REPORT: Nouvelle Prague 2013

Před několika týdny mě víc než je potěšilo zjištění, že do Prahy opět zavítají Dilated Peoples. Krátce poté jsem se dozvěděl i o dalších vystpujících a konferenci prvního ročníku showcase festivalu Nouvelle Prague 2013. V té chvíli bylo rozhodnuto, nemohl jsem si tuhle akci nechat ujít. A tak se i stalo a já strávil téměř celé první dva listopadové dny v areálu pivovaru Staropramen.

Festival odstartoval slavnostním začátkem a proslovem Štěpána Suchochleba v Paspově sálu. Zde se pak rozjela pětice konferenčních panelů. V pátek proběhli dva, kdy se na prvním probíraly spíše stinné stránky a problémy pořádání hudebních akcí v ČR ze strany pořadatelů akcí (Mighty Sounds, D Smack U) a provozovatelů klubů (Fléda, Divadlo Pod Lampou). Následoval už z větší části anglicky mluvený panel s hosty z britských, amerických, norských i českých agentur. Bohužel se však nedostavila zástupkyně českého kulturního centra Pro Culture. Řeč byla tentokrát třeba o čerpání dotací, prosazování lokálních umělců v zahraníčí a obecně o podpoře živé hudby. 

V sobotu pak následovali zbylé tři panely. První obsáhl okruh bookování umělců a diskutovali zde zástupci festivalů Pohoda, Glastonbury, Open Air St. Gallen, Eirockeennes, agentury 13 Artist a Yourope Association. Jedním z nejzajímavějších panelů festivalu byl ten den druhý o udržitelnosti akcí. Mluvilo se o úklidu po festivalech, využití případně použitelného odpadu,  jeho třídění během konání akce nebo snižování znečištění prostředí. Opět byli zastoupeny i mezinárodní festivaly – Rock For People, Sziget, Melt! a Glastonbury a rovněž i poradenská skupina A Greener Festival. Konferenční část festivalu pak uzavřela diskuze o sociálních médiích, a to těch digitálních a tištěných.

Po obědě se sešlo ze schodů až do úrovně pod zemí, kde se v klubu Phenomen představily návštěvníkům konferencí všechny kapely, kromě headlinerů. Později pak tyto vystupující čekalo druhá show během několika hodin na nádvopří pivovaru, obstáli to však s přehledem. V pátek mě osobně bavili všichni na line-upu, ať už to byl looping Jeremyho Loopa a rap Mothea z Jihoafrické republiky, folkové melodie kanadských Little Suns, uhraničivá indie-popová děva Dorine Levy z Izraele či headlinerka, písničkářka Lucy Rose. Asi nejvíc mě ten den pobavila další kapela ze země javorového listu – City of Glass. Indie-rockové duo kámošů z Vencuveru, obohaceného o bubeníka, mě dostalo melodičností svých písní a hrou na kytaru. Tito pánové si v podstatě zahráli hned tři vystoupení. Po festivalu totiž vystoupili a poskytli rozhovor v pořadu Tečka páteční noci pro telvizi ČT art (pozn.: v linku níž se kapela objeví v čase 84:55).

SLEDUJ: Tečka páteční nocí 1.11.2013

V sobotu jsem byl poněkud zničen, jelikož někteří nás po skončení programu festivalu pokračovali v pražských barech. Přesto jsem ale stihl opět všechny vystupující. Tentokrát mě však moc nenadchli Technical Kidman ani alternative-rockový mladíci Local Foreigners. Hudba pro někoho možná skvělá, ale můj šálek kávy to nebyl. Neon Windbreakers byli dobří, jejich noisey rock má něco do sebe. Následnvali vynikající Money For Rope. Tahle originální banda má skvělou hudbu a dobré texty. O energické show ani nemluvím, ta mě probrala a postavila na nohy. Večer jsem po jejich setu zažil už po několikáte koncert Dilated Peoples. Legendární trio z Kalifornie vždy skvěle pobaví. Na jejich setu se strhla vlna bouřlivých ovací snad po každém songu. Došlo dokonce i na lehčí pogo v prostředku prvních řad.  V průběhu vystoupení předvedl DJ Babu svůj talent na gramcích, aby následně Rakaa i Evidence zajel něco ze svých sólovek. Když pak přišel singl „You“ s produkcí od DJ Premiera, znělo to skvěle a já už se neubránil skokům do výšky. Chvíli na to uzavřeli celý festival nejúspěšnějšímy singly „This Way“ a „Worse Come to Worse“. Skvělá tečka za vydařeným prvním ročníkem tohoto festivalu.

I když bydlím v Praze, vzal jsem si v práci kvůli Nouvelle Prague 2013 volno na páteční den a rozhodně toho nelituji. Nechtěl jsem propásnout ani jednu konferenci. Důvody pro to byly hned dva: zajímavost panelů a jejich řečníci z různých sfér hudební scény a zemí světa. Doztvěděl jsem se zde dost zajímavých a často i překvapivých faktů. Následné koncerty byli příjemným obohacením mého playlistu o čtyři až pět kapel. Pravděpodobně nejzajímavější hudební akce, která se letos u nás konala. Přeji pořadatelům mnoho úspěchů do budoucna a ručím za svou účast na dalších ročnících, když bude možnost.

Marek - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná