Jai Nitai Lotus - Something You Feel

Montrelaský MC a producent Jai Nitai Lotus slaví úspěch se solidním debutem.

Málokdy se mezi desítkami desek, které se každý týden dostávají do oběhu, podaří objevit nečekaně kvalitní kousek. O to víc je jeho poslech zajímavější. V jistém smyslu tak lze charakterizovat debut od montrealského rodáka Jai Nitai Lotuse. Ačkoli se sám neřadí mezi nováčky, když od roku 2006 vydal několik EPs, Something You Feel je jeho albovou prvotinou. Zřejmě i proto si drží všechny náležité parametry – odhodlání, dravost a odzbrojenost.

Není přitom nic snadnějšího, než přepálit vlastní sólo debut. Každý má tendenci do alba, které pokrývá celý jeho dosavadní život, vecpat co nejvíce. Z tohoto pohledu má Jai jasnou vizi, které se drží. Přes půl hodiny dlouhé Something You Feel obsahuje 11 skladeb, které se nabitou energií rovnají albům s dvojnásobnou stopáží.

Celé Something You Feel má velmi dobrou koncepci – od produkce, přes rap až po úzký výběr hostů (Declaime, Georgia Anne Muldrow). Beaty si z 90 % odprodukoval Jai sám. I když mu “Mingus Clap“ s použitým chorálem v pozadí nebo “Alice Piece Peace“ hrají dobře, je instrumentální stránka alba nedostatkem, který se na mysl vkrade jako první. Jednak to jsou beaty typu “Get Gone“ s experimentálním zvukem, které zní trochu neukotveně, a pak se také některé motivy a postupy opakují. Odsoudit Jaie za produkční neschopnost rozhodně není na místě, jen v momentě, kdy najede “Simbreaker“, které jako jediné na desce odprodukoval cizí producent – Simahlak, zní Jai jako politý živou vodou a je patrné, že mu mikrofon sedí víc.

Zde se mladý Kanaďan profiluje jako velmi talentovaný battle rapper. Útočnými rýmy je prošpikované celé album, ačkoli rozhodně nepatří k hlavnímu tématu. Zde se Jai sice nevyvaruje klišé o „krvácení rapem“ nebo útokům na lidskou chamtivost, ale jinak pokrývá osobní spektrum témat – lásku, vlastní osobnost nebo i ekonomickou krizi. V souhrnu tak zní Something You Feel velmi otevřeně a syrově, kdy se ústřední protagonista nebojí dát najevo emoce a hovořit o osobních věcech.

I proto Something You Feel představuje kvalitní debut, protože jistá flow, nápaditost a představa výsledného produktu nebývají na prvotních deskách ke slyšení často.

Hodnocení: 7 / 10

Lukas - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná