MAAT - Ze tmy (2013; PVP Label)

Možná až příliš pesimisticky vlétli kluci na pole releasů s novou deskou. Černá kronika jejich mysli. Nedostatky, kterých jsou si vědomi a nebojí se o nich otevřeně mluvit a vyzpovídat se z nich. Přestože je zpověď oblečena v hávu církevní kulisy, zpovídají se fanouškům, otvírají jim své niterno a snaží se pozvednout symbiózu mezi posluchačem a interpretem na jinou metu. Jedno jim nelze upřít ,a to jejich originálnost, kterou si pěstují již od prvopočátků a která je na naše končiny výjimečná, neboť u nás má každý tendenci tahat za již vydojené vemeno. Je možné, nebo možná až šíleně pravděpodobné, že člověk většinou stojí sám proti sobě. Tam začíná ten hlavní blok a končí i finální podlehnutí pocitu uspokojení se svým životem.

Jsou chvíle, se kterými se musíš vypořádat sám. Bez přátel, kteří ti mohou podat pomocnou ruku, ale neudat tempo té cesty. Kde není vůle, nemůže být ani očekávání bleskových výsledků. L.D. i Fosco uběhli již dlouhou trať na svém atletickém stadionu. Z vyřvané flow, kterou se v republice zjevili a odstartovali svou dráhu v podvědomí posluchačů, přešli spíše ke kadenci, kterou technicky nezvládne každý. Už proto je možné o jejich tvorbě psát lehce v kladu, neboť na nich lze najít něco, čímž jsou na scéně specifičtí. Bohužel jsem zklamán slovní zásobou předvedenou na nové desce. Podle mě na úkor této flow se museli notně uskromnit. Je jasné, že čeština není zrovna výstavní jazyk na interpretaci, přesto se dá dobře ohýbat. Je tedy správné za každou cenu tlačit na rychlostní pilu, která v některých pasážích nemá ostré zoubky?

MAAT: Technicky jsme v Český republice překonali téměř všechny. Krok tady určujeme my

Hosty by člověk neměl mít ve své hlavě, tudíž je kluci nemají ani na desce. Tedy alespoň ty rapové. Vokálové přírůstky tu máme. Hlavně je dosti patrné, že holky tu drtivě válcují chlapce. Klárka Střihavková má modernější nádech oproti Lívii Kuchařové, která by neurazila ani u táboráku. Ben Cristovao má zajímavou barvu hlasu, přesto jeho pasáž je na můj vkus až plánovitě a okatě líbivá. Hennyho hlas se mi z paměti rychle vytrácí, nevěštím mu velkou budoucnost. Návštěvníky máme i na beatu. Emeresovo dílo nevybočuje nějak z trendového pojmu, kterým se jeho tvorba vyznačuje. Wich zandal zajímavou netradiční věc, která nemá zase tak čitelný rukopis jeho zvuků, přesto pozitivní nádech v jeho práci. Zbytek podmazů z dílny Fosca musím hodnotit velice kladně, baví mě zápal pro to obstát na více frontách bojiště a je z nich cítit energie. Není vůbec na škodu, když si rapper umíchá vlastní odvar, neboť sám nejlépe vystihne svou náladu.

Myšlenku už máme, ventilovat ji taky umíme a nebojíme se otevřeně vypovědět před publikem. Co dál nám zajistí vytoužený úspěch? Zajímavě graficky zpracovaný cover není jen pozlátkem, ukrývá v sobě kouzlo, které posluchačská základna MAAT jistě ocení. Kluci stoupají postupně nahoru, přestože stále posluchače ostřelují jen okrajově. Chybí mi tu nějaké to kouzlo, které by zaútočilo do středu a vyvolalo by průlom na scéně, o kterém by se dalších deset let mluvilo. A když už jsme mluvili o niterním boji proti sobě samému, kluci budou muset svést boj možná i se svým egem, které má hlavně L.D. velmi ostré, což dokládal i název jeho sóla. Uvidíme, jak rovná je jejich hudební cesta, nebo zda nás překvapí nějakou ostrou zatáčkou. 

6/10

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná