Mesa & Pox - Negative Mixtape (2014; Omega records)

Přiznám se hned zkraje, že město Rýmařov znám jen jako pojem a musel jsem nahlédnout do mapy, kde že to vlastně vůbec leží. Přibližně jsem se trefil do lokality severní Moravy, a tak má geografická prozíravost není zase až tak bídná. V tomto osmitisícovém městečku vznikl nedávno mixtape nesoucí název Negative, který má na svědomí dvojice Mesa & Pox. Pro většinu krajanů neznámé umělecké duo, které prozatím brouzdá lokální rybník, ale nikde není napsáno, že by za pár let mohlo přeskočit stavidlo a vyplout vstříc svému štěstí a dravému uchu českého posluchače.

13 stop posluchače neurazí a na první seznámení s posluchačem ani násilně nezdržuje. Obal desky je čistě ochranného rázu, tudíž nelze hodnotit design či nějaké skryté myšlenky. Prostě jednoduše otevřete pouzdro a vložíte obsah do svých přehrávačů. Hosté jsou pro mě také velkou neznámou, nicméně v rámci celého díla zapadající součástí mozaiky. Po zvukové stránce je odvedena dobrá práce, což má na starosti Omega Records.

Produkce Poxe nejsou nějakého velechytlavého rázu, přesto splňují záměr celého produktu. Přeci jen si musíme nalít čistého vína, že celý mixtape není situován do rádií ani vyhrávání proudovými konzumenty. Nejedná se však ani o striktně undergroundové dílo, i když co se dnes dá a nedá považovat za čistý podzemí? Všeobecně stále platí pravidlo, že beat dělá hodně na celkovém dojmu tracku, a stejné je to i v tomto případě. Mezi nejpovedenější skladby, které mají i zajímavé produkce, bych označil patriotský rapprezent Rýmařov, Pacient či Dno. Oproti těmto trackům jsou tu i věci, které se ke mně, doufám, již podruhé nedostanou. 

Když se zaměřím na obsahovou stránku, slabší pasáže střídají celkem originálně situované přirovnání. Opět je tu vidět, že celý produkt nemá zatím sílu opustit hranice města, nicméně potenciál je tu vidět a věřím, že kluci mají energii ze své slovní zásoby ještě více vyždímat. Zapracovat mohou kluci i na technice a projevu, neboť i zde je vidět větší množství nedostatků, které však jdou eliminovat. Tím však zase nechci říct, že rap je mimo metronom, neboť bych jim zase křivdil.

Negative mixtape považuji jako oznámení ve schránce, které avizuje nový produkt k dostání i ve vašem městě. Sice ještě nemá kvalitní distribuční síť, přesto může několik potencionálních zákazníků oslovit. Věřím, že další materiál z jejich stáje bude mít chytlavý a zajímavý obal, který mě bude lákat otevřít tu ulitu a vytáhnout si delikatesu. Základy stavby jsou položeny dobře, záleží jen na architektech, zda neuhnou z cesty. I když i šikmá věž v Pize má své kouzlo.

4/10

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná