi samozřejmě naplánovali nějakou tour, ale zatím není nic konkrétního. Určitě ale chceme hrát co nejvíce, jak to půjde. 

Pokud máš zájem o debutové dílo Bordelu a chtěl bys je vidět i na živo, release party proběhne 9. v pražském klubu Wombat Cafe. Více informací můžeš naleznout ZDE a já snad už jen dodám, že na této akci bude jejich deska k mání za exkluzivní cenu 250 Kč. 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná