RUKAHORE_SHOP_BANNER

Minirecenze: Meek Mill, DJ Spinna, B. Dolan

Členové Maybach Music Group, BBE Music a Strange Famous představují nový materiál.

Meek Mill – Dreamchasers 2

"Jsem nejlepší všech dob. Ten nejbrutálnější šampión, co kdy žil," začíná úryvkem legendárního rozhovoru Mike Tysona druhé pokračování napjatě očekávaného mixtapeu Dreamchasers filadelfský Meek Mill. Ten, stejně jako boxerská legenda v 90. letech, se zdá být na vrcholu své popularity. Nejsou to jen údajné pletky s Rihannou, co Meekovi zajišťuje pozornost, ale především tvorba vydařených, energetických hitů.

Mixtape uvedl singl "Lean Wit It", který je ukázkou polohy, která ústřednímu protagonistovi sedí nejvíce. Živý beat od Kardiaka a k tomu hlavní tématická náplň - rýmy o penězích, klubech a autech. Odkaz na exkluzivní značky je všudypřítomný, jen YSL je referováno v téměř každé třetí skladbě.

I v záplavě odlehčených songů ale dokáže Meek Mill ukázat hlubší stránku jako například v "Real" nebo první sloce "Ready Or Not", ačkoli je patrné, že svižnější tempo a beaty od Kardiaka nebo Jahlil Beatse mu vyhovují víc. Jednou z nejlepších skladeb na Dreamchasers 2 je pak "A1 Everything" s hostujícím Kendrick Lamarem, který ukazuje úžasnou práci s hlasem i flow.

S povedeným mixtapem a chystanou label kompilací Self Made Vol. 2 se dá předpokládat, že Millův srpnový debut Dreams & Nightmares by se měl dočkat velmi pozitivního přijetí.

Hodnocení: 7 / 10

DJ Spinna – Best of Perception & Today Records

Na své nové kompilaci nabízí londýnský label BBE Music to nejlepší od new yorských nakladatelství Perception a Today Records, která během své existence od konce 60. do poloviny 70. let vytvořila bohatý katalog hudby různící se od jazzových a funkových až po disko interprety. Široká veřejnost zná především nahrávku "Dancing In The Moonlight", kterou po King Harvest přezpívali britští Toploader.

Kompilaci vzal pod svou záštitu DJ Spinna, známý především jako součást Polyrhythm Addicts nebo Jigmastas.

Kouzlo dvoudiskového výběru spočívá nejen v poslechu časem osvědčených nahrávek a producentském hledání breaků, které prozatím nenašly uplatnění, ale především v samplech, které formovaly vznik nejedné klasiky.

Zazní tak například "Submission" od Tyrone Washingtona, které bylo použito hned několikrát. Black Moon je zpracovali do "Act Like You Want It", Quasimoto do "Return Of The Loop Digga" a Pete Rock je pro CL Smootha vysamploval hned dvakrát – do "The Main Ingredient" a "Can’t Front On Me". Právě porovnávání výsledných skladeb vystavěných na stejném samplu patří k nejzajímavějším činnostem spojeným s poslechem Best of Perception & Today Records. Klasický song "You and I" od Black Ivory tak obdobně zpracovali Wiz Khalifa i Q-Tip ve stejnojmenných skladbách "Getting Up", zatímco Madlib v "Understanding (Comprehension)" sample zpomaluje.

Není to ale jen generace producentů 90. let, která hledá v archivech Perception a Today Records. Skladba "Surrender" od Black Ivory totiž posloužila jako základ pro "Surrender To Me" od Lil Bho. Je to právě nadčasovost více než 40 let starých nahrávek, která stvrzuje význam této kompilace.

Hodnocení: Nehodnoceno

B. Dolan – House of Bees Vol. 2

Nový mixtape, druhé pokračování House of Bees, se drží v duchu předchozí tvorby rhode islandského rodáka. B. Dolan na něm odráží nedávné osobní i společenské změny, stejně jako své dlouhodobé vlivy – mluvené slovo a zájem o politické a společenské dění.

House of Bees začíná osobní zpovědí "Still Here" zachycující vyprávění o smrti otce, zvažování konce kariéry a vzpomínání na tragicky zemřelého Eyedeu. Není to jen tato skladba, ale především "King Bee", kde parafrázuje Jay-Zho rým „I invented swag“ s „I invented ugly“, a "100 Bars For SFR“, kde rapuje přes čtyři beaty labelových kolegů ze Strange Famous Records, které ukazují, že B. Dolan není se svou pozicí spokojený a jednotlivé skladby opepřuje battle rýmy.

Mixtape je velice dobře kompozičně zpracován. Obsahuje jak remixy již vydaných songů ("The Hunter") nebo dosud nevydané a dříve natočené věci ("Come To Jamaica"), tak ukázky chystaných projektů. Tím je především track "2Bad" od Epic Beard Men, kde Dolan spojil síly s labelovým šéfem Sage Francisem a nastiňují zde směr chystané společné desky.

Gró Dolanovy tvorby spočívá v sociálním komentáři. Bouřlivou skladbu "Film The Police" natočenou při vrcholu všech Occupy hnutí a stavící na "Straight Outta Compton" od N.W.A. s hosty Toki Wright, Jasiri X a Sage Francis převzaly desítky světových serverů a osobností jako třeba Michael Moore. Neméně působivé pak je "Tin Soldiers" adresující vstupování mladých lidí do armády.

Dolanovy vyhraněné názory sice nemusí sedět každému, i přes to je House Of Bees bez pochyb kvalitní mixtape.

Hodnocení: 7 / 10

Lukas - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná