Diabolic - Fightin' Words (2014; WarHorse Records)

Zosobnění underground rapu, tvrdosti, přísných bars a rytmiky přesnější než metronom. Přidejte k tomu agresivitu Habanero papriček a léta dřiny a jste nedaleko obrazu Suffolkského rappera Diabolic a jeho nového alba Bojujícich slov, a.k.a. Fightin' Words. Připravte si náhradní chrup, je čas prokousat se rapy tvrdšími než diamant.

Odchovanec Immortal Technique, pocházející z Long Islandu se hlásí o slovo s druhým studiovým albem. Určitě si teď nektěří říkáte, že to album vyšlo už Září, tak proč recenzi až teď? Jednoduše Fightin Words není poslech na jeden dech, zaslouží delší, až uchylné sluchové ohmatavání aby jste byli schopni nasát celkovou hloubku.

Punchlines, punchlines, punchlines! Od začátku do konce alba se nemusíte obávat nedostatku drsných hlášek a prekérních slovních hříček. Diabolic je v první řadě battle emcee. Za sebou má historií battlů s mnoha známými freestylery, konec konců, u jednoho z battlů si jej všimnul i Immortal Technique a vzal jej za svého protežanta.

Tématicky Bojovné slova plují skutečně ve vodách bojovně laděných beatů i rapů.

Hned o úvodní skladbu Diabolical sound se postaral DJ Premier, dále najdeme produkce od Snowgoons, C-Lance nebo Level 13, jednoduše samá tvrdost a syrovost a to i v případě osobních témat, jako třeba skladba Norman Bates, která se mi již od první poslechu vryla hluboko do duše a paměti. Silná, emotivní výpoveď rozhodně naladí na vlny Diabolicovy mysli a vtáhne vás do jeho pocitů.

Neuvěřitelní energií uděří tracky jako Suffolk's most wanted s R.A. the Rugged manem nebo Norman Bates, kde se představí na featu 5 emcees - Taboo, Locksmith, Nino Bless, Apathy a Coal, kterým to spolu řeže nad míru dobře.

Osobní téma své vnitřní rozpolcenosti a agrese vůči venkovnímu světu rozbírá v několika skladbách, třeba Piss and Vinegar nebo Living in my own head, kde s blysne taky skvělý Block McCloud, který refrén maximálně zabil a dodává celému tracku silně dekadentní atmosféru.

Ve stylu vztýčené hlavy, prostředníku a škodolibého úsměvu si představuji Diabolica v tracku My Attitude, který tedy rozhodně plný názorů je a samplovat film Half Baked do refrénu je jednoduše boží.

Temný a smutný příběh šikany vykresluje skladba Victim's Story - svět z pohledu šikanovaného dítěte, dva kruté silné příběhy rozechvějí nejednoho posluchače, co si myslí, že tvrdost a srdcervoucí obsah nejdou dokupy.

Nevyčerpatelná studnice politických témat, Amerika je po třetí v historií Diabolicovi tvorby proprána pořádně v tracku A.M.E.R.I.C.A., teď si za cíl zvolil spíše ovcovitého obyvatele slepě následujícího masu, než-li šedou vládní eminenci, jako tomu bylo zvykem v době dřívější.

Mohl bych takhle pokračovat a rozebrat každou ze skladeb, neboť materiálu nabízí toto album víc než dost, to bych však tak celkem nevešel do osnov recenze.

Skutečně nemohu najít, co bych Fightin' Words vytknul. 18 stop plných nápadů, vtipu, slovních hříček a témat, ve kterých si přijde na svoje každý, i ti náročnější posluchači. Volba producentů, konceptualita alba a celkový pocit z poslechu jasně ukazuje, že Diabolic je vyzrálým umělcem, který přesně ví, co a jak chce podat.

Pro mě aspiruje na jedno z top alb roku 2014 a doufám, že tohoto Suffolkského ďábla uvidíme již brzo brouzdat i Evropou.

8/10

Marty - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná