Povstal díky Rockin Champu náš bboying z popela? Aneb víkend plný tance!

To, že je český break dance striktně oddělen od ostatních elementů je věc všeobecně známá. Pamatuji doby, kdy se na mejdanech potkávali bboys, Mcs, writers zcela samozřejmě, což se odráželo i na návštěvnosti a zájmu o jednotlivé elementy samostatně. Poslední dekádu je bohužel všemu jinak a těch, kteří si uvědomují jak je důležité break dance otevřít i jiné komunitě než taneční, je opravdu po skromnu. Já osobně se snažím na svých akcích všechny elementy propojovat a všichni, kdo se o to pokouší také, mi jistě dají za pravdu, že dostat se mezi českou bboy scénu, je téměř nadlidský výkon. Mezi ty, kteří se snaží break dance zviditelnit a dostat ho tak mezi širší publikum patří třeba Alfonzo ze Survivals crew nebo Pentifull crew. Nyní k nim přibyli i organizátoři Rockin Champu, který odstartoval rozehřívací párty v klubu Ilusion a v sobotu se pak utkala konkurence z celé Evropy v Sasazu: Jak to dopadlo se dozvíte v nasledujích řádcích....

Jak už bylo napsáno, v pátek se někteří ze soutěžících Rockin Champu rozehřívali v nové zrekonstrovaném vinohradském klubu Ilusion v rámci Soul Spectrum se Sirem Jarvisem a výborným Ultrafinem či Mikulášem za gramofony. Mejdan to byl příjemný a nezbývá než dodat, že v tomto secesním prostoru si užije akci snad každý a společně s mou kolegyní Mary C nám nezbylo než konstatovat, že tento prostor v Praze chyběl a pro tanečníky je jak dělaný. Návštěvu tohoto klubu vám vřele doporučuji a v následujícíh týdnech budete mít příležitost ho sami otestovat třeba v rámci koncertu Lipa(12.4.) nebo One Blood dance meetingu(10.5.). Každopádně se pátek povedl a kdo na místě byl, mohl zaregistrovat pestrý mezinárodní mix tanečníků a sledovat, cože asi může od následujícího bboy battlu v Sasazu čekat.

Tam se hlavní dění přesunulo už o sobotním dopoledni, kdy v 10:00 odstartovala registrace. Pro mnohé z nás nekřesťansky brzská doba. Bboys jsou však speciální druh, srovnatelný s vrcholovými sportovci, tudíž to pro ně nebyl problém. Podívaná to byla skvělá a vítězi se nakonec stali Predatorz crew z Ruska. Ti se ve finále utkali s Flow Mo z Finska, kteří mezi sebou měli i výbornou bgirl.

A co dodat k akci samotné? Koukám se na to z pohledu promotéra, tudíž vím, že Nikola a její kolegové, kteří se do této organizačně přenáročné bitvy pustili, dali do propagace a organizace maximum. Jen škoda, že kromě break dance komunity dorazil na tuto podívanou jen málokdo, finanční výsledek jsem s organizátory neprobírala, ale divila bych se, kdyby pokryli náklady, které jsou u akce toho tipu víc než nemalé.

 Ze Sasazu jsem odcházela se smíšenými pocity. Rockin Jam měl evropské špičkové obsazení, porotu kde seděl i host ze zámoří, účast zahraničních DJs.... To vše by mělo přilákat mnohem více lidí. Otázkou je, zda po letošní zkušenosti organizátoři další pokračování vůbec budou chtít dělat. Doufejme tedy, že break dance uvidíme častěji vedle rapu či DJingu a že o příští break dance akci bude mnohem větší zájem. Ten záleží i na místní hip hopové komunitě, nejvíce ale na přístupu samotných bboys. Těm, kteří se do odvážného počinu pustili a Rockin Champ do Prahy dovezli (tento rok se jednalo o druhý ročník), patří velký dík, respekt a obdiv a doufejme, že neztratí chuť pořádat podobné věci i v budoucnosti. Takže na příští taneční mejdan vyražte i vy, bez vaší podpory nám ta naše scéna totiž vzkvétat nebude… Stejně tak určitě pomůže každý hip hop koncert, kam si organizátoři přizvou nějaké ty místní bboys.

Relativně malá návštěvnost mejdanu, který by si v zahraničí přišlo zkouknout několik tisíc lidí, je způsobena především dlouholetou izolací naší bboys komunity, ale o tom jsem už psala. Evropská účast několika desítek týmů z celé Evropy, hosté ze zámoří v porotě i za gramofony, by si zasloužili určitě větší pozornost. Věřím tomu, že pokud se čeští bboys odprostí od ofrňovaní nad kolegy a lidmi kolem rapu například, určitě to scéně pomůže. Doufejme tedy, že Rockin Champ byl dobrým krokem k lepším zítřkům pro český break dance obecně, to zda se situace zlepší záleží tak trochu na nás všech.

Ten, kdo v sobotu Rockin Champ vynechal, by měl určitě brečet, protože k vidění byli skvělé věci a panovala tu přátelská atmosféra. Sasazu není můj oblíbený klub a nepřiliš přátelské jsou nejen nehorázně vysoké ceny nápojů, ale i barmani. Nejvíc váš totiž naštve, když si barman sám určí dýško a automaticky nevrací nazpět, což se mi stalo během večera několikrát, Takže příště se přimlouvám i za jiný prostor. Sečteno potrženo: Druhý ročník Rockin Champu je za námi. Gratulujeme vítězům a doufejme, že organizátory výsledek neodradí a budou pokračovat s přibliživáním break dance širší veřejnosti i nadále....

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná