RUKAHORE_SHOP_BANNER

Atmo Music: Vytýkat, že děláme Emo, když jsme Emo kapela, je jako nadávat metalákům, že hrajou metal

Kapela ATMO Music, která nedávno vydala svou první desku „Andělé x démoni“ patří na české scéně mezi ojedinělé projekty spojující rappera, hudebníka a zpěváka v jeden celek. Kapela se nikdy neoznačovala za čistě hiphopové seskupení a možná proto oslovuje také mainstreamové posluchače, což nelze přehlédnout po zbystření oka na hitparádových žebříčcích. Tento pátek kluci křtili zmiňovanou desku v centru Prahy. Mezi hosty se objevil i Lipo z dávných Básníků před mikrofonem, který momentálně také přivedl na svět nové album plné experimentů „O duši“, což je zase ale námět na jiný příběh, na který se možná časem dostane. Tento interpret má v dnešním článku místo nejen proto, že stejně jako my obdivuje výhled z Lávky otevřeným oknem na hrad, Karlův most a labutě, ale také proto, že má, jak sami kolegové z ATMO Music přiznali, velký podíl na jejich vzniku. Nebýt jeho, třeba by spolu ani nikdy nezačali působit. Mimo jiné se na akci objevil Johny Machette, který pár věcí uměl nazpaměť a s hlavními aktéry si je také zanotoval. Nevěříte? Věřte.

Rozhovor vznikl několik málo hodin po křtu a několik málo minut před tím, než nás přepadla pořádná noční/ranní únava, které se ani zmiňovaný rapper Jonáš Lipo Červinka nedočkal, neboť nám po pár vstupech do interview řekl ahoj a odjel taxíkem neznámo kam. Tak ho nechme tam a vraťme se k hlavním aktérům, kvůli kterým tady vlastně dneska jsme.

Dá se Jakub Děkan označovat za regulérního člena ATMO Music nebo je něco jako Cappadonna pro Wu-Tang Clan?

ODD: Začali jsme společně. Ten materiál na desce je starší, nevěděli jsme, jak to všechno bude. Bereme ho jako našeho zpěváka. Táhneme to spolu.

Ale na obalu není ne?

Děkys: Já si myslim, že na obalu nejsem, protože přece jenom zpívám na šesti věcech z patnácti, což není většina. Kluci si to takhle rozjeli a na věcech, který jsou pro ně zásadní, jsou ve dvou. Samozřejmě když nebudeme počítat hit „Andělé“, kterej se chytnul.  Myslím, že oni dva jsou právem na obalu. Deska vznikla v období, kdy jsem zpíval ještě někde jinde a podle mě by to nedělalo úplně dobrotu, kdybych byl oficiální člen. Teď, v době vzniku tohoto rozhovoru cejtím, že bych chtěl být, když nepočítám sólový věci, jenom zpěvákem ATMO Music.

Takže chystáš sólovku.

Děkys: Jojo, ale to bude pořád s těma podobnýma lidma. Produkovat to bude ODD, na kytaru se podílí Fíďa, kterej s náma víceméně taky jezdí koncerty. S Beefem ty šňůry stejně budem jezdit. Jde teda sice o moje sólo, ale vlastně se jakoby nic extra nezmění. Třeba ten koncert ATMO Music, kterej jste viděli dneska, ten byl nejlepší. To uskupení a ten set mě takhle baví nejvíc.

Byl tu někdo, kdo tě k tvorbě musel nakopnout Beefe, jinak bys do toho vůbec nešel?

Asi jo. Myslím, že hlavně ODD.

Zajistil vám váš, dá se říct raketový start, účast na letošních letních festivalech?

Beef: Takový ty hlavní už jsme letos nestihli. Deska totiž vycházela v době, kdy se koncerty na tyhle fesťáky už hodně bookovali. O kousek nám to uteklo.

Děkys: Hlavně se v té době o nás handrkovalo hodně společností, chtěl nás najednou z ničeho nic bookovat každej druhej. Nechtěli jsme vzít hloupě hned první nabídku. Tím se to prodlužovalo a prodlužovalo. Dlouho jsme si to dělali sami a teď jsme nejspokojenější. Šlo o jednu z posledních možností, kterou jsme vzali. Nestihli jsme třeba Votvírák, Hip Hop Kemp, ale stojí nám to za to. Máme nad sebou profi lidi, který maj zájem na tom, aby nám koncerty šlapaly.

No Hip Hop Kemp se ještě tvoří…

Děkys: Přišla nám nějaká nabídka od Affra, ale my si nejsme úplně jistý, jestli se tam naše tvorba hodí, spíš ten Votvírák no. ATMO Music mi nepřijde jako hangárová kapela na Hip Hop Kemp.

Ohledně hudby, jak je to se samply? Kolik jich je na vaší nové desce?

ODD: Jsou tam samply i spousta dohrávaných věcí. Řekl bych, že asi tak půl na půl. Já teď spíš trošku odcházím od toho klasickýho hiphopovýho samplu. Snažím se dělat muziku. Nechci zůstat jen u hip hopu. Zjistil jsem, že mě to už úplně tak nebaví. Chci dělat něco víc, což je možná na desce i někde slyšet, hudebnější kytary, piana a tak.

Jak se vám podařilo získat Ivu Frühlingovou na spolupráci?

ODD: Měli jsme takovou francouzskou věc, já jsem tam hned slyšel francouzskej zpěv. Jako první mě napadla Iva, „Román pro ženy“, do dvou tejdnů spolupráce vyšla. Je skvělá. Nahrávání trvalo třeba jenom 14 minut ve studiu.

V songu „Máma“ si zazpívala tvoje mamka Beefe. Věnuje se zpěvu nějak víc? Koncertuje?

 Už ne, dřív koncertovala, zpívala hodně i s mým tátou, do mých pěti, šesti let.

Proč je verze songu „Svědomí“ na desce bez Děkysova refrénu? Přijde mi verze s ním působivější.

Beef: Ona první verze je právě ta bez Děkyse. Děkan se objevil jen v pozvánce na koncert, protože jsme to chtěli oživit a lidi to mega chytlo. „Svědomí“ je vlastně úplně první věc, co jsme udělali.

ODD: Pro nás je pořád hlavní ta verze, která je na desce.

Děkys: Hodně výhod je v tom, že skoro všechny věci na desce se dají naživo hrát jinak, vylepšit třeba nástrojema nebo refrénem. Všechno je hodně muzikantský.

Jak moc velké zásluhy má váš kamarád Lipo, který je zároveň hostem tohoto křtu, na vzniku desky Andělé x démoni?

ODD: já jsem s Lipem dělal první desku, kde jsem se víc dostal do tvorby beatů a muziky. V tu dobu jsme i s Beefem zkoušeli první věci. Lipovi jsem Beefa ukázal, objevil se u něj na featu. Řekl bych, že má Lipo vůbec velký zásluhy na tom, že jsme kapela.

Beef: Lipo nám pomohl, naučili jsme se díky němu věci neuspěchávat.

Zajímáte se o nějakou kritiku? Reagujete na ni? Čtete ji?

ODD: Čteme. My jsme vlastně dostali pořádně jen jednu kritiku v Mladý frontě. Byla to jedna z prvních kritik, takže nás to docela překvapilo.

"ATMO Music se nikdy neprohlašovalo za úplně hip hopovou kapelu."

Co YouTube komentáře?

Beef: Neřešit. Mně přijdou nejvtipnější ty komentáře, ve kterých člověk něco úplně brutálně vytkne, a pak se to snaží zachránit, tak napíše: „Vlastně je to úplně strašný, ale v podstatě, tohle a tohle docela ujde.“

Děkys: To jsem skoro omezil už. Někdy to hrozně potěší, ale někdy se stydíš za to, že jsou ty lidi spoluobčané tohoto národa. Je tam spousta hloupých lidí. Nemyslím názorama na veškerou hudbu, ale gramatikou, jak píšou, jak se vyjadřujou, hádaj se. Třeba tam vznikne debata úplně o něčem jiným, oni už pak vůbec neřeší ani tu hudbu. A když tu ODD zmínil tu Mladou frontu, beru veškerou kritiku, kterou pan Vedral napsal, jenom bych mu vzkázal, že pokud bych já psal někdy takovou recenzi, tak bych si o interpretovi přece jenom ještě o něco víc zjistil. Například téma desky, proč to ten člověk takhle dělá, aby pak nevznikaly takovýhle ukvapený závěry, jako v jeho případě.

ODD: Vedral nám vytknul, že děláme Emo, když jsme Emo kapela. To je jako by vytknul metalákům, že hrajou metal.

Beef: Přesně jak říkal Kuba, kdyby si o nás něco zjistil, tak ví. My děláme nějakej směr, kterej on tam popsal, a pak ho celej úplně shodil. Přijde mi to jako velkej nesmysl.

Děkys: ATMO Music se nikdy neprohlašovalo za úplně hip hopovou kapelu.

Následovala otázka týkající se nějakého úspěchu v rapu. Zajímalo nás, jestli jsou naše předpoklady správné a například u Jakuba Děkana spouštěcí manévr přišel s hostovačkou na „Pavučině lží“ v rámci Garandova alba.

Děkys chvíli přemýšlel, a pak přiznal, že to bylo určitě právě díky tomuto tracku. ODD jeho slova doplnil: „On to měl Kuba už před tím rozjetý. Měl kapelu.“

Beef neváhal a za úspěšný začátek bez pochyb označil song „Řekni mi“, který prý vydali z ničeho nic a na YouTube se překvapivě chytl, za což byli všichni hodně šťastní.
Děkys dodal, že právě takhle věc ho odrovnala. „Jsem díky tomu zjistil, že tohle je přesně ta dvojka, kterou hledám. Takovu hudbu tady nikdo nedělá.“

ODD za svůj start označil desku s Lipem, a pak s Pauliem Garandem album „V hlavní roli“. Dodal však, že už ho to tak moc nenaplňuje.

Takže odmítáš, když ti někdo napíše mail ohledně produkce?

Neodmítám, naopak, mladý talenty, který ve mně vidí vzor vůbec neodmítám. Neumí třeba moc rapovat, ale pro mě to hodně znamená.

Co vás za poslední rok na scéně zaujalo? Myslím například desku.

ODD: My, Lipo a potom Paulie. (smích)

Děkys: Jestli myslíš v rapu, tak pro mě rozhodně Paulie.

A co má podle tebe Garand navíc, co ostatní nemají?

Dělá si všechno sám. Dává do toho úplný maximum. Občas je díky tomu, jak toho dělá hodně třeba nepříjemnej, arogantní, ale že to má všechno vydřený, se mu nedá upřít.

Jak se díváte na to, jako odchovanci na Lipovi a Garandovi, že Pavel jde někam, Lipo někam... Co je vám sympatičtější a bližší?

Beef: To každej asi cejtí. Oba jsou jiný, to se nedá posoudit. Každý je v podstatě nejlepší v tom, co dělá.

ODD: Naklání se to asi k jedný straně no. Z obou stran jsme si něco vzali. Jsme ze stejnýho jádra. Oba nám pomáhali, Paulie na začátku, točil nám první klip.

"Když přijdou lidi, co je to fakt zajímá, tak je to milionkrát lepší."

Který rapper v Česku vás ještě baví?

Beef: Co se týká textů, asi James Cole. Každej je dobrej v něčem jiným.

Děkys: já jsem hotovej z Mooza. Teďka jak vyšel s tim „Street race“, žeru mu to čím dál tím víc. Můžu jet dvě věci pořád dokola. Flower jak debil. Skills.

Dále nás zajímalo, jestli kluci na křtu nečekali třeba větší návštěvnost.

Pro Beefa by účast dostatečná a pochvaloval si dobrou atmosféru. Kuba Děkan sdílel podobný názor: „Někdy sto lidí udělá lepší atmosféru, než plnej klub. Když přijdou lidi, co je to fakt zajímá, tak je to milionkrát lepší.“

Při otázce, kolik už kluci odehráli koncertů a jestli na ně chodí spíš holky nebo kluci, měl zajímavý názor ODD: „Podle mě si holky vodí svý kluky.“  Děkys poměr holek a kluků otipoval na 65 ku 35, načež se po chvilce mlčení zeptal: „Dává to 100%?“
Beef dodal, že už odehráli tak padesát vystoupení.

A co nervozita? Všimli jsme si, že byl Beef před křtem docela nervózní.

Beef: Byl jsem před koncertem nervózní, protože jsme řešili Šampaňský na křest. (smích)

ODD: Právě dneska jsem taky vybouchnul před koncertem, málem jsme ani nehráli, takový klasický kapelní řešičky. Je nás dost v tom bandu, nejde jen o rappera a Dje. Třeba když se sejdem jednou za čas, dvě hodiny před křtem, je to horší. Ale jinak bývám před vystoupením celkem v pohodě. 

Jedete nějaký tréninky před důležitější show?

ODD: Máme to najetý, ale když hrajem akusticky, řeknem si sice nějakou formu, ale stejně potom děláme to, co přijde. Celkově to cejtíme spolu. Baví mě jak Beef rapuje, baví mě to vychytávat. Já do toho dám víc, Beef přidá, a to je skvělý prostě.

Beef: Kluci umí výborně improvizovat na nástroje, což je výhoda.

Děkys: Může se stát, že budeme hrát v Boleslavi, Praze a Chomutově v jeden den, budeme mít připravenej playlist, ale v každém městě zahrajeme úplně jinak. Děje se to u nás vždycky. Každej koncert je jinej a tím nás to víc baví.

Jednou kluci dávali na koncertě hit "Andělé" i čtyřikrát.

Ani pravidelně nekončíte nějakou peckou?

Děkys: Vůbec. Záleží na lidech. Někdy někam přijedeš a cejtíš z těch lidí, že chtěj prostě jenom ten jeden song. Věc druhá je, že tobě znechutí ten zbytek, který chceš taky dát.

ODD: Řvou po každý pecce tu jednu písničku…

Děkys: Tak jim to tam třikrát nasolíš, tebe to sice tolik nebaví, ale oni jsou úplně k neudržení. Ty potřetí skončíš a oni: „Pojďte dát ještě akusticky „Anděla“. Jednou jsme ho dávali i čtyřikrát.

Tak to snad i útočí na světový rekord. (Pozn. red.)

Pamatujete si na nejvější a nejmenší návštěvu, před kterou jste hráli?

Beef: Nejmenší návštěva byla asi šest lidí – promotér, táta, syn, babička, kuchař, číšník. Bylo to někde u Varnsdorfu.

Děkys: Si nás objednal třináctiletej týpek. Říkali jsme si, co to jako je. Ona to byla hospůdka s mini klubíkem, kterej udělal podle mě tatínek pro svýho syna. Šli jsme vedle na jídlo a ona ta hospoda měla dvě hvězdy od Pohlreicha, takže podle mě to mít spojený s klubem, je nesmysl.

Beef: Jinak největší návštěvu jsme měli asi v Dobrušce, 1000 lidí a v Golfu v Liberci. Golf byl krutej v tom, že jsme vlastně vydali hit „Andělé“ a tři měsíce na to jsme tam hráli. Akci jsme udělali 14 dní po vydání klipu.

Děkys: Každej kdo se dozvěděl, že tam pořádáme koncert si myslel, že lidi budou zpívat jenom „Anděla“, ale lidi s náma jeli celej koncert. A to jsme neměli ještě desku venku.

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná