Votvírák 2012 - 1.den: Vec, Pio, Prago, Gey a Majk Spirit

Nevím, jakým způsobem se povedlo pořadatelům uplatit Sv. Petra, nicméně po14i dnech, kdy pršelo, se na obloze zase předvedla žlutá žhnoucí koule a všichni, kdo dorazili na Votvírák 2012 se mohli užívat pěkného počasí. A že návštěvníků nebylo málo. V minulém roce jich bylo sice ještě o něco více, přesto se před vystoupení hlavního headlinera sešlo minimálně pět tisíc lidí. Všechny jsem je ale samozřejmě nemohl spočítat, protože se pořád pohybovali.

Začátek pátečního programu patřil mladým neokoukaným tvářím. Plzeňské sklepy representovali Synchro a Krouzmen, který na závěr předvedl, proč je považován za nadějného freestylera. I samozvaný postrach kabinek Phoenix (nejsi žádný nováček, kámo, už vím) se snažil pumpovat energii do publika, to se ale pořádně probralo až s příchodem HZM. Těm se totiž podařilo za relativně krátkou dobu vybudovat slušnou fanouškovskou základnu, která je přišla podpořit i na Votvírák. Kluci jim za to předvedli „svůj swag“, zatancovali na afro cirkus a představili i skladby z nového mixtapu.

Po krátké vsuvce b-boys a b-girls vystoupil na totálně vyleštěné pódium LA 4 kluk. Nutno podotknout, že vybudovat pozici sólo umělce potom, co jezdíte staletí po boku legendary dvojice, není zrovna jednoduché, nicméně Lavor jde správným směrem a fans to už cítí. Akorát bych se od minulosti úplně odpoutal a v závěru bych nikoho neterorizoval notorickýma skladbama typu “Praha“. Má už i svoje hity vhodné na zakončení show.

Pak začalo to, co nemá v českých luzích a hájích obdoby. Na pódium nastoupili hudebníci z Prago Union Livě Band a v podstatě z něj slezli až skoro po šesti hodinách. Radimo, Mraky Mrak, El Boogie Man a Watcha si odskočili vždy jen na pár minut, jinak byli přítomni u všech zásadních vystoupení pátečního dne. A to, že ty vystoupení byli zásadní, byla hlavně jejich zásluha. Na to, že se z většinou potkali jen jednou na zkoušce, tak to na jejich výkonu rozhodně poznat nebylo a doslova mě šokovalo, s jakou lehkostí to vyšvihli, něco jako ve stylu, „no a co, tak jsme natrénovali 50 skladeb, na tom nic není“. Bez chyb, bez křečí a navíc díky nim si show parádně užívali i hlavní hvězdy večera. Možná si to všichni hned neuvědomili, já myslím, že tou největší hvězdou pátka byli ale oni. Respekt pro PU Livě Band a mistra zvuku Etiena.

MC Gey byl ten první, kdo načal tuhle ukrutnou sérku. Už jsem ho jednou v doprovodu těhle hudebníků viděl a tenkrát jsem si nejvíc užil skladbu “Podvodník“, tentokrát mě ale zabila pecka “Ohýnek“ s tak mocnou basou, že by se dalo do ní sednout. Heej.

Z vystoupení Pio jsem měl trochu obavy, přece jenom je to už nějakej ten rok od poslední desky, navíc teď ani nekoncertovali, ale myslím, že ty živé nástroje bylo jak chrstnutí živé vody do ksichtu. Bylo zřetelné, jak je tahle kombinace baví a doufejme, že to bude fungovat jako nakopnutí do další práce. Vrcholem bylo určitě zahrání songu “Království“, při kterém se setmělo a ta atmosféra neměla prostě chybu. To načasování bylo neuvěřitelný.

Při “Turistovi“ naběhl na stage Vecko, který tam i na následujících 8-9 skladeb zůstal. Jeho vystoupení bylo ze všech nejkratší, přesto se dostalo od těch nejstarších “To Sme my“ až po to úplně nejnovější “Branči Kováč“. Když jsem se ho ptal, kdy bude nová deska a jak se bude jmenovat, tak mi odpověděl, že mi to radši neřekne, že bych to hned vykecal. Měl pravdu.

Soukolí se poté na chvíli šprajclo, když se minimálně dvacet minut čekalo na Dephskiho, pak se ale všem „omluvil“ tradičně nadstandardním koncertem Prago Pyčo.

Nevěděl jsem, co očekávat od hlavního headlinera, jak se on pobere s živou muzikou a hlavně jak to budou vnímat posluchači, o kterých je všeobecně známo, že chtějí radši slyšet to, na co jsou zvyklí z CD. I sám Spirit byl před začátkem v rozpacích a nevěděl, jak to bude všechno znít. Výsledek byl ale fenomenální. Majk Spirit navzdory svému pozitivismu a míru zabil. Nový Človek na živo s Livě Bandem, to byl opravdový zvuk šampiónů, Freddie Mercury by mi dal zajisté za pravdu. Když třeba najelo Radimovo sólo na ságo během tracků “Hladám pravdu“ či “Ženy Třeba Lúbiť“ najela mi taková husina, že by mi ji leckterá husa mohla závidět. Tohle bylo ono. Nejlepší nakonec.

Sobotní den projedeme zítra. 

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná