Sodoma Gomora - Multikill (2016; ZNK)

Přechod z něčeho starého na nové většinou bolí. V hudbě tomu není jinak. Sice žijeme v době, kdy převlékání kabátů funguje lépe než v obchodě s hadry, ale to je věc trendů, nikoliv lehké transformace. Sodoma Gomora vsadila na novou kartu, pasovala ji do role jejího trumfu, ale stačí to i na pomyslný triumf?

Pojďme si to všechno srovnat pěkně od začátku a zkusit tento případ vyřešit od těch prvních stop. Řezník a DeSade mluví o zcela novém zvuku, já bych si s tímto tvrzením úplně jistý nebyl. Pravdou je, že i na předešlé desce SG už jsme mohli v tracklistu nalézt skladbu „Insane Insane“, která měla lehký nádech toho, co tu přede mnou leží nyní. Těch střípků v mozaice je v minulosti více. Analyzovat ale všechny podobné rysy by nezvládl asi ani Dexter a pokročení v rozluštění případu by to již nepomohlo. Nemůžeš prostě přesedlat k něčemu úplně novému ze dne na den, pokud opravdu nechceš měnit kabáty. Transformace proběhla u vlajkové lodi ZNK poměrně rychle, ale není na místě tvrzení závistivců a kritiků, že by se jednalo o kalkul a odklon od ideologie.

Nová deska Multikill bude zcela jistě fungovat na koncertech, já se o tom přesvědčil již na jejím křtu v pražském klubu Storm, přesto si však myslím, že nebyla postavena ryze jen pro pódium a atmosféru, kterou elektrickou basou protkané produkce navodí. První singl „Chcípni“ byl velmi hutné sousto a možná až moc sytý i pro samotné autory, neboť pravdou je, že se jedná o jednu z nejsilnějších věcí z celé placky. Možná, že jsem byl po roce čekání trochu zklamaný díky tomuto prvnímu hltu, ale láhev jsem dopil celou a funguje. Zastávám ale názor, že by mohla fungovat lépe.

Nečekal jsem osobitou zpověď a moudrosti, které by přepsaly historii a navedly lidstvo na zcela novou cestu. Týmová deska nemá duši, ale umí ukrást srdce. Jedná se o jeden výkonný motor, který burácí a jede na hlad publika. Sodoma Gomora se svého závodu zhostila dobře a vyjela na trať sice s novou károu, ale stejným motorem v ní. Po obsahové stránce zde máme lepší propracování jejich textů, ale nikterak revoluční myšlenky a podání. SG ale nikdy nepřekračovalo hranice v technice nebo stylu psaní. Jejich osobitý humor sice za hranicemi je, ale vše táhne energie a zapálení pro svou věc.

Než je možné vložit desku do přehrávače, je nutné ji vytáhnout z pouzdra. A každý fanoušek ocení, když je cover nápaditý a je k dispozici i dobrý booklet. Přední strana alba Multikill je designem zajímavě vytvořena, ale to bílé pozadí mi zde příliš nesedí. I když chápu, že v plánu bylo především dostat do popředí zájmu samotnou hlavu. I vnitřek je poněkud chudší, než jsme byli v minulosti zvyklí. Nemyslím tím obsahem, ale pojetím. Nevím proč, ale ZNK je známo propracovaností svých obalů a v tomto ohledu jsem lehce zklamaný.

Když se dlouhou dobu spekulovalo, jak bude znít nový zvuk u SG, je dobré se podívat i na práci Coera a Malcutha. Pro mě zcela neznámé tváře se shostily své práce velmi slušně, neboť dokázaly připravit různorodé a hutné podklady. Opět bych však chtěl připomenout, že nezastávám názor, že všechny skladby Multikillu jsou určeny na koncerty, i když se tak celý produkt na první pohled tváří. Některé se mi zdají být v jistých pasážích poněkud utahané a kazí to celkový dojem. Díky hostům je tracklist česko-anglický, což mému oku příliš nelahodilo, ale kluci si tento tah v rozhovoru obhájili. Chápu, že pro neznalé našeho jazyka je anglický název přijatelnější. Co se týče přizvaných celkově, nejvíce mě oslovila přítomnost Hed Pe a Butchers Haremu. Dope D.O.D. jsou samozřejmě velkou rybou, která byla ulovena, a tato spolupráce rozhodně neurazí, ale asi jsem čekal větší nářez. Dobrou vizitku si z tohoto alba odnáší i Heaven, Haades nebo Sean Strange. Jen se trochu obávám, jestli těch hostů nebylo přeci jen celkově moc.

Album Multikill je na české poměry skutečně zajímavé dílo díky svému specifickému zvuku, kterému sedlo i tradiční zpracování textů Řezníka a DeSada. Očekávání bylo vysoké, některé zmiňované detaily mě zklamaly, i tak lze tuto desku hodnotit kladně a neházet ji do koše. Skladby jako „Chcípni“, „Mass Hysteria“ nebo „Terminator“ a „Multikill“ budou u fanoušků oblíbené. Z celkového pohledu ale produkt za očekáváním zůstal. Myslím, že nová cesta bude trnitá, ale bude vést zajímavým krajem a mravem. Jak jsem zmiňoval již na začátku, změna není možná hned, pokud chcete mít kvalitní materiál, proto je nutné makat.

6,5/10

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná