RUKAHORE_SHOP_BANNER

L.D. - Leader (2016; Blakkwood)

Každý by si chtěl svou tvorbou vydělat na chleba, a kdyby to dalo i něco navíc, určitě by se nezlobil. Někdo podle toho tvorbu přizpůsobuje, někdo tvoří přirozeně a nesvléká se na sílu na trhu. Problém pak přijde tehdy, když se objeví deska, která je sice obstojně odrapovaná, ale bez špetky vkusného verbálního obsahu plná průměrných beatů a klišé témat. Můj tvrdě vydřený dukát pak nechce z peněženky ven a postačí mu pár poslechů, které mi zdarma nabídl internet.

Ostrá slova na počátku, ale co se dá dělat? Nejsme tu od toho, abychom tuzemské rappery vodili za ručičku přes přechod a hladili je po krátkých vláskách, že jsou v našich očích nejlepší. Popravdě jsem zažil během dlouhých let poslechů stovek alb jen málo nosičů, které ve mně vzbudily otázku, zda se daný interpret může vůbec zhoršit. Od člověka, který roky mluví o progresu a jeho nová deska nese název „Leader“, jsem čekal vskutku více.

Začněme od počátku, neboť je třeba vícero argumentů, abychom mohl dílo označit za běžné a nezajímavé. Prvním je fakt, že LD pokračuje v tom, co zasel již na svém EP pár let zpět. Název nové sólové desky se zřejmě odvíjí od jeho samčího postavení ve stádě, ale deset skladeb v tracklistu podle mě nestačí na plnohodnotnou placku, natož pak na náčelnickou čelenku. Cením snahu o vytvoření tematického alba, kdyby však tato myšlenka nekolovala v našich hlavách již od první nevěry našeho druhu.

Delší dobu bylo kromě hromadných singlů a honovaček ticho po pěšině a já doufal, že to bude znát na kvalitě pozitivně. I jeho první sólo nabídlo progres, stejně jako svým způsobem každý nosič MAAT, ale v případě desky „Leader“ se jedná o suverénní krok dozadu a lajk by mohl u piva pronést i větu, jestli se nejedná o levnou parodii Ektora. Je nutné ocenit, že své „citově“ položené stopy neobsahují žádné hosty, ale zároveň ukazují, že LD v roce 2016 nedokáže svou hru sám utáhnout. Produkce jsou kvalitní, ale nikterak revoluční, což nabízí otázku, zda se v tomto případě nejednalo také o jednoznačný kalkul.

Obsah je zasazen do klasického egoistického hávu. LD je nejlepší lovec žen z královéhradeckého kraje a žádný jiný samec v povodí horního toku Labe není. Já mohu jen citovat název jedné skladby z tracklistu. „OMG“. Nemohu uvěřit tomu, že by v roce 2016 tenhle motiv takto zpracovaný mohl ještě lákat masu. K tomu se přidává táhnoucí se projev, který mnohdy donutí posluchače vrazit sirky do očí nebo hrozí cílené usnutí. Doufám, že mi autor jednou odpustí, ale tenhle materiál neměl nikdy opustit ložnici jeho bytu.  

V porovnání s alby, které stáj Blakkwood v posledních letech vydala, je „Leader“ jednoznačně nejhorší záležitostí. Jak jsem již zmínil, rap je vcelku OK, přestože jsem očekával, že mi budou nabídnuty zase nějaké nové techniky převzaté ze západu. Nakonec však držím v rukou originál, který když otevřu, tak v něm nic nenacházím. Po tolika letech ve hře jsem u polovičky MAAT čekal, že nabídne věc, která nezasáhne mokrou stopou jen mou neteř.

2/10

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná