Řezník - Bateman/Muzeum mentálních kuriozit (2014; ZNK)

Česká scéna vypovídá o dnešním přístupu našeho národa k práci obecně. Stádo je lenivé, mnohdy se mu nic navíc nechce, verbálně je nezručné a fyzicky nevybavené. Ekonomická skořápka praská častěji než vejce v slepičárně a narychlo usmolené produkty jsou jak levné repliky vyrobené v Číně. Doba je uspěchaná stejně jako tvorba a posluchači se dostávají jen ke spotřebnímu zboží, neboť nemají finance a apetit hledat nadstandardní zboží. Ale tak dlouho se chodí se stejným rapem pro ohlas, až se ucho fanouška utrhne a potom vzniká poptávka po produktu, který není sladký jako perníková chaloupka, ale nastaví ti zrcadlo reálné podoby. A můžeme si dávat za vinu jen sami sobě, proč u nás vychází tak strašně málo dvojalb.

CD 1 - Bateman

Patrick Bateman pracuje ve fiktivní firmě v Praze s názvem Sodoma Gomora, která je pobočkou celorepublikově monopolní společnosti ZNK. Bydlí v ústraní všem závistivcům, kteří by ho chtěli oškubat. V jeho bytu bys nenašel nástroje, o kterých by se nezdálo i nejednomu kutilovi, nýbrž zcela normální ženu a klasický interiér. Ve svém „tajném životě“ je sériovým vrahem českých slušňáčků, které vraždí svou verbální reformační rétorikou, která však poukazuje jen na to, o čem se kuloáry bojí hovořit. Své oběti však doslova nevraždí, nýbrž psychicky týrá, což vede k jejich hlubší degeneraci a zostudění v očích publika. Nevyhne se tedy i nějaké té žalobě, která je však jen výsměchem děravosti našich zákonů. Na paškál si nebojí vzít ani své kolegy z branže, ale i prostitutky. Jeho zločiny, včetně znásilňování, mučení a kanibalismu, jsou detailně popsány v jeho hudební tvorbě.

Jeho běžný den není nikterak výjimečným od toho našeho. Není-li na stagi, svůj čas tráví ve své knajpě, kde frky lítají rychleji než panáky v nalévárně a panstvo hoduje v duchu poslední večeře Páně. Doma se rád dívá na videokazety, zejména na pornografii a slasher filmy. Je vášnivým hudebním fanouškem, který je však znechucen současnou scénou a funguje tak trochu jako revolta. Možná jako jeden z mála z nás má výčitky svědomí, že náš rap a sociální cítění nechal zajít až tam, kde se v současnosti nachází.

Společnost ho nechápe, hudební průmysl ho nemůže strávit, rodiče jeho fanoušků ho nesnáší, protože jeho repertoár slyší z pokojů svých ratolestí a znají ho nuceně nazpaměť. Slavík si cvrliká, že by mohl vyhladit jeho druh a hudební nekromanti vymřít po meči. Kdybychom neměli ještě v televizích každoročně hokejové zážitky, ani bych nevěděl, že Mattoni ještě perlí. Bulvár o něm píše s nadsázkou poukázat na senzaci, v Bravíčku ho ale asi nenalezneme, neboť se necítí atraktivní. Pořád jenom hejt, od té doby co je tu, je nenáviděný šmejd a společnost se diví, proč je takový. Však jste si ho takového udělali sami.

Holá huba, holé neštěstí. Pokud v domácím rybníku nevíš, jak své neřesti zpestřit, porozhlédni se za hranicemi, kdo by mohl okořenit již peprné. Potom se není čemu divit, že tu máme Seana Strange, Psych Warda & Heavena po boku klasického ZNK gangu, v jejichž řadách nejvíce mává latexem a pouty DeSade a vedle něj plive pekelný oheň Haades.

Pes, který štěká, nekouše. Řezník je jen další zbloudilá duše, která hledá své místo na tom kulatém nesmyslu. Možná by se dal označit za nejsmutnějšího člověka ze všech, přesto jeho rozpolcená osobnost vyrovnává tu misku vah. Poukazuje na to, co dělá z lidí loutky, za jejichž nitky tahá trend. Podle mě není zlý, ale i tak se v noci, když pudu ulicí a bude mě cestu dláždit pouze blikající pouliční osvětlení, budu ohlížet, zda nespatřím jeho obrys a blyštící se čepel, která i v horkých dnech bude tak chladná.

7/10

CD 2 - Muzeum mentálních kuriozit

Dámy a pánové, přistupte blíže, neboť to, co zde spatříte, vás poznamená po zbytek vašeho bídného života. Přistupte blíže, po schodech níže, neboť celé muzeum je přesyceno exponáty, které vám nikde jinde nenabídnou. Všechny mentální kuriozity v jednom komplexu, které nemohou nechat ničí emoce bez výkyvu. A pokud nemáš silný žaludek, rozmysli si raději, zda zdarma a dobrovolně vstoupíš na místo, které tě bude stát více, než-li si myslíš.

Provede vás mesiáš, který je životem více otlučen než boxerky Vitalije Klička. Jeho výklad nepostrádá výpovědní hodnotu, jenže návštěvník ji mnohdy nevidí přes morbidní průpovídky a perverzní narážky na jejich něžný doprovod. A pokud už jsi tu, máš velmi velkou šanci vyhrát hlavní cenu této skupinky, můžeš se stát sám kulisou v tomto muzeu Mentálních kuriozit. Nikdy neříkej, že zrovna ty ne, neboť nejvíce mentální jedinec si svou slabost nikdy nepřizná.

V mezipatře spatříš, jak naivní je důvěra ve fanatické náboženství, neboť jak můžeš skálopevně vědět, která ta víra z nepřeberného množství je ta pravá? Přestože žijeme v kraji, kde křesťanství zapustilo své kořeny, které však „rudí ďáblové“ chtěli rozmetat jak prach z urny, je nám stále ten bůh bližší než Alláh či Buddha. Nejdražším tekutým artiklem na trhu je krev, proto buďme jehovistické povahy, nikomu ji nedejme. Všechny nevěřící krista upalme na hranicích a nechme zkrachovat vepřový průmysl nekonzumováním prasat, protože na blízkém východě raději mrkev. Ta víra a náboženství jsou přeci super.

Pokud jsi došel na konec této prohlídky, zjistíš, že vlastně žádné exponáty toto muzeum nevlastní, jen zrcadla, ve kterých vidíte sami sebe. Což o to, někdo si upraví rozcuchaný účes nebo narovná límeček, ti prozíravější však dojdou zděšení, né-li ámoku, který se chorálně line sály tohoto komplexu. Pro tyto případy jsou pro návštěvníky na každém rohu nainstalovány telefonáty, které vás automaticky přepojí na linku bezpečí a operátor se vás pokusí uklidnit do původní nevědomosti. Jen by mě zajímalo, proč u východu stojí usmívající se cápek s dřevěnými krabicemi, na kterých jsou cedulky „welcome“.

6/10

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná