Danosť & G-bod - Fúzia (2016; Anapol Audio)

Pamatuješ ještě na pohádky, ve kterých byl vícehlavý drak, a jeho síla padla většinou na tom, že se těch několik mozků nemohlo domluvit a najít společnou řeč? U této saně mluví sice jen jeden, ale druhý mu udává tempo a oba si jdou na ruku, jako by byli vlastně jeden. Dostal se ke mně obsah, který po prvním čtení mezi řádky nespálím v přehrávači a už pomalu přestávám držkovat, že jsem na jejich výslednou práci čekal zase tak dlouho. Ono to bude tím, že tohle se dá zase dlouho poslouchat. Tenhle drak plive oheň, který srdce posluchače zahřeje, ale nespálí a utnout mu jednu hlavu by znamenalo pohřbít ten kolos celý.

Tématem je splynutí, které symbolizuje kromě názvu i cover, který má zajímavé grafické zpracování. Je poznat, že autoři nesází jen na hudební obsah, ale chtějí kupujícím nabídnout i vkusnou schránku, která jej chrání. Možná bych se nezlobil za pár stránek uvnitř, ale musím se smířit jen s individuální děkovačkou a tradičním detailním tracklistem. Pokud se rozhodnete samotné CD i pustit v přehrávači dočkáte se i společného díku všem, kteří se na něm podíleli.

Hostů není mnoho, ale o to více je nutné si jich cenit. Pokud bych měl hodnotit part Strapa, byl jsem odstaven po prvních vteřinách a bylo znát, jak mu téma sedlo a jak umí ke všemu přistupovat jako profesionál. Idea je jediným zástupcem z Čech a svou krajinu reprezentuje více než důstojně. Opět dokazuje, že mu humor není cizí a zároveň předkládá svou rebelskou tvář. Funkční veterán pro změnu se členem GR Teamu zavzpomíná na staré časy a my víme, že se nejedná o nic neprožitého. Vhodně zvolen byl i Čistychov, který comebackem L.U.Z.A snad již upustil od jachtařského rapu z latinské Ameriky a homotvárného popu. Jeho refrén je právě to, co svítí v této skladbě jak maják na pobřeží.

G-Bod patří dlouhodobě mezi zajímavé producenty, které se na sílu nikde nevystavují, ale jeho práce má jasný a zřejmý rukopis. Pokud bych jeho přínos hodnotil celkově, tak se mi líbí fakt, že žádný beat nestrhává pozornost na sebe a nechá vynikat rappera. Zároveň se však jedná o velmi atmosférické záležitosti, které v člověku zanechají stopu a díky snaze netvořit aktuální kalkul člověka pohladí i za pár let. A náročný posluchač ocení i tu pestrost. I díky tomu se domnívám, že i pokračovatel desky „Oddanosť“ má šanci zlidovět a stát se materiálem, který nezahalí prach po pár měsících. Možná mi tu ale chybí nějaký skutečný hit, který by však nehrál na city trendům, ale byl pro mou paměť tak uchovatelný, že bych si jeho refrén pobrukoval každé ráno při cestě do práce. Nejblíže tomu má právě zmiňovaná věc s Čistym.

Také lyrická stránka věci je na velmi vysoké úrovni a Danosť dokazuje, že má mnohé zažito a za ty roky má i svůj hlas dokonale podmaněn a ví, jak s ním má zacházet. Při recenzi podobných desek by se technická nepřesnost a falešnost neměla skloňovat a nemyslím si, že by autor někde doslova klopýtl a vysloužil by si dostat jednu za uši. Pokud jsem do této doby spoustu věcí ocenil pozitivně, musím poukázat i na skladby, které mi k srdci zase až tolik nepřirostly. Jedná se konkrétně o „Kult €“, která mi tématem přijde už až moc vyčerpaně a „Na Teba“, která podle mě pokouší zacílit na líbivost, ale do celkového konceptu mi hudebně i motivem nesedí.

Jsme ve finále a já mohu s určitostí potvrdit, že tahle deska nemá sólové ambice, ale symbolizuje absolutní splynutí dvou těles, která se navzájem potřebují. Kdybych se měl inspirovat jejich skladbou „Jak Nikdo Iný“, tak se Danosť v textech neschovává v jazyku jako Kato, nechce být rychlý jako Refew, vtipný jako Sergei Barracuda, neopakuje své hlášky jako Hugo Toxxx a nesnaží se být nesmrtelný jako Vladimir 518. Nepochybuju, že máme na světě další kus do zlatého fondu slovenského rapu, který se zřejmě mihne mimo hlavní „štráse“ posluchačského zájmu, ale o to více však bude přesvědčovat odrůstající generaci, že i v pokročilém věku je rap žánrem také ještě pro ně.

9/10

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná