Ben Cristovao: Jsem asi jeden z prvních lidí, kterým Ektor rapoval svoje texty

Kdybych ho měl představit a zároveň použít jeho slova, tak je to první černoch, co na prkně vyhrál Český pohár a co se nepose*e z toho, že zrovna ty ho nemáš rád. Má rád podpatky, ale nesmí na nich stát arogantní ladies. No a v neposlední řadě je to člověk, co má se skvěle, má má se skvěle. Kdo? Ben Cristovao, jo ten Ben Cristovao.

Ortodoxní hh fanoušci mi možná budou kvůli následujícímu rozhovoru strkat šišky do výfuku a propíchávat voodoo mikroprocesor, protože stále ještě nevydýchali jeho přítomnost v různých soutěžích a televizních pořadech anebo kvůli tomu, že stále vnitřně bojují s jeho mediální popularitou, ale já myslím, že je na čase nalít si čistého vína a přiznat si, že v tom klukovi něco je. Navíc se docela slušně orientuje na hiphopové scéně, se kterou taky začíná i spolupracovat a určitě jste ani netušili, že byl jedním z prvních, komu třeba Ektor rapoval svoje texty.

Mikro: Tak jak? I když to ví celá republika, tak se stejně musím na začátek zeptat. Máš se pořád skvěle?

Čus chlape! Tak samozřejmě, že se pořád skvěle nemám, ale určitě chci, aby si to myslel kdokoli, kdo proti mně v životě stojí. Song “Prdel“ jsem dělal jednak za sebe a jednak pro lidi jako motivaci, aby si uvědomili, co dokázali a nenechali si kecat do života od lidí, co jim to nepřejou.

Navzdory svému mladému věku si toho stihnul už docela dost. Jezdíš na prkně, shrábl si za to i ceny, to samé se týká i tancování, účastnil ses pěveckých soutěží, objevil ses i v televizních seriálech, zpíváš, rapuješ… To je docela slušný výčet, musíš asi dobře zvládat si všechno dobře rozplánovat, ne?

Spíš vždycky dělám, co mě zajímá a když mě to chytne, snažím se v tom být nejlepší a to mě vždycky někam zavede. Co se týče plánovaní, je to složitější, mám naráz rozpracovaných tolik projektu, že nemůžu pořádně spát a spíš teď řeším, kdy si udělat volno, pač už mi hrabe..

Na co z těhle všech věcí si nejvíc hrdej a na co by si nejradši zapomněl?

Nejvíc jsem hrdej na to, že dělám pořád to, co mě baví a že mě to skvěle živí. Stala se spousta věcí, na které nejsem pyšnej, ale nikdy bych nic nevrátil zpět ani nezapomněl, pač všechno špatný mě motivovalo.

V posledním tracku “Bomby“ vzpomínáš Ektora, objeví se v něm i Moja Reč. Jak moc se orientuješ v československém rapu? Sleduješ pečlivě i zámoří…Jak jsme na tom podle tebe v porovnání s Amerikou? Máš nějaké zdejší oblíbence? Chystáš nějaké spolupráce?

Ok, to je trochu větší otázka. V rapu se orientuju možná víc, než by kdo řekl.  Rap /HipHop je podle mě novodobá poezie a hlavní nosič kultury dané doby, takže aby byl člověk v reálném obraze a nesosal ptákoviny jen z televize, musí sledovat co se děje na odvrácené straně mince a to dělám už přes 10 let (asi od 15)…

Z USA jsem co se R/HH týče vyrůstal na Wu-tang, Gang Starr, Mobb Deep, 2Pac, Ice Cube, Eazy E, Notorious B.I.G., DMX, Dre, Snoop, X, Common, Talib Kweli, Kanye W, Jay Z, LL Cool J, Big Willie, MC Hammer atdatd.. (štve mě každý koho sem zapomněl) A čerpal z nich pohled na život, anglinu, fashion, danceskillz, všechno co se dalo…

 Co se týče české a slovenské scény, tak jsem vyrůstal na Indy&Wich, PSH, PIO, Prago Union, Rest a pak Kontrafakt, VEC, H16, Moja Reč, takže pokud jde o naší CZ/SK scénu, trochu přehled jsem měl, ale pořádně jsem se zaposlouchal až posledních 4-5 let.

Co se dnešní české scény týče, nechci jmenovat všechny favourites, pač za každýho, co bych zmínil, bych na 3 zapomněl, ale myslím, ze z Čechů můžu bez obav říct 4 jména, která se už teď přidaj k legendám, které jsem už zmínil. Jsou to Ektor, Hugo, Smack a James Cole. Každej úplně specifickej styl a tím pádem obrovnej přínos pro CZ tvorbu.

Ektora jsem v songu “BOMBY“ zmínil jednak právě proto, že si myslím, že už teď je to lyrická legenda hodná reference a jednak proto, že je to rovnej a férovej člověk, kterého znám ještě dřív než vůbec začal rapovat. Dokonce si troufám říct, že jsem asi jeden z prvních lidi, kterým Ektor rapoval svoje texty, tenkrát to bylo v trojkovým Golfu našeho společnýho kámoše.

Talentu je spousta a spolupracovat budu rád s kýmkoli, kdo mě osloví s něčím, co bude bavit i mě a sedne obou stranám. Z těch nejprůbojnějších bych asi teď zmínil MAAT, kterým jsem dal 2 featy na desku 37 EP a kteří mají podle mě obrovsky potenciál.

Jak na tebe naopak reaguje naše či slovenská scéna? Myslím, že to nebude špatný, třeba Supa se tě naposledy zastal na netu, vůbec na Slovensku se musí tvoje tvorba dost líbit, ne?

To je pro mě opravdový důvod, proč tohle všechno vůbec dělám. Jedna věc je mít z čeho žít, ale ta hlavní je, když se díky vaší práci ve společnosti postaví nějaké opravdové hodnoty. Už to, že tak respektovaní rappers jako Moja Reč přišli podpořit moje video, je pro mě čest, ale to, že se mě na vlastních stránkách zastane Supa, to je legendary. Jinak “Bomby“ se hrají na Slovensku na Europe2 v áčkové rotaci, takže to vypadá, že si tam s mými producenty The Glowsticks uděláme brzy  výlet. Co se CZ týče, je to trochu těžší, pač rádia jsou tu ne-úplně otevřená stylu hudby, co děláme, ale na netu trefujeme docela velkou část trhu, takže půjdeme svým stylem dál a uvidíme.

Obyčejní posluchači se myslím už taky začínají pomalu přenášet přes tu nenávist skrz Superstar a podobně…Myslím, že tyhle věci jsou už pomalu zapomenutý, i když samozřejmě pro ortodoxní budeš asi vždycky „komerčák“, „teplouš“ a podobně. Hate ale k tý práci, kterou děláš, prostě patří.

Díky TV mám spoustu haters, ale spousta z nich jde přesvědčit, že nestojím za hovno a to mě baví, motivuje a žene mě to dopředu, pač s každým songem rostu…

Každopádně máš pravdu, že pro některý lidi budu komerčák a teplouš už vždycky, ale s tím jsem počítal a je mi to fuk, pač pro ty lidi to logicky nedělám. Vlastně na to je podle mě nejlepší odpověď můj part na remix songu “Jedna Krev“ od MAAT

Apropo Superstar, tenkrát ti hodně vyčítali, že rychle mluvíš, ty si ale jel už tenkrát double time a teď to jen zužitkováváš, ne?

Jj, mluvím někdy jak idiot, ale je pravda, že teď, když trénuju rap techniku a píšu nové songy, hodně mi ta rychlá černá huba pomáhá...

V tracku “Bomby“ máš pár vtipných hlášek typu „Líbí se mi podpadky, ale ke mně domů vem si žabky“, „miluju ladies co choděj s velkou Prada kabelkou, tleskám, kabelka hezká, ale když nevíš co k ní, tak vypadáš , hmm, jak z Tesca“. Jak by si chtěl, aby tě lidi vnímali anebo si tě pamatovali? Něco ve stylu jako, jo, koukej to je Ben Cristovao, ten….Doplň zbytek věty.

I když jsou na první pohled některý moje texty povrchní, moje hlavni message je, aby lidi byli víc sebevědomí, měli vlastní styl a nestyděli se říct, co umí, co se jim líbí a co je baví viz. songy “TĚLO“, “PRDEL“ a “BOMBY“.

Přijde mi, že ač si to spousta lidí pořád nepřipouští, komunismus v téhle zemi vyhubil /zlomil ducha spoustě lidem… Spousta z nás je bez motivace, bez víry v něco většího a hodnotnějšího, bez víry v sebe. Krátkodobě (v rámci jednoho života) máme pocit, že to zvládáme, ale dlouhodobě se stačí podívat na statistiky > JSME NEJATHEISTIČTĚJŠÍ NÁROD NA SVĚTĚ (prověřte na netu) a jsme v TOP 30 zemích, kde se spáchá nejvíc sebevražd. Jsme vesměs negativní, nepřející, hodně sobečtí a jen těžko mezi sebou (oproti jiným zemím) komunikujeme.

Každej to může uchopit, jak chce, já věřím, že pokud chce člověk mít spokojenej a hezkej život a hledat vyšší cíle, musí začít se sebou a pracovat na tom, aby byl se sebou spokojenej a tak chci, aby mě lidi vnímali… Ben Cristovao, ten, co dělá hudbu, co lidi baví a nějak inspiruje, nebojí se říct, že je v něčem úspěšnej a (časem až se rozepíšu) že umí svoji tvorbou a životním postojem předat i něco víc.

Bude nějaká nové deska? Budou TheGlowsticks dvorní producenti?

The Glowsticks jsou jako moji bratři, děláme hudbu hlavně spolu a radím se s nimi o všem i o kolabech, co budu tenhle rok dělat. Určitě to budou i tento rok mí dvorní producenti, ale na nové album chystám i pár hostujících produkcí, ať naberu i novej vítr.

Pokud by byla deska ve stylu posledního singlu, myslím, že by si mohl vyplnit díru na trhu a myslím, že tu není nikdo jiný, kdo by jel něco podobného, co ty. Všichni se asi nemusí ztotožnit se tvým stylem, ale nikdo nemůže zpochybnit, že z toho leze energie a party účel to do puntíku splňuje. A o to tady asi jde, ne? Hlubokomyslné filozofické věci necháváš někomu jinému, ne?

Jak už jsem říkal, baví mě to a je super, že mě to i živí a že jednou za čas vyplníme díru na trhu songem jako “PRDEL“ nebo “BOMBY“, ale určitě můj dlouhodobej plán je dostat se lyricky hlouběji a dávat do songu tolik hodnot, jak jen daleko se dostanu v hlavě jako myslící člověk.

Takže takhle, hlubokomyslné věci zatím nechávám někomu jinému, ale věřím, že když na sobě budu pracovat, jednou budu schopnej songama lidem opravdu pomoci a myslím, ze třebas song “MOST“ už je na dobré cestě. Peace

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

oneanother
  • oneanother
  • 11.54 dne 19.07.2015

tohle jsem si pustil pro pobavení :) Ben cristovao a hip hop :) :) další blbeček, jako Rytmus, 2pac, Biggie, Big L, Eazy E se musí otáčet v hrobě ...

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná