Madame Pepper - Drummond (2013; Signal Generator)

Nikdy není pozdě na to začít. A kdy je vlastně ten pomyslný časový bod, kdy je čas skončit? Kdo komu přikazuje, aby bylo dílo vykonáno právě v tomto termínu? Pokud člověk nedělá něco na úkor poptávky davu, který ho nutí spěchat, dá si se vším záležet a nemusí to trvat pár minut, respektive týdnů. Do zbrklého finálu tě můžou hnát jen vnitřní pohnutky, aby za každou cenu bylo něco na světě. Ale buďme trpěliví, dejme si na to třeba pět let, dejme si v té dekádě i dlouhé pauzy, kdy osobnost o něco více zase vyzraje a odpočine si od jednoho myšlenkového toku. Fungovalo to u Kata v případě HDP a Dezorient Express, a funguje to i u Radimovy desky s Madame Pepper – Drummond.

Vraťme se do roku 2008, kdy se tento projekt začal rýsovat. Společná cesta svedla dohromady dvě tělesa, která na noční hudební obloze září stále možná v povzdálí, přesto by mohla konkurovat věhlasnějším. Radimo své kvality dokazuje hlavně v Champion Soundu, jehož je mozkem. Ale i mozek nemůže fungovat bez srdce, on však vlastní obě tyto záruky kvality. A jak to teprve vypadá, když svou ruku k dílu přidá i zpěvačka Madame Pepper, která tomu dodá duši? Výsledek bude lahodný na poslech, rozjímající v mysli, a přesto nejspíše doceněn pouze hudebními gurmány.

Vytvořit životní projekt rovnou formou debutové desky je známka nasazení, které do ní muselo být vloženo. I kvalitní víno zraje delší dobu a nelze tlačit na pilu, kde se od výsledku očekává odkaz. Dva odkazy v jednom, které do kapsy strčí cenové kalkulace našich prodejců. Hudební brilantnost v kombinaci s obsahem textů, které jsou osobní výpovědí bez ohledu na to, zda má potenciál se někomu zalíbit či ne. Je to o splnění vlastních snů, posunutí vlastních hranic, sáhnout si na své umělecké dno a vyždímat z něj to, co čas může mezitím odpařit do atmosféry. Slučme sny s realitou……

Nač jít s proudem, když můžeme svou silou dát za vznik vlastnímu řečišti, které ukáže svou sílu po dešti. Vyčarovat tolik poloh v tolika možných tónech se mi poštěstilo zaslechnout na málo projektech, ba ještě méně u tuzemských. A dokonalou atmosféru dotváří i hosté, kteří dokreslí rozlišení ještě do většího objemu pixelu. Můžete zde narazit na Master Alcendor, Hey!zeus and Melanin 9, Beatnik, Artcha a další. Každý zářez tracklistu vyvolá jiné pocity, ty mé nejvíce rozvířily skladby Around, Covers, Take it there či Mouthful of mic .

Nádech celku musí doplňovat i cover, který nakousne to, co jest v něm ukryto.  Zerwox odvedl skvělý kus práce a nejedná se v tomto případě jen o CD, ale i o Vinyl. Když už jsme nakousli tuto nostalgickou placku, nemohl bych to zmapovat lépe, než sám autor Radimo: „Vinyl je něco, na čem jsme vyrostli. Výtečný zvuk, charakter, komplexní zážitek. Velký formát, který dá vyniknout designu, často krásná fotka a vychytaná grafika. Uvnitř najdete svět sám pro sebe, texty, info o tom, kdo, co a kde nahrával, a většinou i zajímavý příběh interpreta.“ Zajímavě situovaný cover nabízí autorku vnitř své hlavy, což dokazuje, že u alba se nejednou popřemýšlelo a uvnitř je pro milovníky textů přiloženo i menší počteníčko. Svůj díl přidal i Tomáš Sochůrek, který celku dodal kvalitní zvuk.

Nebál bych se celou desku přirovnat k velkofilmu, který by mohli i v Hollywoodu tiše závidět. Na startu se otrkáme s hlavní představitelkou, která nás vtáhne do děje svým osobitým podáním a dějová zápletka se začne rozvíjet barvou jejího hlasu. Příběh graduje, divák je ohromen sekvencí scén, neboť žádná pasáž se nezabývá nudnými dialogy, které z celkového požitku udělají dychtivé očekávání konce. A s utichnutím poslední skladby posluchač s ušima dokořán matně třepe boltci a očekává přídavek.  Nejhezčí na tom vše je, že nepotřebujeme žádné aranže, žádné efekty a ani 3D brýle, abychom si tento požitek vychutnali dosyta. Drummond nebude deskou, která bude skloňovaná ve všech pádech, bude delikatesou, kterou ne každý ocení, ale pokud ji nechá projít svým vnitřkem, dostaví se nepopsatelný zážitek. A já se nebojím postavit se do pět let dlouhé fronty a vystát si přídavek…

9/10

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná