RUKAHORE_SHOP_BANNER

Separ - Pirát (DMS Records, 2014)

Křižujeme vodní hladinou a pevninu jsme neviděli snad celá léta. Ale i když i my jsme (jako každý smrtelník) závislí na tom, co děláme, máme všeho dost na to, abychom mohli říct, že pevninu nepotřebujeme. Potěšení nám zajistí ženy, nemocí se zbavujeme rumem a naší obživou je křik umírajících cestovatelů a obchodníků, kteří brázdí mořské vlny v obavách z lidí, jako jsme my. Za námi nikdy nezůstane žádné molo, na kterém by bylo možné zakotvit. Jsme piráti a dnes za úsvitu jsme narazili na jeden majestátní koráb!

Holohlavý kapitán potetovaný od hlavy snad až k patě nás se zákeřným úsměvem zadržel kovovou mříží, kterou bylo možné kajutu uzamknout ze vnitř. Zamknul se v kajutě s hrstkou několika věrných, než jsme stihli pobít posádku. Přes jednotlivé otvory v mříži bylo vidět, jak se nám vysmívá. Chlapy to akorát víc pobouřilo, a tak začali lomcovat mříží a sekat svými šavlemi do dřevěných zdí kajuty jako smyslů zbavení.

Z kajuty se však začaly linout zvláštní zvuky. V tom zběsilém řevu jsme až později pochopili, že jde o hudbu. Hudební nástroje v ní zazněly jen občas, jinak byly zvuky umělé a bubny tak mocné, jako by se naším směrem spustila palba z pobřežní pevnosti. Poznávám v nich osvědčené veslaře jako Smart, Gary, Grimaso, Wich nebo Emeres, ale dorazili i další dobrovolníci. A v ten moment na nás holohlavý kapitán začal pořvávat z kajuty s děsivou hrdostí: „Som pirát! Som pirát!“

Pak začal s působivou rétorikou a za řevu, který by nejlépe vystihl výraz „opravdu nasranej“ sypat ven další slova. Pronášel je s tak důstojnou zlostí, že jeho chování na chvíli některé muže odradilo od postupné destrukce kajuty. V ten moment mi došlo, čí loď jsme to vlastně přepadli. Ten charakteristický ryk pozná každý, kdo ho kdy zaslechl. To je monsignor Separ! Už jsme o něm slyšeli, ale měli jsme za to, že s posádkou Gramo Rokkaz brázdí úplně jiná moře. Nicméně jsem chlapy znovu hlasitě pobídl, aby toho zmrda dostali ven.

Separ však nepřestával i přes rachot šavlí narážejících na stěny kajuty chrlit jeden příběh za druhým bez ohledu na to, jestli ho někdo poslouchá a jak se na něj dívá. Když ho tak poslouchám, nemohu skrýt svůj obdiv k jeho hodnotám, i když chvílemi si vzájemně odporují. Na okamžik uvažuje jako uvědomělý muž s jasně vytyčenými životními postoji (Úspěch), aby se v něm za okamžik opět probralo jeho namyšlené (Hejtklub), dravé (Do očí) a místy povrchní (Hnus) – prostě pirátské JÁ. Málokdy obdivuji své soupeře, ale monsignor všechny tyto myšlenky pronášel s naprostou uvěřitelností, a to je ten důvod, proč o něm kolují po všech mořích takové legendy.

Není to ale jen Separ, kdo k nám promlouvá. Původně jsme měli za to, že se v kajutě zamkl jen s hrstkou nejvěrnějších. Zjistili jsme ale, že je tam s ním celá část posádky – nechuťák Ektor, vzpurná Tina, nasraný Vladimir 518, opravdu odhodlaný Strapo, jeho bývalý parťák z přístavu DMS - Dame, bard Tomáš Botló, rozjetý bukanýr Momo, místní námořní veterán Čistychov a dokonce i střelec z kalifornského pobřeží Rakka Iriscience z nesmrtelného korábu Dilated Peoples. Sešla se tam zkrátka dost početná sebranka v docela striktní kondici.

Zdi kajuty se začaly hroutit a bylo jasné, že za chvíli dojde k poslednímu krvavému boji, který rozhodne o tom, kdo si rozdělí kořist. Monsignor Separ ale stále nevypadá, že by měl v úmyslu se vzdát. Naopak z jeho očí lze vyčíst pevné odhodlání a kuráž, která ho proslavila po všech mořích. Zdi se bortí, mříž padá. Ten parchant vybíhá se svojí posádkou přímo z trosek kajuty a bez rozmýšlení napřahuje svoji zbraň proti nám…

7/10

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná